Контакт

Економија

НЛБ банка со промотивна кампања и намалени каматни стапки за кредитите за физички лица

Објавено пред

НЛБ банка во периодот од 11.3.2019 до 31.5.2019 година води промотивна кампања за сите кредити за физички лица. Во рамките на промотивната понуда банката нуди нови потрошувачки и станбени кредити со пониски каматни стапки.

Каматните стапки на НЛБ-потрошувачките кредити се намалени до 0,5-процентни поени и почнуваат од 5,5 отсто годишно, при што каматната стапка е фиксна за првите тринаесет месеци.

Исто така, новите НЛБ-станбени кредити се одобруваат со пониски и намалени каматни стапки. Каматните стапки почнуваат од 3,2 отсто и се фиксни за првите три-шест години во зависност од типот на кредитот.

Во рамките на кампањата сите потрошувачки, станбени и хипотекарни кредити со животно осигурување, како и автомобилските и сребрените кредити, ќе се одобруваат без манипулативни трошоци. Сите други кредити ќе се одобруваат со 50 отсто пониски манипулативни трошоци. Исто така, кредитите со обезбедување недвижен имот ќе се одобруваат без трошоци за процена.

Промотивната понуда важи за сите новоодобрени кредити. Клиентите може да аплицираат во најблиската експозитура на банката или онлајн.

Повеќе информации може да се добијат во најблиската експозитура на банката, на телефонот 02/15 – 600 или на линкот.

(ПР-текст)

Економија

Македонски квалитет 2019 – Арсовска и Пендаровски ги доделија престижните признанија

Објавено пред

Во свечена атмосфера и во присуство на многубројни гости, министри, претставници на институции и на дипломатскиот кор, соработници, традиционално и годинава им беа доделени десетте признанија за македонски квалитет 2019 на националните бренд-амбасадори.

Престижното признание за компаниите што придонесуваат за развој на економијата и го афирмираат македонскиот квалитет во земјата и интернационално го доделува Сојузот на стопанските комори на Македонија под покровителство на претседателот нa државата. Признанијата ги доделија претседателот на РС Македонија, г. Стево Пендаровски, претседателот на Сојузот на стопанските комори на Македонија, г-ѓа Данела Арсовска, како и претставници на претседателството на Сојузот.

Добитници на признанијата се: „Настел“, „Бе-Да логистик“, „Фитофарм“, „Бироком“, „Тифи груп“, „Евросуровина ПА“, Меѓународното училиште НОВА, „Кривогаштани промет“, „Пакомак“ и АКУД „Мирче Ацев“.

Арсовска истакна дека Сојузот на стопанските комори со години го промовира квалитетот на домашните компании препознаен на интернационалните пазари, но она што недостига е национална стратегија за институционална поддршка за индивидуално јакнење на домашните брендови.

„Успехот на секоја домашна компанија е национален успех. За пласман на домашните производи како земја треба да се стремиме кон освојување нови пазари, што е главен предизвик за компаниите, особено малите и средните. Евидентен е потенцијалот што го имаме, а не доволно го афирмираме и користиме. Имаме солидни компании, многубројни уникатни претприемачки идеи со потенцијал за интернационално пробивање. Македонското традиционално творештво е афирмирано во светски рамки и има голема вредност како културно обележје на нацијата, да си поставиме нова заедничка цел Македонија да биде ставена на светската мапа по успешни национални брендови познати и признати на пет континенти“, изјави Арсовска.

Комисијата составена од членови на кабинетот на претседателот на државата, во согласност со прецизно воспоставените критериуми и оваа година, внимателно ги селектира македонските претставници што имаат традиција во создавање и одржување национален бренд. Оваа манифестација се одржува секоја година во знакот на оддавање признание и промовирање на деловните успеси на македонските претставници на национален бренд за тековната година, при што секоја година се доделуваат 10 признанија за македонски квалитет.

Прикажи повеќе...

Економија

ЕУ ќе се заложи за посилна улога на еврото во светската економија

Објавено пред

Лидерите на ЕУ на самитот во Брисел побараа зајакнување на европската економска и монетарна унија и посилна улога на еврото во светот.

„Силна Европа, значи и силно евро“, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен.

На вториот ден од самитот лидерите на ЕУ разговараа и за продолжување на активностите за европската банкарска унија и унијата за пазарот на капитал.

Оценета е и потребата во согласност со улогата на ЕУ, како најголем глобален пазар и инвеститор, да се зајакне и меѓународната улога на заедничката европска валута.

Прикажи повеќе...

Економија

Анѓушев на средба со министерот за сојузни, европски и меѓународни работи на Северна Рајна-Вестфалија, Стефан Холтхоф Пфортнер

Објавено пред

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, оствари средба со со министерот за сојузни, европски и меѓународни работи на Северна Рајна-вестфалија, д-р Стефан Холтхоф Пфортнер, кој реализира дводневна посета на Република Северна Македонија.

Анѓушев посочи дека Сојузна Република Германија е една од земјите што даваат најголема поддршка во политичките и реформските процеси што се случуваат во Република Северна Македонија, како и најзначаен трговски партнер на нашата земја. Тој додаде дека членството во НАТО и добивањето датум за отворање преговори со ЕУ се многу важни за земјата, пред сè, затоа што се тоа реформски процеси со кои се обезбедува повисоко ниво на владеење на правото, како и стабилност на земјата. Економски раст и развој не е возможен без владеењето на правото и стабилна и сигурна држава, а токму во таа насока Владата продолжува со евро-атлантските интегративни процеси и со спроведувањето реформи во сите области. Вицепремиерот Анѓушев воедно ги презентира и резултатите во економијата во однос на спроведените економски политики, при што истакна дека економските ндикатори во изминатите две и пол години се на многу повисоко ниво во однос на периодите претходно.

„Изминатите две и пол години, паралелно со политичките процеси, бевме фокусирани и на креирање и имплементација на економските политики, со кои ќе обезбедиме побрз и одржлив раст на економијата. Политиките се поставени на здрави основи и се базирани на поддршка на реалната економија. Како резултат на тоа сите економски индикатори бележат позитивни стапки на раст. Расте домашниот бруто-производ, во 2019 бележиме раст од 3,6 отсто, што е значителен ако се знае дека само пред 8 квартали економијата беше во негатива. Растат извозот, индустриското производство, просечните плати, а паралално се намалува невработеноста. Само со поддршка на реалната економија, економијата ќе продолжи да расте, а тоа ќе влијае и на подигнување на животниот стадард на граѓаните“, потенцира Анѓушев.

Министерот за сојузни, европски и меѓународни работи на Северна Рајна-вестфалија, д-р Стефан Холтхоф Пфортнер, рече дека СР Германија ќе продолжи со поддршката на Северна Македонија и дека со недонесената одлука за добивање датум за почнување преговори е направена историска неправда, која се надева дека ќе биде поправена најбргу што може.

Храбрите одлуки во изминатите две години, спроведените реформи и надминатите предизвици се прашања од стратешко значење за иднината на државата и за граѓаните во Република Северна Македонија, заклучија вицепремиерот Анѓушев и министерот Пфортнер.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправале во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија3 часа

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија6 часа

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија6 часа

Фросина Ременски врши увид во доказите за Меѓународниот сојуз

Пратеничката и потпретседателка на Собранието од СДСМ, Фросина Ременски, пристигна во Обвинителството за организиран криминал и корупција за да направи...

Македонија6 часа

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет7 часа

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет8 часа

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет8 часа

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија19 часа

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет19 часа

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет20 часа

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа21 час

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет21 час

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт21 час

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија1 ден

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа1 ден

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија1 ден

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Македонија1 ден

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а...

Македонија1 ден

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија1 ден

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Досие