Контакт

Економија

СДСМ: Повисоки плати и пензии со заштеди од 200 милиони евра со ребалансот на буџетот

Објавено пред

Со ребалансот на буџетот, утврден од страна на Владата предводена од СДСМ, се кратат непродуктивни трошоци во висина од 200 милиони евра, кои ќе се пренаменат за надминување на последиците од светската економска криза. Средствата ќе бидат наменети за заштита на животниот стандард на граѓаните, особено ранливите категории, за финансиска поддршка на ликвидноста на компаниите и поголеми субвенции за земјоделците со цел зголемено производство на храна, се вели во соопштението од СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Заштитата и унапредувањето на стандардот на граѓаните е врвен приоритет за Владата предводена од СДСМ.

Од партијата додаваат дека и во време на светска економска криза минималната плата ја зголемивме на 18.000 денари, а просечната плата се искачи на 31.080 денари, што е реализација на клучното ветување за просечна плата од 500 евра.

15 отсто ќе се зголемат платите на вработените во образованието и детската заштита, а следува и раст на пензиите.

Максимално одговорно, посветено и ефикасно, СДСМ продолжува со реализација на мерки и политики што го унапредуваат животниот стандард и во време на светска економска криза обезбедуваат повеќе пари во семејните буџети, се вели во соопштението.

Економија

Поради штрајк откажани десет проценти од летовите во Париз

Објавено пред

Околу 10 отсто од сите летови од парискиот аеродром Шарл де Гол се откажани поради штрајкот, а слично нарушување во сообраќајот се очекува и утре, изјави портпаролот на операторот на парискиот аеродром АДП, пишуваат француските гласила.

dobivaj vesti na viber

Во Париз се очекуваат прекини на летовите бидејќи работниците од двата аеродроми стапија во четиридневен штрајк од 30 јуни до 3 јули 2022 година.

Персоналот на аеродромот претходно најавил штрајк и ги објавил своите барања, а тоа се повисоки плати и подобри услови за работа.

Националната авиокомпанија на земјата, Ер Франс, исто така објавила информации на својата веб-страница за штрајкот и очекуваните прекини на летовите за 30 јуни 2022 година.

Ер Франс, исто така, соопштил дека ќе го прилагоди својот распоред на летови за преостанатите денови од штрајкот, доколку е потребно, според информациите обезбедени од аеродромот во Париз и Француската управа за цивилно воздухопловство, пренесуваат тамошните медиуми.

Прикажи повеќе...

Економија

Битиќи и Папандреу: Интеграцијата е единствен начин за да се создаде меѓузависност

Објавено пред

Во рамките на Македонскиот енергетски форум – МЕФ 2022 се одржа панелот „Преиспитување на регионалната енергетска безбедност“, на кој учествуваа заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, и Јоргос Папандреу, долгогодишен политичар, член на грчкиот парламент и поранешен премиер на Грција.

dobivaj vesti na viber

Панелот, кој беше модериран од Али Аслан, се осврна на повеќе значајни прашања во врска со регионалната интеграција од аспект на економската и енергетската зависност и перспективите.

Вицепремиерот Битиќи истакна дека е потребно многу потемелно да навлегуваме во корените на проблемите поврзани со енергетските предизвици, односно заеднички да се справуваме со причините, а не само да ги решаваме нивните ефекти. Тој потенцира дека интеграцијата е единствен пат за да се создаде регионална меѓузависност и соработка, со што единствено ќе се одрази духот на заедништвото помеѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан.

„Во услови на економска, енергетска и воена криза, ковид-пандемија, мораме да работиме заедно и да се справиме со енергетската криза и да постигнеме геополитичка сигурност. Интеграцијата помеѓу земјите од Западен Балкан, како и земјите членки на ЕУ, е единствен начин за креирање одржлива енергетска независност“, потенцира Битиќи.

Папандреу истакна дека тој во континуитет се залага за унапредување на процесот на проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан и дека изоставувањето на овој регион од европската интеграција претставува безбедносен ризик, кој Европа не смее да си го дозволи. Папандреу апелира дека се потребни итни и неодложни заеднички напори на ЕУ и нашиот регион во обезбедувањето на енергетската сигурност и економската стабилност.

Двајцата панелисти се согласија дека актуелната соработка во енергетиката е важно геополитичко и безбедносно прашање, а двете соседни земји со примери покажаа дека се спремни да земат водство и да им покажат и на своите европски колеги за додадената вредност на заемната регионалната соработка и меѓузависност.

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) Мицкоски: Власта лаже кога зборува за струјата, покачувањето ќе биде над 18 отсто

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, при денешната посета во општина Гази Баба одговараше на новинарско прашање кое се однесуваше на вчерашното негово тврдење дека струјата ќе поскапи над 18 %, а за кое власта велеше дека е лажно и рече дека од власта, која толку пати го лажела својот народ, не очекува да ја каже вистината по илјада кажани лаги.

dobivaj vesti na viber

„Се обидуваат да го амортизираат незадоволството помеѓу граѓаните така што ќе кажат процент што не е реален. Тоа ќе мора да се компензира со трансфери на пари од буџетот до поранешно ЕЛЕМ, денешно ЕСМ, затоа што ЕСМ не е подготвено да ги произведе сите количини струја што ги бара ‘ЕВМ хоум’ за да ги испорача до граѓаните и индустријата, што значи дека ќе мора да увезува скапа струја и таа скапа струја ќе чини помеѓу 150 и 200 милиони евра според некои процени на годишно ниво. Имајте предвид дека кон крајот на оваа година, повторно таму некаде на 30-31 декември, ќе имаме уште една ревизија на цената на електричната енергија, така што од 1 јануари ќе биде можеби уште еден шок ако овие останат до тогаш. Затоа се потребни предвремени избори за да може ЕЛЕМ да се реструктуира за да може да го произведе она што им е потребно на граѓаните и да немаме дополнително покачување на цената на струјата“, рече Мицкоски.

Мицкоски додаде дека ова што го кажуваат од 7,5 % е голема лага, тоа ќе се случува во оние преодни месеци, како април и мај и можеби и септември и октомври, а зимата и налето поскапувањето ќе биде од 20 до 50 % во зависност од тоа каква изолација имаат нашите домови.

„Тука веќе немојте да зборувате за екологија затоа што граѓаните ќе горат сè за да може да си ги затоплат домовите во текот на зимата. Ова ќе биде исклучително тешка зима со исклучително загаден воздух во сите градови на Македонија. Имајте го ова предвид, уште од сега го најавувам за да не биде дека не сме го кажале. И, второ, преку трансферот од буџетот од 150 до 200 милиони евра, тоа се пари на граѓаните што ова расипништво и крадење на Владата ќе ги плаќаат преку своите даноци, така што треба да им дојде крајот на овие криминалци во политиката, а лекот за тоа, нормално, се предвремените парламентарни избори, она што го бара ВМРО-ДПМНЕ – да дојдат луѓе што знаат како треба да се работи за да не трпи стандардот на граѓаните“, додаде Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Мицкоски: Владата да го објави предлогот, да не го крие

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара новиот француски предлог веднаш да биде објавен на страната на Владата. „Барам веднаш без...

Македонија10 часа

Ковачевски: Историските прашања не се дел од францускиот предлог

„Францускиот предлог е стигнат после нашата интервенција во Брисел и нашата реакција на драфт-документите. Официјалните ставови ќе ги поминат филтрите...

Македонија13 часа

Османи: Објавените документи не се финалниот предлог што француското претседателство го сподели со Владата

„Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите не се финалниот предлог...

Македонија13 часа

Рама: Францускиот предлог е конечен, порака за моите браќа Македонци и Албанци, прифатете!

Премиерот Еди Рама се огласи на Твитер порачувајќи дека последниот француски предлог кој е испратен до владата на Северна Македонија...

Македонија13 часа

Петковски до Ковачевски – Тесно ви е мнозинството

Експретседателот на НСДП, Тито Петковски и се обрати на Владата и ѝ порача дека е со тенко мнозинство. Ваквата реакција...

Македонија14 часа

Бербок: Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста што ја нуди францускиот предлог

Според шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок „Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста“ која ја нуди францускиот предлог....

Македонија15 часа

Мишел за францускиот предлог: Сега е време да кажеме „да“

Претседателот на Еворпскиот совет, Шарл Мишел, го поздрави изнаоѓањето решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија. Тој напиша на „Твитер“...

Македонија16 часа

Макрон: Најдовме компромисно решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека чувствува оти е најдено компромисно решение за преговарачката рамка за членство на Македонија во...

Економија17 часа

Ковачевски: Ако ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна ценa, поскапувањето ќе беше 150 отсто

Ако АД ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна цена, поскапувањето ќе беше 150 %, изјави денеска генералниот...

Македонија17 часа

Апелација му одреди домашен притвор на Мухамед Зеќири

Мухамед Зеќири излегува од затворот во Шуто Оризари. Ова е одлуката на скопска Апелација, која е донесена денеска. Нему му...

Македонија17 часа

Измените на Законот за работните односи, за кои беше тепачката, останаа неизгласани

Мали или речиси невозможни се шансите да се изгласаат измените на Законот за работните односи за кои во изминатите два...

Македонија18 часа

Џафери: Јас нема да се спуштам на ниво на Мицкоски и да навредувам на лична основа

Собранискиот спикер Талат Џафери од собраниската говорница им образложи на пратениците зошто смета дека и понатаму треба да ја врши...

Македонија18 часа

Мицевски: Во последните пет години Собранието е машина за гласање на криминалните зделки на СДСМ и ДУИ

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, на денешната собраниска седница, обраќајќи му се на Талат Џафери, рече дека...

Македонија18 часа

Тупанчески: Недонесувањето на измените на Законот за работните односите ќе доведе до сериозни импликации врз судскиот систем

Министерот за правда, Никола Тупанчески, смета дека недонесувањето на измените на Законот за работните односи ќе доведе до сериозни импликации...

Свет19 часа

Русите: Се повлековме од Змискиот Остров како знак на добра волја

Руското Министерство за одбрана соопшти дека руската армија денеска се повлекла од Змискиот Остров во Црното Море. „По завршените задачи,...

Економија19 часа

Владата: Со новото праведно тарифирање оние што трошат помалку плаќаат помалку струја

Во услови на енормен раст на цената на електричната енергија на светските берзи, за заштита од ценовен шок, од 1...

Свет20 часа

Првиот брод со жито го напушти пристаништето во Берџанск

Брод со 7.000 тони жито исплови од украинското пристаниште во Берџанск, моментно контролирано од руските сили. „По неколку месеци неактивност,...

Свет20 часа

Русите го зазедоа Лисичанск, на украинските сили им е наредено да се повлечат

Министерството за одбрана на Велика Британија денеска соопшти дека украинските сили продолжуваат да ја држат својата позиција во источниот град...

Свет21 час

Нехамер: Пристапувањето во НАТО не е опција

Австрискиот канцелар Карл Нехамер оцени дека има нов квалитет на соработка меѓу неутралните и неврзаните земји, како Австрија и НАТО,...

Свет22 часа

Путин: Ако НАТО распореди војска во Финска и Шведска, ќе одговориме на ист начин

Русија ќе одговори на влезот на Шведска и Финска во НАТО, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. „Доколку...