Контакт

Економија

Пристигна комплетно новиот SANDERO STEPWAY

Објавено пред

Комплетно новиот SANDERO STEPWAY е веќе изложен во официјалниот салон на брендот DACIA.

Кога станува збор за промовирање на ‘паметно инвестирање’ и разумна форма на потрошувачка брендот Dacia e предводник и усогласена со реалните очекувања на своите клиенти. Нуди едноставни, пространи, безбедни и робусни возила по најдобра цена на пазарот.

Брендот ја обнови својата понуда со нов градски автомобил кој го олицетворува ДНК – то на DACIA, а тоа е комплетно новиот Dacia Sandero Stepway- авантуристичката верзија на Sandero која  претставува 65% од целата продажба на моделот со продадени повеќе од 1,3 милиони автомобили во Европа. 

ПОВЕЌЕ НАГЛАСЕН ДИЗАЈН ЗА АВАНТУРИСТИЧКИ ИЗГЛЕД

Подигнато растојание од земјата, Sandero Stepway е разноврсен авантурист во  семејството на Dacia. Уникатниот ентериер и моќниот надворешен дизајн се смела изјава за бегство и авантура. Зголемената диференцијација  го  издвојува од потполно новиот Sandero и ја зајакнува репутацијата на кросовер во ДНК-та на новиот Sandero Stepway.

Мускулно развиен надворешен дизајн

Потполно новиот Sandero Stepway е веднаш препознатлив по предниот дел,  уникатниот преден дел, хромираното лого на Stepway под предната решетка и заоблените браници над светлата за магла. Предните и задните браници вклучуваат метална лизгачка плоча во боја на каросеријата, дизајнирана да ја заштитува оригиналната боја од секојдневните гребнатини.

Карактеристики на моќен кросовер

Потполно новиот Sandero Stepway се карактеризира со основни дизајнерски елементи на  кросоверите – подигнато растојание од земја од 174 mm (пораст од 41 mm во споредба со Sandero, пред се од поголем дијаметар на пневматиците), држачи на кровот со  испис на логото, специјално текстурирано и армирано дно на вратите.

Flex фелни

Стандардните верзии се опремени со 16-инчни flex фелни чии што прецизно дизајнирани облоги ги реплицираат оние на „вистинските“ алуминиумски тркала, како опција се достапни и ексклузивните фелни со дијамантски пресек од 16-инчи на верзијата Stepway, со цел да го подобри изгледот на кросоверот.

Mодуларни кровни држачи

Кровните држачи на Sandero Stepway  се доста визуелно привлечни, но исто така се и прилагодливи. Со користење на клуч кој е сместен во совозачката фиока, тие можат лесно да се расклопат за само неколку секунди и да се претворат во држач за кровот со носивост од 80 килограми, што е исто како и стандардните кровни држачи. Овој софистициран и патентиран систем е пример за сè што Dacia застапува: паметни, практични, едноставни и безбедни системи.

Уникатен внатрешен дизајн

Навлаката во ентериерот е со логото Stepway, додека панелите на вратите како и инструменталната таблата има портокалови шевови и вметнати украсни детали.

Mултимедиjални системи: Tри системи кои одговараат на сите потреби

Новиот Sandero Stepway нуди три различни мултимедијални системи: Media Control, Media Display и Media Nav.

Со Media Control, паметниот телефон може да се постави на паметната поддршка пред возачот,  далечинскиот мултимедијален систем се поврзува преку новата бесплатна апликација Dacia Media Control и Bluetooth или USB конекција. Системот овозможува лесен пристап до: радио, музика, повици, пораки, сателитски апликации и многу други одлики како што се препознавање на глас на Siri и Android. Контролите се на дофат на рака на управувачот (за радиото) или зад него (sat nav) за да се обезбеди побезбедно возење.

Без паметен телефон кој би бил поврзан на Media Control, достапни се радио и репродукција на датотеки преку USB порт.

Опремата вклучува:  два звучници, Bluetooth и USB конекција и 3,5-инчен TFT дигитален дисплеј помеѓу командите, каде што се прикажуваат и поставките за радио.

Media Display конзолата се одликува со голем 8-инчен екран на допир позициониран на горниот дел. Во патничкиот простор има четири звучници. Екранот е малку навален кон возачот со цел  поголема видливост и ергономија. Дизајнот е елегантен, а интуитивниот лесен за употреба, компатибилен со Bluetooth и системите Android Auto и Apple CarPlay за паметни телефони.

Media Nav, мултимедијалниот систем сега располага со навигација и безжична конекција за Apple CarPlay и Android Auto. Звучниот систем не е без помалку од шест звучници.

Безбедност

Иновативни карактеристи за безбедност

Со модуларната платформа CMF и иновативниот електронски дизајн новиот Sandero Stepway ви овозможува безбедност со  најновите системи за помош и асистенција на возачот (ADAS) и безбедносните карактеристики.

Зголемена пасивна сигурност

Новиот Sandero Stepway е меѓу првите модели на Dacia кој има корист од модуларната платформа CMF, нудејќи супериорна цврстинa, ја зголемува заштитата во случај на судaр. Kонструкцијата е засилена кaj моторот и во патничкиот простор, нови сензори за притисок на вратата и акцелерометарот кои можат да откријат рани судари на страничен удар, овозможувајќи им на новата завеса и страничните воздушни перничиња брзо да се активират и да ве заштитат.

Sandero Stepway ги вклучува следниве стандардни карактеристики: шест воздушни перничиња, ограничувачи на оптоварување на безбедносните ремени, предни и задни безбедносни ремени и систем за итни повици (SOS копче кoe се наоѓа веднаш до светлото на куполата).

Подобрена структурна рамка на новите предни седишта, потпирачи за глава за да се обезбеди подобра заштита.

Ефикасна активна безбедност

Прегледност

Новиот Sandero Stepway  има стандардни автоматски предни светла и во зависност од нивото на опремата автоматски бришачи. LED светлата ја подобруваат видливоста, ја зголемуваат должината на светлосното зрачење за 37% (110 м) и ширината за 9% (24 м) во споредба со фаровите со зрак со зрачење со халогени од претходната верзија на Sandero.

Асистенција за помош на возачот (ADAS)

Покрај ограничувачот на брзината и најновиот ESP како стандардни карактеристики и прекинувачот за контрола на крстарењето монтиран на управувачот (опцијата зависи од trim level),  Sandero Stepway е  одличен кога е во прашање помошта и асистенцијата на возачот.

  • Помош за сопирање во итни случаеви: Активни помеѓу 7 и 170 км / ч (од 4 до 106 км / ч) радарски сензор лоциран на предниот дел од возилото, го идентификува растојанието до автомобилот пред (запрен или во движење), сензор за звучно и визуелно предупредување доколку постои ризик од судар со возилото пред вас:

– зголемување на силата на сопирачката ако возачот, доколку сопрел, но сепак постои ризик од судар;

– автоматски активирајте го или применете го посилно системот за сопирање ако возачот не сопира доволно силно или доволно брзо.

  • Предупредување за мртов агол”: ова е активно од 30 км / ч до 140 км / ч (87 км / ч) и го предупредува возачот за ризик од судaр со друго возило сместено покрај или зад возилото, за време на маневрите на промена на сообраќајната лента, ултразвук систем – кој се состои од четири сензори (два назад, два напред) открива какви било објекти кои се во движење, вклучувајќи автомобили и мотори. Во областа на слепата точка на возачот, сензорите детектираат возило или некој кој таму се наоѓа, во тој случај, трепка LED светло кои е  лоцирано на соодветниот ретровизор.
  • Асистенција при паркирање: овој систем се состои од четири радарски сензори напред и назад, камера со заден поглед и динамички водечки линии и предизвикува звучни и визуелни предупредувања за да им помогне при маневрирањето.
  • Асистенција при стартување на нагорнина: ова спречува возилото да се тркала на назад и тоа повеќе од две секунди, во моментот кога возачите ја креваат ногата од педалата за сопирање за да ја притиснат педалата за гас.

ПЛАТФОРМИ И МОТОРИ

Подобрена ефикасност и управување

Со новата модуларна платформа, со подобрени мотори за ефикасност на гориво и привлечен аеродинамичен дизајн, потполно новиот Sandero Stepway комбинира зголемена удобност при возење со помали емисии на CO₂.

платформа

Новата модуларна платформа CMF комбинира поголема отпорност и цврстина со помала тежина, ги намалува емисиите на загадувачки материи притоа почитувајќи ги построгите барања за проверка  и контрола на загадувањето на животната средина.

возење

Sandero Stepway e опремен со нова предна оска со (правоаголни) потпирачки краци кои овозможуваат ефикасна апсорпција на удари и подобро управување. Подобрено е меѓуоскиното растојание со подобрена стабилност во свиоците. Подобрен е и нов држач на мотор  за да се минимизираат вибрациите во патничкиот простор.

ранг на Euro 6D-Full

Овие мотори се во согласност со стандардот Еuro 6d-full:

  • TCe 90: турбополнет 1-литарски трицилиндричен апарат во комбинација со шестстепен мануелен менувач или CVT автоматски менувач.
  • ECO-G 100: нов LPG двогоривно турбо полнење – цилиндар со 1 литар, во комбинација со шестстепен мануелен менувач.

Бензин, LPG и два типа на мотори со Dacia ECO-G

Dacia е единствениот производител на автомобили што предлага LPG и два типа на мотор бензин низ целиот спектар на патнички автомобили преку ECO-G етикетa.

Интеграцијата на оваа технологија се случуваше во фабриките на Dacia, испробана и тестирана на ECO-G 100 мотор која ја гарантира неговата безбедност и сигурност. Гарантен рок на производителот, трошоците за сервисирање и фреквенцијата како и капацитетот на багажникот се како оние на бензинската верзија (резервоарот за LPG се наоѓа таму каде што би се наоѓало резервното тркало), потполно новиот Sandero ECO-G ослободува во просек 11% помалку емисии на CO₂ од еквивалентниот бензински мотор, исто така, има работен опсег од повеќе од 1.300 км со два резервоари: 50 литри за резервоарот за LPG, што е зголемување за осум литри во однос на претходната генерација на LPG Sandero (капацитетот е ограничен на 40 литри, бидејќи полнењето е ограничено од безбедносни причини ) и 50 литри за резервоарот за бензин.

Dacia LPG ги комбинира возењето и удобноста со ниски емисии на CO₂ и голем опсег на возење.

CVT и Автоматска Трансмисија

Со новиот автоматски менувач CVT (континуирано варијабилен менувач), промените на степенот на пренос се незабележливи, а возачкото искуство со подобро забрзување. Oвој менувач го замени easy’r и кога е комбиниран со моторот ТCe 90, ја намалува потрошувачката на гориво (благодарение на полесниот менувач и подобро управување со моторот) и емисиите на CO₂ (намалување на 4% за потполно новиот Sandero Stepway).

Stop&Start

Stop & Start е достапен за сите мотори, исклучувањето на моторот кога автомобилот е запрен, или со употреба на педалата за сопирање со автоматски менувач или префрлување во неутрална положба со рачен менувач, спречува какво било празнење и загадување, вибрации и бучава. Моторот се рестартира  веднаш. Stop & Start може да се оневозможи рачно преку копче во центарот на контролната табла.

Зад управувачот

ДИНАМИЧНИ НЕПРОЦЕНЛИВИ ПЕРФОРМАНСИ

Зад управувачот, Sandero Stepway е дефинитивно подобрен: попрецизен управувач, поефикасни мотори и подобрена акустична удобност. Верен на духот на Dacia  нуди лесно и удобно возење во сите околности. 

ВОЗАЧКО задоволство 

Новата модуларна платформа CMF на Sandero Stepway овозможува три големи подобрувања: првoто е акустично: со полесна и поцврста каросерија, преден блок и структура на каросеријата, намалени вибрации.. второто се однесува на приклучоците кон земјата: проширувањето на патеките за 41 милиметар на Sandero и 29 милиметри на Sandero Stepway соодветно го подобрува управувањето и однесувањето на патот. Последното, третото се однесува на пасивната и активна безбедност, со интеграција на најновата генерација на системи за помош при возењето (ADAS).

На страната кај подвозјето, новите поставувања против удари му овозможува на Sandero Stepway да се движи стабилизирано. Овие поставки нудат вистинско уживање во возењето. Управувачот е 100% електричен, нуди 36% помалку напор во споредба со претходниот Sandero, покрај тоа,  тој е опремен со варијабилна помош според брзината на возилото, нудејќи прецизно чувство на предната оска, што обезбедува подобро управување na автопатот и леснотија на маневрирање при паркирање.

Eфикасност

Сите достапни мотори на комплетно новиот Sandero Stepway се во согласност со новиот Еuro 6dfull стандард, заедно со два нови, полесни менувачи кои ги вметнуваат најновите механички достигнувања во однос на триењето: 6-степен мануелен менувач и автоматски CVT тип.

Kaj рачниот менувач, односите на менувачот се подобрени за да се одржи задоволително ниво на вртежен момент во текот на целиот опсег на употреба. Kaj 6-та брзина, тие се продолжени за да се добие подобрена потрошувачка на гориво додека возите на автопат.

Со цел да се подобри потрошувачката на гориво, аеродинамиката на автомобилот е подобрена, особено каросеријата (дефинирана линија на кровот, покривот е спуштен за 10 мм)  под шасијата (подвижни подлоги и предни контролирани клапи), коефициентот на влез на воздух (наречен SCx)  зголемен за 8-10%.

Моторите, новите менувачи, аеродинамичките подобрувања, намалувањето на триењето (сопирачка, тркалање и пневматици) и намалената потрошувачка на енергија (LED фарови, алтернатор со висока ефикасност) Sandero Stepway ja намали потрошувачката на гориво за најмалку 6 %, притоа нудејќи поголемо задоволство и идентична изведба.

Споделено задоволство

За да бидеме сигурни кај Sandero Stepway особено внимание е посветено на акустиката и третманот за елиминирање на аеродинамичкиот шум. Благодарение на цврстината на платформата CMF, преносот на цврсти вибрации во кабината е намален, намалувајќи го во просек од 3 до 4 db.

Воздушниот шум што се забележува од кабината е намален со употреба на „врамени“ врати (елиминирање на празнините помеѓу вратите и каросеријата) и редизајнирани ретровизори со заптивка на нивната основа.

Подобрена изолацијата на возилото со зголемување на абсорбентните површини во моторниот простор од 12% на 48% и со намалување на акустичното истекување. на пример, во одделот за патници, бучавата во позадина е намалена за 3 до 5 db помеѓу 50 км / ч и 130 км / ч.

Дознајте повеќе за моделот и закажете тест возење во официјалниот салон на брендот DACIA како и прочитајте повеќе на следниот линк: https://www.dacia.mk/_STEPWAY_SANDERO/index.html

(ПР текст)

Економија

Исплатени 23,5 милиони евра од кредитната линија „Ковид 3”

Објавено пред

Од бескаматната кредитна линија „Ковид 3”, која се реализира со финансиска поддршка од Европската Унија преку активноста ЕУзаОтпорност од ИПА програмата, заклучно со 5 март се исплатени 23,5 милиони евра за 2.053 корисници кои ги исполниле условите од јавниот повик, соопшти Развојната банка.

Со други зборови, заклучно вчерашниот ден се исплатени 96,7% од корисниците на кои им се одобрени кредитните барања за оваа линија.

Досега, одобрени се вкупно 2.122 кредитни барања на вкупен износ од 24,3 милиони евра. Овие микро и мали трговски друштва, трговци-поединци и занаетчии имаат вкупно 16.009 вработени.

Според структурата, 1.172 кредитни барања се од мали компании, додека 792 барања се од микро компании. Вкупно 116 кредитни барања се од трговци-поединци, додека 42 кредитни барања се од занаетчии.

Најголем дел од одобрените 2.122 кредитни барања доаѓаат од Скопскиот регион, и тоа 31%, а по него следат Полошкиот регион со 14% и Југозападниот и Југоисточниот регион со по 12 отсто. Од Источниот и Пелагонискиот регион се по 10% од одобрените кредитни барања, додека од Вардарскиот и Североисточниот регион се 5% од одобрените кредитни барања.

„Кредитните барања се обработуваат хронолошки, според времето на пристигнување, согласно Јавниот повик и информациите наведени во него. Развојна банка на Северна Македонија АД Скопје продолжува со процесирањето на кредитните барања сè до утврдување на исцрпеност на расположливиот буџет на мерката кој изнесува 31 милиони евра“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) Заев: Повеќе од 30 проценти од произведената енергија е од обновливи извори

Објавено пред

Триесет проценти од произведената енергија е од обновливи извори на енергија и тука сме блиску до европскиот просек, истакна премиерот Зоран Заев.

„Со инвестиции во обновливи извори на енергија имаме основани причини дека ќе постигнеме повеќе од 50% на севкупното производство на енергија да бидат од обновливи извори на енергија“, рече Заев одговорајќи на новинарско прашање на тема енергетика.

Според него, целосното прилагодување и промена на јагленот како главен извор на производство на енергија со обновливи извори на енергија е еден од главните приоритети во државата.

Заев потсети дека сериозни капацитети и ресурси се насочени кон оваа дејност и, како што додаде, тоа се најголемите инвестициски потенцијали што во моментов се случуваат ќе се случуваат во следните години.

Премиерот Заев објасни дека најбрза инвестиција за најбрз можен начин за раст на БДП е инвестицијата во енергија посебно во обновливите извори на енергија.

„Овде спаѓаат фотоволтаиците, за кои во моментот најмногу се инвестира. Сакам да знаат граѓаните дека тие не одат веќе со фидинг тарифи, ниту со премиум тарифи, туку одат слободни на пазар. Вториот аспект се ветерниците во државата, каде се постави инвестиција вредна преку 500 милиони евра. Издадовме три лиценци за коишто се извадени веќе одобренија за градба, односно 30 мегавати во Богданци, 36 во Свети Николе и во Демир Капија уште 30-тина мегавати, значи некаде околу 100 мегавати се произведуваат само преку ветерници“, рече премиерот.

Заев истакна дека очекува тендерот за Чебрен да биде успешен поради добрите услови кои ги дава државата за обновливи извори на енергија.

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) Димитриеска-Кочоска: Владата нѐ однесе во банкрот, секое четиричлено семејство е задолжено со 2.400 евра

Објавено пред

Владата нѐ однесе во банкрот, секое четиричлено семејство за една година е задолжено со 2.400 евра плус камати, обвини Гордана Димитриеска-Кочоска од ВМРО-ДПМНЕ.

„Не е помината ни една година од првото затворање на економијата и прогласување на пандемијата, а Македонија е задолжена со над 1 милијарда и 150 милиони евра нов нето-долг. Или едно четиричлено семејство има нов долг за една година од речиси 2,400 евра плус камати. Повторувам 2.400 евра плус камати ќе врати едно четиричлено семејство за една година. Секој може да пресмета и да процени колку доби изминатава година, а колку ќе треба да враќа. Затоа што треба да ни е јасно на сите дека тој долг е наш, на сите нас, но и на нашите поколенија и сите заедно ќе го враќаме“, рече таа.

Дека народот е исплашен, додаде Димитриеска-Кочоска, дека нема пари, дека нема доверба во оваа Влада за подобро утре, покажуваат и податоците од Државниот завод за статистика за БДП за 2020 година, кои беа објавени пред некој ден.

„Приватната потрошувачка во 2020 година е намалена 5,6 % на годишно ниво, а само во последното тримесечје на годината 4,3 %. Уште повеќе загрижува податокот за бруто-инвестициите, кои во 2020 година се намалени 10,2 % во однос на 2019 година, а само во последниот квартал од 2020 година – 13 %. Ова јасно покажува дека оваа Влада немаше никакви капитални инвестиции, а приватниот сектор беше значајно погоден од кризата, без изгледи да влезе во инвестиции. Напоменувам, падот на бруто-инвестициите во 2020 година е повисок од оној што го имавме за време на воениот конфликт во 2001 година кога беше 6,1 %“, рече таа.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 часа

Русија во разговори со СЗО за итна употреба на вакцината „спутник В“

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко денеска разговараше со генералниот директор на СЗО за барањето на Русија за итно одобрување...

Македонија11 час

Мицкоски од инфективна: Ќе се спасите од мене само ако не се разбудам утре

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи од инфективната клиника, каде се лекува од коронавирус. Тој порача дека овој ден...

Македонија13 часа

Нови 722 заболени и девет починати од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.701 тестирања, а регистрирани се 722 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 375,...

Топ13 часа

Загина градежен работник во Гевгелија паѓајќи од скеле

Градежен работник од Богданци паднал од скеле и починал на лице место, додека работел на објект во изградба во Гевгелија....

Македонија14 часа

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на македонскиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ и повика на обединување. „ Почитувани граѓани, почитувани...

Македонија19 часа

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе...

Македонија19 часа

(Видео) Ѓорчев: Кенија, Руанда, Судан, Гамбија и Сенегал набавија вакцини, фијаско на Заев и Филипче

Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ ги обвини премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, за фијаско со набавката на...

Топ20 часа

Во Тетово приведен наркодилер баран од германската полиција

Полицијата во Тетово приведе 30-годишен наркодилер по кого Интерпол Германија има распишано потерница. Според информациите на МВР, вчера полициски службеници...

Македонија20 часа

Затворена чајџилница во Гостивар, приведен сопственикот

Полицијата затекна 11 гости во чајџилница во Гостивар, после 21 часот. Сопственикот е приведен и против него ќе биде поднесена...

Регион21 час

Делумно затворање во Србија – угостителските објекти и продавниците нема да работат цел викенд

Од денес напладне во 12 часот до понеделник во 6 часот наутро во Србија ќе се применуваат нови мерки на...

Свет1 ден

СЗО: Целосниот извештај за потеклото на Ковид-19 на крај на март

Светската здравствена организација се откажа од плановите за објавување на првите резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина...

Европа1 ден

Состојбата во Чешка критична, дел од пациентите се испраќаат во други земји

Чешка побара од Германија, Швајцарија и Полска да примат десетици пациенти заразени од Ковид-19, бидејќи состојбата во чешките болници е...

Македонија2 дена

Убиецот на Мартин Нешкоски од Бугарија спроведен во затворот „Идризово“

За помалку од месец по апсењето, Бугарија го екстрадира специјалецот Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешкоски. Пред 25 дена тој...

Македонија2 дена

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија2 дена

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Топ2 дена

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ2 дена

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Регион2 дена

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа2 дена

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет2 дена

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Досие