Контакт

Економија

(Видео) Владин економски тим на средба со германски инвеститори во Франкфурт

Објавено пред

Делегација на Владата предводена од заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, оствари работен ручек со претставници на големи германски компании, бизнисмени и стопански комори. На работниот ручек во Франкфурт присуствуваа и министрите за финансии, за економија и за здравство, Драган Тевдовски, Крешник Бектеши и Венко Филипче, како и Александар Младеновски, директор на ДТИРЗ.

Министрите од Владата на компаниите им ги презентираа можностите што ги нуди Македонија за потенцијалните инвеститори од Германија, како и планот за економски раст – новата транспарентна програма, која силно ги поддржува компаниите што сакаат да инвестираат во земјата. Некои од компаниите веќе инвестираат во Македонија, а други, како што рекоа министрите, размислуваат и се пред одлука да почнат свој бизнис во земјата.

„Инвеститорите покажаа интерес за 3 сегменти: државната помош, која оваа Влада ја направи транспарентна и за која Собранието го донесе Законот за финансиска поддршка на инвестициите. Во исто време ги интересираа и стабилноста на државата и владеењето на правото и како ќе најдат млади, паметни и интелигентни луѓе кои ќе работат во нивните компании“, истакна Анѓушев.

Министрите ги уверија компаниите дека во сите сегменти постигнуваме резултати и дека Македонија е посакувана земја за странските инвеститори. „Ги поканивме компаниите да дојдат и да вложуваат во Македонија. Им ги претставивме нашите можности за инвестирање и многу сме задоволни од средбите со нив. Вакви работни посети планираме и во други држави“, потенцира министерот за економија, Крешник Бектеши.

Потенцирајќи дека посетата на економските министри овде во Франкфурт е поради големиот интерес на германските компании својот капитал да го насочат кон Македонија, министерот за финансии, Драган Тевдовски, рече дека тоа е така бидејќи Република Македонија се движи во вистинска позитивна насока и има одлична фискална позиција. „Разговаравме на разни теми, од макроекономската стабилност, фискалната позиција и можности за водење бизнис, транспарентноста што ја правиме и што е препознаена од ЕУ, ММФ и Светската банка. Инвеститорите особено се интересираа за понудата на работна сила што ја има во Македонија. Истакнавме дека има можност компаниите да влезат во нашата земја, што ќе придонесе, од една страна, за развој на економијата и ќе се обезбеди пристојни плати“, додаде министерот за финансии, Тевдовски.

Економските министри на компаниите од Германија исто така им укажаа дека Македонија со чекорите што ги презема се етаблира како стабилна земја, отворена кон соседите и кон светот, земја што се гледа во ЕУ и НАТО. Во текот на денешниот ден министрите остварија и кратка средба со претставници на Дојче банк.

Во моментот околу 200 компании со германски капитал работат во Македонија и во нив има над 20 илјади вработени. Во периодот од јануари до март оваа година извозот од Македонија во Германија изнесува 643,2 милиони евра и претставува зголемување од 16 отсто во споредба со истиот период минатата година.

Економија

Во вторник ново задолжување од 6,5 милиони евра за да се вратат стари долгови

Објавено пред

Во вторник, 21 август, Министерството за финансии од домашните банки ќе побара заем од 6,5 милиони евра. Станува збор за едногодишни аукции на државни хартии од вредност, без девизна клаузула. Со парите од заемот ќе се враќаат стари долгови кои претходно ги направила државата. До крајот на месецот државата вкупно треба да врати 2.359.170.000 денари. Парите од oбезбедениот заем ќе треба да се вратат до 7 август 2019 година.

Во септември, според календарот за емисија на државни хартии од вредност на Министерството за финансии, закажани се нови 2 аукции, со кои државата повторно треба да се позјами за да врати приближно 4,2 милиони евра. До крајот на годината, закажани се 3 аукции во октомври, една во ноември и две во декември.

Државниот долг, според Министерството за финансии заклучно со првото полугодие изнесувал 5,14 милијарди евра, или 47,7% од БДП, а јавниот долг е 4,3 милијарди евра или 39,9% од БДП.

Прикажи повеќе...

Економија

Кина ги поддржува напорите на Анкара за зачувување на економската стабилност

Објавено пред

Од

Кина ги поддржува напорите на турската влада за зачувување на безбедноста и економската стабилност на земјата и изрази уверување дека официјална Анкара ќе ги надмине своите „привремени потешкотии” со кои се соочува имзинатиов период, изјави денеска кинескиот министер за надворешни работи, Ванг Ји.

Ванг Ји пораката телефонски му ја пренел на тускиот колега Мевљут Чавушоглу, а информацијата ја потврди и кинеското Министерство за надворешни работи.

Пораката на Кина следува откако турската лира веќе неколку дена бележи пад, по санкциите кои Турција ги доби од САД. По тридневен раст турската лира денеска повторно падна, бидејќи САД се заканија со нови санкции.

Дипломатскиот спор ја засили и загриженоста на инвеститорите.

Претходно денеска за време конгресот на АКП во својот говорот турскиот претседател Ердоган се осврна на последните случувања поврзани со турската економска криза и нагласи дека „некои им се закануваат со економија, санкции, со девизниот курс, девизите, каматите, инфлацијата, но тие ја увиделе нивната игра и сега ги, како што посочи Ергодан ги предизвикуваат“.

„Нема да се предадеме на оние кои се прикажуваат како наши стратешки партнери, а во секој чекор се обидуваат да нè претворат во стратешка цел“, додаде Ердоган.

 

Прикажи повеќе...

Економија

МЗШВ: Барањето на 5 денари за килограм за слива на стебло е уцена

Објавено пред

Од

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство истакна дека ќе го провери тврдењето на земјоделците кои го блокираа патот Струмица-Радовиш дека не добивале кантарни белешки.

„МЗШВ ги повикува земјоделците да не наседнуваат на партиски мотивирани протести. Министерството работи според законските овластувања и во интерес на земјоделците поради што во изминатата година ипол воведе системски мерки за поттикнување на развојот на земјоделството. Минатата година за 10 отсто ги зголемивме субвенциите за овошни насади вклучително и за сливите. По овој основ зголемени субвенции добија над 2.500 производители на сливи, за што беа исплатени 64 милиони денари“, се вели во соопштението на Министерството.

МЗШВ смета дека барањето на одредени земјоделци 5 денари за килограм во просек за 30.000 килограми на 1 хектар за секој производител на слива е уцена.

„Земјоделците бараат за секој хектар пријавена површина да им се исплатат по 150 000 денари без производителот да ја обере или достави сливата кај откупувачот. Министерството не го оправдува барањето за исплата 5 денари за килограм за слива на стебло“, се додава во соопштението.

Министерството потсети дека новата мерка која Владата ја донесе на последната седница е дополнителна субвенција од 2 денари за килограм за правни лица откупувачи на сливи регистрирани за преработка на земјоделски производи и правни лица регистрирани за вршење на трговија со земјоделски мерки. Мерката важи и за преработувачи и за трговци на сливи. Висината на директни плаќања е 2 денари по килограм. За земјоделците остануваат 3 денари дополнителни субвенции кои им се исплаќаат за предадени сливи во преработувачки капацитети.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 минути

Дачиќ во Анталија: Србија нема да биде дел од никаква коалиција против Турција

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, денеска од Анталија изјави дека Србија е верен и искрен пријател на Турција и...

Свет2 часа

Францијa: Кај 840 мостови постои ризик од евентуално уривање

Околу 840 мостови во Франција имаат сериозна штета и се изложени на голем ризик од нивно можно уривање, покажуваат податоците...

Свет3 часа

Земјотрес со јачина од 8,2 степени по рихтер го погоди Фиџи

Силен земјотрес со јачина од 8,2 степени според рихтеровата скала е регистриран во реонот на Фиџи, соопшти Геофизичкиот институт на...

Европа6 часа

(Фото и Видео) Најмалку три лица загинаа, а 38 се повредени во автобуска несреќа во Полска

Најмалку три лица загинаа, а 38 се повредени во автобуска несреќа што се случила доцна синоќа во југоисточниот дел на...

Европа7 часа

Матарела бара гаранции дека сите патишта во земјата се безбедни

Италијанскиот претседател, Серџо Матарела побарал гаранции од надлежните дека сите национални патишта се безбедни. Ваквото барање на Матарела следува по...

Економија7 часа

Во вторник ново задолжување од 6,5 милиони евра за да се вратат стари долгови

Во вторник, 21 август, Министерството за финансии од домашните банки ќе побара заем од 6,5 милиони евра. Станува збор за...

Свет7 часа

Нов силен земјотрес го погоди индонезискиот остров Ломбок

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според рихтеровата скала денеска го погоди индонезискиот остров Ломбок, соопшти американскиот геолошки институт....

Македонија8 часа

На Богородица и Табановце се чека од 15 до 30 минути за влез и излез од државата

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини Богородица и Табановце се...

Свет9 часа

Oд понеделник во Гана еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на ОН

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации...

Македонија1 ден

Кривична против двајца малолетници за палењето на палмата пред „Жан Митрев“

Против две лица на возраст од 17 години, поднесена е кривична пријава поради палењето на палмата пред клиниката „Жан Митрев“,...

Македонија1 ден

На воениот стадион во Скопје изложба на оружје и воена опрема на АРМ

По повод одбележувањето на Денот на АРМ, денеска, на воениот стадион во Градскиот парк во Скопје, од 10 до 14...

Скопје, плоштад, фонтана, Воин на коњ Скопје, плоштад, фонтана, Воин на коњ
Македонија1 ден

Претежно сончево време со температура до 36 степени

Времето денеска ќе биде претежно сончево, попладне во планинските подрачја на места облачноста ќе се зголеми. Вредноста на УВ-индексот ќе...

невреме, Охрид невреме, Охрид
Македонија2 дена

Општина Охрид апелира до граѓаните да пријават штети по невремето

Општина Охрид апелира до сите граѓани да информираат за сите локации каде им е потребна помош и има поголемо задржување...

Вести2 дена

Присуството на Путин на свадбата на министерката ги скара политичарите во Австрија

Очекуваното присуство на рускиот претседател, Владимир Путин, на свадбата на шефицата на австриската дипломатија, Карин Кнајсл, им создава проблеми на...

Македонија2 дена

Инсулинот во Македонија е со уреден рок на употреба, велат од Министерството за здравство

Инсулинот во Република Македонија, без исклучок, е со уреден рок на употреба, уверува Министерството за здравство откако во јавноста се...

Македонија2 дена

„Врти им на Војче и на Љубинка од антикорупциска да отворат предмет за Б.Ц.“, бара Јанкулоска од Котевски

Во разговор од 2011 година ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, на експомошник-министерот во МВР, Иво Котевски, му дава нарачки...

Македонија2 дена

Заев се сретна со членовите на ДИК: Должни сме сите професионално да си ја завршиме работата

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, денеска се сретна со претседателот на ДИК,...

Европа2 дена

Меркел-Марковиќ: Германија и Црна Гора се согласни да нема промена на границите на Балканот

Црна Гора и Германија се согласиле да нема промени во границите на Балканот, ова била главната порака по средбата меѓу...

Свет2 дена

(Фото) Багери ги расчистуваат урнатините од надвозникот во Џенова, потрагата по исчезнатите и натаму е во тек

Багери почнаа да ги расчистуваат урнатините од надвозникот во италијанскиот град Џенова. И три ден по несреќата, потрагата по лицата што...

Македонија2 дена

„Копиле скапано“, вели Протоѓер за адвокатот на Мијалков, Шврговски

Во една од бомбите што беше пуштена во судницата, Мартин Протоѓер на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ѝ вели...

Досие