Контакт

Економија

Од годинава сите царински декларации и акцизни документи ќе се поднесуваат електронски

Објавено пред

Сите царински деклариции и акцизни документи од годинава ќе се обработуваат електронски, беше истакнато денеска при посетата на министерот за финансии, Драган Тевдовски, на посетата на Царинската управа.

Системот за управување со царински декларации на почетокот на февруари ќе почне да се применува на 11 пилот-проект царински подружници, а веќе од средината на годината ќе почне да се применува во сите царински подружници во земјава.

„На овој начин за фирмите значително се скратуваат трошоците и се намалува времето. Сите документи ќе се поднесуваат електронски. Наша цел е да се автоматизираат процесите и со тоа да им се понудат подобри услуги и на граѓаните и на компаниите“, рече Тевдовски.

Како што информираат од Министерството за финансии, системот за обработка на царински декларации и акцизни документи ќе овозможи и размена на податоците со другите институции, како на пример, Управата за јавни приходи при поднесување на ДДВ-пријави кон кои се поднесуваат царински декларации или Завод за статистика и Народна банка за податоци за увоз и извоз.

„Во првата половина од годинава ќе биде пуштен и нов терминал на граничниот премин Ќафасан“, посочи директорот на Царинската управа, Ѓоко Танаскоски. Проширувањето на царинскиот премин Ќафасан опфаќа нов увозно-извозен царински терминал од 9,5 илјади метри квадратни, пристапни патишта, објекти за царинење и други инспекциски органи (објект за Царинската управа, водовод и канализација, осветлување, изградба на пречистителна станица), како и реконструкција на постојните објекти.

„Општата цел на проектот e олеснување на прекуграничните постапки и спроведување на законите, што ќе се постигне со реконструкција на објектите за царинење и инспекција, обезбедени подобри услуги за економските оператори и побрз проток на стоката, како и зајакната заштита на државата и општеството“, рече Танаскоски.

Инаку, минатата година, како што истакна Танаскоски, беше пуштен во употреба новиот царински терминал на граничниот премин Табановце. Надградбата на терминалот овозможува олеснување на прекуграничната трговија по должина на коридорот 10 и спроведување на царинските постапки во модерни капацитети.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Објавен јавниот повик за бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Објавено пред

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето-износот од 22.000 денари е објавен денеска и ќе трае до 30 август, а користењето на годишниот одмор ќе може да се реализира најдоцна до 30 ноември 2019 година.

Документите потребни за аплицирање се објавени на веб-страницата на Министерството за економија, како и деталите за потребната документација, а може да се обезбедат и преку архивата на Министерството.

Министерот за економија, Крешник Бектеши, рече дека со оглед на зголемениот интерес на граѓаните и оваа година ќе продолжи мерката преку која на работниците со ниски примања им се овозможува користење годишен одмор.

„Оваа мерка ги постигна резултатите уште во првата година. Во 2018 година беа издадени над 1.700 потврди, што значи толку семејства искористија одмор во туристичките места во државата што резултира со раст на бројот на домашни туристи во 2018 година од 12 отсто во споредба со 2017. Притоа најпосетени места беа Охрид, Попова Шапка, Маврово и Берово. Оваа година издвоивме 20.000.000 денари за оваа цел така што сите вработени што ги исполнуваат условите месечните примања во семејството да не надминуваат нето-приход од вкупно 22.000 денари, ќе имаат право на субвенции од 15.000 денари. Корисниците на овие ваучери ќе имаат на располагање голем број категоризирани хотели во земјата за сместување, кои се претходно пријавени во Министерството за економија и со кои имаме склучено договор за соработка“, истакна Бектеши.

Прикажи повеќе...

Економија

ЕУ размислува да воведе екоданоци што би ги поскапеле авиобилетите

Објавено пред

Европските земји разгледуваат можност за воведување нови даноци во авиосообраќајот поради загадувањето што се создава, кои значително би ги зголемиле цените на авиобилетите.

Со месеци во авионската индустрија се дискутира за воведување еколошки даноци поради критиките дека комерцијалното воздухопловство е одговорно за голем дел од вкупните емисии на јаглероден диоксид (СО2).

Според Меѓународната организација за цивилно воздухопловство (ICAO), се работи за два процента од вкупната количина на овие издувни гасови, а невладината организација Climate Action Network проценува дека станува збор за пет проценти, пренесува „Танјуг“.

Шведска веќе воведе данок за керозин, кој во моментот изнесува од шест од 38 евра од авиобилет, а во оваа земја се сè погласни ставовите дека еколошка срамота е да се патува со авион.

Франција ја разгледува можноста за укинување на сите домашни летови за кои постои опција за патување со воз, пократко од пет часа.

Белгија и Холандија на почетокот од годината го иницираа прашањето за загадувањето, а се очекува тоа да биде и една од темите на состанокот на Советот на министрите за транспорт на ЕУ во Луксембург.

Се вели дека и другите земји од ЕУ исто така внимателно ја следат ситуацијата.

„Постојат разни опции за системот на даноци за загадување, а Франција добро ќе разгледа кој систем е најдобар“, рече францускиот министер за транспорт.

Прикажи повеќе...

Економија

Тројца потпретседатели на Светската банка доаѓаат на конституенцата во Скопје

Објавено пред

Три потпретседатели на групацијата на Светската банка ќе присуствуваат на конституенцата на Светската банка и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), која ќе се одржи на 21 и 22 јуни во Скопје. Станува збор за потпретседателот на Светската банка за Европа и Централна Азија, Сирил Милер, потпретседателот за човечки развој на Светската банка, Анет Дискон, и потпретседателот на Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ), Георгина Бејкер.

Од Министерството за финансии соопштуваат дека не е вообичаено толку многу високи претставници на Светска банката да присуствуваат на конституенца и дека тоа е потврда за прогресот на реформите во јавните финансии, како и на добрата соработка на Владата со Светската банка.

Освен тројцата потпретседатели на Светската банка, ќе присуствува и директорот на ММФ за Европа, Пол Томпсен. На состанокот на Холандско-белгиската конституенца на Групацијата на Светската банка и ММФ ќе присуствуваат и министри за финансии и гувернери на централни банки од земјите од конституенцата од Холандија, Белгија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Грузија, Ерменија, Израел, Кипар, Луксембург, Молдавија, Романија, Украина, Хрватска и од Црна Гора.

Организатори на конституенцата се Министерството за финансии и Народната банка. Средбите претставуваат своевиден форум на кој високите претставници на носителите на фискалната и монетарната политика во земјите членки разменуваат мислења за политиките и програмите на ММФ и СБ, како и за други клучни прашања за европската и светската економија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

(Видео) Жителите на населбата Јака се жалат – живееме во кал и мрак, без јавен превоз

Седум години по започнувањето на изградбата на населбата Јака, во Илинден, состојбата е непроменета – очајна, а општинската власт не...

Македонија45 минути

Хан: Северна Македонија направи храбри компромиси, ЕУ губи ако не ја награди земјата

Политичкиот компромис на земјите од Западен Балкан треба да биде награден, изјави комесарот за проширување, Јоханес Хан, во пресрет на...

Економија2 часа

Објавен јавниот повик за бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето-износот од 22.000 денари е...

Бегството на Груевски2 часа

(Видео) Државата ќе бара екстрадиција на Груевски како организатор на 27 април

Државата ќе бара екстрадиција на поранешниот премиер и бегалец од правдата, Никола Груевски, за настаните од 27 април 2017 година...

Регион3 часа

Јадранот се задушува во пластика и е меѓу најзагадените мориња во Европа

Концентрацијата на пластичен отпад на дното на Јадранското Море е меѓу најголемите во Европа по североисточниот дел на Медитеранот и...

Вести17 часа

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на...

Македонија17 часа

(Видео) СДСМ избра нов Извршен одбор

Централниот одбор на СДСМ избра нови членови на Извршниот одбор, нов организационен секретар и секретар за меѓународна соработка. Лидерот на...

Спорт17 часа

Победа и одмазда над Грција за сигурно прво место! (галерија)

Македонија ги надмина проблемите од стартот на мечот, и во Струмица ја победи Грција со 27:23 (13:11) во последното коло...

Вести21 час

Сопругата на премиерот на Израел со државни пари јадела во луксузни ресторани

Сопругата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, Сара Нетанјаху, е казнета со 15.000 долари за злоупотреба на државни фондови. Судот...

Спорт22 часа

Рекорд – дрес на Бејб Рут продаден за 5.64 милиони долари!

Дрес на американската безбол легенда Бејб Рут го сруши рекордот за најскапо продадена спортска „меморабилија“, откако на аукцијата во Њујорк...

Свет23 часа

Електричен дефект ги остави Аргентина и Уругвај без струја

Голем дефект во електричната мрежа ги остави Аргентина и Уругвај без струја, соопшти главната електродистрибутивната мрежа на Аргентина. Според информациите,...

Топ1 ден

Мотоциклист удри во 83-годишна жена на „Партизанска“ и побегна

Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак и побегна од местото. Жената...

Свет1 ден

Трамп повторно го нападна градоначалникот на Лондон поради насилствата

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го критикуваше градоначалникот на Лондон, Садик Кан, нарекувајќи го „катастрофа“, кој го уништува главниот...

Свет1 ден

Се судрија два мали авиони во Нов Зеланд, загинаа двајцата пилоти

Два лесни авиони се судрија при слетување на аеродромот „Худ“ на Нов Зеланд, двајцата пилоти загинаа, соопшти полицијата. Според информациите,...

Свет1 ден

Силно невреме во Швајцарија и Франција, има и загинати

Една жена загинала кога на неа паднало дрво, а друга жена загинала во несреќа на езеро во источна Франција, кое...

Свет1 ден

Вонредна состојба на Нов Зеланд по земјотрес во океанот, се очекува силно цунами

Новозеландската цивилна заштита издаде предупредување после земјотресот со интензитет од 7,4 степени, регистриран во Тихиот океан кај островот Кермадек, ненаселена...

Бегството на Груевски2 дена

Груевски: Напамет не ми паднало да влегувам во багажник за какви било цели

Експремиерот Никола Груевски се огласи на Фејсбук по изјавата на премиерот Заев за германски „Франкфуртер алгемајне цајтунг“(ФАЦ), каде тој рече...

Економија2 дена

ММФ: Најголемиот проблем на Западен Балкан е лошата инфраструктура и невработеноста

Недостигот на капитал и ниската вработеност се најголемиот проблем на земјите од Западен Балкан, изјавил високиот регионален претставник на Меѓународниот...

Македонија2 дена

(Видео) Заев до Хан: Добивањето датум ќе биде потврда дека се што направивме вредело

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На...

Македонија2 дена

(Видео) Раководството на МВР врши мобинг врз Независниот синдикат на полицијата

Портпаролот на Независниот синдикат на полицијата, Дејан Саздов, обвини дека раководството на Министерството за внатрешни работи врши мобинг врз членовите...

Досие