Контакт

Економија

Сугарески до Галовеј: Можност за соработка со британски компании

Објавено пред

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, ја прими британската амбасадорка Рејчел Галовеј, при што ја информираше за инфраструктурните проекти што се реализираат во Македонија, како и за реформските закони што се спроведуваат во насока на усогласување со Европската регулатива.

Тој нагласи дека во тек е силен инвестициски циклус во инфраструктурата и ја отвори можноста за соработка со компании од Велика Британија.

„Денеска остварив средба со британскиот амбасадор на која разговаравме за проектите што ги реализираме во делот на инфраструктурата. Се надевам дека сите заинтересирани компании од Велика Британија ќе пројават интерес на јавните повици, што ќе ги објавиме во наредниот период за реализација на капиталните проекти во земјата”, изјави Сугарески.

Министерот Сугарески изрази благодарност за досегашната соработка и поддршката што Велика Британија ѝ ја дава на Република Македонија.

Економија

Милијардер понуди 5,2 милијарди евра за спас на голем американски трговски синџир

Објавено пред

Извршниот директор на потонатиот американски малопродажен синџир на „Сирс холдинг“, Еди Ламперт, понуди спас од стечај за 126 години старата компанија, ставајќи на аукција понуда од 5,2 милијарди долари.

Неговата понуда, која беше надградена во однос на првата, која изнесуваше 5 милијарди долари, ја надминала понудата на компанијата, дознава Ројтерс од извори блиски до аукцијата.

Новата понуда на милијардерот, би требало да спаси 45.000 работни места и 425 продавници низ САД.

Прикажи повеќе...

Економија

Европската Унија повеќе увезува отколку што извезува во светот

Објавено пред

Европската Унија во ноември 2018 година забележила помала размена на стоки со светот, наспроти брзиот раст на увоз во однос на извоз, додека надворешнотрговскиот биланс на еврозоната покажал вишок, покажува првата проценка на европскиот статистички уред.

Во студијата се 28-члнеки на ЕУ, според сезонските неприлагодени податоци, во светот извезла стока со вкупна вредност од 172,7 милијарди евра, што претставува зголемување од 2,6 отсто во однос на истиот месец минатата година.

Вредноста на увозот на стоки е зголемена за дури 7,6 проценти, на 175,9 милијарди евра, покажуваат најновите извештаи.

Тоа значи дека ЕУ лани во ноември забележала помала размена на стоки со светот од 3,2 милијарди евра. Во споредба, во ноември 2017 година бил остварен вишок од 4,9 милијарди евра.

Вредноста на размената на стоки меѓу членките на ЕУ во ноември, на годишно ниво пораснала за 2,5 проценти, на 313,1 милијарди евра. Еврозоната, според првите проценки на „Еуростат“, во ноември извезла стока со вкупна вредност од 203 милијарди евра, што претставува зголемување од 1,9 отсто во однос на истиот месец лани.

Прикажи повеќе...

Економија

Постојани шанси за вработување во македонските компании кои се дел од групацијата „Балфин“

Објавено пред

Една од најголемите приватни инвестициски групации во Југоисточна Европа, „Балфин“, во моментов во Македонија е присутна со две големи компании, „Нептун“ и „Ист гејт“. Станува збор за две претпријатија од различен калибар – „Нептун“ кој работи во сферата на продажба на бела техника и електроника и „Ист гејт“ во полето на градежништвото односно на изградбата на мултифунционалниот комплекс во Скопје кој ќе го носи истото име. Но, овие две компании како дел од големото семејство „Балфин“ кое брои повеќе од 5 000 вработени во девет земји, делат иста философија во однос на третманот, шансите за раст и вложувањето во вработените, информираат од „Нептун“.

„Нептун“ во моментов има 417 вработени, а генералниот директор, Горан Цветинов посочува дека бројот расте со динамика од 10 отсто годишно како резултат на отворањето на нови продажни салони, зголемување на обемот на работа и воведувањето на нови услуги.

„Секоја година планираме и инвестираме во обука и развој на вработените. На годишно ниво се определува план за обуки и програма за развој согласно потребите на компанијата, промените во околината и новитетите во работењето. Плановите и програмите за развој се однесуваат на новите и на постоечките вработени и се прилагодени на хиерархиските нивоа, секторот и природата на работата. Компанијата се грижи вработените на сите нивоа да бидат запознаени со новините во соодветната област“, објаснува Цветинов и дополнува дека најдобрите вработени, кои покажуваат извонредни резултати и желба за напредок, се вклучуваат во посебна програма за управување со таленти во организацијата.

МН: Шанси за домашни компании и работници

Ана Костовска која е менаџер за човечки ресурси во „Нептун“, се вработила во компанијата во 2015 година. Посочува дека менаџментот инвестира во своите вработени со обуки кои се важни и директно поврзани со успех во работата.

„Се организираат и обуки кои придонесуваат за личен развој на вработените. Дополнително, при отворање на слободни позиции предност им се дава на вработените во „Нептун“ што е позитивен индикатор за опциите за унапредување во рамки на компанијата“, вели Костовска.

Администраторот за продажба во „Нептун“, Мирјана Младеновска, е вработена во компанијата од 2005 година и досега имала многу шанси за раст и развој.

„„Нептун“ инвестира во своите вработени, но не секој ја користи таа шанса. Напредок има онаму каде што има и обострана соработка и желба за истото“, додава таа.

Горан Цветинов надополнува дека секоја апликација која доаѓа во „Нептун“, без разлика дали се работи за пријава на оглас или отворена пријава за вработување, внимателно се разгледува.

„Апликантите кои ги задоволуваат нашите критериуми се повикуваат на интервју или тестирање за да се оценат согласно нашите дефинирани критериуми. Кандидатите кои го поминуваат успешно прелиминарното интервју, се земаат во предвид за следната слободна позиција“, појаснува Цветинов.

МН: Соработка со образовни институции

„Нептун“ има воспоставено и релација со повеќе образовни институции во Македонија, со цел да се идентификуваат и привлекуваат студенти кои би можеле да се вклучат во програмите за развој на вработени.

„На овој начин ќе поттикнеме вработување и развој на апсолвенти или штотуку дипломирани кандидати, а секако останува и можноста за воведување на студентска пракса во компанијата“, вели Цветинов и додава дека воедно имаат континуирана соработка со Економскиот факултет при Љубљанскиот универзитет каде што редовно праќаат вработени на доусовршување во различни области.

Компанијата „Ист гејт“ е релативно нова и брои 15 вработени. Но, како и кај сите компании кои се дел од „Балфин“, главен фокус е вложување во општеството во кое функционираат. Поради тоа во моментов тече постапка за аплицирање на македонски претпријатија кои би биле ангажирани за изградба на мултифункционалниот комплекс со истото име, „Ист гејт“.

„Јавно го промовираме системот за е-набавки на „Ист гејт“. Сите компании имаат можност да се регистрираат во системот за да можат да ги следат сите повици и тендери, а нивните пријави и понуди се истовремено достапни до акционерите и одговорните инволвирани во процесот на набавки во компанијата. Ова ќе биде принципот на функционирање и понатаму при изградба на комплексот.  Не само поради ефикасноста, туку поради вредностите што ги промовираме како компанија: транспарентност, непристрастност и фер третман на сите подизведувачи при процесот на избор на партнери“, објаснува Игор Давков, извршен директор на „Ист гејт“.

Овие две компании како дел од семејството на „Балфин“ работат според принципите на големата инвестициска групација со седиште во Тирана. Идејата е да се стави акцент на вработените, на нивниот раст и развој знаејќи дека токму луѓето се тие што ја прават една компанија навистина голема и успешна.

„Балфин“ е една од најголемите приватни инвестициски групации во регионот која е позната по своите инвестиции во трговски центри, резиденцијални и комерцијални објекти, туристички проекти како што „Green Coast Resort“ и „Vala Mar Residences“, активности во модната и во рударската индустрија како и во сферата на малопродажбата со „Нептун“, „Џамбо“, „SPAR“ и други.

(ПР Текст)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николовски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Регион1 час

Најмалку седум деца мигранти речиси измрзнале на планинскиот премин меѓу Хрватска и БиХ

Најмалку седум деца мигранти, кои со родителите вчера тргнале пешки од Босна и Херцеговина преку планината Плешевица, се сериозно повредени,...

Македонија1 час

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор претставува политиката на...

Регион2 часа

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести2 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија2 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет3 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет3 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет4 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет4 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет14 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион15 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион16 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет17 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Македонија19 часа

(Видео) Филипче бара максимална казна за „Македонијалек“ за техничката грешка со декларацијата на МРП-вакцините

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што...

Истражувања20 часа

(ВИДЕО) Градоначалничката на Арачиново со службени пари купувала суџук, мирисливи свеќи, пилешки гради и дрвени лажици

Цигари, влажни марамчиња, мирисливи свеќи, калап за печење мафини, решо, дрвени лажици, чајник, се дел од работите што Општина Арачиново...

Култура21 час

Министерството за култура унапредува по етничка основа, а брка реномирани советници

На почетокот на годината Министерството за култура унапреди 20 службеници во разни сектори, а се поздрави со советникот и креатор...

Македонија22 часа

(Видео) Претседателските избори ќе се одржат на 21 април, а ќе има и локални во 3 општини

Поради Велигден, за една недела ќе се помести првичната идеја за одржување на претседателските избори на 14 април. Според процените...

Македонија22 часа

(Видео) Џафери: Не чувствувам одговорност, постапив во согласност со надлежностите

Вчера, во својство на претседател на Собранието, во согласност со моите надлежности, потпишав два указа и ги испратив во „Службен...

Вести23 часа

Каменос: Ќе сторам сè актуелната влада да не добие поддршка

Ќе ги искористам сите расположливи механизми што ми се на располагање сегашната влада да не добие поддршка за договорот од...

Досие