Контакт

Економија

Во салонот на „Порше Скопје“ пристигна првиот целосно електричен SUV на Volkswagen, новиот ID.4

Објавено пред

Во салонот на „Порше Скопје“ пристигна првиот целосно електричен SUV на Volkswagen, новиот ID.4

– ID.4 е првиот целосно електричен SUV на Volkswagen

– На почеток ќе бидат достапни три изведби на електричен мотор, а најмоќната верзија ќе биде опремена со електричен мотор со 150 kW (204 КС), и досега од 520 km

– Динамичен дизајн, пространа внатрешност и врвен концепт на управување

ID.4 импресионира со својата сеопфатност, ефикасниот електричен погон, пространата внатрешност, најсовремените системи за помош на возачот и динамичниот дизајн кој јасно го преставува ID.4 како електрично возило. Како прв глобален електричен автомобил на Volkswagen, ID.4 ја инкорпорира новата модуларна платформа за електричен погон MEB (Modular electric drive matrix), развиена специјално за електричната мобилност на целата Групација.

SUV возилата стануваат се повеќе популарни. Овој сегмент веќе е најпродаван во големите земји како САД и Кина, затоа што SUV возилата се препознатливи по одличната прегледност, безбедност и комфор. И во Европа, но и во Македонија, овој сегмент бележи значително зголемување, особено во делот на компактните возила. Со ID.4, Volkswagen ја проширува понудата на целосно електрични возила, а ова е првиот целосно електричен SUV модел на брендот. ID.4 нуди просторност, флексибилност и сите карактеристики кои клиентите ги очекуваат од еден класичен SUV.

Новиот ID.4 има многу таленти. И покрај спортските перформанси, нема компромис во поглед на комфорот. Батеријата има капацитет до 77 kWh, со што се овозможува максимален досег од 520 километри (според WLTP). Позицијата на батеријата е под совозачкото седиште со што е овозможен низок центар на гравитација. Електричниот мотор, кој е позициониран на задната оска, генерира максимални 150 kW (204 КС) – со што забрзувањето од 0 до 100 километри на час е з само 8.5 секунди, а максималната брзина е 160 km/h. Благодарение на погонот на задните тркала и растојанието од земјата за цели 21 сантиметар, ID.4 добро се справува и со off-road предизвиците. За вистинско off-road доживување, достапна за нарачка е и ID.4 GTX верзијата, со погон на 4 тркала, поголема моќност и уште поимпресивни перформанси.

Динамичен изглед. Надворешноста на ID.4 има атлетски пропорции за ултра модерен изглед. Неговиот дистинктивен дизајн е инспириран од природата и гарантира многу добра аеродинамика со коефициент на аеродинамичност од 0,28. Основната верзија е опремена со предни светла во LED-изведба, а во највисоко опремената верзија достапни се интерактивните IQ.Light LED matrix светлата, кои се дополнително подобрени. Особено специфични се LED светлосните групи на задниот дел, кои генерираат 3D интензивни светла, кои надополнети со 21 инчните тркала, го истакнуваат карактерот на возилото.

Просторност: долго меѓуоскино растојание, за повеќе простор за патниците

Со должина од 4.58 метри и MEB архитектура, ID.4 овозможува максимален простор во корист на патниците. Просторноста во внатрешниот дел е на ниво на повисоките класи на SUV. Боите и материјалите се пријатни и создаваат чувство како да сте дома. Во зависност од позицијата на задните седишта, багажниот простор има капацитет од 543 литри (1.575 литри со спуштени седишта).

Концептот на управување на ID.4 не е базиран на физички копчиња и прекинувачи. Целосното управување е насочено кон двата екрана, а поголемиот 12 инчен екран чувствителен на допир е опремен со говорни команди. Едноставно започнете со “Hello ID” и возилото ќе започне да ги слуша вашите гласовни команди. Со опционално достапната виртуелна реалност, ID.4 на head-up дисплејот може значително да му асистира на возачот, на пример со прикажување на насоката на движење директно на патот. Системите за помош на возачот дополнително се опремени со Travel Assist, кој во комбинација со IQ.Drive овозможува релаксирано возење. Благодарение на новата платформа, системите можат да се надградуваат на нови софтверски верзии со нови опции кои ќе се развиваат во иднина.

We Charge: полнење дома, но и полнење за време на долги патувања

Со ID. моделите, Volkswagen ја лансира програмата за полнење на електрични возила We Charge. Со ова решение, ID.4 може да се наполни дома или на долгите патувања на брз DC полнач за околу 30-ина минути. Засега оваа програма е достапна во пазарите на Европската Унија, но наскоро се очекува да се имплементира и во нашата држава. Паралелно се развива и екосистем за одржлива електрична мобилност, што значи дека самото производство на ID.4 е CO2 неутрално.

Доказ за квалитетот на новиот ID.4 е престижната награда Светски автомобил на годината, која ја доделуваат 90 меѓународни автомобилски новинари од 24 земји. Во ID.4 беше препознаена иновативноста, секојдневната употребливост и достапноста за поголем сегмент на клиенти.

ID.4 e олицетворение на стратегијата на Volkswagen, дека иднината на мобилноста е електрична.

Новиот целосно електричен SUV e достапен во салонот на Volkswagen во Порше Скопје. Повеќе информации може да се прочитаат на следниот линк www.volkswagen.com.mk/id4

(ПР текст)

Економија

(Видео) Тасевска: Каматата веќе не смее да биде повисока од долгот

Објавено пред

По предлог на парламентарното мнозинство од СДСМ, Собранието ги усвои дополнувањата на Законот за облигационите односи, информира на прес-конференција пратеничката од редовите на СДСМ, Лидија Тасевска.

Со ова, рече таа, исправивме уште една голема неправда кон граѓаните и компаниите.

Дополнувањата на законот, кои стапуваат во сила веќе следниот месец, според Тасевска, одредуваат каматата на неплатениот долг да престане да расте кога ќе го достигне износот на главнината, односно каматата повеќе не смее да биде повисока од износот на долгот.

„Тоа значи дека ако одреден граѓанин или фирма имале долг пред десетина години на сума од 1.000 денари, каматите што му се трупале со години и кои на крајот ќе треба да ги плати нема да бидат повисоки од 1.000 денари. Со овие измени ставаме на крај на ситуациите кога за долг од, на пример, 500 денари, должникот мораше да плаќа 5.000, 8.000 па и 10.000 денари по основ на камати. Законското решение ќе важи за сите, и за граѓаните и за компаниите, и ќе се однесува на долгови од секаков карактер, на пример, за застарени сметки за струја, вода, телекомуникациски услуги, обврски кон банки и слично“, обајсни пратеничката на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Економија

Исплатени над 230 милиони денари за субвенции во земјоделството и руралниот развој

Објавено пред

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на 4.846 субјекти исплати 230,1 милиони денари за субвенции. Директорот на Агенцијата, Никица Бачовски, информира дека овие исплати се за неколку мерки.

„По три денари од килограм добиваат градинарите што оствареното производство од пријавените површини го предале во преработувачки капацитети. Денеска, за оваа мерка на сметките на 3.310 градинари исплативме 168,9 милиони денари. Вчера беше исплатена и финансиска поддршка за градинарите што минатата година имаа произведена зелка во период од 5 април до 5 мај 2020 година. Тие добиваат по 3 денари за килограм, односно вкупно 708 лица добија финансиска поддршка од 30,4 милиони денари, кои имаа произведено пролетна зелка од почетокот на април до почетокот на мај лани и ја имаа предадено кај регистрирани откупувачи. А средства на сметките добија и сите земјоделци што оствареното производство на овошни култури го предале во производни капацитети. За оваа мерка исплатени се 16,7 милиони денари на 172 овоштари, односно три денари за килограм произведено и предадено овошје во преработувачки капацитети. Веќе утре на сметките на 656 мали земјоделски стопанства ќе бидат исплатени над 14 милиони денари“, истакна Бачовски.

Според надлежните, исплатата на преостанатите мерки ќе продолжи.

„Сите што правно законски стекнале право за добивање финансиска поддршка во земјоделството и не се должници за вода, пашарина или закуп на земјоделско земјиште, ќе си ги добијат средствата за мерките за кои имаат аплицирано. Земјоделците се наш партнер, нивно е да произведуваат квалитетни култури, а Владата и Агенцијата ќе продолжат да креираат мерки и политики што ќе овозможат поволни услови за развој на агросекторот“, потенцираат од Агенцијата.

Прикажи повеќе...

Економија

Ахмети: Со работа и инвестиции државата се движи кон развој

Објавено пред

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска беше во посета во индустриската зона во Сарај, каде што од страна на компанијата One Cable e направена инвестиција од 3 милиони евра, која е оценета како голема перспектива за граѓаните за развој на земјата и намалување на невработеноста.

Ахмети истакна дека преку создавање позитина национална и меѓународна клима за инвестирање сите обиди се насочени кон подобра перспектива за земјата.

„Со инвестиции во работата сигурно дека и семејството и државата се движат кон развој и надминување на незадоволството и судирите, ние се обидуваме како коалициски партнер да создадеме услови за домашните инвеститори на прво место бидејќи тие се членови на нашето заедничко семејство, ние се обидуваме да создадеме национална и меѓународна клима затоа што има перспектива во оваа земја“, рече лидерот на ДУИ.

Според него, работите во земјата одат кон подобро и додаде дека се инвестира во владеење на правото.

„Работевме и работиме за нашата земја што побргу да биде дел од Европската Унија, работевме и работиме за унапредување на стандардите за ние да бидеме држава во која луѓето имаат силна волја за живот“, истакна Ахмети.

„Ова е наша определба, ние се обидуваме да создадеме услови за сите инвеститори, вклучително и за странците, бидејќи со едно работно место повеќе кај нас, ве уверувам затоа што го чувствувам тоа на моја кожа, јас имам еден проблем помалку, Зоран Заев два проблема бидејќи само со отворање перспективи, нови работни места, можеме да одиме напред“, додаде Ахмети.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Регистрирани 557 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во последните 24 часа се направени 3.885 тестирањa, а регистрирани се 557 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 268, Куманово...

Македонија6 часа

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија10 часа

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет10 часа

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија10 часа

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет12 часа

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија12 часа

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион24 часа

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија1 ден

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ1 ден

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа1 ден

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ1 ден

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија1 ден

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа1 ден

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет2 дена

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Европа2 дена

Борел: Русија сака да нѐ подели, не им е грижа за Европската Унија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки,...

Свет2 дена

Северна Кореја лансира две балистички ракети

Северна Кореја лансирала две балистички ракети во морето, тврди Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека...

Регион2 дена

Два земјотреса утрово во Албанија, почувствувани и во Црна Гора

Два земјотреса, од кои едниот над 4 степени според Рихтеровата скала, ја погодија граничната област меѓу Црна Гора и Албанија...

Македонија2 дена

Во Солун конференција за Западен Балкан и европската иднина

Во Солун, Грција, денеска ќе се одржи конференција на тема „Западен Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“. По покана...

Македонија2 дена

Средношколците во Тетово и Гостивар продолжуваат со онлајн настава

Владата донесе одлука наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да продолжи да се изведува онлајн до 20 септември...

Досие