Контакт

Економија

(Видео) СИЕР: Срамно и недозреано е барањето на градоначалникот на Кавадарци за „Фени“

Објавено пред

По три часа расправа во судот во Велес одложено е гласањето за планот за реорганизација на „Фени“ предложен од швајцарски ГСОЛ.

Адвокатот, Кристијан Поленак, правен застапник на ГСОЛ, соопшти дека ги прифатил сите забелешки за планот од стечајниот управник. Тој од стечајната судијка Валентина Ѓорѓиевска доби рок од три дена да направи корекција на планот со забелешките, за тој да може да биде ставен на гласање.

Собранието на доверители на кое ќе биде гласањето за планот за реорганизација на „Фени“ судијката го закажа за 4 јули.

И на денешното Собрание, претставниците на „Кунико рисорсис“ на „Енекод“ и на уште неколку доверители, ги повторија старите барања, побараа отфрлање на планот, сопирање на стечајот и впаричување на имотот на „Фени“.

Судијката Ѓорѓиевска, пред расправата за планот, посочи дека добила поднесок од градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев и од Советот на Општината. Не ја коментираше содржината, но нагласи дека судот нема да подлегне на политички влијанија.

Поднесокот од градоначалникот, според вработените во „Фени“ е во корист на бугарски „Минстрој холдинг“ кој се залага за впаричување на имотот и продажба на фабриката на јавна лицитација, иако стечајната постапка со реорганизација е во завршна фаза.

Пецо Ристовски, претседател на Синдикат на вработените во индустријата, енергетиката и рударството (СИЕР), кој го следеше денешното собрание, поднесокот од градоначалникот го оцени како срамен.

„ Тоа е срамно за еден градоначалник. Очигледно е и можеби ќе звучи грубо, но тој е недозреан за вакви тешки одлуки. Да оди против тие што го избрале. Јас кога разбрав се изненадив, го немам видено писмото за да можам да коментирам, но самата постапка треба да го доведе во ситуација да се срами да излезе пред вработените на ‘Фени’, нивните семејства и сите оние кои индиректно на некој начин живеат од ‘Фени’“, рече Ристовски.

Претседателот на СИЕР објасни дена нивните барања поврзани со работниците  во „Фени“ се исполнети, сите вработени се задржани на работа и редовно земаат плата што значи стејната постапка е успешна, фабриката рестартирана и нема потреба целата постапка да почне одново.

„Место денес да биде еден свечен чин, да се затвори рочиштето за ‘Фени’ одложена е постапката поради македонските навики на адвокатите и во последен момент нешто да се искомплицира, а се е завршено. Собранието ќе продолжи на 4 јули кога конечно ќе се донесе одлука. Незадоволството беше од помалите доверители кои не си ги продале навреме побарувањата па купецот не ги обесштетува во онаа висина во која тие посакуваат и изнајдоа 300 начини, согласно закон, денес да не се донесе одлуката за прифаќање на планот  и почнување со подготовки за целосно преземање на ‘Фени’ од ГСОЛ“, рече Ристовски по одлагањето на собранието.

Тој нагласи дека СИЕР ќе се залага за повисока плата на вработените во согласност со растот на прозиводството како и за зголемување на бројот на вработени што веќе е во тек.

Одлуката да се одложи рочиштето со голем револт беше прифатена од 60 – мината вработени, кои три часа на сонце протестираа пред судот во Велес. Извикуваа „сакаме работа“ и „Енекод ајде дома“. Тие се против барањата да сопре стечајната постапка и да се впараичува имотот на „Фени“ оти тоа значи ликвидација на фирмата со која тие повторно ќе останат без работа и во неизвесност. Протестираа во знак на поддршка на планот за реорганизација и беа разочарани кога слушнаа дека гласањето е одложено.

Тие со аплауз ја поздравија изјавата на сопственикот на ГСОЛ, „Маркос Комхис“ по завршувањето на Собранието на доверители. Тој рече дека ќе го поддржи „Фени“ и во добри и во лоши времиња и нагласи дека нивната инвестиција е сериозна. Објасни дека денес го презентирале нивниот план за реорганизација на „Фени“ со кој ги потврдуваат сериозните намери.

По завршување на собранието на доверители Дејан Кнезовиќ, адвокат на „Енекод“ рече дека одложувањето на гласањето и можноста за корекција на понудениот план за реорганизација на комбинатот е надвор од сите законски рамки.

За адвокатот Поленак, пак, нема  незаконски активности во постапката за одложување на гласањето и коригирање на планот за реорганизација на „Фени“. Тој вели дека корекциите се од техничка природа, а не суштински.

Економија

„Порше“ се откажува од дизел мотори

Објавено пред

Од

Како прв германски производител на автомобили, „Порше“ го напушта производството на возила со дизел мотор, беше соопштено денеска во Штутгарт.

„За ‘Порше’, кој е познат како производител на спортски автомобили, дизел моторите отсекогаш играле споредна улога и затоа ние одлучивме дека во иднина повеќе нема да произведуваме автомобили со таков погон“, се наведува во соопштението од Управниот одбор на германскиот производител.

Компанијата, која е дел од групацијата „Фолксваген“, објави дека во иднина ќе се фокусира на сегментот што е специјалност на „Порше“.

„Ќе се работи на моќни бензински мотори, хибриди, а од следната година и на електрични автомобили“, изјави за весникот „Билд ам Сонтаг“ претседателот на Управниот одбор, Оливер Блуме.

Тој појасни дека „Порше“ никогаш не развивал дизел мотори, но и покрај тоа производителот претрпел штети по скандалот предизвикан поради манипулирање со вредностите на издувните гасови.

„Дизелската криза предизвика многу проблеми“, рече Блуме. Сите возачи на порше модели со дизел мотори можат да бидат мирни и не треба да се грижат бидејќи и натаму ќе се спроведува сервис за ваквите мотори, додаде тој.

„Порше“ ја објави одлуката дека се откажува од дизел погонот истиот ден кога беше најавен и т.н. дизел самит во канцеларијата на Ангела Меркел, на кој политичарите и автомобилските компании треба да одлучат како да ја спречат забраната за дизел мотори во германските градови.

Прикажи повеќе...

Економија

Николовски во Карбинци: ЕУ гарантира повисоки субвенции и пораст на странските инвестиции во земјоделството

Објавено пред

Од

Европската Унија гарантира повисоки и навремено исплатени субвенции за земјоделците, а токму тоа е еден од нашите приоритети, досега за 2017 се исплатени 99% од субвенциите што доволно говори дека се движиме по тој европски пат, која гарантира безбедност и стабилност за земјоделците, порача министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, на денешните средби со земјоделци од општината Карбинци.

„Само за еден јавен повик за европската ИПАРД 2 програма , досега се склучени 902 договори што е повеќе од вкупно сите 12 повици претходно. Вкупната одобрена сума е 15,6 милиони евра, од кои 11,7 милиони евра се од европските фондови. Ова ја покажува нашата заложба за максимална искористеност на европските фондовите, кои значително ќе се зголемат со влезот на нашата држава во НАТО и ЕУ“, изјави Николовски.

Николовски ги информираше земјоделците за измените на Законот за земјоделство и рурален развој се кој што се воведува мерката за поевтина зелена нафта. Воедно Николовски изјави дека во финална фаза се измените на Законот за земјоделско земјиште, но и дека во иднина концесиите за доделување на државно земјоделско земјиште под закуп наместо до и над 3 хектари, ќе бидат до 5 и над 5 хектари, со цел да се постигне окрупнување на земјоделското земјиште што е еден од предусловите за конкурентно земјоделско производство.

Членството во НАТО и ЕУ е важно и за влез на ново инвестиции во земјава, вклучително и во земјоделството, посочи Николовски. Уште со добивањето на поканата за НАТО, 50 странски компании се интересираат за инвестирање во македонскиот агросектор. Николовски потенцираше дека во првото полугодие од годинава, после поканата за членство во НАТО и напредокот на преговорите со ЕУ, нивото на странски директни инвестиции во земјава изнесува 327 милиони евра, што е 3 пати поголем прилив од истиот период лани.

Прикажи повеќе...

Економија

Американска банка згаснува 26,5 илјади работни места

Објавено пред

Од

Американската банка Велс Фарго соопшти дека ќе го намали бројот на вработени за пет до 10 отсто во наредните три години, во рамки на планот за реструктуирање.

Четвртата по големина американска банка заклучно до 30 јуни годинава имала околу 264,5 илјади вработени, што значи дека намалувањето на работната сила од 10 отсто претставува гаснење на над 26 илјади работни места.

Од банката соопштија дека најновото намалување на бројот на вработени, освен отпуштања ќе опфати и природен одлив на кадар. Овие редукции на работна сила би требало да и помогнат на финансиската институција да го оствари планираното намалување на трошоците за четири милијарди долари до 2020 година, во рамките на напорите да се поттикне раст на профитот и да се опорави од низа скандали.

Банката во август отпушти 600 вработени во својот хипотекарен оддел кој се соочи со тешкотии при работењето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Договорот со Грција е диво месо вметнато во здрав организам, порача Мицкоски од Охрид

Овие месеци се пишува историја, а јас Христијан Мицкоски, заедно со огромното мнозинство од народот, со разум, мудрост, но и...

Култура15 часа

Клаудија Кардинале: Не останав во Америка, зашто Холивуд многу манипулира

Малата сала на Центарот на култура во Битола беше претесна да ги прими сите заинтересирани новинари, фоторепортери и обожаватели на...

Македонија15 часа

Видео порака на Столтенберг: Вратата е отворена, ве чекаме во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг преку видео порака се обрати до македонската јавност и ја повика да одлучи дали...

Македонија16 часа

16 лица се затруле од сендвичи во Виница, петмина се во болница

Од минатата сабота до денеска, околу 50 лица од Виница се затруле од храна во различни угостителски објекти во градот....

Македонија16 часа

Бујар Османи со 40 претставници од Македонија в четврток на скрининг во Брисел  

Со досега најголема делегација од над 40 претставници в четврток, главниот политички преговарач Бујар Османи заминува во Брисел. Европската комисија...

Македонија17 часа

(Видео) МВР ќе казнува и за активности на интернет за спречување на правото на глас

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во рамки на подготовките за одржување на референдумот денес соопшти дека полицијата е на...

Македонија18 часа

Трка на бизнис секторот, најбрзи и годинава Министерство за финансии

Тимот од Министерството за финансии на чело со министерот Драган Тевдовски и годинава беше најбрз на бизнис трката покрај Вардар во...

Топ18 часа

Кај Лојане за неколку дена откриени над 120 мигранти

Полицијата за неколку дена открила 13 случаи со мигранти кои се обиделе илегално да ја преминат границата кон Србија. Како...

Свет19 часа

Кина ги откажа трговските преговори со САД

Кина ги откажа планираните трговски преговори со САД и наредната недела нема да го прати вицепремиерот Лиу Хе во Вашингтон....

Европа19 часа

Протести во Полска: ,Не се живее од плата до плата. Ние гладуваме”

Неколку илјади Полјаци вработени во јавниот сектор, меѓу кои вработените во образованието и здравството, како и пожарникарите, излегоа на протест...

Македонија20 часа

(Видео) Иванов од САД: Нема да гласам на референдумот

Претседателот Ѓорге Иванов од САД порача дека дека да отстапи од својата одлука и дека на 30 септември нема да...

Забава24 часа

СЗО: Поради консумација на алкохол годишно умираат три милиони луѓе

Алкохолот годишно убива околу три милиони луѓе низ целиот свет, односно прекумерната консумација на алкохол убива повеќе луѓе отколку сидата,...

Култура1 ден

(Галерија) Почна ,,Браќа Манаки” – Клаудија Кардинале продефилира на црвениот тепих

Со перформанс во режија на Срѓан Јаниќијевиќ беше отворен 39 интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. На...

Европа1 ден

Почна Октоберфест во Минхен, се очекуваат шест милиони посетители

Градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтен го отвори 185. фестивал на пивото – Октоберфест, еден од најпознатите и најголемите фестивали во...

Македонија2 дена

(Видео) Шилегов: Од Лисиче до Центар со воз се стигнува за 4 минути, од таму продолжете со велосипед

Европската недела на мобилност 2018 во Скопје заврши со комбинирање на железнички и превоз со велосипед. Активисти од здружението „Прв...

Свет2 дена

(Видео) Над 20 мртви при вооружен напад за време на воена парада во Иран

Дваесет и четири лица се убиени, а 53 повредени во утринскиот напад на вооружени луѓе за време на воена парада...

Македонија2 дена

(Видео) Платите на хирурзите покачени за 5.300 денари, повисоки плати и во школите и во градинките

На вработените во градинките, училиштата и болниците септемвриската плата ќе им биде зголемена за пет отсто. Зголемената плата ќе им...

Македонија2 дена

Следува период на пост-демократија во која главниот збор не е на избирачите, рече Иванов на предавање во САД

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на почетокот на работната посета на САД, одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во...

Топ2 дена

Холанѓанец пронајден мртов во вила во Трпејца

Во вила во охридското село Трпејца, во текот на вчерашниот ден починат бил пронајден 79-годишен Холанѓанец. Како што информираат од...

Македонија2 дена

(Видео) Макрон со обраќање до македонските граѓани: Ниеден договор не е совршен, но се работи за иднината на земјата

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во пресрет на референдумот закажан за 30. септември преку видео-обраќање упати порака до македонсите граѓани, при...

Досие