Контакт

Економија

На охридскиот аеродром слета првиот авион од Истанбул на „Онур Ер“

Објавено пред


Со воден мост во форма на виножито, локум, разнобојни колачиња и сечење торта, ТАВ Македонија ги пречека првите 180 патници кои попладнево пристигнаа на охридскиот аеродром Свети Апостол Павле од Истанбул, во авион од типот Ербас А320 на авиокомпанијата Онур Ер, во организација на тур-операторот Татилбудур.ком

Новите сезонски летови Истанбул-Охрид-Истанбул ќе функционираат секоја недела, во периодот од 15-ти април до 21-ви октомври, со време на полетување од аеродромот Ататурк во Истанбул кон Охрид во 13 часот и 30 минути, додека од Охрид кон Истанбул ќе полетуваат во 15:00 часот.

„Ова ќе биде значителен придонес за порастот на вкупниот број турски туристи овде, како и за развојот на туризмот на Охридското Езеро воопшто. Иако се организирани како туристички пакети, овие летови не се само туристички тури, туку и добра врска помеѓу двата града како за бизнис, така и за посети на роднини и пријатели. Покрај резервирањето на патувања преку Tatilbudur.com, патниците исто така, можат да купат авионски билети и индивидуално, директно на www.onurair.com“, изјави Алпер Ерсој, Генерален директор на ТАВ Македонија.

„Се надеваме дека ќе постигнеме успех во Охрид, заокружувајќи широк спектар на нашето културно наследство. Летовите треба да ги привлечат не само патниците кои живеат во Македонија, туку и оние кои живеат во соседната држава Албанија, а авио-картите можат да се купат преку нашата веб-страница, како и преку авторизираните агенции за продажба“, изјави Теоман Тосун, Генерален директор на Онур ер.

ТАВ Македонија очекува фрекфентна летна сезона на аеродромот во Охрид. Покрај Истанбул, најавено е дека ќе бидат отворени уште 3 нови сезонски дестинации –Варшава, Талин и Ајндховен, покрај постоечките сезонски летови од Амстердам, Брисел, Тел Авив, Катовице, во периодот од април до октомври.

Полскиот тур-оператор Рего бис, кој почна сезонски летови од Катовице до Охрид во 2017 година, објави дека ќе воведе уште една дестинација – Варшава; естонската авиокомпанија Нордика ќе отпочне сезонски летови од Талин до Охрид; холандскиот тур-оператор ТУИ, кој веќе лета од Амстердам, ќе ги прошири своите операции во Охрид, воведувајќи го Ајндховен како нова дестинација.

Почнувајќи од ноември 2018 година пак, Виз Ер ќе воведе нова редовна линија од Охрид до Виена, која ќе биде оперативна во текот на целата година. Во моментов, на охридскиот аеродром има три редовни линии, до: Базел, Цирих и Лондон, кои сообраќаат преку целата година.

Вкупно 448.729 патници патувале преку македонските аеродроми – Меѓународниот Аеродром Скопје и охридскиот аеродром Св. Апостол Павле, во првите три месеци од 2018 година, што е пораст од 22% споредено со истиот период лани. Во исто време, на двата аеродроми се реализирале вкупно 4.018 летови, што е 19 % повеќе од првиот квартал во 2017 година.

Економија

Приходите на „Кока-Кола“ пораснаа 300 милиони долари

Објавено пред

„Кока-Кола“ ги надмина очекувањата на „Волстрит“ кога вкупните приходи на компанијата пораснаа околу 300 милиони долари. Процените се дека добрите резултати се должат на зголемената побарувачка на Coke Zero Sugar и на новите вкусови под брендот Diet Coke. Продажбата на нејзините газирани пијалаци се зголемиле 4 отсто, а на чаевите и кафињата со 5 отсто, соопшти „Кока-Кола“ во пораката. Цената на акциите на „Кока-Кола“, која е вклучена во индексот на сини чипови Dow Jones, скокнаа речиси 1 отсто до 44,44 долари во берзанската трговија.

Компанијата соопшти дека претставувањето на нејзиниот популарен нискокалоричен пијалак Diet Coke, наменет за помладата генерација со вкус на ѓумбир и лимон, цреша, црвен портокал и манго, му помогнала на брендот да има пораст на продажбата.

Нето-добивката на производителот на Fanta и Sprite порасна до 1,37 милијарда долари, или 32 центи за акција, во првиот квартал до 30 март во однос на 1,18 милијарда долари, или 27 центи за акција пред една година.

 

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) За изградба на „Чебрен“ и „Галиште” – 220 милиони евра

Објавено пред

Од

За речиси два месеца треба да се донесе акциски план за изградба на хидроелектраните „Чебрен“ и „Галиште“. Во наредните 60 дена ќе треба да се формира работна комисија, која ќе биде задолжена да подготви и да достави до Владата препораки за реализација на проектот, кој според најавите ќе чини 220 милиони евра.

Кабинетот на вицепремиерот Кочо Анѓушев и Министерството за економија за 10 дена треба да формираат меѓуресорска работна комисија која во рок од два месеца е задолжена да достави препораки за проектот „Чебрен“ и „Галиште“, информира владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

 

Прикажи повеќе...

Економија

Одборот на доверители на „Фени“: Мешањето на „Транспаренси“ во стечајната постапка предизвикува штета

Објавено пред

„Стечајната постапка за ’Фени индустри’ АД во стечај се води на примерен начин, во целосна согласност со законот и применливите прописи. Без оглед на големината и комплексноста на друштвото кое е во стечај, секоја стечајна постапка има цели што се јасно дефинирани во Законот за стечајот. Ние како доверители немаме забележано какво било дејство или документ одобрен или подготвен од стечајниот управител или од стечајниот судија кој може да предизвика каков било сомнеж во усогласеноста со прописите и регуларноста на нивното работење. Ние ја потврдуваме заложбата на стечајните органи да работаат со исклучително внимание и грижа за да се зачува вредноста на стечајната маса и да се овозможи најдоброто можно намирување на доверителите“, се вели во соопштението на Одборот на доверители на „Фени индустри“ во врска со вчерашната прес-конференција на „Транспаренси интернешнл – Македонија“.

Според Одборот на доверители, сите релевантни активности во оваа стечајна постапка биле целосно транспарентни и достапни за секој што имал интерес во согласност со законот. Оттаму тврдат дека „Транспаренси интернешнл – Македонија досега не му се јавил на Одборот на доверители со барање за каква било информација, „со што на секоe добронамерно заинтересирано лице ќе му беа јасни неоспорните предности и транспарентноста на постапката во врска со договорот за процесирање никелова руда заради задржување на вредноста на ’Фени индустри“ АД во стечај и заштита на работните места на над 700 вработени“.

„Оваа стечајна постапка е еден од најсложените стечајни случаи во државата и секое неповикано вмешување од трети страни кои не учествуваат во процесот, како што е ’Транспаренси интернешнл – Македонија’, предизвикува штета за стечајната постапка, за доверителите, за работењето на друштвото во стечај и неговите вработени, како и на репутацијата на државата како добра дестинација за инвестиции“, се додава во соопштението.

И стечајниот управник Мирослав Анастасиевски против кого вчера „Транспаренси интернешнл – Македонија“ поднесе кривична пријава за злоупотреба на службената должност тврди дека нема незаконски постапки во водењето на стечајната постапка за „Фени“. „Транспаренси“ почнала да го следи стечајот за „Фени“ кога добила претставки од засегнати страни и утврдила дека постапката е нетранспарентна и со низа незаконитости поради што вчера поднесе кривична пријава и против стечајната судијка Валентина Ѓоргиевска од велешкиот суд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Иванов домаќин на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони

Претседателот Ѓорге Иванов утре во Скопје ќе биде домаќин на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони. Главната...

Македонија59 минути

Протест за одбрана на името: „Да направиме жив штит преку кој нема да помине никакво преименување на државата“

„Дојдовме заедно за да бидеме дел од живиот штит преку кој не ќе смее да помине и нема да помине...

Економија5 часа

Обвинувањата од „Транспаренси“ се неосновани, тврди стечајниот управник на „Фени“

Нема незаконски постапки во водењето на стечајната постапка за „Фени“, тврди стечајниот управник Мирослав Анастасиевски против кого вчера „Транспаренси интернешнл...

Македонија5 часа

(Видео) Костовски: Надвор од умот е да се собираат политички поени за случајот „Монструм“

Правда за жртвите кај Смилковското Езеро побараа и дел од членовите на ВМРО-ДПМНЕ присутни на протестот пред кривичниот суд, од...

Македонија6 часа

(Видео) Грабар Китаровиќ: Македонија да го изоди патот до ЕУ побрзо од соседите кои пред неа ги почнаа преговорите

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, која е во официјална посета на земјава, по средбата со Ѓорге Иванов, претседателот на Македонија,...

Македонија6 часа

Бартол: По решавањето на спорот за името, Македонија ќе стане 30. земја членка на НАТО

Горазд Бартол, шефот на канцеларијата на НАТО во Скопје, на денешната конференција во МНР, која се однесуваше на евро-атлантските интеграции...

Економија7 часа

Да се истражува подлабоко, до причините за стечајот на „Фени“, Анѓушев ги охрабри антикорупционерите

По вчерашните обвинувања од „Транспаренси интернешнл – Македонија“ дека вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, го оркестрирал случајот со стечајот...

Македонија7 часа

(Видео) Правда за жртвите кај Смилковско Езеро побараа граѓани пред кривичниот суд

Стотина граѓани  пред кривичниот суд побараа правда за жртвите кај Смилковско Езеро со транспаренти „Спиеш ли мирно Заев“, „Ги сонуваш...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ со чочек на пратеничките прашања, Џафери ги опомена

Денешната седница за поставување пратенички прашања до владата ВМРО-ДПМНЕ ја почна со пуштање музика за чочек од нивните телефони. Координаторот...

Македонија10 часа

(Видео) Пендаровски: Со негативна пропаганда го спречуваат влезот на Македонија во ЕУ и НАТО

Се гледа светлото на крајот од тунелот, тоа го потврдува извештајот од Европската комисија. Но, позитивен извештај не се случува...

Македонија11 час

Јанкулоска е на боледување, „Титаник“ одложен за 2 мај

Судот го одложи рочиштето за случајот „Титаник“ во кој се обвинети 21 лице за изборни измами, поради фактот што сè...

Економија11 час

Тевдовски: Инструментите како 30-годишната обврзница го раздвижуваат пазарот на капитал

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, ја сподели визијата за интегриран пазар на капитал во регонот во своето обраќање како панелист...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не сака да се дознае вистината за убиствата кај Смилковско езеро

Само човек без грам сочувство може да си поигрува со трагедиите на семејствата кои ги загубија своите најблиски кај Смилковското...

Македонија12 часа

(Видео) Колинда Грабар Китаровиќ во официјална посета на Македонија

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ денеска е во официјална посета на земјава. Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, како нејзин...

Македонија12 часа

Пратенички прашања во Собрание, со присуство на опозицијата

Во Собранието, денес ќе се одржи седницата за поставување на пратенички прашања, каде пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат за...

Македонија12 часа

Граѓански протест „Правда за жртвите од Смилковско Eзеро“

Денесka пред Основниот суд во Скопје со почеток во 13 часот ќе се одржи протест „Правда за жртвите од Смилковско...

Македонија1 ден

(Видео) Нимиц: Двете страни се посветени на решавање на спорот за името

По средбата со македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас, попладнево во Виена, медијаторот Метју...

Македонија1 ден

(Видео) Тезата на СЈО падна како круша во вода, рече Груевски

По денешното речиси шестчасовно судско рочиште за набавката на екстра луксузниот „мерцедес“, на кое сведочеа четворица сведоци, експремиерот Никола Груевски...

Економија1 ден

(Видео) Кривични пријави за стечајниот управник и за стечјаната судијка на „Фени“ поради договорот со швајцарски ГСОЛ

„Транспаренси интернешнл – Македонија“ поднесе кривични пријави за злоупотреба на службена должност против стечајниот управник Мирослав Анастасиевски и стечајната судијка...

Економија1 ден

(Видео) Антикорупционери од Брисел, Берлин и Скопје ќе го испитуваат влијанието на Анѓушев врз стечајот за „Фени“

Канцелариите на „Транспаренси интернешнл“ во Скопје, Берлин и Брисел ќе го испитуваат влијанието на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев,...

Досие