Контакт

Економија

Компаниите ги поздравуваат економските мерки за поддршка на бизнисот

Објавено пред

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска оствари работна посета на компанијата „Даути комерц“ во општина Сарај, која претставува афирмирано акционерско друштво, како и една од најуспешните и потврдени компании во земјата и пошироко.

Министерот Бектеши на средбата со раководството на компанијата, на која присуствуваше и градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети, се согласи дека клучот на секој успех е несомнено работењето со посветеност, што резултира со зајакнување на позицијата на компанијата на познати пазари во регионот и пошироко.

„Како што знаете, Даути има големо искуство во деловното работење и го информирав за посветеноста на Министерството за економија во реализацијата на економски проекти и програми во нашата земја, каде што најважен сегмент е имплементацијата на мерките од планот за економски раст. И една од целите за промовирање на инвестициите е да им дадеме можност на домашните компании да инкорпорираат нови технологии во нивните производствени процеси и да градат капацитет за развој на деловни односи со странски компании и продирање на нивните производи на поголемите пазари“, рече Бектеши.

„’Даути комерц’ во своето долгогодишно работење како семеен бизнис ги исполнува сите стандарди на сериозна компанија, која благодарение на досега постигнатите резултати на пазарот во земјата и странство има значително влијание врз бизнис-климата кај нас што верувам и се надевам дека ќе го следат и други компании бидејќи успешните параметри на овие компании значат економски раст и успех за нашата економија“, рече по овој повод Бектеши.

Министерството за економија, изјави Бектеши, ќе продолжи да ги поддржува особено малите и средните претпријатија за кои само оваа година се одвоени средства за 81 компанија во вредност од 20 милиони денари, главно за набавка на опрема, алати или за проширување на производството или дејноста.

Еден од сопствениците на „Даути комерц“, Џемали Даути, се заблагодари на посетата на министерот за економија Бектеши и на неговата морална поддршка која постојано ја има од Министерството за економија со фактот дека оваа компанија доби трипати награда како компанија со најдобра општествена одговорност и дека ваквата поддршка ќе биде мотив за освојување уште поголеми пазари.

Бектеши во оваа пригода уште еднаш апелира до нашите компании активно да ги следат јавните повици за мерки што се дел од владината програма за економски раст и да не се двоумат да аплицираат под пропишаните услови за на овој начин да придонесат за економски раст и подобар стандард за сите граѓани.

Економија

(Видео) „ОВД електрик“ го проширува производството во земјата, најавени 90 нови вработувања

Објавено пред

Од

Германската компанија „ОДВ електрик“, која работи во технолошко-индустриската развојна зона Струга/Охрид, денеска објави дека почнува со реализација на втората фаза на инвестицијата, односно изградба на нов дополнителен производствен капацитет од 4.500 квадратни метри, инвестиција од 4,2 милиони евра и нови 90 вработувања.

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, истакна дека владините мерки за поддршка на економијата даваат резултати, што се отсликува преку рекордниот износ на странски директни инвестиции во првото полугодие од 327 милиони евра, раст на индустриското производство од 5,5 проценти во првите 7 месеци од 2018 година, раст на просечната исплатена нето-плата над 6 проценти, како и раст на извозот од земјата.

Економскиот тим на Владата креира вистински политики за реалната економија, тоа стопанствениците го препознаваат и често ги удвојуваат или трикратно ги зголемуваат своите инвестици, посочи министерот за економија, Крешник Бектеши.

„Многу важно во оваа втора фаза на инвестиција на ‘ОДВ електрик’ е што во новиот погон се планира вработување високоедуциран кадар, што значи дека се отвораат подобро платени работни места, што е и во фокусот на Владата. Подобри плати и повисок стандард за граѓаните на Република Македонија“, дополни Бектеши.

Меморандумот за реализација на втората фаза на инвестицијата го потпишаа директорот на ДТИРЗ, Александар Младеновски, и главниот извршен директор на компанијата „ОДВ електрик“, Мартин Ехрет.

„Компанијата ОДВ во моментот вработува 310 лица во својот објект со површина од 4.500 квадратни метри, а со новата инвестиција производствениот простор се удвојува и ќе изнесува околу 10 илјади квадратни метри“, нагласи директорот Младеновски.

„ОДВ Електрик“ е основана во 1970 годината и сè уште е во сопственост на основачките семејства. Покрај фабриката во Германија, во моментот компанијата работи со четири дополнителни подружници на југот на Унгарија, западниот дел на Украина, Македонија и во Мексико. На крајот на 2017 година ‘ОДВ електрик’ вработуваше околу 2.200 лица во сите четири фабрики’, рече извршниот директор на „ОДВ електрик“, Мартин Ехрет.

Прикажи повеќе...

Економија

Плати од 97.000 денари и за новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика

Објавено пред

Од

Плати од 97.000 денари ќе добива и новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика. Тие неодамна на веб-страницата објавија колкави се примањата на сите членови на Комисијата. Сумите се однесуваат за основните нето-плати, но висината на надоместоците не е вклучена.

Новиот претседател на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски, зема основна нето-плата од 97.114 денари или над 1.500 евра. Заменик-претседателот Куштрим Рамадани има месечна нето-плата од 91.276 денари.

Петмина членови на Регулаторната комисија за енергетика земаат по 88.774 денари основна нето-плата. Во актуелниот состав на Комисијата членуваат Светлана Јаневска, Енвер Ељмази, Панче Орцев, Наташа Вељановска и Атанаско Тунески. Во Регулаторната сепак се вработени и уште дваесетина други лица, во стручната служба и како технички персонал. Просечната плата од вработен е 45.110 денари.

Прикажи повеќе...

Економија

Османи: Државата ќе обезбеди поддршка за усогласување на бизнисот со европските стандарди

Објавено пред

Од

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со министерот за образование и наука, Арбер Адеми, министерот за економија, Крешник Бектеши, и министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураку, остварија заедничка средба со стопанственици од Стопанската комора на северозападна Македонија.

На средбата соговорниците разменија информации во однос на состојбите и предизвиците на бизнис-секторот, на самите бизнисмени, но и за потенцијалите и можностите што произлегуваат од европските перспективи на земјава и тоа уште во самиот процес на преговори.

„Самото приближувањето до Европската Унија значи и усогласување на македонските правила, стандарди со оние на Унијата, нешто во што, покрај државата, свој дел мора да преземат и другите општествени сегменти, при што веројатно голем товар за усогласувањето на земјата ќе се пренесе и на бизнис-секторот“, истакна Османи посочувајќи дека отворањето на границите на европскиот пазар за производите и услугите од Република Македонија претставува и бизнис-можност, но и дополнителен предизвик за адаптација на производството, на квалитетот, стандардизацијата итн. во согласност со европските правила и стандарди.

„Дополнително, пазарите се отворат двонасочно, со што нашиот пазар станува поконкурентен, нешто на што нашите бизниси мора да се адаптираат и за што, секако, во периодот што следува ќе ја имаат и поддршката од страна на државата, особено преку интервенциите со средствата од ИПА-фондовите, чија намена е токму адаптација со европските стандарди и правила“, додаде Османи.

Во рамките на денешниот состанок соговорниците заеднички се сложија дека сè на сè, приближувањето до Европската Унија претставува бенефит за бизнисот, исклучителна можност за нивен забрзан развој, напредок, но и предизвик на самите бизнисмени да се докажат и по европски, а не само по балкански правила.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Стаменковска: Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што не се изјаснија против уставни измени

Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не се изјаснија дека ќе гласаат против уставни измени, вели пратеничката Невенка Стаменковска,...

Топ1 час

Фотографирале девојки на плажа во Охрид, сликите ги објавиле на веб-страница за интимни средби

Две лица од Свети Николе и од Охрид фотографирале девојки на плажа во Охрид и ги лажеле дека сликите ќе...

Економија2 часа

Плати од 97.000 денари и за новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика

Плати од 97.000 денари ќе добива и новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика. Тие неодамна на веб-страницата објавија колкави...

Свет4 часа

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со „ѕверот“ и со ладилник полн со крв

Американскиот претседател, коj вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше...

Економија4 часа

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика цврсто стои на...

Регион5 часа

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пелешац

Апокалипса на Пелешац по пожарот што дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава5 часа

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет5 часа

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион6 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет18 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион20 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија22 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија23 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток24 часа

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток24 часа

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ1 ден

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток1 ден

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story1 ден

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток1 ден

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион1 ден

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Досие