Контакт

Економија

„Порше“ влегува во Формула Е

Објавено пред

Меѓународната федерација за автомобили (ФИА) ја прифати апликацијата на „Порше“ како нов член на Формула Е. Ова значи дека фабричкиот тим на Weis-sach може да продолжи со развојот на сопствениот електричен погон, кој се должи на хомологација во 2019 година. Како што беше најавено на крајот од јули 2017 година, „Порше“ планира да биде меѓу оние што се натпреваруваат во шестата сезона на светската серија на електрични трки на крајот од 2019 година.

„Во текот на изминатите неколку години ФИА и Алехандро Агаг направија фантастична работа“, вели Фриц Ензингер од „Порше“, кој како заменик-претседател е задолжен за програмата за Формула Е.

„Тоа е резултат на овој развој што овозможува да можеме да се натпреваруваме на тркачката патека против голем број од најголемите светски производители на автомобили“.

Како и со успешниот Le Mans Prototype 919 хибриден проект, Андреас Сејдл ќе биде одговорен за техничкиот развој и изведувањето на програмата Формула Е.

„Можностите и перформансите на електричните автомобили се централна тема на ‘Порше’ веќе долго време“, истакнува Сејдл.

„Колку подлабоко нашите инженери влегуваат во темата, толку повеќе ќе произлезат фасцинантни решенија. Со голема антиципација го чекаме нашето прво возило во почетокот на 2019 година во кое ќе биде тестиран нашиот сопствен погон во него. Gen2-тркачот, кој беше откриен од страна на Формула Е во Женева во почетокот на март, е перфектно изведен“.

Формула Е ќе ја обезбеди шасијата, како и батеријата. Меѓутоа, сите компоненти на погонот се сопствени додатоци на конкурентите. Ова му овозможува на „Порше“ да најде решенија за клучните технологии, како што се електричниот мотор, инверторот, системот за сопирачки по жица, менувачот, диференцијалот, погонските споеви, монокок-шасијата, компонентите на суспензијата прикачени на задната оска, како и системот за ладење и единицата за контрола на моторот (ECU).

Енергетската ефикасност на погонскиот мотор не само што игра клучна улога во конкурентноста привлекувајќи многу од најпознатите светски производители на автомобили, но исто така е клучна за развојот на патничките електрични возила.

Влезот на „Порше“ во Формула E во 2019 година ќе се совпадне со лансирањето на производната верзија на концептната студија Mission E. Ова возило, првото електрично „порше“, ќе биде најпрефинетиот спортски и технолошки напреден автомобил во својата класа. „Порше“ ќе инвестира повеќе од шест милијарди евра во електрична мобилност пред крајот на 2022 година.

Економија

За најмалку 70% се намалуват ратите за кредитите од финансиските друштва

Објавено пред

За најмалку 70% ќе се намалат ратите за кредитите од финансиските и лизинг друштва во следните три месеци за граѓаните, за кои нема да смеат да се пресметуваат и наплатуваат трошоци, провизии и казнени камати, информираат од Министерството за финансии.

„Овие обврски рамномерно ќе се распоредат на останатите рати во текот на исплатата, или може да се продолжи отплатата за најмалку 90 дена. Ова е регулирано со донесените уредби за финансиски друштва и за лизинг на денешната владина седница“, соопштуваат од ресорното министерство.

Известување за новите услови граѓаните ќе добијат преку веб-страницата на финансиското или лизинг друштво, СМС, електронска пошта или друга електронска комуникација, а доколку во рок од 10 дена не се изјаснат дека ја одбиваат понудата, истата се смета дека е прифатена.

За правните лица ќе се одлучува индивидуално, по барање на самиот клиент, доставено исто така електронски.

Нови договори за кредити, пак, може да се одобруваат со 3 месеци грејс период по барање на корисникот и во тој период ќе се пресметува само договорна камата.

Паралелно, со намалување на законската затезна камата, ставката на вкупните трошоци кои се наплаќаат кои досега изнесуваа 51% од вкупната сума на кредитот, сега се намалуваат на 31%. Останатите трошоци кои досега не беа ограничени, сега се ограничуваат на 30% од одобрениот кредит, појаснуваат од Министерството за финансии.

 

 

 

 

Прикажи повеќе...

Економија

ОПЕК преговара за досега невидено намалување на производството на нафтата

Објавено пред

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и група независни произведувачи работат на договор за досега невидено намалување на производството, а кон иницијативата би требало да се придружат и други произведувачи.

Американскиот претседател, Доналд Трамп, вчера изјави дека разговарал со рускиот претседател, Владимир Путин, и саудискиот принц Мохамед бин Салман, кој, според него, се согласиле да го намалат производството за 10 до 15 милиони барели дневно. Количината одговара на 10 до 15 проценти од вкупното глобално производство, а ако биде постигнат договор, тоа ќе биде најголемото намалување на производството во историјата, пренесува „Ројтерс“.

Трамп исто така напомена дека не направил никакви отстапки кон Саудиска Арабија и Русија, како што е понуда за намалување на американското производство. „Ројтерс“ додава дека тој потег го забрануваат американските закони за заштита на рамноправноста на трката на пазарите.

Русија и Саудиска Арабија кон крајот на 2018 година договорија ограничување на производството за да се стабилизираат цените. Кон крајот на февруари годинава пропадна нивниот договор за дополнително ограничување на производството поради пандемијата на коронавирусот.

Саудиска Арабија вчера побара итен состанок на ОПЕК и независните произведувачи тврдејќи дека сака праведен договор за стабилизација на нафтените пазари, кои се урнати поради падот на побарувачката под влијание на пандемијата.

Произведувачите сакаат кон иницијативата да се придружат и другите произведувачи, особено САД.

Прикажи повеќе...

Економија

АХВ издаде пет решенија на месарници и маркети поради лоша хигиенска состојба

Објавено пред

Државниот санитарен и здравствен инспекторат за пет дена издал над 1.000 дозволи за влез на возачи на товарни возила во државата, а сите тие ги почитувале препораките за заштита од ширење на коронавирусот.

Магдалена Филиповска-Грашкоска, претседателка на инспекцискиот совет, посочи дека Агенцијата за лекови не констатирала отстапувања во аптеките. Според неа, Агенцијата за храна и ветеринарство увидело лоша хигиенска состојба во месарници и маркети, а Државниот инспекторат за труд нема казнето ниту еден работодавец, туку има издадено укажувања.

„Државниот санитарен и здравствен инспекторат во овој период изврши 74 надзори. Во овие 5 дена издал и 1.019 дозволи за влез на професионални возачи на товарни возила во државата. Уште еднаш напомнувам дека станува збор за дозволи кои се потребни за непречено снабдување на државата со неопходните стоки. Од страна на здравствените и санитарните инспектори констатирано е дека возачите се придржуваат до пропишаните препораки за заштита од коронавирусот“, рече Филиповска-Грашкоска.

Од 277 надзори во повеќе градови, и тоа во маркети, угостителски објекти, месарници, зелени пазари и производствени објекти, најчести казни од Агенцијата за храна и ветеринарство имало поради неспроведени обуки за безбедност со храна, немање здравствен преглед на вработените во санитарната книшка и лоша хигиена во објектите.

„Агенцијата за храна и ветеринарство спроведе вкупно 277 надзори во повеќе градови во државата, и тоа во маркети, угостителски објекти, месарници, производствени објекти и зелени пазари. Изречени се 22 мерки, најчесто поради неспроведени обуки за безбедност со храна, потоа поради работа на вработени без здравствен преглед за санитарна книшка. Во тој случај вработените веднаш се отстранети од објектите. Издадени се и пет решенија на месарници и маркети поради констатирана општа лоша хигиенска состојба и наредено е веднаш да се спроведат мерки за дезинфекција, дератизација и дезинсекција“.

Државниот инспекторат за транспорт направил вкупно 155 надзори. Притоа констатирал дека меѓуопштинскиот сообраќај во голем обем е редуциран, а меѓународниот превоз на патници е во целосен прекин. Агенцијата за лекови извршила 32 надзора и притоа констатирано е дека нема специфични отстапувања, секторот ги почитува препораките, се одржува ред во аптеките, се дозволува влез на ограничен број потрошувачи, а цените се во согласност со одлуките на Владата.

„Државниот инспекторат за труд реализира 414 контроли, при што се донесени 1 решение и 22 укажувања за работодвци кои не постапиле во согласност со препораките на Владата. Повеќето од овие надзори биле поврзани по постапување по претставки за платено отсуство на родител на дете од 10 години, бремени жени, хронично боли вработени лица. Трудовиот инспекторат констатирал дека повеќето до работодавците ги почитуваат препораките за заштита на своите вработени од коронавирусот“, посочи Филиповска-Грашкоска.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет58 минути

Најсмртоносен ден во Њујорк, за 24 часа починале 562 лица

Во Њујорк во последните 24 часа починале уште 562 луѓе од коронавирус, а ова стана најсмртоносниот ден во оваа сојузна...

Македонија2 часа

Двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја организираат работата на Инфективното одделение во Куманово

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболеа од коронавирусот, посочи...

Македонија3 часа

Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендот

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во Општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на...

Топ5 часа

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Македонија5 часа

Почина уште еден пациент од коронавирус, бројот на новозаразени е 46, а на излекувани три

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст...

Македонија5 часа

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Бидејќи некои од работодавците на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона-кризата, Државниот инспекторат...

Економија6 часа

(Видео) Лицата што останале без работа добиваат брз влез во системот на социјална заштита

Лицата што останале без работа или биле дел од неформалната економија добиваат брз влез во системот на социјална заштита, најавија...

Економија7 часа

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, резерви храна има доволно

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека ќе се укине забраната за извоз на брашно. Тој рече дека од почетокот...

Македонија7 часа

Град Скопје се откажа од кредитот за луна-паркот, ја намали и таксата за закуп на јавен простор

Град Скопје ја намали комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на 5 денари за квадрат, колку што...

Економија8 часа

ЕУ понуди пакет од 100 милијарди евра за спречување на отпуштањето работници

Европската комисија предложи нов финансиски пакет за да се обезбеди целосна исплата на работниците во компаниите погодени од пандемијата на...

Македонија10 часа

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и за родилките, како и за лицата со нарушен слух, говор и глас

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште три нови телефонски броеви за психолошка...

Регион10 часа

„Твитер“ избриша повеќе од 8.500 налози поврзани со Вучиќ

Компанијата „Твитер“ соопшти денеска дека избришала над 8.500 налози за промоција на српскиот претседател Александар Вучиќ и Српската напредна партија....

Регион10 часа

Расте бројот на бугарски пратеници заразени со вирусот

Уште двајца бугарски парламентарци се позитивни на тестот на коронавирусот. Станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централнодесничарска...

Свет11 час

Трамп незадоволен кога затвореници во САД завршија на слобода поради коронавирусот

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека не му се допаѓа одлуката на затворските власти во Калифорнија, Мичиген и во Пенсилванија...

Свет11 час

Кинеските власти објавија 31 нов случај на коронавирус

Кинеските власти соопштија дека има пријавено 31 нов случај на коронавирус, при што 29 се поврзани со лица од странство,...

Регион11 час

Сасоли: ЕУ бара начин како да му помогне на Западен Балкан да се справи со пандемијата

„Живееме во време на предизвик без преседан, предизвикан од пандемијата со Ковид-19. Глобалните проблеми не може да имаат национални решенија...

Свет22 часа

Британија го зголемува бројот на дневни тестирања на 100.000

Британскиот министер за здравство вети за десетпати дека ќе го зголеми бројот на дневните тестирања на коронавирус, со што до...

Свет23 часа

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“. Од...

Македонија1 ден

На коронавирус позитивен психијатар од Демир Хисар, колегите од болницата испратени во изолација

Во Психијатриската болница во Демир Хисар доктор психијатар кој работел во болницата е позитивен на коронавирусот, информираше министерот за здравство,...

Свет1 ден

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од...

Досие