Контакт

Економија

Владата одлучи на вработените во „Еурокомпозит“ да им бидат исплатени две плати

Објавено пред

Владата на Република Македонија на 78. седница донесе одлука да го измени заклучокот од претходната 77. седница и согласно со новиот заклучок ја задолжи компанијата „11 Октомври – Еурокомпозит АД Прилеп“ да достави барање за позајмица од 11 милиони денари.

Според соопштението од владината прес-служба, шест милиони денари ќе бидат обезбедени од АД ЕЛЕМ – Скопје, а пет милиони денари од АД МЕПСО – Скопје.

Со оваа измена, на вработените во оваа компанија наместо по една, ќе им бидат исплатени по две плати.

Економија

„Ауди“ ги укинува ноќните смени во седиштето на компанијата

Објавено пред

Германскиот производител на луксузни автомобили „Ауди“ денеска соопшти дека ќе ја укине постојаната ноќна смена во центарот во Инголштат во контекст на падот на продажбата, по скандалот со фалсификуваните податоци за емисиите на штетни гасови од дизел-автомобилите.

„Намаленото производство во фабриката Инголштат може да се постигне без постојана ноќна смена и така да се овозможат поекономични смени“, информираат од „Ауди“.

Во моментов моделите А4 и А5 се составуваат во текот на ноќните смени.

„Работниците од постојана ноќна смена се итно потребни за тековните предизвици во проектите за нови возила, како што се новите модели на A3 седан и A3 спортбек“, се вели во соопштението на производителот.

Укинувањето на ноќните смени опфаќа околу 450 работници кои работат на лентата за склопување на возила, при што некои од нив ќе бидат префрлени во други области на производството, но од компанијата се децидни дека нема да има отпуштања.

 

Прикажи повеќе...

Економија

Прва онлајн конференција по повод Светскиот ден на бекапот

Објавено пред

Првата онлајн конференција по повод Светскиот ден на бекапот, која ќе биде од бесплатен карактер и е наменета за сите луѓе кои поседуваат компјутер, ќе се одржи на 29 март, во периодот од 14 до 16 часот.

Насловот на конференцијата е Let’s Make BackUp for All!, а организатор и домаќин е компанијата B-Up, која е дел од Inbox архивскиот дата-центар. Според организаторите, целта на овој настан е да се крене свесноста за значењето на бекапот и да стане достапен за сите!

На коференцијата ќе има четири говорници од различни области, приватен сектор, експерти од МАСИТ и ИнноФЕИТ кои ќе зборуваат на теми како „Осврт на мк-пазарот”, „Бизнис-континуитет преку BackUp – must for GDPR”, Ransomware as a Service и Cyber security (колку се сигурни вашите податоци со online backup)”.

Сите заинтересирани можат бесплатно да се регистрираат на веб-страницата – www.bup.mk/lmba.

По завршување на конференцијата, компанијата B-Up најави дека ќе креира eBook – прирачник за компаниите во случај на хаварија.

Првпат прославен на 31 март 2011 година, Светскиот ден на бекапот е годишен потсетник за луѓето и сопствениците на бизниси да ги заштитат своите податоци. Датумот не е случаен. Овој настан се случува секоја година пред 1 април – пред да биде предоцна и да станете April’s fool.

Прикажи повеќе...

Економија

ЕУ: Најмногу слободни работни места има во Чешка, Австрија, Германија и на Малта

Објавено пред

Стапката на слободни работни места во четвртото тримесечје во 2018 година во Европската Унија пораснала на 2,3 отсто, покажуваат податоците на Евростат.

И во ЕУ и во еврозоната најголем проблем со наоѓањето работници на крајот на минатата година имало во услужниот сектор по што следува градежниот сектор.

Најголема стапка на слободни работни места забележале – Чешка од 6 отсто, Белгија и Германија со 3,4 отсто и Австрија со 3,1 отсто.

Најниска стапка на слободни работни места забележала Грција – 0,4 отсто, па Бугарија, Ирска, Шпанија и Португалија.

Најголем скок на побарувачката на работна сила забележале Чешка, Австрија, Германија и Малта.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Јакимовски: Не им се плашиме

Ексградоначалникот на општина Карпош и лидер на партијата ГРОМ, Стевчо Јакимовски, при излез од старата во новата зграда на Кривичниот...

Македонија3 часа

(Видео) Како Јакимовски им овозможувал на фирми да добиваат државно земјиште по багателни цени

Во периодот од 2011 до 2017 година вработени во Општина Карпош на чело со тогашниот градоначалник Стевчо Јакимовски  легализирале бараки...

Свет3 часа

(Видео) Моќен говор на премиерката на Нов Зеланд: Никогаш нема да го изговорам името на терористот кој уби 50 луѓе

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, во својот прв говор во националниот парламент по терористичкиот напад што се случи во...

Македонија3 часа

(Видео) Таксистите до Шилегов: Тргнете ги дивите таксисти, доста ни го јадат лебот

Нелиценцирани возила без таксиметри, преполни такси-станици од нелегални таксисти, непријавени такси-возачи, лебот на таксистите им го земаат пензионирани полицајци, пожарникари...

Свет5 часа

Уапсени уште две лица за нападот во Утрехт

Холандската полиција уапси уште две лица за нападот во трамвајот во Утрехт, во кој беа убиени три, а повредени пет...

Крвав четврток6 часа

Семејствата на притворените за 27 април со гаранции се жалат кај народниот правобранител

Семејствата на осудените и притворени со гаранција ќе поднесат претставка до Народниот бранител затоа што при активна гаранција им бил...

Македонија6 часа

Локализиран пожарот на Скопска Црна Гора

Пожарот што вчера попладнето избувна на Скопска Црна Гора, кај местото викано Влаин Гроб, во село Матејче, утринава е локализиран,...

Европа8 часа

Сите жртви во Утрехт се државјани на Холандија

Сите три жртви во нападот што се случи вчера во Утрехт се Холанѓани, соопшти холандското Министерство за внатрешни работи. „Министерството...

Македонија17 часа

(Видео) Власта и опозицијата без договор за СЈО

Петчасовната работна средба во Министерството за правда на која се разгледуваа амандманите на опозициската ВМРО – ДПМНЕ за Законот за...

Свет21 час

Уапсен осомничениот за нападот во трамвајот во Утрехт

Холандските власти го уапсиле осомничениот за нападот во Утрехт, во кој беа убиени три лица. Станува збор за триесет и...

Топ24 часа

Собранието ќе потроши речиси половина милион евра на авиобилети и хотели

Засилена меѓународна соработка, средби, конференции, семинари, специјални гостувања поврзани со ЕУ и НАТО-интеграцијата, како и редовни активности на пратениците, спаѓаат...

Македонија1 ден

Кај „Чинарот“ во Охрид се ѕида со одобрение за поставување урбана опрема

Општина Охрид ги одобрила градежните активности на плоштадот Чинар во Охрид, каде што минатата недела охриѓани алармираа за нова дивоградба....

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот со премногу овластувања во новата агенција за разузнавање, реагираат експертите

Една од главните забелешки на експертската јавноста на јавната расправа за формирањето на новата агенција за разузнавање која ќе ја...

Свет1 ден

НАТО бара Русија да го врати Крим, Путин таму денеска отвори две нови електрани

Северноатланската алијанса по повод, како што велат од таму, петгодишнината од анексијата на Крим од страна на Русија, во соопштение...

Свет1 ден

Напаѓачот од Нов Зеланд сам ќе се брани пред судот

Терористот кој во петокот во новозеландскиот град Крајстчрч нападна две џамии и уби 50 луѓе, а рани над 40, планира...

Владо Бучковски Владо Бучковски
Македонија1 ден

Бучковски ми кажа дека „Маѓар телеком“ е политички монтиран случај, рече сведокот

Професорот од Правниот факултет Дејан Мицковиќ во сведочењето за случајот „Маѓар телеком“ на прашање на обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова,...

Македонија1 ден

Мицковиќ: На Зврлевски му пријавив дека добивам закани да сведочам за „Маѓар телеком”

Дејан Мицковиќ, професорот од Правниот факултет во Скопје, сведочеше на денешното рочиште за случајот „Маѓар телеком”, како поранешен претседател на...

Топ1 ден

Двајца мотоциклисти загинаа во сообраќајни несреќи

Дваесет и едногодишен гостиварец вчера загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат меѓу Гостивар и село Вруток, додека возел мотоцикл...

Свет1 ден

Австралиската полиција ги претресе куќите на сестрата и мајката на Брентон Тарант

Австралиската полиција извршила претрес во две куќи на подрачјето на Нов Јужен Велс во потрагата по материјал што би можел...

Регион1 ден

Вучиќ: Мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, синоќа изјави дека мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците на Косово бидејќи, како што...

Досие