Контакт

Економија

Потпишан договорот за финансирање на Југоисточниот Плански Регион

Објавено пред

Министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, и градоначалниците на општините од Југоисточниот Плански Регион денеска во Струмица го потпишаа договорот за финансирање на оперативните функции на Центарот за развој на планскиот регион за тековната година.

Во согласност со Законот за рамномерниот регионален развој, Министерството за локална самоуправа на годишно ниво го кофинансира работењето на сите осум центри за развој на планските региони во висина од 1,2 милион денари за активности и исто толку за имплементација на проектите за регионален развој.

Министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, истакна дека со договорот се утвдуваат и активностите што Центарот за развој ќе ги реализира оваа година, а кои произлегуваат од Програмата за развој на Југозападниот Плански Регион. Милевски ги информира градоначалниците дека вчера Министерството за локална самоуправа ги почна активностите на експертско ниво за подготовка на измените на Законот за рамномерниот регионален развој и на новата Стратегија за регионален развој за периодот 2020-2029 година, во што се очекува своето искуство да го пренесат и локалните власти.

„Процесот на подготовка на законските измени и на стратешкиот документ ќе биде инклузивен и во него ќе бидат вклучени сите засегнати страни, вклучително и претставници од ЗЕЛС, градоначалниците, центрите за развој, експертската јавност и граѓанскиот сектор. Во изминатиот десетгодишен период не се постигнати очекуваните резултати, развојните разлики се големи, особено меѓу урбаните и руралните општини, нивото на услуги во некои населени места е под стандардите. Оваа состојба мора да се менува со ефикаси политики и брзи решенија“, рече Милевски.

Во наредните денови договори за финансирање ќе бидат потпишани со сите центри за развој на планските региони за да не се доведе во прашање нивното тековно работење.

Економија

Потпишан Меморандум за соработка за проектот Образование за вработување

Објавено пред

Министерот за економија Крешник Бектеши заедно со амбасадорката на Швајцарија во Република Северна Македонија, Сибил Зутер Техада, потпишаа Меморандум за соработка за проектот Образование за вработување во Северна Македонија со Курт Витрих, тим лидер на проектот.

Проектот работи на воспоставување партнерства помеѓу средните стручни училишта и компаниите, подобрување на понудата за обуки за стручни вештини како и зголемување на интересот за стручното образование и обука.

Соработката од овој меморандум ќе се реализира преку Програмата за конкурентност и иновации на Министерството за еконимија.

„Важноста на овој меморандум за нас е голема пред се бидејќи се создаваат услови за примена на современи методи за реализација на практична настава на учениците во домашните претпријатија. Ние како Влада уште од самиот почеток се посветивме да работиме за унапредување на пазарот на труд во земјата и овозможување на учениците веднаш по завршувањето на образованието да бидат подготвени за пазарот на трудот. Целта за ваквата заложба е од една страна да им излеземе во пресрет на компаниите да обезбедат квалитетен кадар, а од друга страна да ги задржиме младите да останат во земјата и својот иден кариерен развој да го градат тука. Образованието е основа за развој на стабилна и одржлива економија, но се соочуваме со предизвик што гласно го алармираа стопанските комори и работодавачите за дефицит на стручен и квалификуван кадар во одредени струки, истакна министерот Бектеши по потпишување на Меморандумот.

Тој потенцираше дека секој кој што ќе приклучи кон дуалното образование во иднина ќе биде сигурно вработен, ќе има струка која ќе се вреднува.

„Направивме неколку чекори во оваа насока во образовниот систем, но тоа се првични чекори, затоа со ваква директна поддршка од институциите, ако пристапиме кон реформите побрзо и подинамично тогаш резултатите ќе бидат поголеми и побрзо ќе ги прилагодиме младите, но и невработените на барањата на пазарот на труд кој е многу динамичен.Со овој меморандум и со поддршка од Министерството за економија очекувам дека во иднина ќе се постигне поголем напредок во усогласување на понудата и побарувачката на пазарот на труд и ќе ја покаже уште еднаш нашата силна заложба за развој на концептот на учење преку работа во претпријатијата и кај занаетчиите како и понатамошен развој и подигнување на степенот на соработка во иднина“ потенцираше Бектеши.

Амбасадорката истакна вклучувањето на приватниот сектор во подобрување на работните вештини е значаен аспект во системот на образование во Северна Македонија.

„Во 2019 година нашиот проект соработуваше со 16 компании во Северна Македонија во кои тренинг имаа 600 невработени лица во соработка со училиштата. Повеќе од 350 лица веќе се вработени и вклучени во подобрување на конкурентноста на компаниите кои ги ангажирале“, истакна амбасадорката.

Прикажи повеќе...

Економија

Во БиХ лани биле увезени мобилни телефони во вредност од 86 милиони евра

Објавено пред

Во Босна и Херцеговина минатата година биле увезени мобилни телефони и други слични уреди во вредност од 85,8 милиони евра, покажуваат податоците на Управата за индиректно оданочување.

Според истите податоци, вкупниот увоз на овие производи лани достигнал тежина од 249 тони, а давачките изнесувале 19,4 милиони евра, пренесува порталот „Кликс“.

Трендот на раст на увозот на мобилни телефони и слични уреди најдобро го потврдува фактот дека не толку одамна, во 2012 година, овој увоз изнесувал околу 35,8 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Економија

Германија го олеснува вработувањето на странци – од 1 март ќе дозволи легален престој до шест месеци

Објавено пред

Новиот закон во Германија, кој ќе стапи на сила од 1 март, ги олеснува процедурите за вработување работници кои живеат во земји кои не се во Европската Унија и овозможува престој во Германија до шест месеци, само за барање работа.

Ова значи дека државјаните на земјите кои не се во ЕУ се изедначуваат со резидентите на Унијата во однос на правата за вработување во германските компании.

Со новиот закон се поедноставени процедурите за признавање на дипломите на доселениците од трети земји, со што ќе се скрати времето на чекање за издавање официјална потврда и нострификација на дипломите.

Воведена е и можност дури и оние кои немаат сигурна работа во Германија да може да престојуваат во таа земја со посебна виза и до шет месеци барајќи работа. За да добијат такво одобрение, ќе мора да исполнат одредени услови, како што е доказ дека имаат доволно средства да се издржуваат затоа што нема да имаат право на социјална помош.

Досега граѓаните од регионот можеа да останат во Германија најдолго три месеци.

На врвот на листата најбарани професии во Германија се програмери, инженери, електричари, негуватели и здравствени работници. Во Германија моментно недостасуваат околу 1,7 милиони индустриски работници, мајстори и медицински персонал.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Возачот на „Дурмо турс“ не спиел, но нешто друго го деконцентрирало

На денешното рочиште за автобуската несреќа кај Ласкарци имаше вкрстено испрашување на вештакот Драган Аксентиев. “Возачот презел дејство, но немал...

Македонија24 минути

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ56 минути

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура1 час

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет2 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет3 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет3 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет4 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија17 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ19 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија19 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија21 час

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија22 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија23 часа

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија23 часа

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија23 часа

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија23 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет23 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија1 ден

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Досие