Контакт

Економија

Затуроска: Власта нема започнато ниту еден километар нов пат или автопат

Објавено пред

Неодговорната влада на СДСМ 7 месеци го одолжува пуштањето во употреба на автопатот Демир Капија-Смоквица, кој требаше да биде готов уште во август минатата година. Оваа безидејна Влада дополнително го проби и рокот што сама си го зададе со анекс на договорот за градба и сè уште не го пушта во употреба готовиот автопат уште од времето на ВМРО-ДПМНЕ, изјави денеска Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ.

Според неа, ВМРО-ДПМНЕ го донесе во крајна фаза на реализација автопатот Демир Капија-Смоквица, требаше само да се изврши дислокација на електричен столб и да се изгради диспечерски центар. „Овие работи можеа да бидат изведени за една недела, но СДСМ ги одолжи работите до недоглед и не пушта во употреба готов автопат, само за да може да рече дека, ете, и тие нешто работеле, па го довршувале. Фактите се јасни. Автопатот го изгради ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ треба најбргу да го пушти во употреба како граѓаните ќе може да ги користат бенефитите од него“, додаде таа.

Затуроска обвини дека СДСМ ниту знае ниту има капацитет за изведба на крупни инфраструктурни проекти. „Зоран Заев пред парламентарните избори во 2016 година ветуваше дека власта ќе изгради 600 километри нови автопатишта, 550 километри магистрални патишта и над 1.000 километри регионални патишта. Сега гледаме дека СДСМ не може ниту да ги пушти во употреба патиштата завршени од ВМРО-ДПМНЕ, а да не зборуваме да изгради нешто ново. Помина речиси една година, а власта нема започнато ниту еден километар нов пат или автопат. Годината власта ја помина во спроведување штетни политики, покачување на давачките и задолжување на граѓаните до недоглед“, додаде Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ.

Економија

Владина делегација на министерски состанок за енергетика во Виена

Објавено пред

Од

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерот за економија, Крешник Бектеши се во дводневна посета на Република Австрија, кадешто ќе учествуваат на настани во организација на Секретаријатот на Енергетската заедница.

Денес, во Виена, вицепремиерот Анѓушев и министерот Бектеши ќе учествуваат на Форумот за одржливост, кадешто министерот ќе се обрати на панелот за високи гости „Енергетски и климатски политики во Енергетската заедница по 2020 година“, додека утре во градчето Вахау ќе учествуваат на годишниот состанок на министрите за енергетика, индустрија и економија. Тема на овој состанок е енергетската транзиција во земјите потписнички на Договорот за Енергетска заедница.

Прикажи повеќе...

Економија

МЗШВ договара откуп на вишокот домати

Објавено пред

Од

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство континуирано ја следи состојбата со откупот на земјоделските производи. Во врска со откупот на доматите и нивната откупна цена од таму истакнуваат дека изминативе три недели тимови од МЗШВ се постојано на терен и во комуникација со откупувачите и со земјоделските здруженија.

Почетната откупна цена на доматите беше од 25 до 30 денари за килограм, а сега е од 10 до 15 денари за килограм. „Точно е дека во моментот е отежнат откупот поради тоа што расте понудата на нашите традиоционални пазари од тамошни домашни производители, што влијае врз отежнување на откупот на македонските домати. Но, со цел да им се излезе во пресрет на земјоделците, МЗШВ веќе е во комуникација и договара вишокот домати да го откупат домашните преработувачките капацитети“, велат од Министерството.

Исто така, со оглед на тоа дека жетвата на житните култури е веќе започната, МЗШВ деновове ќе излезе и со пресметките за производната цена на годишната пченица и мерките што ќе се преземаат.

„Досега се одржаа повеќе состаноци со земјоделците производители на пченица и со мленичарите откупувачи сè со цел да се постигне договор од заеднички интерес. Агенцијата за стокови резерви веќе ја започна постапката за објавување јавен оглас за откуп на домашна пченица за потребите на резервите. На овој начин ќе се мотивираат мелничарите да откупуваат домашна пченица, која потоа ќе ја продадат на Агенцијата за стокови резерви, а воедно ќе се влијае и да се постигне солидна откупна цена на домашното жито. Воедно, првпат ќе се пуштат и помали лотови на кои ќе може да конкурираат и земјоделците“, велат од Министерството.

Прикажи повеќе...

Економија

ЕУ: Храната е најевтина во Полска, а најскапа во Данска

Објавено пред

Од

Податоците на Евростат покажуваат дека од земјите членки на Европската Унија храната е најевтина во Полска, а најскапа во Данска.

Во Данска цените на производите и услугите се 42 отсто над просекот во Унијата. Во Луксембург се 27 отсто над просекот, а следуваат Ирска и Шведска. Двојно помали цени од просекот во ЕУ имаат Бугарија, Романија и Полска.

Кога станува збор за цената на храната, потрошувачката кошничка во Данска е двојно поскапа од просекот во ЕУ, а во Романија е 39 отсто под просекот. Храната е најевтина во Полска, а најскапа, освен во Данска, во Австрија, Шведска и во Луксембург.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Иванов одбегнува да ги покаже службените трошоци пред јавноста, велат од Владата

И понатаму нема одговор од претседателот, Ѓорге Иванов, на писмото од Владата со предлог да ја прифати Алатката за транспарентно,...

Свет47 минути

Се уништуваат четири локации за нуклеарни тестирања во Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е започнато уништувањето на четири големи локации за вршење нуклеарни тестирања во Северна Кореја....

Свет52 минути

Се подготвува терен за средбата Путин – Трамп

Во тек се подготовките за самитот меѓу претседателот на САД Доналд Трамп и рускиот колега Владимир Путин. За таа цел...

Македонија17 часа

(Видео) „Импичмент“ на Иванов за спас на договорот

Ќе помине ли Договорот со Грција без потпис од претседателот Иванов? Слично како и со законот за употреба на јазиците,...

Македонија18 часа

Меј: Договорот за името ќе донесе енормни придобивки за двете земји

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, денеска му испрати писмена честитка на премиерот Зоран Заев за постигнатиот договор со Грција...

Македонија20 часа

Ексградоначалници направиле милионски сметки за ручеци и забави во ресторани

Двајца поранешни градоначалници на Старо Нагоричане ја задолжиле Општината со милионска сума за ручеци и забави во неколку угостителски објекти....

Македонија22 часа

Отворено писмо до пратениците: Мораториум за градбите, итно да запре деструкцијата на Охридскиот Регион

По повод Денот на Охридското Езеро еколошкото здружение на граѓани „Фронт 21/42“ испрати отворено писмо до пратениците во кое се...

Македонија22 часа

Истрагата за пожарот во Велес во кој загинаа три деца сè уште трае

Сè уште не се познати причините како настанал пожарот во куќата во Велес во кој загинаа три девојчиња на возраст...

Вести23 часа

Трамп го потпиша указот со кој се забранува раздвојување на мигрантските семејства

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа го потпиша указот со кој се става крај на раздвојувањето на семејствата мигранти што незаконски...

Свет24 часа

Премиерката на Нов Зеланд стана прва светска лидерка што роди дете додека е на власт

Се породи премиерката на Нов Зеланд, Јацинда Ардерн, со што стана прв светски лидер во изминатите 30 години што имал...

Европа1 ден

Во ЕУ лани имало 50 отсто повеќе терористички напади во споредба со 2016 година

Во земјите членки на Европската Унија минатата година имало 50 отсто повеќе терористички напади и обиди за напади поврзани со...

Македонија1 ден

Додека го менува името, Заев ја задолжи државата со нови 7,1 милиони евра, обвинува опозицијата

Зоран Заев и криминалниот картел што го води ја задолжија државата со нови 7,1 милиони евра. Додека го продава името,...

Топ2 дена

Три деца изгореа во пожар во Велес

Три деца во возраст од една, две и пет години изгореа во пожар во нивниот дом во Велес. Куќата се...

Македонија2 дена

„Страшно е да се менува името“, велат демонстрантите пред Собранието

Со патриотски песни, знамиња и пораки против промената на името започна протестот пред македонското Собрание. Демонстрантите порачуваат дека е страшно...

Економија2 дена

(Видео) СИЕР: Срамно и недозреано е барањето на градоначалникот на Кавадарци за „Фени“

По три часа расправа во судот во Велес одложено е гласањето за планот за реорганизација на „Фени“ предложен од швајцарски...

Македонија2 дена

(Видео) Пратениците го ратификуваа договорот со Грција

Со 69 гласа „за“, без против и воздржани, пратениците во македонското Собрание го ратификуваа договорот за името со Грција. На...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ ќе бара мислење од Венециската комисија за договорот со Грција

Венециската комисија ќе треба да се изјасни за договорот со Грција по барање на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, најави пратеникот Драган Данев....

Економија2 дена

(Видео) Протест пред судот во Велес за поддршка на планот за „Фени“

Шеесетина вработени од „Фени“ претпладнево дојдоа пред судот во Велес за да му дадат поддршка на планот за реорганизација на...

Македонија2 дена

(Видео) Груби: Денес се раѓа ново сонце на слободата

Денес се раѓа ново сонце на слободата и исполнување на сонот на Македонија за Европската Унија, рече пратеникот од ДУИ,...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името

Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името, рече премиерот Зоран Заев во своето обраќање на седницата на која пратениците...

Досие