Контакт

Економија

„Виталија“: Дури и ЕУ дозволува минимум концентрација на ГМО, македонските правила се штетни за стопанството

Објавено пред

Компанијата „Виталија“ попладнево се огласи во врска со резултатите од суперанализите на Агенцијата за храна и ветеринарство ГМО (генетски модифицирани организми) во соините шницли од нејзино производство.

Притоа компанијата наведува дека дури и Европската Унија дозволува минимум концентрација на ГМО во храната и сè што е под 0,9 отсто се третира како нон-ГМО.

„Истото законодавство го има и Србија, поради што суровините што се набавени од страна на нашата компанија се со спецификација согласно со ЕУ-регулативата и со потврда дека производите се произведени од генетски немодифицирана соја. Со новиот правилник во Македонија донесен пред три години, со кој се забранува какво било присуство на генетски модифицирани организми, Македонија се одалечува од европското законодавство што може сериозно да му наштети на стопанството, сметаат од компанијата „Виталија“.

Компанијата посочува дека во корист на индустријата и потрошувачите ќе побара хармонизација со европското законодавство затоа што, како што наведува, Правилникот е неконструктивен и ваквите отстапувања само предизвикуваат паника кај јавноста.

Економија

„Ферари“ е најпрофитабилен автомобилски бренд

Објавено пред

Од

„Ферари“ е најпрофитабилен бренд во автомобилската индустрија, а најголем губитник е „Бентли“.

„Ферари“ во првите шест месеци од годинава по секој продаден примерок од престижните автомобили имал чиста заработка од 69,9 илјади евра. „Порше“ со заработка од 17 илјади евра по секое возило е двојно попрофитабилен од „Мерцедес“, „Ауди“ и „Бе-ем-ве“, кои заработуваат по девет илјади евра.

„Масерати“ и „Волво“ заработуваат по околу пет илјади евра од секој продаден автомобил.

„Јагуар ленд ровер“ од секој продаден автомобил заработува само 800 евра. Но и тоа е далеку повеќе ако се спореди со „Бентли“, кој од секој продаден авомобил губи 17 илјади евра.

„Тесла“ се наоѓа во малку подобра состојба, губи по 11 илјади евра.

Прикажи повеќе...

Економија

(Фотогалерија) Новата „шкода фабија“

Објавено пред

Од

Škoda го освежи и го наполни со технологија својот популарен модел од B-сегментот, а почетокот со продажба на Fabia на европскиот пазар е одбележан со нова галерија фотографии од овој автомобил.

Кога станува збор за дизајнот, напред се променети светлата и маската на системот за ладење, на задниот дел се рестилизирани браникот и стоп-светлата, а на купувачите првпат во Fabia им се достапни LED-предни и задни светла.

Понудата на алуминиумски фелни кај хечбек-верзијата е проширена со гуми од 18 инчи.
Fabia доби и нови системи на асистенција, со што одделни технологии за активна безбедност се спуштаат во пониските сегменти на возилата на Škoda. Автомобилот е опремен со електронски систем за забележување на другите автомобили што се наоѓаат во мртвиот агол и предупредување на возачите за нивно присуство.

Редизајнираната Fabia има и систем што внимава на случувањата зад возилото и го алармира возачот ако постои опасност од судир назад. Уште една новина е Light Assist, автоматско исклучување на долгите светла во случај на доаѓање автомобили во спротивен правец.
Škoda во новата Fabia го унапреди и мултимедијалниот систем Swing, кој сега има 6,5-инчен екран. Во верзијата со вграден навигациски систем на возачот на располагање му се сервисни информации за состојбата и условите во сообраќајот во реално време.

SmartLink+ технологијата со функциите Apple CarPlay, Android Auto, MirrorLinkTM и SmartGate овозможува едноставно поврзување со паметните уреди и пренесување на нивната содржина на екранот од мултимедискиот систем на Fabia.

Рестилизираната Fabia набргу ќе пристигне во Македонија.

Прикажи повеќе...

Економија

Македонија и Русија согласни да најдат решение за привременото ограничување за извоз

Објавено пред

Од

Со цел надминување на проблемите настанати со привременото ограничување на извоз на коскесто овошје во Руската Федерација, денеска се одржа состанок во амбасадата, на кој присуствуваа претставници од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Државниот инспекторат за земјоделство, Константин Берсенев, заменик-амбасадор на Руската Федерација во Македонија.

На состанокот беше потенцирана заинтересираноста на двете засегнати страни за наоѓање решение за настанатата ситуација. Претставниците на македонската страна ги истакнаа преземените мерки од страна на надлежните органи во изминатата недела, меѓу кои спаѓаат: контрола на примарните складови и откупните пунктови, како и спроведената засилена фитосанитарна инспекција во регионот на Кавадарци и Неготино, земање сомнителни примероци со цел идентификација на распространетоста на штетниот организам на територијата на Македонија.

Фитосанитарната управа изготвува упатство за преземање мерки за деконтаминација на магацините и во насадите од коскесто овошје од страна на производителите и дистрибутерите на коскесто овошје во случај да се утврди присуство на габата; ова е со цел да се заштитат растенијата и растителните производи од евентуално понатамошно ширење, како и соодветно управување со заразениот материјал.

На состанокот беше презентирано и изготвеното упатство за управување со штетниот организам Monilinia fructicola, кое ќе им биде споделено на фитосанитарните инспектори и земјоделските производители. Исто така, беше договорено дека во текот на септември ќе се одржи состанок на техничко ниво меѓу претставници на надлежните органи од двете земји со цел да се разговора за актуелната состојба, но и за другите прашања за кои двете земји имаат потпишано протокол, со цел во иднина да се превенираат вакви состојби.

Привременото ограничување за извоз на коскесто овошје во Руската Федерација ќе се укине по изготвувањето извештај за спроведена истрага и преземени фитосанитарни мерки изготвен од надлежните органи на Македонија и негово прифаќање од страна на надлежните органи на Руската Федерација.

Прикажи повеќе...

Најново

невреме, Охрид невреме, Охрид
Македонија3 часа

Општина Охрид апелира до граѓаните да пријават штети по невремето

Општина Охрид апелира до сите граѓани да информираат за сите локации каде им е потребна помош и има поголемо задржување...

Топ5 часа

Загина параглајдерист во Крушево

Параглајдерист загина денеска кај Мечкин Камен во Крушево. Повеќе детали за несреќата засега не се познати. Според информациите на полицијата,...

Македонија7 часа

Инсулинот во Македонија е со уреден рок на употреба, велат од Министерството за здравство

Инсулинот во Република Македонија, без исклучок, е со уреден рок на употреба, уверува Министерството за здравство откако во јавноста се...

Македонија9 часа

„Врти им на Војче и на Љубинка од антикорупциска да отворат предмет за Б.Ц.“, бара Јанкулоска од Котевски

Во разговор од 2011 година ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, на експомошник-министерот во МВР, Иво Котевски, му дава нарачки...

Македонија11 час

Заев се сретна со членовите на ДИК: Должни сме сите професионално да си ја завршиме работата

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, денеска се сретна со претседателот на ДИК,...

Европа11 час

Меркел-Марковиќ: Германија и Црна Гора се согласни да нема промена на границите на Балканот

Црна Гора и Германија се согласиле да нема промени во границите на Балканот, ова била главната порака по средбата меѓу...

Свет13 часа

(Фото) Багери ги расчистуваат урнатините од надвозникот во Џенова, потрагата по исчезнатите и натаму е во тек

Багери почнаа да ги расчистуваат урнатините од надвозникот во италијанскиот град Џенова. И три ден по несреќата, потрагата по лицата што...

Македонија13 часа

„Копиле скапано“, вели Протоѓер за адвокатот на Мијалков, Шврговски

Во една од бомбите што беше пуштена во судницата, Мартин Протоѓер на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ѝ вели...

Македонија14 часа

ДИК ќе ги разгледува трошоците за референдумот

Повеќе точки поврзани со референдумот се на дневен ред на четвртата седница што ќе ја одржи денеска Државната изборна комисија...

Топ14 часа

Запален автомобил на адвокат од Охрид

Ноќеска по полноќ бил запален автомобилот на адвокатот Мишел Наумоски од Охрид. Тој за „Макфакс“ вели дека бил паркиран на...

Дијаспора14 часа

Министерот за дијаспора од Ростуше ги повика печалбарите да гласаат на референдумот

Министерот за дијаспора, Едмонд Адеми, во рамките на печалбарската средба што се одржа во Ростуше, нагласи дека големиот број печалбари...

Свет14 часа

Американскиот Сенат донесе резолуција: Медиумите не се непријатели на народот

Американскиот Сенат едногласно усвои резолуција со која се потврдува дека медиумите не се непријатели на народот. Резолуцијата што ја предложи...

Регион15 часа

Вучиќ: Србија има три цели на Косово

Српскиот претседател, Александар Вучиќ рече дека главните цели на Белград на Косово се зачувување на мирот и стабилноста, заштитата на...

Македонија1 ден

(Видео) Шестчлено семејство моли за помош, откако гром им ја изгоре куќата

Пожар предизвикан од гром, во вторникот, без дом остави шестчлено семејство од скопското село Нова Брезница. Божин Вељановски, татко на...

Мартин Протогер, СЈО Мартин Протогер, СЈО
Македонија1 ден

Протоѓер му нарачувал на Јанакиески да им нареди на амбасадорите да одат по куќи и да собираат гласачи од дијаспората

Во кривичниот суд во Скопје, по речиси четири и пол часа, време за приговори на адвокатите на обвинетите, почна репродуцирањето...

Италија, Џенова Италија, Џенова
Европа1 ден

Дваесет луѓе уште се водат како исчезнати по уривањето на мостот во Џенова

Главниот обвинител во Џенова, Франческо Коци, изјави дека 20 луѓе уште се водат како исчезнати по уривањето на мостот во...

Македонија1 ден

Апелација на 30 август ќе одлучува за затворот на Груевски

Апелациониот суд на 30 и 31 август ќе одржи седница на која ќе расправа за жалбата на Никола Груевски за...

Гордана Јанкулоска, Титаник, СЈО Гордана Јанкулоска, Титаник, СЈО
Македонија1 ден

По еден час пауза во судењето за „Титаник“ поради мајчинските обврски на Јанкулоска

Судијата Осман Шабани, кој е судечки судија во предметот „Титаник“, пред паузата за судењето ги извести обвинетите и нивните адвокати...

Македонија1 ден

(Видео) Ефремов: Полицајците 10 години немаат нови униформи

Претседателот на синдикалната подружница при Независниот синдикат на полицијата, Мартин Ефремов, на денешната прес-конференција пред Министерството за внатрешни работи информира...

Топ2 дена

Дваесетгодишно момче почина во сообраќајна несреќа, излетало од патот и удрило во столб

Дваесетгодишно лице со иницијали М.А. почина по сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово-село Липково. Тој управувал патничко возило „форд фокус“ со кумановски...

Досие