Контакт

Економија

Промовиран проектот за одржлив и инклузивен рамномерен регионален развој

Објавено пред

Подобар увид во распределбата на буџетските средства во соодветните региони и овозможување подобро планирање на финансиите во насока на рамномерен регионален развој, ќе се постигне со проектот за одржлив и инклузивен рамномерен регионален развој, кој се спроведува од Кабинетот на заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, во соработка со Министерството за локална самоуправа, а со поддршка од Амбасадата на Швајцарија. Целта на проектот е создавање софтверско решение – систем за координација во планирањето, спроведувањето, мониторингот и евалуацијата на политиките за рамномерен регионален развој.

Намерата е разликите во развојот помеѓу и во рамките на планските региони да се намалат, а како резултат на тоа, граѓаните, особено оние од помалку развиените региони во земјата, да имаат подобри услови за живеење.

„Преку софтверското решение на крајот на секоја година, ќе имаме прецизен увид за инвестициите направени од која било државна институција, по кој било основ, каде и да било во земјата, и ќе видиме како средствата се распределени на територијата на целата држава. Не смее да се повтори ситуацијата како во минатото кога се инвестирани 800 милиони евра само во Скопје, а притоа само 18 отсто од државата да е покриена со канализациски системи. Или, пак, случајот со хидросистемот „Злетовица“, каде што се инвестирани 100-ина милиони евра, а општините не може да го користат системот“, нагласи Анѓушев.

Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, потенцира дека спроведувањето на овој проект претставува можност во која се вклучени сите државни институции и општините и преку партнерство и соработка ќе ја искористат во интерес на унапредување на развојот сè до најдалечните и најзаостанати делови на државата.

„Во таа смисла Министерството за локална самоуправа работи на поддршка и промовирање на планските региони како столбови на кои се темели имплементацијата на политика преку зголемување на нивниот конкурентски капацитет, поддршка на иновациите и подобрување на животот на населението“, нагласи Фазлиу.

Заменик-амбасадорот на Швајцарија, г. Стефан Томаџан, изјави дека Швајцарија финансиски ги поддржува активностите за рамномерен регионален развој уште од 2012 година и дека ова е надградба на претходните проекти. Тој дополни дека со овој проект ќе се овозможи јакнење на локалното владење, а дека проектот ќе помогне во алоцирање на буџетските средства и балансирано финансирање на планските региони, како и мониторирање на распределбата на средствата.

Проектот за одржлив и инклузивен рамномерен регионален развој се спроведува од проектна единица формирана за овој проект, која ја координира Кабинетот на вицепремиерот за економски прашања.

Економија

ЕУ: Најмногу слободни работни места има во Чешка, Австрија, Германија и на Малта

Објавено пред

Стапката на слободни работни места во четвртото тримесечје во 2018 година во Европската Унија пораснала на 2,3 отсто, покажуваат податоците на Евростат.

И во ЕУ и во еврозоната најголем проблем со наоѓањето работници на крајот на минатата година имало во услужниот сектор по што следува градежниот сектор.

Најголема стапка на слободни работни места забележале – Чешка од 6 отсто, Белгија и Германија со 3,4 отсто и Австрија со 3,1 отсто.

Најниска стапка на слободни работни места забележала Грција – 0,4 отсто, па Бугарија, Ирска, Шпанија и Португалија.

Најголем скок на побарувачката на работна сила забележале Чешка, Австрија, Германија и Малта.

Прикажи повеќе...

Економија

Нови цени на горивата: Дизелот поевтин, бензините поскапуваат

Објавено пред

Регулаторната комисија за енергетика го објави новиот ценовник за нафтените деривати што ќе стапи на сила од ноќеска на полноќ.

Според новиот ценовник, бензинот еуросупер БС 95 поскапува за 1,5 денари, а еуросупер БС-98 за денар, додека цената на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинствата се намалува за половина денар.

Новата цена на еуросупер БС-95 изнесува 66 денари за литар, а 67,5 денари на еуросупер БС-98. Литар еуродизел (Д-Е V) ќе се продава за 60,5 денари, а екстра лесното масло за домаќинствата (ЕЛ-1) ќе чини 49 денари.

За 0,149 денари се намалува цената на мазутот М-1 HC, кој ќе чини 32,698 денари по килограм.

Зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати во просек изнесува 0,09 проценти.

Прикажи повеќе...

Економија

Околу 30 илјади луѓе би можеле да останат без работа поради спојување на две банки

Објавено пред

Спојувањето на „Дојче банк“ и на нејзиниот ривал „Комерцбанк“, гледано на долг рок, може да резултира со укинување на дури 30 000 работни места, изјави претставникот на германскиот синдикат „Верди“ и член на Надзорниот одбор на „Дојче банк“, Јан Душек.

Најголем дел од 30 000 ранливи позиции се наоѓаат во Германија, истакна Душек, а пренесе агенцијата „Ројтерс“.

На краток рок, во опасност се околу 10 000 работни места, додаде тој.

„Според наше мислење, потенцијалното спојување нема да резултира со бизнис-модел што е одржлив на долг рок“, посочи Душек.

Жестокото противење на синдикатите во врска со најавеното спојување на двете најголеми германски банки дојде откако банките во неделата ги потврдија преговорите за спојување.

Во меѓувреме, акциите на „Дојче банк“ скокнаа за 3,4 проценти, а на „Комерцбанк“ за 4,0 отсто.

Надзорните одбори на двете банки ќе се состанат в четврток, кога најверојатно ќе разговараат за спојувањето, наведува британската агенција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Пожарот на Скопска Црна Гора се шири

Пожарот на Скопска Црна Гора, на местото наречено Влајингроб, што избувна пред неколку часа, се шири. На терен интервенираат противпожарни...

Свет12 часа

Уапсен осомничениот за нападот во трамвајот во Утрехт

Холандските власти го уапсиле осомничениот за нападот во Утрехт, во кој беа убиени три лица. Станува збор за триесет и...

Топ15 часа

Собранието ќе потроши речиси половина милион евра на авиобилети и хотели

Засилена меѓународна соработка, средби, конференции, семинари, специјални гостувања поврзани со ЕУ и НАТО-интеграцијата, како и редовни активности на пратениците, спаѓаат...

Македонија15 часа

Кај „Чинарот“ во Охрид се ѕида со одобрение за поставување урбана опрема

Општина Охрид ги одобрила градежните активности на плоштадот Чинар во Охрид, каде што минатата недела охриѓани алармираа за нова дивоградба....

Македонија16 часа

(Видео) Премиерот со премногу овластувања во новата агенција за разузнавање, реагираат експертите

Една од главните забелешки на експертската јавноста на јавната расправа за формирањето на новата агенција за разузнавање која ќе ја...

Свет17 часа

НАТО бара Русија да го врати Крим, Путин таму денеска отвори две нови електрани

Северноатланската алијанса по повод, како што велат од таму, петгодишнината од анексијата на Крим од страна на Русија, во соопштение...

Свет19 часа

Напаѓачот од Нов Зеланд сам ќе се брани пред судот

Терористот кој во петокот во новозеландскиот град Крајстчрч нападна две џамии и уби 50 луѓе, а рани над 40, планира...

Владо Бучковски Владо Бучковски
Македонија20 часа

Бучковски ми кажа дека „Маѓар телеком“ е политички монтиран случај, рече сведокот

Професорот од Правниот факултет Дејан Мицковиќ во сведочењето за случајот „Маѓар телеком“ на прашање на обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова,...

Македонија20 часа

Мицковиќ: На Зврлевски му пријавив дека добивам закани да сведочам за „Маѓар телеком”

Дејан Мицковиќ, професорот од Правниот факултет во Скопје, сведочеше на денешното рочиште за случајот „Маѓар телеком”, како поранешен претседател на...

Топ21 час

Двајца мотоциклисти загинаа во сообраќајни несреќи

Дваесет и едногодишен гостиварец вчера загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат меѓу Гостивар и село Вруток, додека возел мотоцикл...

Свет21 час

Австралиската полиција ги претресе куќите на сестрата и мајката на Брентон Тарант

Австралиската полиција извршила претрес во две куќи на подрачјето на Нов Јужен Велс во потрагата по материјал што би можел...

Регион22 часа

Вучиќ: Мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, синоќа изјави дека мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците на Косово бидејќи, како што...

Свет23 часа

Владата на Нов Зеланд поддржа построги закони за оружје

Премиерот на Нов Зеланд, Јакинда Ардерн, изјави дека владиниот кабинет ги поддржал измените на законот за оружје, по терористичкиот напад...

Регион1 ден

Грчката полиција: Брентон Тарант престојувал на Крит и Санторини

Грчката полиција соопшти дека осомничениот за нападите во двете џамии во Нов Зеланд, Брентон Харисон Тарант престојувал на грчките острови...

Избори 20192 дена

Силјановска: Да ја спречиме еколошката катастрофа во Охрид и Струга

„Македонијо, време е да ја спречиме оваа еколошка катастрофа што се случува во Охрид и Струга“, порача кандидатката за претседател, Гордана...

Свет2 дена

Масовен погреб за жртвите од авионската несреќа, во земјата спуштени празни ковчези

Илјадници граѓани и членови на семејствата се собраа на заедничкиот погреб за жртвите на настраданите во недамнешната авионска несреќа во...

Избори 20192 дена

Пендаровски: Мојот концепт е за напред, а на Силјановска е за назад

Заедничкиот кандидат за претседател на нашата држава Стево Пендаровски по посетата на Охрид, попладнево се сретна и со граѓаните во...

Крвав четврток2 дена

Првпат во Македонија притворот се гарантира со гаранција, реагираат адвокатите на обвинетите за 27 април

Адвокатите на обвинетите за настаните од 27 април реагираат на определувањето притвор за нивните клиенти, бидејќи, како што пишуваат, судот...

Македонија2 дена

(Видео) Арсовски: Шилегов ќе ги труе скопјани со опасен отров од странство

Петре Шилегов нема намера да се откаже од труењето на скопјани, истакна денеска на прес-конференција Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ, кој...

Регион2 дена

Вучиќ за упадот во РТС: Нема да дозволиме насилство, наидоа на тврд орев

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска напладне се обрати пред српската јавност во однос на вчерашните случувања, кога дел од демонстрантите...

Досие