Контакт

Економија

Заев: За четири месеци 70 милиони евра поголема наплата само од ДДВ

Објавено пред

Претседателот на владата, Зоран Заев, денеска во Собранието одговараше на пратенички прашања. Меѓу другото, тој ги бранеше економските мерки, нагласувајќи дека владата ќе продолжи со успешното спроведување на мерките.

„Во јули имаме зголемен прилив на средства од Данокот на додадена вредност (ДДВ) за 15 милиони евра, повеќе од јули 2018 година. Во август месец имаме за 17 милиони евра поголем прилив од ДДВ и од акцизи. Септември и октомври за 20 милиони евра. Имаме 70 милиони евра поголема наплата само за четири месеци, што е огромен прилив за државата и ја отстранува сивата економија“, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на пратеничко прашање во врска со досега преземените економски мерки во делот на борбата со сивата економија.

Тој додаде дека и мерката за супституирање на придонесите на плати, која стартува од 1 декември, е одлична мерка за отстранување на плаќањето на рака, во кеш на вработените.

„Ќе продолжиме со новите мерки коишто ги реализираме, а тоа е меѓу први и 15 од идниот месец, за првпат граѓаните добијат поврат на ДДВ и ќе бидат уште помотивирани бидејќи ќе видат дека пари се враќаат. Крајот на декември ќе биде воведена и наградната игра, утврдена со одлука на Влада за што ќе се мотивираат и побогатите, бидејќи како мотив за барање сметки, со што се намалува сивата економија ќе имаат шанса да добијат дополнителен приход од наградите вредни илјадници евра“, оцени премиерот Заев додавајќи дека и податоците од здруженијата на Стопанските комори покажуваат дека борбата против сивата економија покажува резултати.

Посочи дека севкупните приходи во државата досега во делот на исполнувањето се над седум проценти и во такви околности, имајќи ги предвид и претседателските избори, Владата проектираше оптимален буџет со раст на приходите од 5,6 проценти.

„Податоците од Државниот завод за статистика, податоците од полнењето на буџетот, податоците од сите економски параметри кои што ги гледаме, покажуваат севкупен раст и на индустриското производство, севкупен раст којшто се темели на 122 проценти раст досега во енергетиката, два проценти во интермедијарни производи освен енергија, седум проценти во капитални производи, трајни производи за широка потрошувачка, преработувачката индустрија 3,2 проценти, производство на пијалаци и прехранбени производи 112,5 проценти, производство на тутун 106 проценти, на текстил 109,2 проценти“, истакна премиерот Заев.

Тој информираше дека во октомври месец севкупното индустриско производство е пораснато за 4,2 проценти, а од почетокот на годината досега севкупното индустриско производство е пораснато за 5,4 проценти.

„Дебатата во Западна Европа е дали да е 0,5 дали 0,7 проценти дали 1, процент“, рече премиерот пред пратениците.

„Согласно сите тенденции ова и тоа како е економска година во државата. Заедно со реализирани претседателски избори во првото полугодие имаме раст од 3,6 проценти и сегашните индикатори, ни даваат за право да очекуваме дека третиот квартал ќе биде над 3,6 проценти. Сето тоа го таргетираме со проектирање од 3,8 проценти раст на БДП за идната година“, рече претседателот на Владата, додавајќи дека сите податоци и полнењето на Буџетот досега и статистичките податоци и од Централната банка покажуваат дека оваа година економските резултати се одлични и дека трендот ќе продолжи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

Објавено пред

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се сдсмовски, вмровски или некои други, но прашање е дали е тоа коректно, вели Јован Деспотовски, директор на Фондот за иновации и технолошки развој, во интервју за „Макфакс“. Доколку поделиле пари само на пет фирми и тие биле од СДСМ, вели дека би го разбрал обвинувањето.

„Во неколку наврати веќе, дури и во дебати со претставници на опозицијата, прашувам дали сметаат дека е коректно да им залепиме етикета, политичка или партиска, на 320 компании. Домашни компании што хранат 15.000 луѓе“, вели директорот Деспотовски.

За скандалозните грантови на фирми блиски до советничката на премиерот, Цветанка Ласкова, на вицепремиерот Кочо Анѓушев и на уште неколкумина функционери од актуелната Влада, Деспотовски вели дека одговорноста е негова.

„Јас не избегав од одговорност ни тогаш. Јас реков нема проблем, ќе си земам обврска, одговорност, дека на тоа што во тој момент како правилник, како систем, е презентирано, можеби му недостигале одредени елементи. Ние имавме процес на консултации веќе со месеци, тој елемент никој не го посочи како проблематичен, ниту некој го размислувал. Можеби луѓето и не очекувале дека ќе аплицираат фирми на носители на јавни функции, не знам. Меѓутоа, се појави како проблем и го превениравме“, вели Деспотовски.

За 2,5 години откако тој е директор, Фондот доделил 55 милиони евра на домашни компании, кои обезбедиле 1.500-2.000 нови вработувања. Платите на нововработените, според Деспотовски, во просек се над 40.000 денари.

Некои од грантираните иновации веќе се произведуваат. Деспотовски во интервјуто открива дека се во преговори со Град Скопје на граѓаните да им се понуди за користење велосипедот, кој за еден час прочистува воздух колку што создаваат два автомобила со дизел-мотор исто така за еден час.

Директорот Деспотовски ги најави планираните повици за в година. Одлуките за доделување на парите што ги носи Комитетот за инвестиции може да бидат пролонгирани до средината на мај поради изборниот период во кој вели дека нема да имаат повици ниту, пак, да носат одлуки.

Деспотовски, и по изборите, себеси се гледа како директор на Фондот оти сè уште вели дека може да придонесе за грантирањето да стане одржливо, а со тоа и политиките што тој ги спроведува.

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) Заев: Со фотоволтаичните системи на јавните објекти сметките за струја се помали за 81%

Објавено пред

Преку новиот Закон за енергетика и со силните инвестиции во обновливи извори на енергија и гасификација, Владата го стабилизираше вртоглавиот раст на цената на струјата. Денеска граѓаните плаќаат пониска просечна цена за киловат/час, споредено со времето на претходната влада, кога цената на струјата порасна за 100%“, изјави премиерот Заев.

Тој додаде дека Владата, долгорочно и стратегиски, обезбеди регулатива и политики за максимално искористување на обновливите извори на енергија и од тој аспект развојот на капацитетите за производство на електрична енергија што ги користат сонцето, ветерот и водите, имаа централно место во Стратегијата за енергетика на Република Северна Македонија.

Со Проектот за проектирање и поставување на фотоволтаични системи во 36 општини и на 108 јавни објекти, не само што се зголемува производството на електрична енергија од обновливи извори, туку и се намалуваат трошоците за електрична енергија, на јавните институции и на објектите што се формирани од општините.

„Вкупниот износ на Програмата, кофинансирана од страна на Владата и ЕУ, изнесува 20,6 милиони евра. Програмата ја имплементираше Министерството за финансии, во соработка со Светската банка како посебен сегмент за ИПА-рурални инвестиции во рамките на проектот за подобрување на општинските услуги“, рече премиерот Заев и објасни дека вкупната заштеда на средства за сите 108 објекти годишно може да изнесува околу 190.000 евра и дека согласно заштедата, инвестицијата ќе се врати за 7,5 години.

Министерката за финансии, Нина Ангеловска, рече дека користењето на сончевата енергија од фотоволтаици забележува зголемување во целиот свет бидејќи технологиите се усовршуваат и материјалните трошоци се намалуваат.

„Соларната енергија е примарен извор за обновлива енергија и е особено важен за неразвиените земји. Како сончева земја навистина треба да го користиме овој извор за генерирање енергија, кој е и поевтин, па ефектите се двонасочни“, рече министерката Ангеловска.

Ангеловска ги наброи ефектите од заштедите од поставувањето на овие фотоволтаични системи и соопшти дека градинката „7 Септември“ во Пехчево, за месеците мај, јуни, јули и август 2018 има сметка за електрична енергија од 15.185 денари, додека за истите месеци оваа година сметката е 8.672 денари. Заштедата за четири месеци е 6.513 денари, односно сметките за овие четири месеци се помали за 43%, како резултат на поставените фотоволтаични системи.

Слични се заштедите и кај сите останати јавни објекти, а како позначаен е примерот на пумпната станица за водоводен систем ГЕРИЗИ, во с.Таринци, во општина Карбинци, каде што сметките за електрична енергија за периодот мај-јули од 429.326 денари лани, се симнати на 82.412 денари оваа година, или заштедата за трите месеци изнесува 346.914 денари, односно сметките за овие три месеци се помали за 81%.

На крај министерката за финансии Ангеловска рече дека подобрувањето на енергетската ефикасност не е само заложба, туку цел преточена во резултати.

„Политиките на оваа Влада во делот на енергетиката покажуваат дека земјата е на прав пат. Донесовме регулатива во согласност со европската. Го реформиравме енергетскиот сектор. И ова не е само наша оценка. Енергетската заедница пред три години велеше дека државата потфрла во реформите и дека е во пролонгиран период на енергетски ќор-сокак. Оваа Влада покажа дека промените се случуваат како резултат на планска работа, во интерес на граѓаните“, рече министерката Ангеловска.

Прикажи повеќе...

Економија

Во Сити мол почна саемот за мерката „Купи куќа, купи стан“

Објавено пред

Саемот за мерката „Купи куќа, купи стан“ почна денеска во Скопје сити мол, каде граѓаните ќе можат да се информираат целосно за проектот на едно место, односно ќе имаат прилика на исто место да ги најдат Министерството за финансии, банките и градежните компании.

Саемот ќе трае од денес до недела, секој ден од 10 до 22 часот.

Од Министерството за финансии информираат дека со промените направени во проектот годинава, значително се подобрени условите за граѓаните.

„Најголема поволност за граѓаните е намалувањето на каматните стапки за одобрување на субвенциониран станбен кредит, и тоа: за моделите каде се субвенционира ратата од кредитот од страна на државата, каматната стапка се намали од 3,95% на 2,9%, додека за четвртата и петата година каматната стапка е намалена од 4,44% на 3,9%. И кај моделите каде се субвенционира учеството каматната стапка е намалена од 4,5%+ЕУРИБОР на 4%+ЕУРИБОР“, се наведува во соопштението на ресорното министерство.

Дополнителна нова поволност во проектот е во насока на подигнување на наталитетот во земјата. За секое новородено или посвоено дете во текот на првите десет години од користење на кредитот, корисникот на кредитот добива дополнителна субвенција од 30% на ратата во текот на една година плус.

„Има и нови модели, особено поволни за младите со возраст до и наполнети 35 години. За купување  стан, каде и интересот е најголем, субвенцијата на месечната рата е зголемена од 50% на 70% – ова значи дека во првите пет години од исплатата на кредитот 70% од месечната рата ќе плаќа државата, додека корисникот на кредитот ќе плаќа само 30%. Исто така зголемена е и субвенцијата за моделите каде се субвенционира учеството од 50% на 70%. Ова значи дека доколку корисникот на проектот го искористи овој модел, 70% од учеството од кредитот ќе му го плати државата“, појаснуваат од Министерството за финансии.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 час

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија2 часа

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија2 часа

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија2 часа

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија3 часа

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија4 часа

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија5 часа

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Македонија6 часа

Боки 13 до Камчев: Oперациите вo „Систина“ не ви се успешни

Присутните се смееја во судницата на рочиштето за случајот „Рекет“ кога Бојан Јовановски почна да го испрашува сведокот Орце Камчев....

Македонија7 часа

Камчев: Не се само Катица и Боки 13, треба да има и други обвинети за „Рекет“

Веќе час и половина сведокот бизнисмен Орце Камчев го дава својот исказ во судот за случајот „Рекет“. Тој, освен кон...

Македонија8 часа

Боки 13 се пожали на здравствената состојба, судијката го опомена дека ќе го извади од судницата

Судијката Васка Николовска-Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски, алијас Боки 13, дека ќе го извади од судницата ако говори...

Свет10 часа

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет10 часа

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет10 часа

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет10 часа

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави...

Македонија11 час

Во кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет11 час

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија11 час

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа22 часа

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет1 ден

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија1 ден

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Досие