Контакт

Економија

Прифатени барањата на пазарџиите за условите и начинот на организирање на зелените пазари

Објавено пред

Министерот за економија, Крешник Бектеши, одржа работна средба со претседателот на Комората на трговците на Република Македонија, Екрем Долек, на кого му ги претстави донесените подзаконски акти од Законот за трговците на зелените пазари, со кои се регулираат условите и начинот на организирање на зелените пазари.

„Трговците на зелените пазари засекогаш ќе го решат својот досега нерешен статус, граѓаните ќе знаат дека купуваат здрав и квалитетен производ, а ние како Влада со изнаоѓање решение за поедноставна регистрација на дејноста на овие лица, ќе ги намалиме бројот на невработени и нелојалната конкуренција, а со тоа ќе придонесеме за сузбивање на сивата економија“, рече министерот за економија, Крешник Бектеши, по работната средба со претседателот на Комората на трговците, на кого му ги претстави донесените подзаконски акти од Законот за трговците на зелените пазари.

Имено, со потпишувањето на подзаконските акти, конечно, ќе се регулираат условите и начинот на организирање на зелените пазари, развојот на трговијата во самите пазари, ќе се утврдат субјектите што може да продаваат на зелените пазари, начинот на нивно регистрирање, како и нивните права и обврски. Воспоставена е едноставна постапка за регистрација, обврска за плаќање во согласност со прописите за даноци, како и надзор над работењето. Решавањето на статусот на физичките лица преку регистрација на својата дејност во Комората на трговците овозможува тие да бидат составен дел од бизнис-заедницата, а со тоа да ги користат поволностите што важат за бизнис-секторот, информираа од кабинетот на министерот Бектеши по завршувањето на средбата.

Министерот Бектеши истакна дека на овој начин се воведува ред и во однос на безбедноста на храната, квалитетот на земјоделските производи и здравјето на растенијата. Задоволство за изнаоѓањето решение за овој долгогодишен проблем на трговците на зелените пазари изрази и претседателот на Комората на трговците, Екрем Долек.

„Со потпишување на подзаконските акти, дефинитивно, се заокружи процесот на реализација на Законот за зелените пазари донесен во почетокот на оваа година и ова претставува голем чекор во оваа сфера, која не беше регулирана од осамостојувањето на Република Македонија. Пазарџиите имаа нерешен статус, секој работеше на своја рака и беше извор на нелојална конкуренција и сива економија. Многу бргу сите овие негативни економски појави ќе станат минато, а со нашиот ангажман во соработка со пазарџиите ќе продолжиме кон подобрување на услугите кон граѓаните, за снабдување со производи со подобар квалитет, а од страна на организаторите на пазарите цврсто ќе бараме подобрување на условите за работа на пазарџиите“, изјави Долек за време на средбата.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Доколку Британија ја напушти ЕУ ќе направи посебни проблеми на една европска земја

Објавено пред

Доколку Велика Британија и Европската унија навистина се разидат, најпогодена земја ќе биде Шпанија. Поради оваа причина шпанскиот министер за туризам, Рејес Марото, се состанал со британските тур-оператори со цел да направи „план Б“ за ваквата ситуација.

Во разговор со неколку големи туристички агенции во Шпанија, сослушани биле и нивните предлози во случај Велика Британија да излезе од ЕУ.

Околу 18 милиони Британци годишно патуваат на летување во Шпанија, а тоа е една четвртина од туристите што ја посетуваат земјата.

Министерот се согласил дека во овој случај би требало да се промени и законот, со цел да се реагира брзо за да не дојде до пад на туристичките посети.

Туризмот е најзначајната гранка за шпанската економија, во која се вработени најмногу луѓе и има удел од дури 11 отсто во националниот доход.

Прикажи повеќе...

Економија

Фирмите со блокирани сметки уште 1 година ќе може да плаќаат сметки со цесија и преземање долг

Објавено пред

Министерството за финансии подготвува измени на Законот за платниот промет, објавено е на Единствениот национален регистар на прописи на РМ.  Според постојното законско решение, фирмите кои имаат блокирана сметка до крајот на 2018 година можат меѓусебните парични побарувања и обврски да ги намируваат преку компензација, асигнација, цесија и преземање долг уште една година.

На 1 јануари 2019 година требаше да престане можноста правните субјекти што имаат блокирани трансакциски сметки да вршат плаќање на овој начин, но фирмите ќе добијат уште една година за ваквата можност.

Во образложението пишува: „Основната цел поради која се предлага овој Закон е одложување на примена на одредбата од членот 25 став (1) од Законот за уште една година, со што правните субјекти со блокирана сметка до крајот на 2019 година ќе можат меѓусебните парични побарувања и обврски да ги намируваaт преку компензација, асигнација, цесија и преземање на долг.“

Прикажи повеќе...

Економија

Покачувањето на цените на горивата во Франција останува и покрај тоа што граѓаните протестираат

Објавено пред

И покрај протестите низ цела Франција поради одлуката за зголемување на цените на горивата и високите цени на патарините, францускиот премиер Едуард Филип порача дека зголемувањето на акцизите за гориво останува на сила.

„Курсот што го поставивме е добар и ние ќе се држиме до него. Правецот не може да се менува како што дува ветрот“, изјави Филип во неделата во интервју за телевизиската станица „Франс 2“, а пренесе агенцијата АП.

Ширум Франција протестираа 300.000 луѓе кои го парализираа сообраќајот.

На протестите во неделата, според најновите информации од министерот за внатрешни работи Кристоф Кастанер, повредени биле 409 лица.

Француската влада изјави дека нема да ги промени своите фискални и еколошки политики и покрај мобилизацијата на демонстрантите.

„Што се однесува до еколошката фискална политика, продолжуваме со планот. Во спротивно, само би покажале дека сме несовесни“, изјави за весникот „Паризен“ министерот за еколошка и солидарна транзиција, Франсоа де Риги.

Според резултатите на анкетата спроведена за „Журнал ди диманш“, 62 проценти од Французите сметаат дека приоритет треба да и се даде на куповната моќ на граѓаните, а не на енергетската транзиција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Земјотерес во Грција изутринава почувствуван и во земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при...

Македонија3 часа

Премиерите на Западен Балкан на појадок кај Курц, Заев ја откажа поканата

Австрискиот канцелар ги повика денеска на работен појадок во Виена премиерите на Западен Балкан. Премиерот Зоран Заев, кој претходно беше...

Македонија14 часа

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето...

Спорт14 часа

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3...

Европа17 часа

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Вести18 часа

Нови тврдења: Можно е телото на Кашоги да било изнесено од Турција како багаж

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги можно е да го изнеле неговото распарчено тело од Турција како багаж, изјави министерот...

Економија18 часа

Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

„Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во...

Свет20 часа

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Македонија21 час

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство...

Бегството на Груевски23 часа

Maкедонија нема договор за екстрадиција со Унгарија – Груевски ќе го бараме со други правни акти

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи...

Свет23 часа

(Видео) Трамп ја посети Калифорнија: Тажно е ова, итно да им се помогне на оние кои се најлошо погодени

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Калифорнија за да го испита теренот кој беше погоен од најсмртоносниот шумски пожар во...

Регион24 часа

(Видео) Запалено американското знаме за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на...

Свет1 ден

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Свет2 дена

(Видео) Девојка се разнесе пред полициски пункт во Чеченија

Девојка се разнесе со експлозив пред полициски пункт во главниот град на Чеченија, Грозни. Никој друг не е убиен, ниту...

Бегството на Груевски2 дена

Бугарски „Фокус“: Груевски ја напуштил Унгарија

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ повикувајќи се на изјава...

Македонија2 дена

(Видео) Револтирана студентка: Доста се криете зад Фејсбук, излезете и кажете дека сакате чист воздух

Доста се криете зад лажни Фејсбук профили и седите по кафулиња, излезете и кажете дека саакате чист воздух , порача...

Македонија2 дена

СЈО: Јанакиески и Божиновски се во притвор поради сознанијата дека планираат бегство

На поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, им е определен...

Македонија2 дена

Клиника за гинекологија: Намален бројот на починати предвреме родени бебиња

Според податоците на Универзитетската клиника за гинекологија и акушертво, годинава е забележан намален процент на смртност на предвреме родените новороденчиња....

Македонија2 дена

(Видео) Протест против загадувањето: Власта повеќе троши за свои ќефови отколку за животната средина

Патиме сите од загадениот воздух, а најмногу децата и повозрасните, 30 години нè трујат, некој профитира од тоа, порачаа учесниците...

Досие