Контакт

Економија

Заев на конференцијата „Жени во индустрија“: Кога жените губат, сите губиме

Објавено пред

Економски силни девојки и жени полесно ќе го остваруваат нивното природно право да бидат еднакви во изборот на работни места и да бидат на раководни позиции, изјави премиерот Зоран Заев, кој денеска се обрати на отворањето на дводневната меѓународна конференција „Жени во индустрија: Лидерите ја унапредуваат родовата еднаквост”, организирана од страна на Инженерска институција на Македонија и ЕВН Македонија.

„Сите ние треба да го дадеме најдоброто од нас и нашиот придонес за остварување на полната, безусловна еднаквост на жените и девојките. Зашто никој не смее да биде запоставен – вели клучниот повик на Целите за одржлив развој на Обединетите нации. Ниту една земја не може да си дозволи да остави половина од својата популација зад себе. Тоа не смее да биде прифатливо за никого. Нема да запреме додека целосно не ја анулираме разликата во вредноста на трудот меѓу мажите и жените. Нема да запреме со спроведувањето на политиките за родова еднаквост додека не обезбедиме дека девојките и жените имаат апсолутно еднакво право да напредуваат во нивните работни кариери и да бидат избирани на највисоки работни позиции“, рече Заев.

Тој додаде дека намалувањето на родовиот јаз во платите, на макроекономско ниво, може да придонесе за поголем економски развој. Еднаквост на пазарот на трудот, додаде премиерот, може да ги поттикне мотивираноста, охрабрувањето и вклучувањето на жените и ќе придонесе значајно за долгорочниот раст на економијата.

„Кога жените губат, сите губиме. Економски силни девојки и жени полесно ќе се справуваат со сиромаштијата, со насилството и дискриминацијата, со остварување на нивното природно право да бидат еднакви во изборот на работни места и на нивното право да бидат на раководни позиции. Девојките и жените мора да го добијат правото на гласност, на избор и на еднакво учество во сите сегменти на општеството и во севкупниот негов развој. Република Северна Македонија е должна да го обезбеди тоа. Со континуирани политики за родова еднаквост и со спроведување на обврските од меѓународно прифатените конвенции и декларации“, рече Заев.

 

Економија

(Видео) Трипуновски: Неодговорната власт чекаше една недела од влезот на заразеното месо во државата за да земе мостри од истото

Објавено пред

Неодговорното однесување на власта го доведува во прашање здравјето на граѓаните и безбедноста на сточниот фонд во Република Македонија, обвини Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Според него, две недели поминаа откако во државата е утврдено присуство на болеста Африканска свинска чума во увезено свинско месо, а граѓаните, како што рече, се уште не знаат дали е преземено се што е потребно за да се превенира ширење на ова заразно заболување.

„Неодговорната власт предводена од СДСМ, и АХВ раководена од Зоран Атанасов, кадар на Зоран Заев, нестручно и крајно несериозно чекале една недела од влезот на заразеното месо во државата за да земат мостри од истото.

Дали заразеното месо дошло во контакт со други пратки кои биле во складиштето!? Колку уште случаи на Африканска свинска чума ќе излезат во јавност како последица на неодговорноста на власта!?

Зоран Заев и Зоран Атанасов мора да дадат одговори до каде е истрагата за потеклото на увезеното месо и дали се преземени сите неопходни мерки за да се спречи ширењето на вирусот на Африканска чума кај свињите во Македонија?

Власта мора да одговори дали за да овозможи нечии милионски бизниси го доведува здравјето на граѓаните и безбедноста на сточниот фонд во опасност!?

Неодговорниот однос при пристапот со Африканската свинска чума во период кога истата беснее на секаде во регионот и е потенцијална опасност за влез и ширење на болеста во Република Македонија,со што директно се загрозува свињарството и производството на домашно свинско месо е недопустлив.

Зоран Заев и Зоран Атанасов се на чекор да направат 100 милиони евра штета врз домашното стопанство. Апелирам во овие неколку месеци кои им остануваат како власт да не прават непромислени чекори. Земјоделството не може да издржи уште една катастрофа“ истакна Трипуновски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Миро Церар: ЕУ падна на балканското прашање

Објавено пред

Словенечкиот министер за надворешни работи, Миро Церар, рече дека брегзит го покажал единството на Унијата околу малата земја членка Ирска, но дека ЕУ „паднала“ на балканското прашање кога не можела да се договори да ги отвори разговорите за пристапување на Северна Македонија и Албанија.

„Има некои позитивни ефекти во делот на Европската Унија во врска со брегзит, затоа што, на некој начин, го одржавме нашето единство за време на овој процес. Покажавме дека сме во состојба да застанеме зад една мала земја, Ирска, да ги заштитиме нејзините интереси “, рече Миро Церар за АП.

Церар предупреди дека одлуката на ЕУ да не ги отвори преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија испраќа негативен сигнал до нестабилниот Западен Балкан.

„Верувам дека ова одложување и неуспехот да се донесе одлука беше историска грешка“, рече словенечкиот министер за надворешни работи.

Словенија влезе во ЕУ во 2004 година.

Прикажи повеќе...

Економија

„Шкода“ претстави дизајн-скици од новата „октавија“

Објавено пред

-Прв поглед кон новата генерација на бестселерот на „Шкода“
-Новата „октавија“ со футуристички дизајн кој вклучува поголема експлицитност од кога било.

„Шкода“ претстави два ексклузивни дизајн скици кои претставуваат прв поглед кон новата „октавија“. Новиот дизајнерски јазик на „Шкода“ гарантира дека новата, четврта генерација на „октавија“ ќе има многу поемотивен изглед, истовремено комбинирајќи ги компактните димензии со голема просторност во внатрешноста.

Дизајн-скиците прикажуваат дека задниот дел на „октавија“ е благо издигнат, следејќи ја силуетата на купе лимузина. Динамична предница, големи тркала и задни светла со кристални елементи се главните работи кои се истакнуваат. Четвртата генерација на бестселерот ќе ја продолжи успешната приказна на свој уникатен начин. Сè започна пред 60 години, со првата генерација на „октавија“, модел кој до денес бележи продажба од над 6,5 милиони возила.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

(Видео) Нови вработувања и подобри услови за истражувачка работа бараат од Институтот за хемија

Создаваме способни оформени кадри кои заминуваат во странство бидејќи со години не се овозможуваат вработувања на млади соработници, уловите за...

Македонија1 час

Ѓоко Поповски повторно доби 9 години затвор за набавката на полициски возила

Судијката Добрила Кацарска попладнево повторно го осуди на казна затвор од 9 години поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, откако...

Македонија2 часа

Вебер: Од Скопје и Тирана баравме многу, а сега вратата им е затворена пред носот

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно ја осудија одлуката за одложување на преговорите со Северна Македонија и...

Топ2 часа

Тројца повредени во судир на два мотоцикли на „Партизанска“

Две лица се повредени вчера во сообраќајна несреќа помеѓу два мотоцикли на бул. Партизански одреди во Скопје. Во незгодата со...

Македонија2 часа

Заев: Не треба да го одложуваме пописот, ќе разговараме со директорот за термините

Пописот не треба да го одложиме, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање. Тој најави дека следната недела ќе...

Македонија3 часа

Туск пред пратениците во ЕП: Голема грешка е одлуката за Северна Македонија и Албанија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска пред пратениците во Европскиот парламент рече дека е голема грешка тоа што не...

Свет4 часа

Нарухито прогласен за јапонски цар, помилувани половина милион осуденици

Јапонската влада помилува околу 550.000 осуденици за помали кривични дела по повод востоличувањето на императорот Нарухито. Одлуката, одобрена од владата...

Свет5 часа

„Фејсбук“ ги објави новите мерки за претседателските избори во САД

„Фејсбук“ најави дека внимателно ќе ги следи „медиумите кои се контролирани од државата“ и се обидуваат да манипулираат со расположението...

Регион5 часа

Грчката полиција изнесе малолетници од кино на филмот „Џокер“

Во Грција изби широка полемика зошто полицијата минатиот викенд изнела малолетници од две кина во Атина, во кои се прикажувал...

Свет5 часа

Торнадо остави неколку илјади домаќинства без струја во Далас

Десетина илјади домаќинства и деловни објекти во Далас останаа без струја поради торнадо што го погоди овој американски град. Ударите...

Регион5 часа

Чавушоглу: Санкциите и заканите нема да нè спречат во офанзивата во Сирија

Меѓународните санкции или закани со санкции нема да ја присилат Турција да ја спречи својата афанзива во Северна Сирија, изјави...

Македонија17 часа

(Видео) Мицкоски: Едногласно ја преименувавме коалицијата во „Обнова на Македонија“

По средбата со коалициските партнери, Мицкоски рече дека едногласно се договориле да го сменат името на коалицијата во „Обнова на...

Македонија17 часа

(Видео) Мицкоски на средба со коалициските партнери

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва во седиштето на партијата е на средба со своите коалициски партнери. Состанокот следува по...

Регион18 часа

Протест пред француската амбасада во Бугарија против одлуката на Макрон за Северна Македонија

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред француската амбасада во Софија за да го искажат своето несогласување...

Свет19 часа

Претседателот на британскиот Парламент одби гласање за договорот за брегзит

Барањето на британската влада пратениците да гласаат со „да“ или „не“ за договорот за брегзит, што го постигна премиерот Борис...

Македонија21 час

Конте: Преговорите за проширување на Балканот треба да почнат во ноември

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, порача дека Рим ќе предложи Европската Унија повторно во ноември да ги почне преговорите за проширување...

Топ22 часа

Млад скопјанец се фрлил од вториот кат на зграда

Во Полициската станица Центар во вечерните часови на 20 октомври било пријавено дека на скопскиот булевар Кирил и Методиј едно...

Македонија23 часа

(Видео) Симовски: Нема попис во април, ќе се пролонгира

Април е непогоден термин за пописот и треба да се пролонгира, вели Апостол Симовски, директор на Државниот завод за статистика,...

Економија1 ден

Бензините поевтинуваат, цената на дизелот останува иста

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат, додека цената на дизелот останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена...

Македонија1 ден

Столтенберг телефонски разговараше со Заев: Со нетрпение ја очекувам Северна Македонија во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на својот твитер-профил денеска напиша дека имал добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев...

Досие