Контакт

Економија

Тевдовски: Добрите економски резултати се потврда на добрата фискална политика

Објавено пред

Растот на БДП во првиот квартал изнесува 4,1 проценти, додека невработеноста опаднала на 17,8 проценти, објави Државниот завод за статистика.

Најдобар раст од 13,6 проценти е забележан во секторот земјоделство, шумарство и водостопанство, додека градежништвото бележи раст од седум проценти. Раст има кај сите клучни сектори: индустријата, градежништвото, земјоделството и услужниот сектор.

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, вели дека ако продолжи ваквиот солиден раст, годинава може да имаме и повисока стапка на раст од проектираната 3,5 проценти.

„Забрзувањето на економскиот раст продолжува, што ја оправдува горната ревизија на економскиот раст на 3,5 проценти. Ако се оддржи ваквиот солиден раст таа проекција може да се надмине. Растот од 4,1 процент во првиот квартал е на широка основа, односно има раст кај сите клучни сектори. Ова ги потврдува другите позитивни движења: индустриското производство, извоз, кредитирање на претпријатија, наплата на приходи. Истовремено, сите овие позитивни резултати се најдобра можна потврда за исправноста на фискалната политика и општо на политиките на Владата“, вели Тевдовски.

Тој рече дека растот од седум проценти во градежништвото се должи пред се на нискоградбата и потврдува дека јавните капитални инвестиции фаќаат залет. Изградбата на патишта од страна на јавното претпријатие за државни патишта е зголемена за 200 проценти.

Тевдовски потенцира дека политиките се креираат во насока на поттикнување на домашната побарувачка што се гледа во растот на потрошувачката и инвестициите.

„Тука се гледа влијанието на порастот на платите и зголемената вработеност. Според последните податоци платите во март пораснале за 3,8 проценти, што се надоврзува на рекордно високиот раст од 5,9 проценти во 2018 година. Имаме сериозни мерки за поддршка со цел платите да растат, а фирмите да ја зголемуваат продуктивноста. Нашата цел е луѓето да бидат вработени и добро платени. И покрај тоа што не критикуваа дека дел од нашите политики ќе предизвикаат отпуштања, бројките јасно покажуваат дека вработеноста напротив расте, а воедно и платите“, нагласува тој.

Согласно податоците, во првиот квартал годинава креирани се 39,5 илјади работни места во однос на првиот квартал лани, што е раст од 5,3 проценти.

„Стапката на невработеност секако е доста намалена и тоа за 1,6 проценти во однос на претходниот квартал, или за 3,8 проценти помалку во однос на истиот период лани“, вели тој.

Тевдовски потенцира дека од трансферот на власта има околу 50 илјади повеќе вработени и околу 45 илјади помалку невработени.

„Пад на невработеноста, најмногу има кај младото население. Кај нив невработеноста во овој период е пониска за 10 проценти. Особено радува ваквото подобрување со оглед на тоа што невработеноста на младите е еден од главните проблеми во земјата нотиран редовно и од меѓународните организации“, вели тој.

Тевдовски додава дека тоа е високо намалување и дека меѓудругото воедно е и резултат на активните мерки. Во Буџетот за 2019 година предвидени се 1,1 милијарда денари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Уапсени 185 лица за подметнување пожари во Индонезија

Објавено пред

Полицијата уапси 185 лица осомничени за подметнување шумски пожари поради кои се шири густ и штетен чад низ југоисточна Азија.

Портпаролот на националната полиција рече дека обвинителството минатата недела официјално поднело кривични пријави против 23 лица, а 45 лица требало да излезат на суд подоцна овој месец.

Полицијата сè уште истражува други случаи.

Портпаролот рече дека на осомничените може да им се суди според законот за животна средина, кој предвидува максимална казна од десет години затвор за подметнување пожар.

Прикажи повеќе...

Економија

Почна аплицирањето за финансиска поддршка за јаболки од реколта 2018

Објавено пред

Од денеска до 15 октомври, сите кои произвеле јаболка во реколта 2018. година и количините ги предале на регистриран откупувач во период од 12 октомври 2018 година до 25  јуни 2019година, ќе можат да аплицираат за добивање на финансиска поддршка за произведено и предадено јаболко.

Сите кои произвеле и предале јаболки во регистриран откупувач по цена не повисока од 5 денари по килограм, во период од 12 октомври до 25 декември 2018 година, ќе може да добијат финансиска поддршка од 3 денари по килограм.

Три денари по килограм им следува и на оние земјоделци кои произведените јаболки ги предале по цена не повисока од 5 денари во преаботувачки капацитети во период од 26 декември 2018 година до 25 јуни 2019 година.

Сите земјоделци кои ги исполнуваат условите за добивање на оваа поддршка ќе може да аплицираат електронски и во барањето треба да прикачат потврда за предадено јаболко во преработувачки капацитет. Оние земјоделци кои не можат сами електронски да се пријават за добивање на финансиската поддршка, ќе можат да се обратат за помош во сите подрачни единици на МЗШВ.

Прикажи повеќе...

Економија

Бензините и дизелот поскапуваат

Објавено пред

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат половина, односно еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Малопродажната цена на бензинот „евросупер БС-98“ се зголемува половина денар, на 69,50 денари за литар.

Бензинот „евросупер БС-95“, дизелот и екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поскапуваат еден денар.

Новата цена на „евросупер БС-95“ е 67,5 денари за литар, на дизелот 62,5 денара за литар, а на екстра-лесното масло за домаќинство – 52,5 денара за литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува 0,494 денари, на 31,641 денар за килограм.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Македонија1 час

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка,...

Македонија1 час

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавните обвинители го стави...

Свет4 часа

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија4 часа

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија4 часа

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион4 часа

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ5 часа

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет5 часа

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Свет5 часа

Потона брод во Индија, се удавија 12 лица

Најмалку 12 лица се удавиле, а десетици се пријавени како исчезнати по несреќа во југоисточна Индија кога туристички брод со...

Регион16 часа

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион18 часа

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија19 часа

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија24 часа

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија1 ден

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет1 ден

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија1 ден

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа1 ден

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Европа1 ден

Сноуден: Нѐ следат на секој чекор

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само...

Култура2 дена

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Досие