Контакт

Економија

„Опел“ го прослави роденденот: 160 години иновации

Објавено пред

• 1862-2022: Opel ги демократизира иновациите 160 години

dobivaj vesti na viber

• За сите: од машини за шиење и велосипеди до денешните електрични возила

• 1899: Opel започнува со производство на автомобили и брзо стануваат мобилни

• Емотивен бестселер: Од Opel GT и Manta до Corsa и Mokka

• Успех на Opel во мотоспортот: од Kadett Rallye до целосно електрични Corsa-e Rally

• Нови погонски единици: од RAK и HYDROGEN до пионерски електричен бренд

Во 2022 година, Opel ја слави својата годишнина. Веќе 160 години, брендот со амблем на молња ги прави иновациите достапни за сите. Ова го обезбеди самиот Adam Opel кога ја основа компанијата во август 1862 година – а подоцна и неговите пет синови и неговата сопруга Sophie, која енергично учествувше во понатамошниот развој на компанијата и затоа може да се смета за првата жена менаџер на машина за шиење, бренд за велосипеди и автомобили.

Нудејќи им на клиентите иновации во комбинација со емоции и традиција – производителот на автомобили остана верен на оваа посветеност до ден-денес. Има бројни модели од легендарните 4/12 PS „Laubfrosch“, Kadett и Kapitän до актуелните бестселери како што се Astra, Mokka и Corsa, која оваа година го слави својот 40-ти роденден. Исто како што Opel беше пионер во 1920-тите со воведувањето

на технологијата за склопување, производителот на автомобили сега е на пат да стане бренд за одржлива мобилност кој целосно ќе се фокусира на електричните возила во Европа од 2028 година.

„Оpel ги движи луѓето 160 години. Денес сме водени од истиот дух како основачот на компанијата Adam Opel: технологија и иновации за секого – без разлика дали се машини за шиење, велосипеди или автомобили. Сето тоа со јасен поглед на иднината, секогаш подготвен да се соочи со новите предизвици. За ова сведочат многу бестселери од богатата историја на Opel, како и нашите сегашни модели, од кои повеќето се веќе електрифицирани. Од 2028 година, Opel ќе биде чисто електричен бренд во Европа. Затоа, ние сме добро подготвени за следните 160 години“, вели извршниот директор на Opel, Uwe Hochschurtz.

Почетоците: Од машини за шиење до најголемиот производител на велосипеди во светот

Успешната приказна започна на крајот на август 1862 година. Adam Opel ја состави својата прва машина за шиење во Rüsselsheim, поставувајќи го камен-темелникот на младата компанија Opel. Бројките на производство брзо се зголемија – не само затоа што Opel ги исполни желбите на индивидуалните клиенти и дизајнираше специјални машини за шиење за клиенти со посебни барања. Веќе во 1868 година, Adam Opel и неговите вработени се преселиле во нова фабрика. Компанијата наскоро се разви во еден од најголемите производители на машини за шиење во Германија и извезувач во цела Европа.

По машините за шиење, Opel го изгради својот следен успешен столб со велосипедот. Во 1886 година, во Rüsselsheim беше направен првиот penny велосипед со високо тркало, со што Opel стана еден од првите производители на велосипеди во Германија. Наскоро палетата на модели се прошири за да вклучи трицикли и „Sicherheits-Niederräder“ („безбедносен велосипед со „ниски тркала“), а во 1888 година беше отворена првата фабричка зграда, резервирана исклучиво за производство на велосипеди. Opel брзо ја усвои модерната технологија како пневматски гуми, топчести лежишта и делови за вртење на тркалата за своите велосипеди. Од 1894 година наваму, Opel воведе велосипеди специјално дизајнирани за жени. Успешната приказна продолжи низ децениите. Во 1920-тите, Opel напредуваше и стана најголемиот светски производител на велосипеди.

Почеток 1899: Достапна мобилност со напредна технологија и производство

Одлучувачкиот развоен чекор во историјата на компанијата – поттикнат од петте сина по смртта на Adam Opel – беше почетокот на производството на автомобили во 1899 година. Оттука, Opel е еден од пионерите во оваа индустрија и еден од најтрадиционалните производители на автомобили во светот. Производството на автомобили во Rüsselsheim започна со Opel “Patent-Motorwagen System Lutzmann”. Во 1906 година е произведено 1.000-то возило. Конечниот пробив дојде во 1909 година со легендарниот 4/8 PS „Doktorwagen“. Од 3,950 марки, чинеше половина од луксузните конкуренти и го отвори патот за поширок дел од населението да поседува сопствен автомобил. Значаен придонес има и воведувањето на модуларниот систем во 1910 година.

Opel беше првиот германски производител кој воведе големо производство користејќи технологија на монтажна лента. Првиот автомобил што излезе од производната лента во Германија во 1924 година беше „Laubfrosch“ со 4/12 КС, секогаш обоен во зелено. Само три години подоцна, Opel 4 PS, со основна цена од само 2.980 марки, веќе не беше скап луксузен предмет за богатите, туку се разви во сигурно транспортно средство за многумина. Во исто време, благодарение на рационалното производство, автомобилот станува подостапен од година во година – и со постојано зголемување на перформансите. Побарувачката за Opel продолжи да расте, а во 1931 година 1,2-литарскиот стана првиот вистински „народен автомобил“.

Наскоро следеше следната револуција во производството. Во 1935 година, новиот модел Olympia стана првото германско возило со масовно производство со унитарна целосно челична каросерија, која благодарение на нејзината мала тежина, обезбеди подобрени перформанси во возењето и мала потрошувачка на гориво. За прв пат, новиот дизајн го овозможи таканаречениот „спој“ помеѓу каросеријата и енергетските единици. Така, целиот производствен процес беше побрз и поефикасен, отворајќи го патот кон конструктивната метода да влезе во производството од големи размери.

Со срце и ум: иновативни бестселери и нови класи на автомобили

Во текот на децениите, Opel постојано поставуваше трендови со нови модели и верзии на возила и создаваше вистински бестселери. Најиздржлива и традиционална линија на модели беше Kadett, чија прва верзија излезе во 1936 година. Во 1962 година од Kadett A се продаде милионитото возило: како компактен автомобил, тој беше движечката сила зад германското “економско чудо“, а во 12-тата генерација – од 1991 година под името Astra – продолжува да гарантира дека иновациите ќе го најдат својот пат во компактната класа. Opel останува свесен за својата традиција. На пример, страничниот „жабрен“ изглед кај новата Astra хечбек потсетува на претходните генерации на Kadett.

Она што сега е познато како Astra и Insignia Sports Tourer излезе од производната лента пред неколку децении како караван. И овде Opel имаше пионерска улога. Во 1953 година, производителот на автомобили го лансираше караванот Olympia Rekord, мешавина од „автомобил и комерцијално возило“, првиот караван од голема серија од германски производител. Но, Opel исто така беше ран играч меѓу „големите работи“. Првиот повоен Opel, комерцијалното возило Blitz од 1,5 тони, ја напушти фабриката во 1946 година. Денес, лесните комерцијални возила Combo, Vivaro и Movano, од кои сите веќе се електрифицирани, се практични, имаат голем волумен на товарен простор и се целосно ажурирани – вториот доаѓа дури и во две верзии без CO2: електричен Vivaro-e со батерија и транспортер на водородни горивни ќелии Vivaro-e HYDROGEN.

Opel, исто така, доживеа голем успех и со помалите модели во текот на децениите. Прво и основно, малиот автомобил Corsa, кој оваа година слави 40-годишнина. Уште од самиот почеток, брзо стана најпродаваното возило во својот сегмент и продолжува да биде успешен. Со актуелната генерација, електрифицирана за прв пат, повторно е најпопуларниот модел во својата класа во Германија.

Opel, исто така, воспостави нова класа на возила во 1991 година – Frontera, „рекреативно возило со погон на сите тркала“, го имаше своето деби на саемот за автомобили во Женева. Компактниот Opel Frontera Sport беше првиот што го демонстрираше она што сега е нашироко познато како SUV, а Frontera со пет врати со долго меѓуоскино растојание стана претходник на модерното теренско возило. Пред околу 30 години, веднаш стана лидер на пазарот и предизвика бум со погонот на четири тркала низ цела Европа.

Во 1999 година, Opel уште еднаш покажа како ги комбинира срцето и умот со иновативните решенија. Со Zafira и неговиот многу променлив концепт Flex7, Opel го дефинираше новиот сегмент на компактни комерцијални возила со седум седишта. За прв пат возило со седум седишта може да се трансформира во двосед со голем товарен простор додека трепнеш – без да мора да се вадат седишта.

Безбедност и удобност за сите: воздушни перничиња, Intelli-Lux LED® Pixel светла и AGR седишта

Безбедноста и удобноста во сите класи на возила отсекогаш биле приорите на Opel. Од 1930-тите па наваму, самоподдржувачката унитара каросерија ги направи Olympia, Kadett и Kapitän постабилни и полесни. Rekord C исто така беше иноватор за брендот. Кога беше лансиран во 1967 година, тој беше првиот автомобил на Opel што имаше спирални пружини на задната оска. Исто така, постави стандарди во својата класа со предни диск сопирачки и засилувач на сопирачките. Покрај тоа, телескопскопскиот безбедносен столб за управувачот стана стандардна кај моделите на Opel уште во 1968 година.

Во 1991 година, Astra беше опремена со безбедносен систем на Opel со заштита од страничен удар, изведба на седишта за заштита од пролизгување на телото при судар и затегнувачи на безбедносните појаси. И во 1995 година, Opel беше првиот германски производител на автомобили што воведе воздушни перничиња со целосна големина за возачот и совозачот како стандард за сите нови автомобили.

(ПР)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

ВМРО-ДПМНЕ: Ребалансот на буџетот покажа дека Владата води катастрофална економска политика

Објавено пред

Ребалансот на буџетот покажа дека Владата на СДСМ и ДУИ води катастрофална економска политика. Кризата со ребалансот на буџетот нема да се надмине, туку уште повеќе ќе се разгорува, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

dobivaj vesti na viber

Од партијата потенцираат дека ребалансот на Буџетот предвидува кратење на капиталните инвестиции кои се основа на економските движења и се клучниот развоен дел од буџетот.

„Со ребалансот на буџетот власта на СДСМ и ДУИ покажува дека растот на економијата оваа година ќе биде најмалку 1,4% понизок од проектираното, што значи дека најмалку за толку ќе се зголеми долгот.

Патем и до сега долгот е исклучително висок и изнесува над 7 милијарди евра со тенденција до крајот на годината да изнесува над 8 милијарди евра или над 65% од БДП.

Проекциите за раст покажуваа дека и оваа година Македонија ќе има еден од најлошите економски резултати во регионот, што сето е резултат на погрешните и лоши економски политики на власта.

И на крајот кратењето на 200 милиони евра непродуктивни трошоци од буџетот, со кои СДСМ се обидува да се фали, се уште еден поразителен показател.

Ребаланс од кој секој би се срамел, СДСМ го слави. Ковачевски скроил буџет со стотици милиони евра непродуктивни трошоци во време на кризи, наместо истите уште од самиот старт да ги алоцира за потребите на стопанството и заштита на стандардот на граѓаните.

Доколку овие стотици милиони евра беа правилно искористени на почетокот на годината немаше да има 4000 компании кои се затворени и над 35% од граѓаните во ризик од сиромаштија“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Економија

Маркоска: Ребалансот обезбедува заштеда од 200 милиони евра и повиоски плати, пратениците да го поддржат

Објавено пред

Пратеничката од редовите на СДСМ, Даниела Маркоска, ги повика своите колеги во Собранието да го поддржат ребалансот на буџетот за оваа година, со кој, како што рече, се обезбедува заштеда од 200 милиони евра и повисоки плати.

dobivaj vesti na viber

Маркоска пред новинарите посочи дека овој ребаланс е важен затоа што со него во време на најголема светска економска криза се прават сериозни кратења во делот на расходите, а средствата се пренаменуваат за мерки за помош на граѓаните и компаниите.

„Заштедата од 200 милиони евра ќе се искористи за засилена заштита на животниот стандард на граѓаните, особено на ранливите категории, понатаму за финансиска поддршка на ликвидноста на компаниите, но и за повеќе средства кон земјоделците со цел зголемено производство на храна. Преку навремени и ефикасни мерки се справуваме со последиците од глобалната економска криза, покажавме дека и во време на најголема светска економска криза платите и пензиите може да растат, трошоците да се намалуваат и стандардот на граѓаните да биде заштитен“, рече Маркоска.

СДСМ очекува во согласност со роковите ребалансот да се најде пред пратениците на матичната комисија, а потоа и на пленарна седница. Маркоска изрази очекување дека опозицијата, наместо со блокади и кочења, ќе придонесе со аргументирана дебата и конструктивност при носењето на ребалансот.

Прикажи повеќе...

Економија

Битиќи на состанок со Кристин Мелсом: Северна Македонија е вистинска дестинација за норвешките инвеститори

Објавено пред

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, одржа работен состанок со Кристин Мелсом, директорка на норвешкото Министерство за надворешни работи задолжена за Југоисточна Европа.

dobivaj vesti na viber

На состанокот беа присутни и Томас Холм Кнудсен, директор на инвестицискиот фонд на Норвешка, како и Бесим Зекири, претседател на управниот одбор на норвешката компанија „Нормак“, Аки Етеми, претседател на управниот одбор на „Нормак инвестмент груп“ и директорот на ТИРЗ – Тетово, Александар Зарков.

ТИРЗ – Тетово е првата индустриска зона со јавно-приватно партнерство, која успешно работи во земјата, и на состанокот беше искажано задоволство за успешната соработка во овие години.

Вицепремиерот Битиќи истакна дека партнерскиот однос ќе продолжи и во иднина заедно надминувајќи ги сите предизвици, кои можеби доаѓаат посочувајќи ја отвореноста за сите заинтересирани инвеститори што сакаат да инвестираат во земјата.

Директорката Мелсом упати отворена покана за бизнис-средба со потенцијални инвеститори и партнери во Норвешка, со цел продлабочување на соработката и развој на Северна Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет29 минути

Зеленски со остри критики кон Хенри Кисинџер

Украинскиот претседател Володимир Зеленски остро го критикуваше поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер, кој посочи дека мировните преговори треба да...

Свет34 минути

11 бебиња загинаа во пожар во болница во Сенегал

Сенегалскиот претседател Меки Сал изјави дека 11 новороденчиња загинале во пожар во регионалната болница во Тивауан. Сал изјавил дека се...

Европа37 минути

Кадиров и се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров и се закани на Полска. Тој на својот канал на Телеграм објави видео во кое вели...

Европа39 минути

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа44 минути

Путин првпат ги посети ранетите руски војници во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин вчера за првпат ги посети војниците ранети во Украина, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија10 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија12 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет14 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија15 часа

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет18 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија18 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија19 часа

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија20 часа

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија21 час

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија22 часа

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет22 часа

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија23 часа

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ23 часа

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет23 часа

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет24 часа

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос предупредувајќи дека руската инвазија на Украина...