Контакт

Економија

Новото Peugeot 3008 пристигна во Македонија, изберете помеѓу бензин, дизел или Plug-In Hybrid

Објавено пред

Peugeot Брендот неодамна го најави најновиот модел во гамата – Новиот Peugeot 3008! А од денес официјално е достапен во салоните на Еуроимпекс, генерален увозник за Peugeot во Македонија, Србија, Црна Гора, Косово и Албанија.

Во моментов моделот е во фаза на лансирање во нашата држава и истиот ќе е достапен за тест возење за сите заинтересирани клиенти, кои ќе сакаат да доживеат целосно ново револуционерно искуство зад управувачот на овој современ и уникатен модел.

Како што е најавено, стратегијата на Брендот преферира на клиентот да му обезбеди „моќ на избор“ или #PowerOfChoice.

Сега потенцијалните клиенти имаат избор помеѓу верзија со внатрешно согорување (бензин/дизел) или Plug-In Hybrid.

Надворешната линија на новиот Peugeot 3008 го истакнува неговиот наметлив карактер со одлична избалансираност помеѓу моќ и префинетост, а неговиот нов преден дел му дава впечатлив индентитет.

Со сега обновениот Peugeot i-Cockpit®, кој гарантира најдобра ергономска позиција за возење во гамата, искуството при возење во новиот PEUGEOT 3008 е навистина интуитивно, а елементите се така поставени, за уште поголемо Ваше уживање и едноставно користење.

Неговиот компактен мултифункционален управувач овозможува многу повеќе сензации а истовремено и лесно маневрирање.

Новиот 10″ екран на допир е комбиниран со 3D навигација со говорна команда и multi-touch технологија.

Функцијата за “Night Vision” е достапна во новиот 3008 каде при ноќно возење, со инфрацрвена камера ќе детектира присуство на пешаци или животни до 200m пред возилото, надвор од опсегот на предните светла и ќе Ве предупреди со сигнал за тревога.

Истовремено напредниот “Grip Control” е пакет кој се состои од оптимизирана контрола на тракцијата, конкретни пневматици и функцијата “Hill Assist Descent Control”. Овозможува да го прилагодите држењето во различни услови: снег, кал, песок.

Елегантните хромирани Toggle дирки овозможуваат брз и интуитивен пристап до различните функции за удобност. Конфигуративниот висококвалитетен head-up дигитален дисплеј, може лесно да се прилагоди што значи дека возачот не мора да го тргне погледот од патот.

На plug-in хибридната верзија, PEUGEOT i-Cockpit® вклучува дисплеј кој Ви овозможува да имате прегледност на специфичните информации за возење на иструмент таблата во Вашето видно поле (режим на возење, електричен мерач на нивото на полнење и преостанат електричен опсег) и на екранот на допир, статистика за потрошувачка на енергија (електрична и гориво).

Новиот Peugeot 3008 означува почеток на нова смела ера на современост!

Доколку сакате и вие да бидете дел од ова искуство, побарајте понуда “Online” на https://peugeot.mk/vozila/pobaraj-ponuda/3008, а продажните референти и целиот тим на Peugeot ви стојат на располагање за било какви прашања.
Повеќе информации за моделот на: https://peugeot.mk/vozila/peugeot-3008

(ПР текст)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Битиќи на средба со претставници на категоризирани ресторани за свадби и ноќни клубови

Објавено пред

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи и директорот на државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски, остварија средба со претставниците на категоризираните ресторани за свадби и прослави и ноќни клубови, со кои разговарале за предизвиците со кои се соочуваат угостителите, како и за мерките за поддршка на стопанството и граѓаните од Петтиот пакет, за справување со кризата предизвикана од коронавирусот, информираат од кабинетот на Битиќи.

Вицепремиерот Битиќи посочил дека владата, во услови на пандемија, се обидува да им помогне на сите погодени граѓани и компании, а има детектирано дека угостителството и туризмот, се најпогодените гранки од пандемијата и затоа, во сите пет сета, креирани се мерки со кои токму овие гранки се најмногу поддржани.

Со петтиот пакет на мерки, компаниите од овој сектор може да искористат финансиска помош за исплата на плати, бескаматен кредит со грант компонента до 50%, а со Законот за државна гаранција, кој е во собраниска процедура, значително би се помогнало за одржување на ликвидноста на компаниите.

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Пауновски дал гаранции дека нема никаква селективност во постапување на инспекторите, ниту интенција при спроведувањето на санкции, и посочил дека во периодот од речиси една година, од почетокот на пандемијата, се санкционирани вкупно 471 правно лице, за непочитување на протоколите.

На состанокот, Битиќи и Пауновски, заедно со претставниците на категоризираните ресторани за свадби се договориле да биде доставен предлог протокол за нивна работа, којшто ќе биде проследен до Комисијата за заразни болести на разгледување, известуваат од кабинетот за вицепремиерот за економски прашања.

Прикажи повеќе...

Економија

Промотивна акција во „Нептун“ за купување со кредит од Комерцијална банка до 24 рати без камата на целиот асортиман

Објавено пред

Време е за пазарување на рати и без камата. Од 1 март започна промотивниот период за купување во Нептун со наменскиот инстант потрошувачки кредит на Комерцијална банка, кој ви овозможува да купите кој било од понудените производи на одложено плаќање до 24 рати без камата.

Искористете ја оваа можност до 31 март 2021 година за да го подновите вашиот дом со некои од производите во Нептун. Ајде во Нептун продавниците ширум Македонија или онлајн на Neptun.mk, разгледајте ги понудите и изберете од најголемиoт избор на: телевизори, фрижидери, машини за перење и сушење, плотни, фурни, лаптопи и таблети, мобилни телефони, мали апарати за домаќинство и апарати за нега и убавина од брендовите: Beko, Samsung, LG, Huawei, Sony, Apple, Grundig, Elektrolux, Candy, Asus, Acer, Lenovo, Fuego, Bosch, Tefal, Rowenta и многу други. Сите информации за овој кредитен производ на Банката може да ги видите на следниот линк.

Комерцијална банка и Нептун ви нудат можност за релаксирано пазарење и докажано корисничко задоволство!

ПР-текст

Прикажи повеќе...

Економија

„Астра зенека“ го продаде својот удел во „Модерна“ за повеќе од една милијарда долари

Објавено пред

Британско-шведската мултинационална „Астра зенека“ го продаде својот удел од 7,7 проценти во „Модерна“ за повеќе од една милијарда долари.

Ова се случи кога акциите на американската компанија за биотехнологија се зголемија благодарение на пазарната побарувачка на нејзината вакцина против коронавирусот, објави „Лондон тајмс“.

Во текстот на „Тајмс“ се забележува дека не е познато кога „Астра зенека“ го продала својот удел во „Модерна“, со која планира да го продолжи партнерството во производството на лекови за други болести, пренесува „Ројтерс“.

„Астра зенека“ во иднина би можела да премине на комерцијална основа на својата вакцина против Ковид-19, развиена во соработка со Универзитетот „Оксфорд“, ако вирусот стане ендемичен, се додава во текстот.

„Модерна“, чија вакцина е одобрена за итна употреба против коронавирусот во САД, минатата недела објави дека очекува да ја продаде оваа вакцина во износ од 18,4 милијарди долари оваа година.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион20 минути

Претседателот на Србија ги предаде вакцините на БиХ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска во Сараево предаде контингент од 5.000 вакцини на компанијата „АстраЗенека“, што Србија и ги...

Свет1 час

Експертите на СЗО против употребата на лекот хидроксихлорокин

Лекот хидроксихлорокин, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет2 часа

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет14 часа

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет14 часа

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа17 часа

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет17 часа

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија19 часа

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија21 час

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија21 час

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион23 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија24 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа1 ден

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ1 ден

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет1 ден

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија1 ден

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет2 дена

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион2 дена

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија2 дена

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Досие