Контакт

Економија

Средба Битиќи-Абазовиќ: Регионот е изморен од караници, фокусот треба да е економијата

Објавено пред

Целта на заедничкиот регионален пазар е да се зајакне економската соработка помеѓу земјите во регионот, да се зголеми конкурентноста, но и привлечноста на регионот за пазарот на Европската Унија, изјави вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи на заедничка средба со потпретседателот на Владата на Република Црна Гора, Дритан Абазовиќ.

dobivaj vesti na viber

„Ова ќе ја зголеми отпорноста на регионот кон ризиците од било кој вид и ќе ja зајакне нашата способност да се справуваме со предизвиците и непредвидливите појави, како што е случајот со моменталната пандемија. Ќе донесе просперитет за нашите граѓани, напредок и иднина за регионот на Западен Балкан и ќе ги подготви нашите економии за влез во Европската Унија. Регионалната конкурентност е клучот кој ја отвора вратата за просперитет на Западен Балкан“, рече вицепремиерот Битиќи.

„Овие две држави се повеќе од пријателски, ние се заблагодаруваме на раката подадена на Црна Гора и сакаме да кажеме дека сите граѓани на Република Северна Македонија секогаш и во секој момент можат да сметаат на раката која Црна Гора ја подава на вашата земја и дека на секој ваш успех се радуваме како да е наш. Регионот е изморен од караници, од национализми, ние фокусот треба да го свртиме кон економијата, кон прогресот, кон подобриот животен стандард. Вие сте одличен пример за тоа, и јас потврдувам дека на денешната средба имавме многу продуктивна и конструктивна комуникација, и дека вицепремиерот Битиќи отвори многу теми кои се значајни за двете држави“, истакна потпретседателот Абазовиќ.

Тој дополни дека земјите од Западен Балкан со заеднички настап можат полесно да добијат поголеми перспективи за развој и напредок.

Битиќи и Абазовиќ истакнаа дека зајакнувањето на заедничкиот регионален пазар, ќе биде значаен чекор и за двете земји, бидејќи тоа ќе допринесе за зголемување на стандардот на граѓаните, зголемување на пазарот за компаниите, а со тоа и на можностите за развој и за нови инвестиции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

ЕУ постигна договор за руската нафта

Објавено пред

Членките на Европската унија се согласија да ја ограничат цената на руската нафта на 60 долари за барел, во согласност со предлогот на Г7, изјавија европски дипломати за ДПА.

dobivaj vesti na viber

Цената, договорена на ниво на амбасадори на земјите-членки на ЕУ денеска во Брисел, е поврзана со претходната одлука на земјите од Г7 да го санкционираат извозот на руска нафта.

Тоа следи откако Полска се согласи со договорот со Европската унија за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел, што ќе и овозможи на ЕУ да продолжи со официјалното одобрување на договорот во текот на викендот, изјави полскиот амбасадор во ЕУ, Анджеј Садос.

Тој рече дека договорот ќе биде официјално објавен во недела, ден пред стапувањето на сила на ембаргото за нафта на ЕУ.

Ограничувањето на извозот на руска нафта има за цел да ги ограничи приходите на Русија од зголемените цени на енергијата, а со тоа и можноста да ја финансира војната против Украина. Исто така, го спречува скокот на глобалните цени на нафтата откако ембаргото на ЕУ за руската сурова нафта ќе стапи на сила на 5 декември.

Механизмот предвидува плафон од 60 долари за барел нафта што се продава на трети земји, заедно со ембарго на ЕУ.

Она што ЕУ го има на располагање под таа граница е да забрани обезбедување на одредени услуги за руската нафта, вклучително осигурување, финансирање и техничка помош, доколку нафтата се продава над 60 долари.

Поради оваа одлука, руското производство на нафта би можело да се намали за 500 до 1 милион барели нафта дневно на почетокот на следната година, велат извори од руската нафтена индустрија.

Прикажи повеќе...

Економија

Шпаркасе банка, најдобар избор на банка за твојата плата

Објавено пред

„Префрли плата и добиј бонус“ е новата кампања што ја лансираше Шпаркасе Банка во соработка со Visa, а која има за цел понуда на премиум услуга и додадена вредност за сите нови клиенти што ќе се одлучат да ја примаат својата плата преку Банката. Па, така, од декември, па сè до крајот на март, секој нов клиент што ќе се одлучи да ја прима својата плата на трансакциска сметка во Шпаркасе Банка, добива значајни бенефити, сигурен и стабилен финансиски партнер, како и широка палета кредитни и депозитни производи и платежни услуги со атрактивни услови на користење.

dobivaj vesti na viber

Секој нов примател на плата во Шпаркасе Банка добива бонус во висина од 2.000 денари на својата сметка и 6 месеци нема надоместок за користење S пакет (трансакциска сметка со мобилно банкарство и прва на пазарот ЕКО Visa дебитна картичка од рециклирачка пластика). За да ги дознаете сите поволности што Банката ги нуди за секој нов примател на плата, посетете го нашиот веб-сајт на следниот ЛИНК

Шпаркасе Банка ги советува клиентите при изборот на банка, да земат предвид банка што континуирано инвестира во иновативни услуги и ги следи дигиталните трендови во банкарството. Па, така, Шпаркасе Банка продолжува да ги унапредува банкарските производи и услуги, со цел да им пружи на клиентите врвно корисничко искуство, а воедно се стреми и кон едукација на клиентите за ползување на дигиталните канали што се безбедни и лесни за користење и извршување на сите банкарски услуги. Новите подобрени услови и погодности клиентот ќе ги почувствува не само при користењето на дигиталните канали, туку и кај процесот на кредитирање, депозитната понуда, дозволеното пречекорување, онлајн воспоставување деловен однос со банката и многу други иновации во најава.

Групацијата Ерсте и Штаермеркише Шпаркасе е една од водечките групации во областа на финансиски услуги во Средна и Источна Европа и опслужува повеќе од 17 милиони клиенти преку 3.200 експозитури. Во Македонија, Групацијата е застапена со Шпаркасе Банка и Шпаркасе Лизинг и опслужува повеќе од 120.000 клиенти во 35 експозитури.

Токму затоа, префрлете ја и вие својата плата во Шпаркасе Банка и искористете ја оваа уникатна понуда со многу придобивки!

ПР

Прикажи повеќе...

Економија

Битиќи ги презентира инвестициските можности на земјата пред група бизнисмени од Турција

Објавено пред

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска одржа средба со група од десетина бизнисмени и инвеститори од бизнис-асоцијацијата „Румелисијад“ од Бурса, Република Турција.

dobivaj vesti na viber

На средбата, која се одржа во организација на Македонско-турската стопанска комора (МАТТО), претставници од кабинетот на Битиќи, заедно со претставници од Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот, пред турските инвеститори одржаа и економска презентација, во која ги претставија инвестициските можности во земјата, но дадоа и одговор на прашањата и дилемите што инвеститорите ги имаа за конкретни сектори и потенцијали.

Во своето обраќање пред турската инвеститорска делегација вицепремиерот Битиќи истакна дека Република Северна Македонија нуди исклучително атрактивен пакет за поддршка на инвестициите и дека за определени дејности, како што се преработувачкиот сектор, ИКТ и производството на храна, компаниите може да добијат поддршка и до 50 % од вкупните инвестиции во основни средства.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството...

Свет38 минути

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не...

Свет40 минути

Британскиот министер: Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на армијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне со нова...

Свет44 минути

Зеленски тврди дека од руско заробеништво се ослободени повеќе од 1.000 украински војници

Повеќе од илјада Украинци беа ослободени од руско заробеништво за време на војната, рече Володимир Зеленски. Украинскиот претседател изјави дека...

Економија11 часа

ЕУ постигна договор за руската нафта

Членките на Европската унија се согласија да ја ограничат цената на руската нафта на 60 долари за барел, во согласност...

Свет11 часа

(Видео) Еруптираше најголемиот активен вулкан во светот, лавата се поблиску до градот

Лава тече од вулканот Мауна Лоа на Хаваите, кој е најголемиот активен вулкан во светот и чија ерупција започна на...

Свет14 часа

Сноуден се заколна на верност на Русија и доби руски пасош

Едвард Сноуден доби руски пасош откако се заколна на верност на земјата која го штити од американските власти од 2013...

Свет14 часа

Британија стравува од бактерија што се шири во училиштата, за помалку од месец починаа четири деца

Велика Британија стравува од епидемија на стрептокока А откако за помалку од еден месец од вообичаено безопасната бактериска инфекција починаа...

Македонија15 часа

Мицкоски: За само 3 дена од 5 до 7 декември ЕСМ ќе увезе струја за околу 4.200.000 евра

Продолжуваат во владата „хероите” со „херојските дела“ во енергетиката. Нов увоз на струја и ново авансно „херојско” плаќање. За само...

Македонија21 час

Триесет години „Макфакс“, десет години „А1он“ – медиумите на „Клип медија груп“ прославија јубилејни родендени

Првата независна новинска агенција „Макфакс“ прослави 30 години постоење, сега како дел од групацијата „Клип медија груп“, а јубилеи прославија...

Македонија22 часа

Лажни дојави за бомби во три основни училишта во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училиштата...

Свет22 часа

Орбан: Проширувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас би имало трагични последици

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека продолжувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас и енергија од нуклеарните централи...

Свет22 часа

Сана Марин: Војната во Украина покажа дека Европа не е доволно силна

Финската премиерка Сана Марин изјави во Сиднеј дека Европа „не е доволно силна“ сама да се спротивстави на Москва. Премиерката...

Регион22 часа

Ескобар: Србија мора да ја почитува границата со Република Српска

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, даде целосна поддршка на евро-атлантските интеграции на...

Економија1 ден

СДСМ: Даночна реформа, нема нови даноци и се укинува прогресивното даночење

Владата предводена од СДСМ од почетокот на наредната година почнува со етапно воведување нов даночен систем, чија главна карактеристика е...

Топ1 ден

Во Германија запленети 2.100 лажни часовници наменети за македонскиот пазар

Повеќе од 2.100 фалсификувани луксузни часовници се запленети во четвртокот на аеродромот во Франкфурт, соопшти полицијата. Во меѓувреме се појавија...

Македонија1 ден

Приватните превозници утрово на протест на „Илинденска“

Превозниците од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ утрово повторно го блокираа сообраќајот во Скопје на десната лента на булеварот Илинден. Директорот...

Свет1 ден

Бајден и Макрон: Русија е одговорна за воените злосторства во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден и францускиот претседател Емануел Макрон ветија дека Русија ќе одговара за „широко документираните злосторства и воени...

Свет1 ден

Бајден: Не планирам да разговарам со Путин во брзо време

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека не планира набргу да разговара со рускиот колега Владимир Путин, но е подготвен да...

Свет1 ден

Столтенберг: НАТО нема да биде вовлечен во војната на Путин

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека Северноатлантскиот сојуз нема да биде вовлечен во војната на Путин. „Руската...