Контакт

Економија

„Ербас“ до 2035 година ќе воведе авион со ниска емисија на јаглерод диоксид

Објавено пред

„Ербас“ сака да изгради прв патнички авион со ниска емисија на јаглерод диоксид и да го воведе во промет во 2035 година, изјави директорот на компанијата, Гијом Фори. Тој истакна дека развојот на потребната технологија се уште во тек и нагласи дека е можно дека ќе се работи за хибриден авион или погонското гориво ќе биде водород или некое климатски неутрално гориво.

„Патот е многу комплициран“ рекол Фори.

Воздушниот сообраќај е одговорен за 2,5 отсто офд глобалните емисии на јаглерод диоксид.

„Ербас“ е свесен за своите одговорности и успеа до сега значајно да ја намали потрошувачката на гориво по патник, користејќи полесни авиони со посилни мотори, рекол Фори.

„Зелениот лет е наш главен приоритет“ заклучи Фори.

Економија

„Бе-ем-ве“ почнува со производство на заштитни маски

Објавено пред

Германскиот производител на автомобили „Бе-ем-ве“ ќе почне со производство на маски за лице за да го заштити својот персонал и јавноста од ширењето на коронавирусот, изјави извршниот директор Оливер Зипсе.

Тој рече дека компанијата наскоро ќе може да произведува неколку стотици илјади маски на ден, пренесува „Ројтерс“. Компанијата веќе и достави на владата 100 000 маски од сопствените залихи, по шти им испратија уште 50.000 маски и еден милион медицински ракавици, а се планира да се произведат и испорачаат уште еден милион маски во текот на следните две недели.

„Бе-ме-ве“ во понеделникот соопшти дека прекот на производството во нивните фабрики ќе се продолжи за уште две недели до 30 април.

Прикажи повеќе...

Економија

Прекинати маратонските разговори на ЕУ за спасувачкиот пакет поради коронавирусот

Објавено пред

Разговорите во Европската Унија за тоа како да им се помогне на земјите од јужниот дел на еврозоната, кои се лошо погодени од пандемијата на коронавирусот, запреа по 16 часа.

Европската централна банка соопшти дека на блокот ќе му бидат потребни 1,5 илјади милијарди евра за да се справи со кризата.
Европските министри за финансии беа близу до договор, но пропаднаа поради несогласувањето помеѓу Италија и Холандија за начинот како да се уплати спасувачкиот фонд. Претседателот на состанокот, португалскиот министер за финансии, Марио Чентоно, рече дека ги прекинал разговорите и дека ќе продолжат утре, но сепак бара силна безбедносна мрежа против ефектите на вирусот.

Пандемијата на коронавирус предизвика длабока поделеност во Европа, каде Италија и Шпанија ги обвинија северните држави, водени од Германија и Холандија, дека не прават ништо.

Несогласувањата следат по оставката на главниот научник во ЕУ, Мауро Ферари, кој го обвини Брисел поради „разочарувачкиот “ одговор на пандемијата. Италијанецот, кој четири месеци беше прв човек на Европскиот истражувачки совет, во неговата оставка наведува дека неговата специјална програма за надминување на кризата била одбиена од ЕУ. ЕК пак не ги коментираше неговите критики.

Италија, Шпанија, Франција и некои други држави на ЕУ сакаат да го делат долгот предизвикан од коронавирус во форма на „коронансирања“ (или еврообврзници) – меѓусебен долг што сите нации на ЕУ помагаат да го исплатат.

Холандија се спротивставува на предлогот и сака земјите членки да имаат постепено услови за отплата во текот на годините.

Прикажи повеќе...

Економија

Фирмите во Јапонија прогласуваат стечај поради коронавирусот

Објавено пред

Најмалку 42 претпријатија во Јапонија поднеле барање за стечајна постапка во февруари оваа година, наведувајќи ја штетата предизвикана од ширењето на новиот коронавирус како причина за прекин на работата, објави јапонската јавна телевизија.

Од тие компании, 70 проценти се од секторот туризам и угостителство.

Јапонската влада нема намера да ги компензира загубите за сите компании и бизниси кои престанаа да работат во итни услови поради ширењето на новиот коронавирус.

Ова го соопшти на прес-конференцијата во Токио секретарот на владиниот кабинет, Јошихид Суга.

Тој рече дека помошта од владата ќе биде насочена кон компании чии приходи нагло опаднале.

Еден ден порано, владата објасни дека ќе им помогне на компаниите со даночни ослободувања ако нивните месечни приходи се барем преполовени поради проблемите поврзани со ширењето на новиот коронавирус.

Гувернерите на 47 јапонски региони, незадоволни од ваквата политика, побараа од владата да ја надомести загубата на сите компании што престанаа да работат во согласност со вонредната состојба.

Јапонските власти воведоа вонредна состојба во седум региони, вклучувајќи ги Токио и Осака. Во нив живеат вкупно 55 милиони луѓе. Жителите беа замолени да не ги напуштаат своите домови без посебна потреба. Не е воведен тврд карантин и властите бараат од луѓето да останат дома колку што е можно повеќе.

Во Јапонија во моментов има повеќе од 5.100 потврдени случаи на инфекција, од кои околу 700 се патници и членови на екипажот на крстосувачот „Дајмант принцес“.

Во Јапонија се регистрирани 109 смртни случаи од коронавирус.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Сопственикот на „Твитер“ издвои една милијарда долари за борба против коронавирусот

Основачот и сопственик на „Твитер“, Џек Дорси, ќе даде 1 милијарда американски долари за борба против пандемијата на коронавирус. Во...

Свет3 часа

ЕУ: Лажните вести за коронавирусот доаѓаат од Русија

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, вели дека Европската Унија идентификувала лажни информации за пандемија на коронавирус коишто доаѓаат од...

Македонија4 часа

Скопјанец потпишал изјава за изолација, па отишол да пазари во маркет

Скопското основнo јавно обвинителство предлага казна за човек кој ја прекршил мерката за самоизолација, откако од Словенија се вратил во...

Свет4 часа

Главниот научник во ЕУ поднесе оставка

Главниот научник во Европската Унија поднесе оставка, обвинувајќи го Брисел поради одговорот на кризата со коронавирусот, нарекувајќи го „разочарувачки“, објави...

Свет5 часа

Борис Џонсон е во стабилна состојба

Британскиот премиер Борис Џонсон ја помина и втората ноќ на интензивна нега, каде прима соодветна терапија поради коронавирусот. „Господинот Џонсон...

Свет5 часа

(Видео) Вухан излезе од изолација, луѓето ја пееја химната на мостовите

По речиси 11 недели или точно 76 дена, кинескиот град Вухан, каде почна пандемијата на коронавирусот, излезе од изолација. Кинеските...

Свет5 часа

Трамп ги шокира Американците: Ќе го прекинеме финансирањето на СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа одржа ретко видена прес-конференција во Белата куќа, на која се пресмета со противниците на најлошиот...

Регион5 часа

Вучиќ: Полициски час преку цел викенд, вонредна состојба уште еден месец

Српскиот претседател Александар Вучиќ оцени дека вонредната состојба во Србија поради пандемијата на коронавирусот, би можела да биде укината во...

Македонија17 часа

Вработените во јавниот сектор, кои се ослободени од работа, нема да имаат лански одмор

На оваа седница Владата ја донесе уредбата со законска сила за примена на Законот за вработените во јавниот сектор за...

Македонија17 часа

45-годишен скопјанец почина од коронавирус на пат кон болница

Четириесет и петгодишен пациент од Скопје заболен од коронавирус починал на пат кон болницата „8 Септември“. Според информација од Институтот...

Економија18 часа

Македонската банкарска асоцијација апелира: Плаќајте преку интернет, користете картички место кеш

Македонската банкарска асоцијација информира дека банките и штедилниците интензивно преземаат активности за заштита на здравјето на клиентите. „Апелираме до граѓаните,...

Економија19 часа

ССМ: Поради солидарност, старите одмори да ги искористат сите вработени во приватниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија и Државниот инспекторат за труд не ја толкуваат исто уредбата за користење на годишните одмори...

Свет19 часа

Крај на блокадата, Вухан отворен по 76 дена изолација

Кинеските власти ја укинаа блокадата на Вухан и ги одблокираа сите излези од градот кој беше жариште на епидемијата од...

Македонија20 часа

Коронавирусот и кај нас ќе се лекува со крвна плазма од оздравени пациенти

Изготвен е протоколот за лекување заболени од коронавирус со крвна плазма од излекувани пациенти, информира министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија21 час

Филипче: Се влошува состојбата на родилката од Куманово

Се влошува состојбата на родилката од Куманово, која е заболена од коронавирусот, а чие бебе е негативно на Ковид-19, информира...

Македонија22 часа

Пендаровски-Столтенберг: Со здружени сили за справување со пандемијата на коронавирусот

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Во телефонскиот разговор претседателот Пендаровски му се...

Македонија22 часа

Некои возови нема да сообраќаат, други ќе возат по нов распоред

Новонастанатата ситуација со полицискиот час, кој ќе почне од утре во 16 часот, а за време на викендот ќе трае...

Македонија23 часа

Адеми: Се разгледува одложување или укинување на државната матура

Министерот за образование, Арбер Адеми, изјави дека се разгледува и дискутира за тоа дали ќе се спроведе државната матура оваа...

Македонија23 часа

Интернет-картички за учениците од социјално загрозени семејства за онлајн настава

Над 18 илјади картички за мобилен интернет ќе овозможат околу 30 илјади семејства да имаат пристап до интернет за децата...

Македонија24 часа

За еден ден во земјава регистрирани пет смртни случаи од коронавирус

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести изминатите 24 часа починале четворица пациенти заболени од коронавирус. Станува...

Досие