Контакт

Економија

„Те-То“: Финансиската полиција неаргументирано напаѓа странски инвестиции во земјата

Објавено пред

„Недопустливо е Финансиската полиција да излегува на прес-конференции за медиумите
со бомбастични најави за наводен криминал кај најголемиот странски гринфилд-инвеститор во државата и тоа во фаза на интерни истражни постапки. Јавно се изнесуваат крајно паушални и неаргументирани наводи, кои допрва треба да се докажуваат во правни постапки. Ваквите неаргументирани јавни настапи и напади врз странски инвестиции од страна на сериозни институции, каква што треба да биде Финансиската полиција, се целосно во спротивност и на штета на клучниот приоритет на Владата за привлекување странски инвестиции во државата“, се вели во реакцијата на „Те-То“ АД Скопје во врска со кривичната пријава на Финансиската полиција поднесена против компанијата.

„Од самото соопштение до јавноста се гледа дека Финансиската полиција поднесува кривична
пријава за перење пари, без притоа да има доказ – судска пресуда. Постојните наводи за
перење пари и криминални дејства се базирани на информации од незавршени истраги за
кои се тврди дека се водат во Руската Федерација. Обвиненијата дека директорот на ‘Те-То’ АД предизвикал лажен стечај се целосно неосновани. Ова се гледа од ревизорските извештаи на ‘Те-То’ АД изработувани од реномирани ревизорски куќи, а кои се однесуваат на годишните сметки на компанијата за периодот откога таа почна со комерцијална работа до стапувањето во сила на планот за реорганизација. Фактот дека услови за стечај постоеле гo потврди и самата Топлификација АД, со тоа што на 30.5.2018 година поднесе предлог за стечај на ‘Те-То’ АД Скопје.

Обвиненијата дека директорот на ‘Те-То’ АД потпишал нотарски спогодби спротивно на
Законот за трговските друштва и Статутот на компанијата се исто така неточни бидејќи со
наведените спогодби се прави само одлагање на веќе достасани заеми, не се преземаат
никакви дополнителни обврски за компанијата, туку, напротив, компанијата ја подобрува
својата позиција во однос на веќе достасаните обврски. Тоа е во целост во согласност со Законот за трговските друштва и Статутот на компанијата. Уште повеќе, одлагањето на рокот на враќање на веќе достасани заеми не влијаел на фактот дека компанијата ги исполнува условите за реорганизација. Во согласност со Законот за стечајот, секое лице овластено за застапување на правното лице има право да поднесе предлог за отворање стечај, така што неточни се наводите дека директорот на ‘Те-То’ АД неовластено поднел предлог за стечај. Ваквиот неодговорен однос кон компанијата ‘Те-То’ АД Скопје ѝ нанесува непоправливи штети на деловната репутација, ја отежнува конкурентната способност на компанијата на европскиот пазар и го нарушува нејзиното нормално работење“, се додава во соопштението.

Во него се наведува дека ‘Те-То’ АД има сериозен позитивен импакт врз економијата во државата преку плаќање такси и други давачки во висина од 8 милиони евра годишно. Во компаниите на Групацијата Те-То и БЕГ работат околу 350 вработени, во голем дел високостручен инженерски кадар. ‘Те-То’ АД Скопје е најголемиот потрошувач на гас во државата, кој произведува топлинска и електрична енергија на начин поволен за животната средина. И покрај неоснованите дејства на истражните органи, компанијата ја продолжува својата дејност со сигурно и квалитетно производство на електрична и топлинска енергија во енергетскиот систем на државата. ‘Те-То’ АД Скопје со сите правни и законски мерки што се на располагање ќе докаже дека наводите од кривичната пријава се неосновани и ќе ги заштити интересите на компанијата, акционерите, доверителите, вработените и на државата, велат од компанијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Владата со мерки за да им се намалат загубите на одгледувачите на овци

Објавено пред

Владата на денешната седница донесе дополнување на Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2019 година за да им се намалат загубите на одгледувачите на овци и по предлог на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство одлучи да воведе нова дополнителна подмерка за предадено јагне во регистриран кланичен капацитет во висина од 400 денари за грло.

Прикажи повеќе...

Економија

Буџетот за поддршка на иновациите на компаниите ќе се зголеми 12 пати 

Објавено пред

Владата го донесе новиот текст на одлуката за давање согласност на „Програмата за измени и дополнувања на среднорочната програма за работа на Фондот за иновации и технолошки развој за финансиска поддршка на микро, мали и средни претпријатија за 2018-2020 година“.

Со предложените измени се предвидува проширување на буџетот на планираните јавни повици за технолошки развој од планот за економски раст, како и проширување на буџетот за финансирање проекти во рамките на тековниот повик за комерцијализација на иновации. Со овие измени директно или индиректно се таргетирани помеѓу 170-200 компании (во зависност од буџетите и конечната одлука на Комитетот за одобрување кофинансирање) од пристигнатите 487 апликации.

Вкупниот обем на планирани инвестиции кај овие компании е малку над 87 милиони евра, од кои 67 отсто или над 58 милиони евра се побарано учество на Фондот, а 33 отсто или околу 29 милиони евра се сопствени средства, кои апликантите планираат да ги вложат во домашната економија. Иницијално предвидениот буџет за овој јавен повик е 5 милиони евра, со што аплицираниот износ се надминува речиси 12 пати.

Прикажи повеќе...

Економија

Минималната плата ќе се коригира за 16 отсто

Објавено пред

Владата на седница го утврди предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за минималната плата во Република Северна Македонија. Со измените се создаваат услови за корекција на минималната плата за 16 отсто, односно од 12.507 денари на 14.500 денари во нето-износ со исплатата на платата за декември 2019 година, што претставува зголемување од речиси 60 отсто во однос на минималната плата пред првата корекција во 2017 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 часа

Пропадна планот на Џонсон за брегзитот

Британските законодавци го одобрија предлог-законот на премиерот Борис Џонсон за брегзитот, но одбија да биде усвоен во рок од три...

Свет8 часа

(Видео) Путин и Ердоган го објавија планот за Сирија

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, по средбата со рускиот претседател Владимир Путин, која траеше повеќе од шест часа, соопшти...

Македонија9 часа

Одобрени 60 милиони денари за чистење на линданот во ОХИС

Владата на денешната 160-та редовна седница донесе одлука за одобрување 60.000.000 денари од буџетот за 2019 година за чистење на...

Македонија9 часа

САД го ратификува протоколот за членство на земјата во НАТО

Сенатот на САД попладнево го изгласа протоколот за членство на Македонија во НАТО. За протоколот гласаа 92 сенатори, а двајца...

Топ10 часа

Момче од Швајцарија повредено при пад на Матка

Изутринава, во 8.40 часот, од Ургентниот цетар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека вчера со тешки телесни повреди...

Македонија13 часа

Одбиени барањата на Јанева и Боки 13 за укинување на притворот

Основниот кривичен суд Скопје ги одби барањата за укинување на мерката притвор на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и...

Македонија15 часа

Вучиќ: Дали за косовското прашање ќе добиеме гаранции од ЕУ какви што доби Северна Македонија?

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за австрискиот весник „Стандард“ ја исклучи можноста Белград да го признае Косово во актуелните...

Македонија16 часа

(Видео) Нови вработувања и подобри услови за истражувачка работа бараат од Институтот за хемија

Создаваме способни оформени кадри кои заминуваат во странство бидејќи со години не се овозможуваат вработувања на млади соработници, уловите за...

Македонија16 часа

Ѓоко Поповски повторно доби 9 години затвор за набавката на полициски возила

Судијката Добрила Кацарска попладнево повторно го осуди на казна затвор од 9 години поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, откако...

Македонија17 часа

Вебер: Од Скопје и Тирана баравме многу, а сега вратата им е затворена пред носот

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно ја осудија одлуката за одложување на преговорите со Северна Македонија и...

Македонија18 часа

Заев: Не треба да го одложуваме пописот, ќе разговараме со директорот за термините

Пописот не треба да го одложиме, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање. Тој најави дека следната недела ќе...

Македонија18 часа

Туск пред пратениците во ЕП: Голема грешка е одлуката за Северна Македонија и Албанија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска пред пратениците во Европскиот парламент рече дека е голема грешка тоа што не...

Свет19 часа

Нарухито прогласен за јапонски цар, помилувани половина милион осуденици

Јапонската влада помилува околу 550.000 осуденици за помали кривични дела по повод востоличувањето на императорот Нарухито. Одлуката, одобрена од владата...

Свет20 часа

„Фејсбук“ ги објави новите мерки за претседателските избори во САД

„Фејсбук“ најави дека внимателно ќе ги следи „медиумите кои се контролирани од државата“ и се обидуваат да манипулираат со расположението...

Регион20 часа

Грчката полиција изнесе малолетници од кино на филмот „Џокер“

Во Грција изби широка полемика зошто полицијата минатиот викенд изнела малолетници од две кина во Атина, во кои се прикажувал...

Свет20 часа

Торнадо остави неколку илјади домаќинства без струја во Далас

Десетина илјади домаќинства и деловни објекти во Далас останаа без струја поради торнадо што го погоди овој американски град. Ударите...

Регион20 часа

Чавушоглу: Санкциите и заканите нема да нè спречат во офанзивата во Сирија

Меѓународните санкции или закани со санкции нема да ја присилат Турција да ја спречи својата афанзива во Северна Сирија, изјави...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Едногласно ја преименувавме коалицијата во „Обнова на Македонија“

По средбата со коалициските партнери, Мицкоски рече дека едногласно се договориле да го сменат името на коалицијата во „Обнова на...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски на средба со коалициските партнери

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва во седиштето на партијата е на средба со своите коалициски партнери. Состанокот следува по...

Регион1 ден

Протест пред француската амбасада во Бугарија против одлуката на Макрон за Северна Македонија

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред француската амбасада во Софија за да го искажат своето несогласување...

Досие