Контакт

Економија

Се отвораат 10 илјади нови работни места

Објавено пред


 

Нови 10 илјади вработувања треба да се реализираат со мерките и програмите од Оперативниот план за вработување за 2017 година, за што се предвидени 14.200.000 евра, или 2,6 милиони евра повеќе од лани. Од вкупниот број планирани нови работни места најголем дел или околу 5.000 се очекува да бидат креирани преку проектот „Македонија вработува 2“.

„Со реализација на овој Оперативен план очекуваме отворање на околу 10.000 нови работни места, заедно со „Македонија вработува 2“ со што значително ќе се придонесе за намалување на невработеноста која наредната година планираме да изнесува под 22 проценти, а до 2020 да се намали на 17 до 18 проценти“, рече во петок на прес-конференција вицепремиерот здолжен за економски прашања Владимир Пешевски.

Во рамки на Оперативниот план, усвоен на последната владина седница, е предвидена имплементација на 22 програми и мерки за вработување и 11 услуги на пазарот на трудот.

Со Планот ќе продолжи реализацијата на Програмата за самовработување во чии рамки ќе се издвојат средства за формирање нови 1.000 микрокомпании, а грантот од неповратни средства за поддршка за отворање компанија наместо како досега 3.000 илјади ќе биде зголемен на 4.000 илјади евра.

Продолжува и поддршката за лицата со попреченост кои ќе можат да добијат грант од 4,5 илјади евра за отворање 50 нови микрокомпании, но и субвенционирањето на компаниите за отворање работни места за овие лица. Се очекува овие мерки да генерираат нови 500 работни места. Продолжуваат и проектите за поддршка за отворање приватни детски градинки и старски домови со грантови од 10 односно 12.500 евра кои ќе треба да создадат осумдесетина нови работни места.

Планот вклучува и организација на обуки за над 7.200 невработени лица за да се стекнат со нови знаења и вештини со што ќе им зголемат шансите за вработување. Дополнително преку 11 вида услуги од АВРМ се очекува да бидат опфатени 27.200 лица.

Министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими рече дека со Планот се утврдуваат програмите, мерките и услугите за вработување кои ќе се спроведат за да се подобри функционирањето на пазарот на трудот, да се поддржи создавање нови работни места и да се зголеми вработливоста на невработените лица.

„Правото на учество се определува врз основа на условите и критериумите дефинирани за секоја поодделна услуга и програма, односно мерка за вработување, а како општо правило се настојува да се постигне еднаква застапеност на мажи и жени, како и учество на младите лица до 29 години од најмалку 30 отсто“, рече Ибрахими.

Според директорот на АВРМ Влатко Поповски огласите за определените мерки и активности ќе почнат да се објавуваат од понеделник, со што, сите граѓани на Македонија ќе бидат запознаени поодделно со правилата на огласот за таа мерка, со условите за апликација./крај/со/бб©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Економија

Анѓушев: Државна поддршка за текстилната и кожарската индустрија

Објавено пред

Од

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, денеска се обрати на седницата на Комисијата за економски прашања на Собранието на Република Македонија, за време на второто читање на предлог-законот за финансиска поддршка на инвестициите.

Коментирајќи го амандманот на предлог-законот поднесен од пратеничката Лидија Тасевска, а на барање на текстилната и кожарската индустрија, вицепремиерот Анѓушев потенцираше дека со овој амандман се овозможува компаниите од овие индустрии да аплицират за државна поддршка во согласност со Законот и притоа да го исполнат основниот услов за зголемување на годишниот приход, но не и за задржување на истиот број или зголемување на бројот на вработени.

„Моментално производството во текстилната и кожарската индустрија во најголем дел е лон-производство и потребно е да се направат нови инвестиции за да се осовремени производството и да се набават нови машини. Перспективно, на долг рок, доколку се продолжи со ваков тип производство, овие индустрии ќе ја изгубат борбата на светскиот пазар, секогаш ќе се најде место каде што може да се произведува поевтино. Сакаме овие индустрии, кои се најранливи, да инвестираат во технолошки развој за да бидат поконкурентни на пазарот, а вработените да имаат повисоки примања, да не ја претставуваме Република Македонија како земја на евтина работна сила“, нагласи Анѓушев.

Вицепремиерот дополни дека со Законот за финансиска поддршка на инвестициите се создава транспарентен, праведен систем на државна помош преку кој сите компании кои прикажуваат успех во работењето добиваат ист третман, а се оневозможува правото на дискреција на  кое било лице од извршната власт.

Тој ја повика опозицијата за конструктивно дејствување при носење на Законот, кој е усогласен со целата академска и бизнис-заедница, со цел побрзо донесување и овозможување на компаниите да ги користат придобивките од мерките предвидени со Законот.

Прикажи повеќе...

Економија

Манчевски: Ги дефиниравме заедничките цели за дигитална трансформација на регионот

Објавено пред

Од

Во завршницата од дводневната агенда на првиот Дигитален самит на Западен Балкан министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, одржаа прес-конференција на која ги пренесоа пораките и заклучоците што произлегоа од првиот самит за дигиталната агенда на регионот.

„За нас како домаќини задоволство и гордост е што овој настан беше позитивно поздравен од сите учесници и од целата меѓународна заедница. Сигурен сум дека успеавме да организираме настан што ќе служи како одличен пример за организаторите на следниот дигитален самит. Овие два дена слушнавме многу нови идеи, разменивме искуства, разговаравме и договоривме заеднички проекти. Со претставниците на земјите од Западен Балкан, бизнисите, академијата, заедно ги дефиниравме заедничките цели за дигитална трансформација на регионот“, истакна министерот Манчевски.

Тој се осврна на конкретните заклучоци за кои се обврзаа сите земји од Западен Балкан.

„Ние сме подготвени да работиме и да ги искористиме можностите. Дадовме ветување дека ќе работиме на намалување на цените за роаминг во регионот и со ЕУ. Се обврзавме дека ќе го подобриме пристапот до широкопојасен интернет, како и да ја следиме имплементацијата на WiFi4EU во земјите членки на ЕУ за да бидеме подготвени за идно негово проширување во ЗБ. Изразивме подготвеност да работиме активно на признавање на дигиталните сертификати и олеснување на прекуграничните доверливи услуги. Заедно ќе работиме и на сајбер-безбедноста и имплементација на директивата за мрежна и информациска безбедност. Договоривме креирање политики за ИКТ-образование и сертифицирање на сите групи на население, како и посветеност за подобрување на дигиталните вештини. Ќе ја зголемиме регионалната соработка и на полето на стартапи, а со размена на искуства ќе создаваме технолошки паркови кои одговараат на критериумите поставени во ЕУ“, информира министерот Манчевски.

Министерот Димитров им се заблагодари на сите поддржувачи на идејата првиот Дигитален самит да се организира во Скопје.

„Агендата на Самитот е дел од стратегијата на Европската Унија, а самитот што ни престои во Софија ќе ги спои напорите на регионот за приближување кон Европската Унија“, рече Димитров.

На прес-конференцијата ѝ претходеше тркалезна маса, на која присуствуваа министрите и шефовите на делегации од земјите од Западен Балкан и ЕУ, на која се дефинираа заклучоците претставени на конференцијата.

Прикажи повеќе...

Економија

ЕЛЕМ: Во години на големи дотоци капацитетите не се во можност да ја прифатат целата вода

Објавено пред

Од

АД ЕЛЕМ може да произведува електрична енергија преку хидроелектраните толку колку што е нивната моќност, реагира ЕЛЕМ по обвинувањата што ВМРО-ДПМНЕ ги изнесе денеска на прес-конференција.

„Во години на големи дотоци, како што е оваа, производствените капацитети на АД ЕЛЕМ технички не се во можност да ја прифатат целата вода. Два и пол месеца електраните „Глобочица“ и „Шпилје“ работат со максимален капацитет и се произведува електрична енергија според максималната инсталирана моќност на овие капацитети. Сакаме исто така да појасниме дека немаше потреба да се прави претпразнење на акумулациите во есенскиот период затоа што претходното раководство на компанијата ги остави акумулациите речиси празни и од тие причини дополнително претпразнење не беше потребно да се направи“, велат од ЕЛЕМ.

Понатаму, во нивната реакција се додава дека тие не се единствениот корисник на водните ресурси каде што има инсталирано хидроенергетски капацитети, па со оглед на тоа, АД ЕЛЕМ може да ги користи дотоците во овие водни ресурси согласно со Дозволите за користење на вода, кои пропишуваат услови за користење.

Исто така, потребно е да се наведе и дека во изминатите месеци АД ЕЛЕМ со максимални напори го одржуваше балансот и на Охридското Езеро и по течението на Дрим и во акумулациите сè со цел да не им се нанесе штета на околните населени места, и во тоа се успеа.

ЕЛЕМ додава дека нивна цел не е по секоја цена да произведат и да остварат профит, туку во координација со Центарот за управување со кризи да ги заштитат околните населени места во одредени критични моменти.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 часа

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија17 часа

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија18 часа

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион18 часа

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија18 часа

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија19 часа

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет19 часа

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија1 ден

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија1 ден

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Македонија2 дена

(Видео) Ахмети: Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства

Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства, вели Али Ахмети, одговарајќи на прашање дали ќе...

Македонија2 дена

На Јанкулоска ќе ѝ се суди одвоено за „Тенк“ поради потврдата за ризична бременост

На поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ќе ѝ се суди одвоено за случајот „Тенк“, кој се однесува на...

Свет2 дена

Директорот на ЦИА се сретнал со Ким Џонг-ун

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, отпатувал за Пјонгјанг на таен состанок со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, пренесуваат американските медиуми. Според...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел

Безусловната препорака од Европската комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговорите со Европската...

Македонија2 дена

Уапсен Фејзи Азири обвинет во случајот „Монструм”

Фејзи Азири, кој е еден од обвинетите во случајот „Монструм“, вчера бил пронајден и уапсен со правосилна судска пресуда за...

Македонија2 дена

(Видео) Хан: Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи

Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес-конференција...

Македонија2 дена

Во кривичниот суд продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжат судењата за предметите „Тенк“ и „Тарифа“ на специјалното јавно обвинителство. Во денешното...

Македонија2 дена

Откриени 38 мигранти во комбе кај тунелите кај Демир Капија

Триесет и осум мигранти биле откриени вчера на регионалниот пат Гевгелија-Скопје во товарно моторно возило „форд транзит“ во близина на базата...

Македонија2 дена

Хан и Могерини денеска во Скопје

Денеска во официјална посета на Република Македонија пристигнува делегација на Европската Унија предводена од комесарот за европска соседска политика и...

Досие