Контакт

Економија

Најмоќниот „порше каен“ е plug-in хибрид

Објавено пред

„Порше“ продолжува да се фокусира на електро-мобилноста, со новиот Cayenne, кој сега нуди и хибриден погон, како и својот претходник. Cayenne Turbo S E-Hybrid и Cayenne Turbo S E-Hybrid Coupé ја нудат моќта од 500 kW (680 КС), преку интелигентната интеракција на четирилитарскиот V8 мотор (404 kW / 550 КС) и интегриран електричен мотор со осумстепениот менувач Tiptronic S (100 kW / 136 КС). Максималниот вртежен момент на системот од 900 Nm е достапен при најмало притискање на педалот за гас. Двата модела забрзуваат од 0 до 100 км на час за 3,8 секунди и достигнуваат максимална брзина од 295 км на час. Оваа исклучителна изведба се совпаѓа со високото ниво на ефикасност: Cayenne Turbo S E-Hybrid и Turbo S E-Hybrid Coupé можат да возат до 40 километри на само електричен погон.

Покрај двата врвни модела, хибридниот опсег од Porsche сега го вклучува и новиот Cayenne E-Hybrid Coupé со системска моќност од 340 kW (462 КС), вртежен момент од 700 Nm и електричен опсег до 43 километри.

Брзини до 135 км на час со само електрична енергија

Како и сите plug-in хибриди на Porsche, новиот модел од највисокиот опсег во семејството Cayenne е исто така едно од најспортските возила во премиум сегментот, токму поради неговиот хибриден погон. Во моделите Cayenne Turbo S E-Hybrid, електричниот мотор се наоѓа помеѓу V8 моторот и осумстепениот менувач Tiptronic S. Двата мотора се меѓусебно поврзани преку спојката за менувачот и хибридниот модул, наведен како „ Electric Clutch Actuator“ (ECA). Во режимот на возење со електрична моќ, електричниот мотор може самостојно да го придвижува возилото до максимална брзина од 135 км на час. Може да се користи и во другите режими за дополнително забрзување. Овие режими можат да бидат избрани преку стандардниот пакет Sport Chrono (хибриден, авто, спорт и спорт плус). Porsche ја презеде оваа стратегија за зајакнување од супер спортскиот автомобил 918 Spyder.

Литиум-јонската батерија е инсталирана под подот на товарниот простор и има капацитет од 14,1 kWh. Високонапонската батерија може да се наполни целосно во рок од 2,4 часа со стандардниот полнач за напојување AC од 7,2 kW кога користите 400-волтска врска со осигурувач од 16 засилувачи. Процесот на полнење трае шест часа од конвенционалниот домашен штекер со рејтинг од 230 волти и 10 засилувачи. Полнењето може и однапред да се закаже и преку управување со комуникација Porsche (PCM) или апликација Porsche Connect (за Android телефони и Apple® Watch).

Стандарден систем за стабилизација, воздушна суспензија и керамички сопирачки

Cayenne Turbo S E-Hybrid и Cayenne Turbo S E-Hybrid Coupé доаѓаат со одлична стандардна опремена опрема како: Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC) системот за контрола на шасијата, Porsche Torque Vectoring Plus (PTV Plus) системот за пренос на моќ преку оските, системот за сопирање со високи перформанси Porsche Ceramic Composite (PCCB), 21-инчни алуминиумски тркала во аеродизајн, вклучително и екстензии на лакот на тркалата во боја на каросеријата, Power Steering Plus и Sport Chrono пакет. Адаптивната воздушна суспензија со три комори, вклучително и управување со суспензијата на Porsche Active Suspension Management (PASM), обезбедува широк спектар на типична динамика на возењето на Porsche и удобно возење. Дополнителни додатоци може да се најдат и до 22-инчнитe алуминиумски тркала и управување на задната оска.

Комплетна поврзаност

Сите модели на Cayenne вклучуваат целосна поврзаност во понудата. Ова овозможува мрежна навигација со информации за сообраќај во реално време, паметна говорна контрола преку интернет и широки услуги на Porsche Connect – вклучително и пребарување на станици за полнење на електрична енергија. Дополнителни опции за сите деривати на Cayenne кога ќе почне новата моделска година вклучуваат безжични Apple CarPlay®, нови порти за USB-C и оддел за складирање на вашиот паметен телефон со функција на индуктивно полнење. Сите хибридни модели од Porsche имаат помошен уред за климатизација како стандардно. Ова може да се контролира преку далечински управувач, директно преку PCM и преку апликацијата Porsche Connect, што овозможува возилото да се загрее или олади дури и кога моторот не е вклучен.

Сите модели на Cayenne имаат LED-предни светла, адаптивен темпомат со функција за ограничување на брзината, заштита на пешаците и Park Assist на предниот и задниот дел – вклучително и систем за камера со поглед на задниот дел. Дополнителните опции вклучуваат LED Matrix предни светла, „Head up“ дисплеј, систем за „Night Vision“ со термичка камера и дигитален копилот Porsche InnoDrive, вклучувајќи систем за асистенција за одржување лента, препознавање на знаци, активни насоки за лента, помошник за спојување во лента и систем за итно сопирање.

Двојно деби: Cayenne Coupé како хибриден V6 и V8

Со Cayenne Coupé, Porsche додаде уште поквалитетна варијанта во својата успешна постава на оваа SUV-постава. Акцентот на Coupé доаѓа од острите линии со уникатен покрив и заден дел, адаптивен заден спојлер, задни седишта со карактеристики на две индивидуални седишта и два различни дизајни на покривот: панорамски фиксиран стаклен покрив како стандарден и опционален карбонски покрив. Како и стандардниот SUV, Cayenne Coupé сега е достапно во две различни хибридни верзии: во комбинација со 4.0-литарскиот V8 битурбо мотор и со 3,0-литарски V6 турбо-мотор. Новиот Cayenne E-Hybrid Coupé има системски излез од 340 kW (462 КС) и системски вртежен момент од 700 Nm. Во комбинација со стандардниот Sport Chrono пакет, тој достигнува 100 км на час за 5,1 секунда и има најголема брзина од 253 км на час. Чисто електричниот опсег е до 43 километри.

(ПР текст)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Намалено ДДВ кај одредени лекови и кај топлинската енергија

Објавено пред

Владата денеска усвои предлог-одлука со која се намалуваат цените на одреден број лекови, вклучувајќи и лекови за ветеринарна медицина и се пропишува повластена даночна стапка од 5% за топлинска енергија за греење.

Од владината прес-служба информираат дека станува збор за предлог-одлука за изменување и дополнување на одлуката за определување на добрата и услугите кои подлежат на повластена стапка на данокот на додадена вредност.

Прикажи повеќе...

Економија

Од септември повисоки плати во образованието и научните институти

Објавено пред

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата за покачување на платите во основното, средното и високото образование во Република Северна Македонија за 5% почнувајќи од исплатата за септември 2019 година.

Владата го задолжи министерот за образование и наука, Арбер Адеми, да ги потпише спогодбите со Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) за реализација на предвиденото покачување на платите.

Со оваа одлука Владата дополнително го задолжи министерот да изготви и решение за новите коефициенти за покачување на платите и кај јавните високообразовни установи и јавни научни институти за 5%, почнувајќи од исплата на платата за септември годинава.

Прикажи повеќе...

Економија

Бектеши: Убедени сме дека Косово во најкраток можен рок ќе ги укине бариерите за компир и мед

Објавено пред

До крајот на неделата Агенцијата за храна и ветеринарство на Косово треба да испрати извештај до македонската Агенцијата за храна и ветеринарство со анализа на соодветната програма за следење на производите од икра и материјал за порибување од Косово.

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска на средба со косовскиот министер за трговија и индустрија, Ендрид Шала, во Приштина кажа дека откако ќе бидат доставени сите потребни документи од косовска страна тогаш ќе биде донесена одлука со којашто ќе се овозможи увоз на икри и материјал за порибување од Косово.

„Јас утре писмено ќе го известам министерот за трговија и индустрија на Косово, Ендрид Шала, дека во моментот кога тие ќе ги достават тие документи, ние ќе им дозволиме да увезуваат икра и подмладок во Северна Македонија. Очекувам откако ќе го добијат писмото тие да ги укинат бариерите за компир и за мед“, истакна Бектеши.

Министерот информираше дека мерката не е преземена само за Косово, туку е мерка преземена за сите земји што не спроведуваат активен и пасивен мониторинг во врска со рибните производи.

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов, вели дека неопходно е да се верификува дали Косово соодветно испитува можност за појава на болести кај рибните производи.

„Откако ќе добиеме такво уверение дека ги запазуваат сите процедури тогаш ќе биде отстранета бариерата за увоз во Северна Македонија“, нагласи тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Hitech5 часа

„Фејсбук“ ќе престане да ве следи на интернет, но ќе мора да го побарате тоа

Социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека ќе ја промени својата досегашна политика и ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат...

Македонија12 часа

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија14 часа

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија14 часа

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија15 часа

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија16 часа

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет17 часа

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет17 часа

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет17 часа

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет17 часа

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија18 часа

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион1 ден

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет1 ден

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион1 ден

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Европа1 ден

Французи зеле 40 килограми песок од Сардинија, се соочуваат со казна до 6 години затвор

Туристи кои зеле како сувенир 40 килограми песок од плажа во Сардинија се соочуваат со затворска казна до 6 години....

Топ1 ден

Расправија за пасишта во Арачиново заврши со пукање, едно лице е рането

Расправија околу пасиштата во Арачиново завршила со пукање, при што едно лице е рането. Како што информира МВР, вчера во...

Топ1 ден

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа. Според МВР, синоќа во 21:00 часот на улица Панче Пешев во...

Македонија1 ден

Во државата нема вештак што ќе оцени дали Исмет Гури преправал потписи

Нова пауза на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ даде судијката Марија Клетничка. Советот, по паузата, одлучи да не го...

Македонија2 дена

Катица не ги иззема Фетаи и Бубевски

  Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, не ги иззема обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од застапување во...

Македонија2 дена

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Досие