Контакт

Економија

Владата: Донесени 26 мерки за заштита на животниот стандард и за ликвидност на компаниите

Објавено пред

Владата на денешната седница ја разгледа информацијата за економски мерки за справување на енергетската и на ценовната криза, во рамките на која се донесени 26 мерки за заштита на животниот стандард на граѓаните и ликвидноста на компаниите, како и мерки за финансиска поддршка на деловните субјекти преку Развојната банка.

dobivaj vesti na viber

Пакет-мерките за заштита на животниот стандард и ликвидноста на компаниите опфаќаат:

1. Намалување на повластената стапка на ДДВ за основни производи за човечка исхрана од 5 на 0 %, и тоа од април до јуни;

2. Замрзнување на трговските маржи на основните производи за човечка исхрана;

3. Субвенции/ваучери за најранливите категории за основни производи за исхрана (по 1.000 ден за 3 месеци за 35.000 корисници), односно 105 милиони денари од Министерството за труд и социјална политика;

4. Автономна мерка за увоз на основни прехранбени производи и суровини што имаат царински давачки од сите земји, односно укинување на царинските стапки за овие производи и зголемување на квотите;

5. Продолжување на примената на повластена даночната стапка од 5 % за прометот со електричната енергија кон домаќинствата до крајот на годината наместо до 1 јули;

6. Препорака за менување на методологијата за утврдување цена за домаќинства и мали потрошувачи што се на регулираниот пазар за електрична енергија, што од 1 јули ќе почне со примена;

7. Продолжување на програмата за енергетска сиромаштија до јули 2022 година;

8. Субвенции за пензионерите (по 1.000 денари за 3 месеци за 326.840 пензионери);

9. Продолжува субвенционирањето на цената на електрична енергија на регулираниот пазар за домаќинствата и за малите потрошувачи до јуни 2022 година;

10. Субвенционирање на цената на топлинска енергија;

11. Финансирање на проектите за енергетска ефикасност за општините преку користење поволен кредит од Светската банка спроведен од Министерството за финансии за намалување на потрошувачката енергија во јавните објекти;

12. Поедноставување на постапката за поставување сончеви панели на објекти;

13. Препорака за менување на методологијата за усогласување на цените на дериватите врз основа на промената на берзанските цени од неделна на дневна основа, која ќе важи од март до јуни;

14. Одложување на воведувањето на зелените давачки за деривати, односно еколошката такса за енергентите;

15. Намалување на стапката на ДДВ од 18 на 10 % при промет на енергентите: безоловен бензин, гасно масло, течен нафтен гас (ТНГ) и метан, со што се намалува цената на овие горива;

16. Намалување на акциза врз основа на берзанските цени, за ублажување на влијанието на цените на берзата, со што ќе има директно влијание врз цената на горивата на бензинските пумпи;

17. Ослободување од ДДВ при увоз на електрична енергија да не се плати при увозот, туку во прометот;

18. Препорака за општините да го реорганизираат јавниот превоз да биде достапен во корист на сите граѓани;

Мерките за финансиска поддршка на деловните субјекти преку Развојната банка на Северна Македонија вклучуваат:

19. Субвенционирање договорна каматна стапка по кредити дадени од комерцијалните банки на деловни субјекти, кои ќе ја реинвестираат добивката за 2021 година;

20. Финансиска поддршка преку директно кредитирање од Развојната банка на Северна Македонија на компаниите;

21. Кредитирање преку комерцијалните банки со бескаматни кредити за обртни средства;

22. Користење на Гарантниот фонд на Развојната банка;

23. Кредити за инвестирање во проекти за енергетска ефикасност и обновливи извори на енергија;

24. Се воведува нова поволна кредитна линија со поддршка на Европската инвестициона банка за зелена транзиција вредна 100 милиони евра;

25. Поволни кредити за зелено финансирање, обезбедени преку Европската банка за обнова и развој, преку УНДП и комерцијалните банки во земјата во висина од 45 милиони евра за физички и правни лица за инсталирање фотоволтаици и средства за енергетска ефикасност;

26. Препорака за рационално користење и штедење на електричната енергија и на другите енергенти со сет активности за спроведување на мерката.

За да се обезбеди законската основа за дел од мерките, Владата денеска ги утврди измените и дополнувањата на Законот за акцизите и на Законот за данокот на додадената вредност по скратена постапка, кои ќе бидат испратени на усвојување во Собранието.

Економија

„Твитер“ казнет со 150 милиони долари во тужба за заштита на приватноста

Објавено пред

Американската компанија „Твитер“ се согласи да плати 150 милиони долари на тужба против таа социјална мрежа за заштита на приватноста, објави Федералната трговска комисија (ФТЦ). Социјалната мрежа ги прекрши регулативите на ФТЦ со тоа што ги измами корисниците до степен до кој „Твитер“ ги одржува и ги штити безбедноста и приватноста на своите информации за контакт на корисниците“, соопшти американското Министерство за правда (DoJ).

dobivaj vesti na viber

Во тужбата, поднесена пред судот во Калифорнија, се вели дека компанијата им кажала на корисниците дека собира лични информации за безбедносни цели на сметката, но не открива дека податоците ќе се користат и за насочено рекламирање. Во тужбата се наведува дека овие наводни прекршувања се случиле од мај 2013 до септември 2019 година.

Во тужбата исто така се наведува дека компанијата лажно тврдела дека нејзиниот бизнис е во согласност со регулативите на ЕУ и САД, како и со Швајцарија и САД, кои им забрануваат на компаниите да обработуваат кориснички податоци на начин што не го одобруваат корисниците, соопшти Министерството за правда.

Прикажи повеќе...

Економија

Германскиот министер за енергетика: Г7 ќе го води патот до прекин на употребата на јаглен

Објавено пред

Германскиот министер за енергетика и клима, Роберт Хабек, денеска изјави дека групата Г7 ќе го води патот кон ставање крај на употребата на јаглен.

dobivaj vesti na viber

Високите претставници на Г7 одржуваат тридневен состанок во Берлин, на кој ќе се обидат да се договорат за заедничките цели, а тоа е исклучување на фосилните горива и движење кон обновливите извори на енергија за која научниците велат дека е итно потребна за да се запрат климатските промени.

„Она што во моментот го гледаме како решение е да се забрза трансформацијата на животната средина“, рече Роберт Хабек, пренесе „Танјуг“.

Прикажи повеќе...

Економија

Светската банка: Војната во Украина може да доведе до глобална рецесија

Објавено пред

Шефот на Светската банка предупреди дека руската инвазија на Украина може да доведе до глобална рецесија со оглед на зголемените цени на храната, енергијата и ѓубривата.

dobivaj vesti na viber

Малпас наведува дека многу европски земји сè уште се премногу зависни од руските енергија, гас и нафта. Тој рече дека руското нарушување на снабдувањето со гас може да предизвика значително забавување на економската активност во регионот.

Тој додава дека повисоките цени на енергијата веќе се одразуваат на германската економија, една од најголемите во светот.

Русија и Украина се меѓу најголемите производители на ѓубрива и храна. Малпас, кој вчера зборуваше во САД, рече дека земјите во развој веќе чувствуваат недостиг, пренесуваат светските агенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија52 минути

Ковачевски: Ги реализираме ветувањата, политиките на раст на платите и на животниот стандард продолжуваат

Покачувањето на платите, покачувањето на пензиите, покачувањето на стандардот на граѓаните е она на што останавме доследни и на што...

Македонија2 часа

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ3 часа

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Европа3 часа

Шолц: Русија нема да победи во војната во Украина, ниту ќе ги диктира условите за мир

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Русија нема да победи во војната во Украина и посочи дека Москва не...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа7 часа

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа7 часа

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа7 часа

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија17 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија19 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет20 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија22 часа

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет1 ден

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија1 ден

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија1 ден

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија1 ден

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија1 ден

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија1 ден

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет1 ден

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...