Контакт

Економија

Трамп најави царини на сѐ што ќе стигне од Кина

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, се закани со царини на сѐ што ќе стигне од Кина.

Најновиот пакет предвидува царини од 25 отсто на нова количина стока увезена од Кина, вредна 16 милијради долари, што ќе почне да се наплаќа од 23 август.

Администрацијата одлучила да примени царини на 279 од 284 производи кои на листата за царинење беа додадени во јули, а чијашто вредност изнесува околу 16 милијарди долари годишно.

На оваа листа се наоѓаат претежно индустриски производи, како што се парните турбини и носачите на железо.

Американската администрација подготвува и царини од 25 отсто на дополнителните кинески производи, вредни 200 милијарди долари, а Трамп се закани со царини на речиси сè што од Кина се продава во САД.

Увозот на кинеската стока и услуги во САД лани достигна вредност од околу 524 милијарди долари. Двете најголеми светски економии се во трговски спор поради обвинувањата на Вашингтон дека Кина користи предаторска тактика во обид од САД да ја преземе технолошката надмоќ, по пат на сајбер-кражба и бара од американските компании да ги обелоденат трговските тајни во замена за пристап на кинескиот пазар.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Кина внесе рекордни 83 милијарди долари во банкарскиот систем

Објавено пред

Кинеската централна банка на Кина денска вшприца 560 милијарди јуани (83 милијарди долари) во домашниот банкарски систем, што е рекорден износ инјектиран во еден ден, оценува каналот Си-ен-би-си.

Приносот на 10-годишната кинеска државна обврзница по тоа, падна под 3,1 отсто, што е најниско ниво во повеќе од две години според базата за финансиски податоци „Винд“.

Денешното рекордно вшприцување на централната банка беше реализирано преку реверзна репо-аукција или со купување краткорочни обврзници од одделни комерцијални банки со цел кредиторите да имаат повеќе готовина.

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) Откупени над 15 милиони килограми тутун по просечна цена од 210 денари за килограм

Објавено пред

Од вкупно откупениот тутун, 94 проценти веќе е исплатен кон тутунопроизводителите, а тоа се речиси 50 милиони евра, кои веќе се исплатени од страна на откупувачите кон тутунопроизводителите за целокупниот откупен тутун од оваа година, изјави министерот за земјоделство, Љупчо Николовски, за време посетата на откупните пунктови за тутун во Скопскиот Регион.

„Очекуваме непречен откуп до исплаќање на целокупната откупена количина. Оваа година обезбедени се средства за навремена и целосна исплата на субвенциите на тутунопроизводителите, а тоа се околу 5 милиони евра повеќе пари од предходните години, кои државата овој период, односно со почетокот од минатата година, веќе ги обезбедува за тутунопризводителите“, изјави Николовски.

Според податоците од Државниот инспекторат за земјоделство, досега се откупени над 15,3 милиони килограми тутун по просечна откупна цена од 210 денари за килограм.

„Со ланската исплата на субвенциите од реколта што се исплаќаше ние исплативме 26.390 корисници. односно 28 милиони евра навремено, без селекција, во еден ден“, посочи директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски.
Директорот на ДИЗ, Благој Индов, рече дека процесот тече без големи проблеми.

„Постојано сме на терен на откупните пунктови и во фирмите за проверката на процесот со откупот. Досега немавме никакви проблеми. На неколку места се случија ситни интервенции и пријави за кои веднаш интервениравме и на задоволство на тутунарите тие се решија. Минатата недела имавме контрола кај сите откупувачи, каде што проверувавме како тече исплатата. Секаде оди нормално како што е договорено“, изјави Индов.

Во владина процедура влезе новиот Закон за тутунот и тутунските производи, кој предвидува укинување на евидентните листови или т.н. бели картони, кои за реколтата од 2019 година ќе се спроведат како пилот.

Со оваа законска одредба МЗШВ значајно ќе ги намали бирократските процедури за тутунарите на начин што тутунарите ќе склучуваат договори директно со откупните претпријатија. Истовремено, овој закон предвидува понатамошно усогласување со европските директиви и најдобри примери од ЕУ во контекст на приспособување кон европските стандарди.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Анкета: Џабе ни е јазикот кога младите си заминаа во странство

Објавено пред

„Џабе ни е двојазичност кога младите континуирано бегаат од државата. Заев само зборува, зборува на празно, каде е таа плата од 500 евра“, изјави еден граѓанин во анкетата на „Макфакс“ на прашањето какви промени би донел Законот за јазиците во животот на граѓаните.

Главно тие не се против ваквиот закон, но тој за нив нема значење ако не се промени економската ситација и не престане иселувањето на младите.

„Не ми пречело, ниту ми пречи да зборувам и македонски и албански и кој било друг јазик. Што ако го носат тој закон кога ние пак остануваме тука во ова Скопје, под ова небо, со мали плати и борба за гола егзистенција“.

„Тоа се приказни за мали деца. На кој политичар му е гајле за народот. Ги видовме сите, само манипулираат. Си прват што сакаат, а луѓето нека се мрзнат на снегот“, велат анкетираните за „Макфакс“.

На политичарите им порачаа дека се избрани да ги решаваат реалните проблеми во државата, пред сè, подигање на стандардот со повисоки плати, а не да ги замајуваат со политиканство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија58 минути

(Видео) Анкета: Џабе ни е јазикот кога младите си заминаа во странство

„Џабе ни е двојазичност кога младите континуирано бегаат од државата. Заев само зборува, зборува на празно, каде е таа плата...

Македонија1 час

Три илјади анкетни листови за имотот на функционерите заглавени во антикорупциската комисија

Повеќе од 60 претставки за корупција и триесетина предмети за судир на интереси стојат во фиоките на Државната комисија за...

Македонија1 час

(Фото) Олимпија фати морбили

Посине споменикот на мајката на Александар Македонски, Олимпија, која се наоѓа на плоштадот Карпошово востание. На спомениците на Олимпија и...

Македонија2 часа

Скопјани принудувале малолетничка на проституција

Обвинителството отвори истражна постапка за трговија со дете кога било пријавено дека двајца скопјани принудувале 16-годишно девојче да врши полови...

Македонија3 часа

(Видео) Лашкоска: СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција

СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција. Сака насилнички со ЕУ-знаме да го протурка без дебата. Третпат...

Македонија3 часа

Претседателот на грчкото собрание смета дека договорот од Преспа е историски моќен

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат преспанскиот договор, бидејќи, како...

Македонија4 часа

Цаноски бара 40 милиони евра отштета за уривањето на „Космос“

На денешното судско рочиште за предметот на СЈО, ТНТ, за уривањето од политичка омраза на комплексот „Космос“, бизнисменот Фијат Цаноски...

Македонија5 часа

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николоски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Македонија6 часа

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор претставува политиката на...

Регион6 часа

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести6 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија6 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет7 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет7 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет8 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет9 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет19 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион19 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион20 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет21 час

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Досие