Контакт

Економија

Најголемите тарифи на САД во историјата погодуваат речиси половина од кинеските стоки

Објавено пред

kina i sad trgovska vojna tarifi

Започна новиот круг американски тарифи за кинески стоки, што се најголеми во ескалацијата на трговската војна помеѓу економските суперсили, објави Би-Би-Си.

САД започнаа да воведуваат тарифи за кинески производи во вредност од 200 милијарди долари во 12:01 часот по локално време во Пекинг, како одговор на тоа, според нив, нефер практиките за тргување од страна на Кина.

Кина пак се одмазди со тарифи за американски стоки во вредност од 60 милијарди американски долари. Според Кина, САД ја започнале најголемата трговска војна во економската историја.

Американските тарифи од јули се последниот потег со кој е погоден вкупниот износ на кинескиот увоз во вредност до 250 милијарди долари. Тарифите се однесуваат на речиси половина од целиот кинески увоз во САД, пренесуваат светските медиуми.

Последната ескалација доаѓа откако Кина ги откажа понатамошните трговски разговори со САД.

Последните царини на САД се однесуваат на речиси 6.000 предмети, што претставува најголема рунда трговски тарифи досега воведена од Вашингтон.

Тие влијаат на торбите, оризот и текстилот, иако некои предмети, како што се паметни часовници и високи столици, се изземени.

Американските компании кои увезуваат кинески производи за кои станува збор, ќе мора да платат дополнителни 10% такси.

Данокот ќе се зголеми на 25% од почетокот на 2019 година, освен ако двете земји не постигнат договор.

Економија

Отворена фабриката „Кранфилд фаундри“ во Пробиштип

Објавено пред

Фабриката „Кранфилд фаундри“ од денеска почнува со работа. Сместена е во Пробиштип, во индустриската зона Неокази, а ќе произведува и обработува одливки од сиво и нодуларно железо.

Премиерот Зоран Заев рече дека сопственикот има намера да вложи дополнителни 15 милиони евра за експанзија на компанијата во нови капацитети и производи.

„Тоа ќе го зголеми бројот на нови работни места во фабриката и претставува огромен придонес за општината и регионот. Од сегашните 58 вработени, вкупниот број планирани вработувања кога целиот инвестициски проект ќе заврши, ќе изнесува 300. Тоа е сериозна шанса за граѓаните, за младите од општината, кои со овие перспективи на ‘Кранфилд фаундри’ добиваат реални можности да се школуваат, да се остручуваат и да се вработат дома, во своите родни места. Уште една голема причина за тоа е и просечната плата во „Кранфилд фаундри“, која денеска е повисока од просечната плата на државно ниво со потенцијал за уште поголем раст“, нагласи Заев.

„Кранфилд фаундри“ е компанија за производство и обработка на одливки од сиво и нодуларно железо, која употребува исклучително само електрична енергија. Во процесот на работа, рече Заев, строго е забрането употреба на суровини што содржат штетни материи за да може да се испорача производ што ги задоволува сите стандарди за квалитет, безбедност и заштита на животната средина.

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, рече дека иако договорот со „Кранфилд фаундри“ е потпишан во 2015 година, сè до 2018 година бил заглавен во административните лавиринти кога бил склучен нов анекс-договор во согласност со Законот за финансиска поддршка на инвестициите.

Прикажи повеќе...

Економија

„Конект“ ги додели признанијата за одговорен бизнис „Мамфорс стандард“

Објавено пред

На Денот на одговорните бизниси, што денес се одржа во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите, им беше оддадено признание за посветеност на унапредувањето на човековите права во бизнисот на компаниите што применуваат добри практики и заштита на човековите права. Ним им беше врачено признанието „Мамфорс стандард“, алатка за родова рамноправност.
Компаниите „Алкалоид“, ЕВН,„Интерпартес“, Novomatic group of companies МК и Прилепската пиварница, „Фармахем“ и цементарницата „Усје“ добија признание за посветеност на унапредувањето на човековите права во бизнисот.

„Наградата ја воспоставивме за да укажеме на значењето на почитувањето на човековите права во бизнисот и да ја зајакнеме посветеноста на нашите компании во оваа насока. Очекуваме воспоставените критериуми да им укажат на компаниите како поефективно да ги насочат своите политики и практики за да се усогласат со водечките принципи за бизнисот и човековите права на ОН и со целите за одржлив развој. Денес, речиси сите компании вработуваат работници, имаат доставувачи и деловни партнри од странство, вклучително и од земји со ниско почитување на човековите права. Тие нудат многубројни производи и услуги и потребно е да знаат како да се осигурат дека тие нема да бидат злоупотребени за нарушување на човековите права. Поради тоа, креиравме пакет за поддршка на компаниите, кој ќе им помогне да ги идентификуваат клучните ризици во нивната компанија во однос на човековите права и да вградат политики и мерки што ќе осигурат дека ризиците нема да се реализират“, рече Никица Кусиникова, извршна директорка на „Конект“.

 

 

 

 

 

 

 

На настанот стана збор за тоа како бизнисите влијаат на човековите права, без разлика каде се и какви се поединостите на нивното работење. Беше заклучено дека тие имаат одговорност да ги почитуваат човековите права во сите сегменти од своето работење од работните. Компаниите што само декларативно се придржуваат кон овие обврски ризикуваат да изгубат бизнис.

За спроведување на стандардот „Мамфорс“ признанија добија компаниите „Коузон“, „Фармахем“, „Реплек“, „Овејшн и Лион“ од Свети Николе. Стандардот е алатка за родова еднаквост и на компаниите им овозможува да ги надградат практиките во доменот на семејната одговорност. На компаниите признанијата им ги додели иницијаторката на проектот „Мамфорс“, Дијана Кобас-Дешковиќ од Хрватска, и ги запозна присутните како родовата рамноправност е важна за успешен бизнис.

„Меѓународните истражувањата покажуваат дека жените не се доволно застапени на пазарниот труд, ги нема на менаџерските позиции и покрај тоа што се образовани, што значи дека како општества губиме неискористен потенцијал. Економските анализи покажуваат дека до 2050 година, доколку се имплементираат стратегии што тргнуваат од родовиот елемент, БДП на ЕУ ќе се зголеми 9,6 отсто.“ истакна Кобас-Дешковиќ.
Стандардот „Мамфорс“ во Северна Македонија го имплементира „Конект“. Процесот на имплементација се спроведува преку ревизија на компаниите во кои се испитуваат работните услови на вработените со посебен акцент на приспособувањето на работните услови на родителите со мали деца (работно место, работно време, дополнителни сервиси, поддршка од компанијата и колегите), можност од постепено враќање од породилното отсуство (скратено и флексибилно работно време, работа од дома, повремена работа од дома, можност за отсуство поради болест на дете), како и можност за понатамошно усовршување, напредување и родова еднаквост на највисоките управувачки позиции.

Прикажи повеќе...

Економија

Доделени три автомобили од наградната игра на Mozzart – во игра останува Jeep Compass!

Објавено пред

Уште еден среќен играч од Mozzart обложувалници ќе вози нов автомобил, благодарение на големата наградна игра ПОГОДИ НАЈГОЛЕМА КВОТА. Заврши третата етапа од оваа наградна игра, а на уплатното место во Скопје – Педагошка, вчера го доделија и третиот FIAT 500. Во игра е уште еден автомобил – прекрасниот Jeep Compass!
Ристо Нелковски од Скопје со добитен тикет и најголема квота од 32229,48 ќе го вози прекрасниот автомобил Fiat 500. Наградната игра не завршува тука, бидејќи играчите во Mozzart обложувалници имаат 4 шанси за 4 автомобили! Во тек е последната – четврта етапа каде победникот со најголема квота ќе го освои фантастичниот Jeep Compass.

Досега Mozzart доделија 3 автомобили Fiat 500, а покрај играчот Ристо Нелковски од Скопје, добитни беа и Игор Андевски од Скопје – Петровец на кој за автомобилот Fiat 500 доволна му беше погодена најголема квота од 11501,79. Орце Груев од Неготино е победникот од првата етапа, а погоди најголема квота од 18,270.
Во четвртата етапа учествуваат тикетите за обложување уплатени во период од 09:00 часот на ден 01.12.2019 година до 21:00 часот на ден 05.01.2020 година и истите учествуваат само во оваа етапа.

По завршување на секоја етапа од наградната игра, системот се рестартира при што квотите од секоја завршената етапа не се префрлуваат и не учествуваат во било која следна етапа. Квотите со почеток на секоја нова етапа се бришат. Добитниот тикет со најмалку четири одиграни парови со најголема квота, покрај добивката, ќе биде награден и со еден од автомобилите Fiat 500 или Jeep Compass.

Минималната уплата по тикет изнесува 20 денари. Во случај двајца играчи да погодат идентична квота, предност има оној играч кој прв го уплатил тикетот. Во пресметка за награда не влегуваат системските тикети и тикетите со еден промашен пар кои остваруваат право на бонусот „Промаши, а наплати“ и Live Bet тикетите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Македонија4 часа

Се укинува законот за зелените пазари

Со 50 гласа пратениците го подржаа предлогот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој побара по скратена постапка да престане...

Македонија4 часа

Манчевски: Префрлањето на администрацијата во приватниот сектор нема да биде политички отстрел

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека до крајот на годината ќе ги предложи пакет-мерките за префрлање...

Македонија6 часа

Обвинителството испитува кој ги објавува аудиоснимките поврзани со „Рекет“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет и веќе проверува кое е лицето што ги објавува...

Свет6 часа

Австралиските пожарникари сами собираат средства за квалитетни маски за дишење

Пожарникарите во Нов Јужен Велс, Австралија, поведоа итна акција за собирање средства за набавка на подобра безбедносна опрема кога открија...

Македонија8 часа

Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“

На јутјуб-каналот U6e Big се појавија нови аудиозаписи поврзани со случајот „Рекет“. На нив се слуша глас кој личи на...

Македонија9 часа

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон. Ова го потврди досегашниот организатор Пецо Неданов, кој на „Фејсбук“ објави дека...

Свет10 часа

Разбиена мрежа на педофили, снимале силување бебиња, уапсени 33 лица во 11 земји

Заедничката акција на полициските сили во дури 11 држави доведе до апсење 33 лица осомничени за малтретирање деца, прикажување, добивање...

Македонија10 часа

Речиси половина милион жители во нашата држава немаат постојан пристап до храна

Честопати Северна Македонија е ставена на листата со рекордери во загуби на храна и отпад од храна, а истовремено се...

Свет11 час

Шведска лекарка ја врати Нобеловата награда за мир како протест поради Хандке

Шведската лекарка и писателка Кристина Доктаре, која ја доби Нобеловата награда за мир во 1988 година како членка на мировните...

Свет11 час

(Видео) Најмалку шест лица загинаа во пукање во Њу Џерси

Најмалку шест лица, меѓу кои и еден полицаец и двајца осомничени вооружени лица, загинаа во повеќечасовно пукање кај гробиштата и...

Регион12 часа

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница. Тие се пронајдени во регионот Еврос, на грчко-турската граница, во периодот од...

Македонија1 ден

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите информации за зачувувањето на статусот на УНЕСКО

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година,...

Македонија1 ден

Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, Владата го утврди текстот на предлог – законот за висока раководна...

Свет1 ден

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион1 ден

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија1 ден

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија1 ден

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Македонија1 ден

Руте: Албанија не е подготвена, а Северна Македонија е поблиску до почнување преговори со ЕУ

Холандија не се спротивставува на проширувањето на ЕУ, рече премиерот на Холандија, Марк Руте, кој верува дека Албанија во моментот...

Македонија1 ден

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет“, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Досие