Контакт

Економија

Бензините поскапуваат половина денар, дизелот и екстра-лесното масло со изедначени цени

Објавено пред

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ од вечерва на полноќ се зголемуваат 0,50 денари за литар, а цената на „евродизелот“ се зголемува 3 денари за литар, соопшти доцна попладнево Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.

Во исто време цената на екстра-лесното масло за домаќинство ЕЛ-1 се зголемува 13,50 денари за литар, а на мазутот М-1 опстанува непроменета.

Во согласност со оваа одлука од вечерва на полноќ максималната цена на „евросупер БС-95“ ќе изнесува 67,50 денари за литар, на „евросупер БС-98“ – 69,50 денари за литар, на дизелот и на екстра-лесното масло – 58,00 денари за литар, а на мазутот – 34,779 денари за килограм.

Регулаторната комисија информира дека денешната промена на одлуката од 5 април 2021 година за највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт е донесена во согласност со измените на Законот за акцизите, што го донесе Собранието.

„Одлуката доаѓа откако Собранието на РСМ ги изгласа измените на Законот за акцизите. РКЕ практично изврши усогласување на одлуката со законот што е во сила и сега малопродажната цена на екстра-лесното масло за горење е изедначена со дизел-горивото. Цените на нафтените деривати се приспособени во согласност со новите износи на акцизите“, изјави Марко Бислимоски, претседател на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Главниот извршен директор на Халкбанк Турција, Осман Арслан, со поддршка за осигурувањето во Северна Македонија

Објавено пред

Главниот извршен директор на Халкбанк Турција, Осмaн Арслан,  најголем поддржувач на економскиот развој на Северна Македонија и регионот, ја посети компанијата во Скопје, со цел давање комплетна поддршка на осигурувањето во Северна Македонија.

Во посетата, чија цел е комплетна поддршка во работата и развојот од страна на „Халк“ групацијата, Главниот извршен директор на Халкбанк Турција, Осман Арслан, беше пречекан од страна на главниот извршен директор на Халк осигурување АД Скопје, Суат Инан.

На состанокот се зборуваше за развојот и новитетите во осигурувањето, како и продлабочувањето и креирањето на новите услуги за физички и правни лица, а воедно беа испратени и честитки за успешниот развој на компанијата која во период од две години обезбеди раст од 52 % и 57 % за 2019 односно 2020 година.

Но, главната цел на посетата на генералниот директор Осман Арслан на Северна Македонија е поддршката на Сити Плаза холдинг од 105 милиони евра, целосно нов изглед на Рамстор 2021-2025 година и изградба на хидроцентрала во Кочани.

„Благодарение на поддршката на Халкбанк ќе се вработат уште 700 луѓе, додека досегашните 1.000 вработени ќе бидат задржани, тоа е додадена вредност во економијата“, изјави Арслан. Комплетната инвестиција и развој ќе бидат осигурени во Халк осигурување АД Скопје, како компанија која овозможува ликвидност за комплетна поддршка на проектот.

„Нè радува тоа што продолжуваме да растеме на Балканот и секоја година додаваме нови успеси во нашите достигнувања. Нашите банки во Северна Македонија и во Србија значително напредуваат. На крајот од 2020 година, како Халкбанк АД Скопје ги зголемивме активата и кредитите по 16 % а депозитите за 22 %, со што истите следователно достигнаа на 1,1 милијарда евра, 718 милиони евра и 690 милиони евра”.

Посочувајќи дека Халкбанк АД Скопје ја слави десетгодишнината од работењето во Северна Македонија, г. Арслан истакна дека „со знаењето и искуството што го имаме, и во иднина ќе продолжиме да ги поддржуваме Халк осигурување АД Скопје и Халкбанк АД Скопје, како и стабилноста на осигурителниот и финансискиот сектор на Северна Македонија.

Со преземањето и ребрендирањето на Халк осигурување АД Скопје во 2018 година и тогашниот капацитет на полисирана премија од 5,6 милиони евра, во период од две години со континуиран раст од 137 %, полисираната премија ја зголемивме на 13.3 милиони евра. Целта ни е во 2021 година, со одлучни чекори, да го трасираме патот кон компанија која цврсто го освојува финансискиот пазар со широка палета на перманентни, стабилни финански производи.“

(ПР)

Прикажи повеќе...

Економија

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Објавено пред

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква што не е обезбедена до сега, велат од туристичко-угостителската комора. Токму поради ваквата состојба тие за утре најавија протест.

„Излегуваме на протест, точно на пладне пред Министерството за финансии, онаму од каде се управува со парите во државната каса и од каде најдобро треба да знаат колку помошта ни е потребна. Со протестот сакаме јавно да го покажеме незадоволството од ситуацијата во која се наоѓаме, но и гласно и јасно да предупредиме дека уништувањето на овој сектор треба да се гледа и низ призмата на загуба на сериозна бројка на работни места, како и затворање на многу деловни субјекти од кои егзистираат цели семејства“, истакнаа претставниците на туристичко-угостителскиот сектор.

„Повеќе од една година чекавме надлежните институции да научат и да почнат добро да ја менаџираат корона-кризата и да ги разберат нашите барања за поддршка на нашето ‘преживување’. Наместо тоа, навлегуваме во втора година, во која здравствената криза е полоша во однос на претходната, а полоша е и состојбата во која се наоѓа туристичко-угостителскиот секторот. Сè поголем број на претпријатија се затвораат, а вработените остануваат без извор за егзистенција во време на криза и пандемија. Нема време за чекање, поддршка е потребна сега и веднаш за сите, затоа излегуваме на протест на кој ќе останеме сè до исполнување на нашите барања. Поддршка ни дадоа сите оние кои на директен или индиректен начин се засегнати со состојбата, оние кои ја сфаќаат безизлезната ситуација во која се наоѓаме“, изјави Перица Голомеиќ, од Туристичко-угостителската комора.

Во организацијата на протестот, како што информираат, се вклучени околу 6.000 правни субјекти од туристичко-угостителскиот сектор, најмногу угостителски објекти и туристички агенции од туристичко-угостителската комора, но поддршка има и од игротеките од Групацијата на забавни и рекреативни дејности, Асоцијацијата на туристички водичи, Движењето за социјална правда ,,Обединети работници” и други.

За спас на угостителските дејности се бара еднократна финансиска помош за сите регистрирани угостителските објекти поделени во 3 категории врз основа на бројот на вработени во 2020 година, еднократна финансиска помош за регистрираните угостителски објекти на кои повеќе од една година им е забранета примарната дејност со уредба на Влада и кои со месеци немаат никаква помош, како и утврдување на мораториум или репрограмирање со грејс период на кредитите од комерцијалните банки и кредитите од Развојната банка, сè додека не ни дозволи Владата да работиме без рестрикции за нашиот сектор, велат тие.

Туристичките агенции истакнаа барања за еднократна неповратна финансиска помош, како и продолжување на рокот на туристичките ваучери кои граѓаните не ги искористија до крајот на 2022 година, а ваучерите од владината мерка „Дома си е дома” да се реализираат исклучиво преку туристичките агенции за да можат да бидат опфатени хотелите, агенциите, водичите и превозниците.

Прикажи повеќе...

Економија

Еуросупер БС-95 и дизелот поскапуваат

Објавено пред

Малопродажните цени на бензинот еуросупер БС-95, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денар/литар, додека малопродажната цена на бензинот еуросупер БС-98 не се менува, односно останува на исто ниво како што била утврдена со одлуката од 12.4.2021 година.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,726 ден/кг и сега ќе изнесува 34,992 ден/кг.

Од 20.4.2021 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин еуросупер БС – 95 67,50 (денари/литар)

Моторен бензин еуросупер БС -98 69,00 (денари/литар)

Дизел гориво еуросупер БС (Д-Е V) 58,50 (денари/литар)

Масло за горење екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 58,00 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 34,992 (денари/килограм)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа5 часа

Шведски доктор: Секој ден фрламе стотици дози „астра зенека“

Стотици дози од вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 се фрлаат секој ден во Стокхолм затоа што жителите одбиваат да...

Македонија6 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа9 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија9 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија9 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија10 часа

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија13 часа

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија13 часа

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија15 часа

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион16 часа

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија16 часа

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа16 часа

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет1 ден

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Свет1 ден

Келин: Руските власти нема да дозволат Навални да умре во затвор

Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си дека власта нема да дозволи Алексеј Навални...

Македонија1 ден

Заев: Со згрозување ја примив информацијата дека за Мицкоски гласањето во Собрание било тероризам

Со згрозување ја примив информацијата дека за Христијан Мицкоски овој чин бил тероризам. Мицкоски се дрзна гласањето помош за граѓаните...

Македонија1 ден

Мицкоски за болните пратеници во Собранието: Ова е тероризам, а не 27 април

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го коментира доаѓањето на пратениците болни од коронавирус во Собранието. „Ова во Собрание е тероризам,...

Македонија1 ден

Во Македонија 364 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 364 нови случаи на коронавирус, 24 лица починаа, а оздравеа 689 заболени,...

Македонија1 ден

Изгласан петтиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од ковид да одат во Собрание

Зоран Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од КОВИД во изолација, во скафандери да одат во Собрание,...

Досие