Контакт

Економија

В недела почнува „МојДДВ #МојаНаграда“, наградниот фонд е половина милион евра

Објавено пред

За два дена почнува наградната игра „МојДДВ #МојаНаграда“, во која граѓаните имаат можност секојдневно да добијат една од 3.852 награди во вкупен износ од половина милион евра. Од 15 декември со скенирање на фискалните сметки преку апликацијата „Мој ДДВ“ и со прифаќање на условите на наградната игра секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на дневна, месечна награда или премија. На прес-конференција министерката за финансии, Нина Ангеловска, и директорката за комуникации и маркетинг на Државната лотарија, Камелија Левенска, ги претставија текот и начинот на кој ќе се спроведува наградната игра.

Наградната игра ќе трае една година. Предвидени се 1.468 награди од 1.000 денари, 1.101 награда од 2.000 денари, 1.101 награда од 3.000 денари – односно секој ден ќе се доделуваат по 10 награди, и тоа четири од 1.000 денари, три од 2.000 денари и три од 3.000 денари. Понатаму, секој месец ќе се доделуваат 15 награди од 100.000 денари или вкупно за целото времетраење на играта 180 награди од 100.000 денари. Има и две главни премии од 3.000.000 денари.

„Од 15 декември граѓаните што скенираат фискални сметки ќе имаат трикратна корист, прво, ќе имаат шанса да добијат една од 3.852 парични награди во вкупен фонд од половина милион евра, второ, ќе добиваат поврат на ДДВ и, трето, ќе придонесуваат во борбата против сивата економија, а кога губи сивата економија, сите добиваме. Ќе им порачам на сите граѓани да бараат фискални сметки, да скенираат, бидејќи секоја фискална сметка е важна“, рече Ангеловска.

Таа посочи дека за да се учествува на наградната игра, лицето треба да е регистрирано на системот „Е-персонален данок“, како и да е корисник на апликацијата „Мој ДДВ“. На апликацијата ќе се појави известување за наградната игра „МојДДВ #МојаНаграда“ за прифаќање на условите за учество. Кога ќе се прифатат условите, со секоја скенирана сметка лицето може да стане потенцијален добитник на една од десетте дневни награди, месечните или една од премииите.

Извлекувањето ќе се извршува со електронски генератор по случаен избор. Добитниците на дневни награди ќе добијат известување веднаш по скенирање на сметката. Сите недобитни, пак, ќе добијат поучна порака со едукативно-информативна содржина. Исто така, недобитните скенирани сметки добиваат сериски број кој ќе учествува за извлекување во тековното коло за 15 награди од 100.000 денари, како и за двете главни премии.

Левенска рече дека извлекувањето на наградите од 100.000 денари и премиите од три милиони денари ќе бидат во живо од студиото каде што се одвива извлекувањето на „Лото“, и тоа веднаш по извлекувањето на „Лото 7“ и „Џокер“. Месечните извлекувања на 15 награди од 100.000 денари ќе се реализираат на почетокот на секој месец по емисиите „Лото“, почнувајќи од првото извлекување на 4 јануари.

Таа посочи дека за граѓаните ќе биде достапен и контакт-центарот на Државната лотарија, како и дека е отворена страницата loto.mk/MojaNagrada, каде што граѓаните ќе може да се информираат за наградната игра.

Економија

Кочоска: Недозволиво е министер за финансии да не знае дали има пуштено налог во трезорот за исплата на плати

Објавено пред

„Веќе подолго време Нина Ангеловска се фали со реализацијата на капитални инвестиции од 78% за 2019 година, а тоа значи шминката на податоци и понатаму продолжува. Нина знае да шминка, но не знае што се случува во трезорот на министерството и дали се исплатени плати за вработените во градинките и образованието, она што треба да ` биде приоритет, бидејќи македонските граѓани живеат од плати и секое задоцнување е стресно за нив“, се вели во реакцијата на дополнителниот заменик-министер во Министерството за финансии, Гордана Димитриеска-Кочоска.

„Наместо Нина Ангеловска да шета и да посетува корзо во Ѓорче Петров, треба да се посвети на она што ` е работа и на она за што зема пари од граѓаните. Недозволиво е министер за финансии да не е запознаен, со тоа дали има пуштено налог во трезорот за исплата на плати. Додека вработените во градинките и образованието чекаат плата, Нина Ангеловска се однесува како да е министер без ресор, а не министер за финансии.

Владата во заминување, по одлуката за предвремени парламентарни избори во октомври 2019 година, ги забрза сите активности и донесе разно-разни одлуки и предлог-закони, кои требаше да ѝ помогнат во намерите финансиите и економијата да ги претстави во розово светло.
За да може да прикажат некаква капитална инвестиција и вештачки да го подигнат процентот на капиталните инвестиции, Владата на седница одржана на 16.12.2019 година разгледувала и донела олука за одобрување на средства од буџетот на Македонија за 2019 година, за купување на делот на ГА – МА АД Скопје во износ од преку 2 милијарди денари (2.020.000.000,00 денари) или 33 милиони евра, средства кои ги исплати на 30.12.2019 година и тоа кон Национални енергетски ресурси – НЕР (порано Македонски енергетски ресурси). Со оваа постапка јасно е дека реализација на капитални инвестиции нема, а средствата се ненаменски алоцирани. Ваквата политика носи директни трошоци на буџетот по основ на камати, кои до овој период изнесуваат над 100 илјади евра.

Без оваа трансакција, која всушност не е реализирана, односно Владата сè уште ги нема откупено акциите од АД Макпетрол, капиталните инвестиции во однос на основниот буџет за 2019 година би изнесувале 60,81%, што е очајно ниско ниво на реализација. Ако владата сакаше да реализира ваква капитална инвестиција, зошто навреме не презема конкретни мерки со цел да имаме вистинска реализација, а не вака да создава долгови а притоа и Макпетрол да остане неподмирен?“, додава таа.

Прикажи повеќе...

Економија

СРЕЌА ПЛУС за Александра и Александар од Пробиштип со Златна рипка вредна 500.000 денари

Објавено пред

Александра и Александар Начеви од Пробиштип на Денот на вљубените уловија златна рипка вредна 500.000 денари. На младиот брачен пар Начеви од Пробиштип златната рипка ќе им ја оствари заедничката желба за убаво егзотично патување. Големата добивка е доказ дека кога се дарува со љубов желбите се остаруваат. Овој пат желбите ги остварува златната рипка, но не рипката од приказните, туку рипката од инстант лозот Златна рипка.

Трендот за дарување инстант лозови СРЕЌА ПЛУС донесе радост на многу свадбени прослави, родендени и други убави поводи, а овој пат донесе дополнителна среќа на Денот на вљубените.Подарените инстант-лозови на Денот на вљубените донесоа вистинска СРЕЌА ПЛУС за Александра и Александар.

Продажното место Лила лото во Пробиштип беше често споменувано во различни среќни приказни за поголеми добивки, но иако Александра и Александар често од таму купувале инстант-лозови, добивале само помали добивки, сè до сега. На 14 февруари Александар двапати одел од киоскот на плоштадот во Пробиштип, купувал различни лозови и таму ги гребел, но како и секогаш имал само помали добивки. Третиот пат, пред да замине дома, купул 11 лозови Златна рипка со намера да ги подари на сопругата за Денот на вљубените.

Токму во тие 11 лозови се криела и златната рипка на која изгребале добивка од 500.000 денари. Денес, во просториите на Државна лотарија ги запознавме Александра и Александар кои со радост ја споделија со нас среќната приказна и планот дека средствата ќе ги искористат за егзотично патување.

Ве потсетуваме дека кога дарувате, подарете инстант -озови, подарете можност за СРЕЌА ПЛУС.

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Економија

Исплатени субвенциите за одгледувачите на говеда

Објавено пред

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на 12.500 сточари, кои одгледуваат говеда, исплати 354 милиони денари. Директорот на АФПЗРР, Николче Бабовски, преку соопштение појаснува дека станува збор за исплата по мерката – директни плаќања за обележани говеда.

„Изминатиот период Агенцијата ги исплати субвенциите за полјоделците, за градинарите, за лозарите и за овоштарите. Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралнот развој и во наредните денови ќе продолжи со редовната исплата на субвенциите за сите лица што правно законски стекнале право за користење на оваа финансиска поддршка“, вели Бабовски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Заев: Судии, обвинители, поротници – ослободете се, ниту Мицкоски, ниту ВМРО-ДПМНЕ не ви можат ништо

„Сите предмети ќе имаат правна разрешница врз основа на фер и траспарентни постапки. На обвинетите ќе им се суди врз...

Македонија1 час

(Видео) Спасовски – Лајен: Напредoкот на Северна Македонија е импресивен и ги исполни високите очекувања

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во рамките на програмата за учество на донаторската конференција „Заедно за Албанија“, што ја организира Европската...

Македонија4 часа

Јанева пред апсењето одела во СЈО, салони за убавина и адвокатски канцеларии

Во кривичниот суд на судењето за случајот „Рекет“ беше презентиран извештајот за тоа каде се се движела ексшефицата на СЈО...

Топ4 часа

Пронајдено безживотно машко тело на Шар Планина

Планинар од тетовско планинарско друштво, кој се движел на тој терен со група планинари, пријавил дека над тетовското с. Вејце,...

Македонија5 часа

Таткото на обвинетата сведочеше на судењето за убиството на Пино – Ангела криела дека Фуркан ѝ е дечко

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо, таткото на обвинетата Ангела, Златко Ѓорѓиевски, сведочеше како сведок на одбраната. Обвинителката...

Македонија6 часа

Јовановски двапати бил во куќата на Јанева – снимки од тајното следење пуштени на судењето за „Рекет“

Од посебните истражни мерки што биле спроведувани од 21 јуни 2019 година кон обвинетиот Бојан Јовановски и осудениот Зоран Милески...

Македонија7 часа

Мицкоски го повика Заев на ТВ-дуел: Се надевам ќе се охрабри и ќе ја прифати поканата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го повика претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на ТВ-дуел. Тој вели дека добил покана од...

Македонија7 часа

Пуштен билетот за едно возење во ЈСП

ЈСП информира дека во употреба е пуштен билетот за едно возење и може да се купи директно во автобус и...

Свет9 часа

Над 160 милиони луѓе во Кина нема да се вратат на работа поради коронавирусот

Во Кина и во светот продолжува борбата со епидемијата на коронавирусот. Речиси 160 милиони луѓе сепак нема да се вратат...

Топ9 часа

Тешко повреден пешак во сообраќајна несреќа во Охрид

Шеесет и двегодишна жена е тешко повредена во сообраќајна несреќа што се случила вчера во Охрид. Според информациите на полицијата,...

Свет10 часа

Над пет тони кокаин пронајдени на Костарика

Властите на Костарика соопштија дека заплениле над пет тони кокаин, што е најголема таква заплена во оваа централноамериканска земја. Министерството...

Свет10 часа

(Видео) Вооружени крадци во Хонгконг украле стотина ролни со тоалетна хартија

Вооружени крадци утрово украле стотина ролни тоалетна хартија во вредност од речиси 130 долари во Хонгконг, каде што поради коронавирусот...

Свет11 час

Орбан: Унгарија е иднината на Европа

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, синоќа, во обраќањето пред нацијата, рече дека Будимпешта научила дека не мора да ѝ се...

Македонија23 часа

Рот: Законот за ЈО е клучен чекор за европската иднина, останува ЕУ да испорача

Законот за Јавното обвинителство е клучен чекор за владеењето на правото и европската иднина на Северна Македонија, напиша на „Твитер“,...

Македонија1 ден

Митрески: Законот за Советoт на јавни обвинители не се носи со двојно мнозинство

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на социјалните мрежи сподели листа на закони кои се носат со двојно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Изгласувањето на Законот за ЈО е спротивно на процедурите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција изјави дека изгласувањето на Законот за јавно обвинителство било „се, само не правда,...

Македонија1 ден

Пендаровски ги потпиша Законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои беа усвоени во Собранието. Потпишани за законите...

Македонија1 ден

Димовски: Законот за Советот на јавни обвинители не е донесен, немаше бадентер

Законот за Советот за јавни обвинители не е донесен, истакна пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски и рече дека...

Македонија1 ден

Се распушти Собранието

Со 108 гласа „за“, без против или воздржани Собранието се распушти, што значи дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат...

Македонија1 ден

Заев: Со Законот за ЈО гарантирана е разрешница на сите судски процеси почнати од СЈО

Им честитам на сите 80 пратеници, кои презедоа одговорност, го препознаа овој момент како клучен за владеењето на правото и...

Досие