Контакт

Економија

Отворен е повикот за стартап-бизниси на „Сеавус акцелераторот“

Објавено пред

Денес и официјално е отворен повикот на „Сеавус акцелераторот“, проект помогнат од страна на Фондот за иновации и технолошки развој, со кој се повикуваат сите иновативнo технолошки ориентирани стартап-бизниси да аплицираат за менторска и финансиска поддршка. Повикот е отворен до 5 јуни оваа година.

По завршување на рокот за пријавување, ќе стартува првата фаза од акцелераторката програма, која е замислена како 6+6 неделна активност со менторски сесии за најдобрите 15 компании кои ќе ќе бидат селектирани и прифатени во програмата. Повикот се однесува на технолошко ориентирани компании (Fintech, AI, Machine learning, Block chain, IOT, Gaming, E-commerce, Digital Media и сл.) кои развиваат иновативни решенија во повеќе области, и тоа: финансии, медицина, јавни сервиси, подобрување на животната околина, инфраструктура, компјутерски мрежи, интернет-технологии, алатки за развивање софтвер, сајбер-безбедност и сл. Компаниите кои аплицираат треба да имаат најмалку двајца ко-основачи.

„Акцелераторската програма ќе заврши со т.н. Демо ден – ден за презентации на кој Комитетот за инвестиции ќе одлучи кому ќе додели средства во првата фаза. Иницијалната инвестиција изнесува до 32.000 евра по компанија и таа очекуваме да се случи најдоцна во период од 6 месеци по официјалниот старт на програмата. Позитивно оценетите компании од првата фаза може да добијат дополнителна инвестиција во износ до 100.000 евра“, изјавуваат од акцелераторот.

Останатите информации поврзани со критериуми за аплицирање, како и апликациската форма можете да ги пронајдете на веб-страницата на „Сеавус акцелератор“: www.seavusaccelerator.com.

Економија

Хасан: Северна Македонија е вистинска дестинација за турски компании

Објавено пред

Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Елвин Хасан, е во работна посета на Република Турција, каде што ќе престојува неколку дена. Во рамки на посетата предвидено е да ги посети градовите Коџаели, Сакарја и Бурса.

Министерот Хасан се сретна со градоначалникот на Коџаели, Тахир Бујукакин, и гувернерот на Коџаели, Хусеин Аксој. На средбите се размениле идеи и мислења за актуелни политички и економски случувања и се дискутирало за потенцијални заеднички активности во насока на продлабочување на билатералните односи. Хасан се сретнал и со градоначалничката на Измит, Фатма Каплан Хуријет.

Во рамки на посетата министерот се сретнал и со претставници на Трговската Комора и Стопанската Комора на Коџаели.

„На средбите министерот им ги презентираше можности за инвестирање во Северна Македонија, подобрените услови на кои владата постојано работи со цел бизнис климата во Северна Македонија да повикува нови инвестиции. Министерот истакна дека Северна Македонија е вистинската дестинација за турски компании и дека нашата земја нуди поволни услови во повеќе полиња“, соопштија од неговиот кабинет.

Прикажи повеќе...

Економија

„Катари дијар“ продолжува со изградбата на луксузниот комплекс во Црна Гора вреден 250 милиони евра

Објавено пред

Владата на Црна Гора и компанијата „Катари Дијар“ се спремни што побргу да продолжат со изградбата на туристичкиот комплекс вреден 250 милиони евра на местото на некогашниот хотел „Плави хоризонти“ во Пржно, пренесуваат црногорските медиуми.

Од владината прес-служба било соопштено дека на состанокот меѓу премиерот Душко Марковиќ и претставници на компанијата било изразено задоволство од фактот дека се надминати предизвиците што го забавувале проектот, но била изразена и подготвеност од двете страни што побргу да се продолжи со изградбата на комплексот.

Комплексот ќе вклучува луксузен хотел, повеќе од 140 резиденцијални вили и туристичка населба, а инвестицијата е 250 милиони евра.

Од црногорската влада потсетуваат дека „Катари Дијар“ во 2010 година купила земјиште со површина од 285 илјади квадратни метри во Пржно.

Прикажи повеќе...

Економија

Заев до компаниите: Тука сме и работиме за вас, давајте иницијативи и предлози

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев се обрати на утринската сесија на осмото по ред издание на самитот „Македонија 2025“, каде што една од главните теми во фокус е дигитализацијата.

Заев посочи дека Владата интензивно работи на креирање политики, кои на бизнис-дијаспората би ѝ го олесниле пристапот до создавање нови работни места со цел капиталот да го донесат во својата татковина.

„Ве повикувам преку оваа иницијатива и преку секој можен канал на комуникација да ги држите живи контактите, да инвестирате во нашите граѓани, особено во младите. Оние на кои им е најмногу потребно сега повеќе од кога било да разберат дека и во нашата татковина се може“, порача премиерот.

„Дојдете дома, кога ги имаме сите услови, треба да работиме заедно со вас и на младите претприемачи да им овозможиме светла иднина. Имаме пристап до пазар со над 650 милиони само во рамките на Европската Унија. Дома сме, а произведуваме за цел континент. Тоа е суштинската придобивка и на патриотизмот и на либералните економски политики“, истакна Заев во пораката до бизнис-дијаспората.

На претставниците на компаниите им порача: „Тука сме, работиме и за вас и за нашите граѓани. Слободно давајте иницијативи – ги слушаме и имплементираме“.

Во обраќањето премиерот испрати и порака до младите дека Република Северна Македонија ги затворила сите горливи прашања и нема повеќе несигурност.

„Разговарајте со поискусните, развивајте ги своите академски и лични потенцијали, само така може подобро и повеќе да постигнете. Дури и да заминете, потоа преку ваквите иницијативи вратете се назад, градете тука“, додаде Заев истакнувајќи дека работа на властите е да им служат на идеите на развој на бизнисот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица. Од МВР информираа дека нападот се случил на...

Македонија2 часа

Сведочење на полицаец: Проверив 78 луѓе од Избирачкиот список, ниту еден не беше на пријавената адреса

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на...

Македонија2 часа

Контрола на автобуси и комбиња во Тетово – 14 возеле патници со неисправни сопирачки, 8 без технички преглед

Вчера, во Тетово, била спроведена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат јавен превоз на патници, најмногу автобуси...

Македонија2 часа

Заев заедно со Мицотакис и Борисов учествува на самит во Солун

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска учествува на годинашниот самит во Солун, кој е под покровителство на претседателот на Република...

Свет3 часа

Насилството во Хонгконг ескалира: демонстрантите со стрели ги гаѓаат полицајците

Полицијата во Хонгконг соопшти денеска дека демонстрантите со стрели ги гаѓале полицајците што патролирале во близина на Политехничкиот универзитет, а...

Европа4 часа

(Видео) Вонредна состојба во Венеција

Италијанската влада денеска ќе прогласи вонредна состојба поради поплавата во Венеција со цел што побргу да се мобилизираат средства за...

Македонија4 часа

Едно од девет возрасни лица во Северна Македонија има дијабетес

Во Северна Македонија едно од девет возрасни лица има дијабетес или околу 175 илјади луѓе, објави Асоцијацијата за детски дијабетес на...

Регион15 часа

Полициско куче откри рекордна количина хероин во Словенија, вредна речиси 90 милиони евра

Словенечката полиција и цариниците заплениле 730 килограми хероин во пристаништето Копер, што е најголема количина хероин запленета во историјата на...

Свет16 часа

(Видео) Трамп: Се обидуваат да ме спречат

Ова е најголема измама во историјата на американската историја, порача американскиот претседател Доналд Трамп, во врска со почетокот на јавните...

Македонија16 часа

(Видео) Пендаровски: Реформите се потребни за да ја вратиме довербата на граѓаните

Функционалната правна држава е основен услов за опстанок на поредокот и неговиот одржлив развој. Реформите во сферата на владеењето на...

Регион17 часа

Страшна сообраќајна несреќа во Словачка, најмалку 12 загинати и 20 повредени

Најмалку 12 лица, од кои четири деца, загинаа денеска во судир на автобус и камион во западниот дел на Словачка....

Македонија18 часа

(Видео) Заев-Мас: Да се изнајде начин што побрзо до позитивна одлука за Северна Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас изразија жалење за одлуката на...

Македонија21 час

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Македонија23 часа

(Видео) Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Со 62 гласа „за“, 16 „против“ и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието. За оваа...

Македонија1 ден

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија1 ден

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на...

Македонија1 ден

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија1 ден

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа1 ден

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија1 ден

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Досие