Контакт

Економија

„Фени“ да се продава на јавна лицитација, побара бугарски „Минстрој“

Објавено пред

Запирање на стечајот на „Фени“, впаричување на имотот и јавна лицитација за избор на компанија што ќе стопанисува со комбинатот, побара денеска бугарската компанија „Минстрој холдинг“. Адвокатското друштво „Тошиќ и Јевтиќ“, застапници на „Минстрој“, смета дека со предложениот план за реорганизација нема да се постигне целта на стечајната постапка оти доверителите нема да бидат намирени, односно ќе бидат намирени во износ од 15 отсто.

„Стечајот е отворен поради долг од 64 до 65 милиони евра, а имотот на ‘Фени’ е проценет на 72 милиона евра. Долговите на ‘Фени’ се помали од неговиот имот. Наше мислење е дека со впаричување на имотот, како алтернатива чија основа произлегува од законските одредби на Законот за стечајот, ќе се постигне многу поголема цена, доверителите ќе се намират во целост и ќе се добие сигурен инвеститор кој ќе вложи во иднината на ‘Фени’“, рече Ивица Јевтиќ, правен застапник на „Минстрој“.

Додека трае компанијата „Минстрој“ е подготвена да плаќа трошоци за струја и да одвојува пари за платите на вработените до завршување на постапката.

И Јевтиќ, исто како и „Транспареси интернешнл – Македонија“, смета дека планот за реорганизација на „Фени“ е поднесен по истекот на законскиот рок и поради тоа апелира стечајната судијка да постапи по Законот за стечајот.

„Неподнесувањето на планот за реорганизација во предвидениот строг и задолжителен законски рок, во согласност со одредбите од Законот за стечајот, бара од стечајниот судија веднаш да донесе решение за впаричување на имотот на должникот, нешто што не е направено“, рече Јавтиќ.

Тој апелира до стечајниот судија и до собранието на доверители да го имаат предвид фактот дека постои можност да не се одобри планот за реорганизација, со впаричување да се намират сите доверители и комбинатот повторно да работи.

На прашањето зошто не се јавиле на огласот за преработка на руда и зошто не поднеле и тие план за реорганизација на комбинатот како постапки низ кои јавно се бараше решение за „Фени“ изминатите месеци, правните застапници на „Минстрој“ велат дека нивниот став е дека решение за „Фени“ не треба да се бара на тој начин.

Адвокатот Јевтиќ рече дека имале интензивни преговори со доверителите за обесштетување, а како гарант за сериозните намери депонирале 10 милиони евра во една од комерцијалните банки во Република Македонија, но нивните понуди биле одбиени без образложение.

Тие нудат 100 милиони вкупна инвестиција во комбинатот, враќање на сите вработени на работа, дополнителни 300 вработени за рудникот „Режаново“ за кој велат дека ќе биде ставен во функција, просечна плата од 500 евра, намирени доставувачи и нови инвестиции во комбинатот.

Од адвокатското друштво тврдат дека нивната реакција не е задоцнета и покрај тоа што „Фени“ веќе работи и сите вработени си ги задржаа работните места.

Од ГСОЛ, компанијата што сега е закупец на „Фени“, велат дека исплатени во целост се 85 отсто од доверителите, а во интензивни преговори се и со другите 15 отсто. Тие во март ја рестартираа фабриката и велат дека „Фени“ веќе има извоз. Од компанијата велат дека просечната плата на вработените е 25.000 денари и најавуваат дека трендот за зголемување на платите ќе продолжи во согласност со растот на производството. Очекуваат до ноември да почне со работа и втората производна линија, која сега не е во функција.

Обвинувањата дека планот за реорганизација е поднесен по истекот на рокот, минатата недела ги демантира стечајниот управник на „Фени“, а од велешкиот суд изјавија дека стечајната постапка се одвива во согласност со законот. Собранието на доверители, на кое ќе се одлучува по предложениот план за реорганизација, е закажано за 20 јуни.

За предлогот за впаричување на имотот, кој минатата недела го даде и „Транспаренси интернешнл – Македонија“, вработените се изјаснија дека е против нивните интереси оти го разбираат како ликвидирање на фабриката и згаснување на печките.

Денешната прес-конференција на „Минстрој холдинг“ ја следеше и претседателката на „Транспаренси интернешнл – Македонија“, Слаѓана Тасева, која рече дека сака да е во тек со сè што се случува во „Фени“.

 

Економија

Донесени нови мерки за поддршка на земјоделството

Објавено пред

Од

Министрите на денешната 83. владина седницата ги прифатија и предлог-измените на Програмата за финансиска поддршка во земјоделство за 2018 година.

Како што информираат по завршувањето на седницата од владината прес-служба со овие измени, по 2 денара субвенција за килограм ќе добијат регистрираните откупувачи и трговците кои до 15 септември годинава ќе откупат индустриски сливи за најмалку пет денари или свежи сливи по минимум осум денари.

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) Сугарески: Не е точно дека Владата намерно го поништи тендерот за евтини летови

Објавено пред

Од

Во Македонија има закони и процедури кои мора да се почитуваат до последната точка без исклучок, реагираше министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски, по низата обвинувања од ВМРО-ДПМНЕ.

„Јавниот повик со точно утврдени критериуми и услови беше објавен на 28 јуни, со рок на достава на барањето до 27 јули годинава. До крајниот рок истиот ден беше доставено само едно барање за финансиска поддршка, комисијата формирана од Министерството за транспорт и врски, веднаш пристапиле кон разгледување на барањето, а во самата постапка, комисијата утврдила дека доставено барање не е доставено согласно со точка 2 точка 1 од документацијата за барање, односно на трите запечатени внатрешни пликоа не е наведен полниот назив и адреса на авиопревозникот, што е еден од условите пропишани во документацијата за барање“, вели Сугаревски.

Тој на денешната прес-конференција додаде дека како резултат на извештајот од комисијата, министерството донело одлука да го поништи јавниот повик. Сугаревски посочува дека не е точно дека Владата намерно го поништила јавниот повик за доделувањето финансиска поддршка за евтини летови. Министерот додаде дека комисијата постапила согласно со сите законски прописи.

Прикажи повеќе...

Берзи

Биткоинот падна под 6 000 долари

Објавено пред

Од

Вредноста на еден биткоин падна во еден момент под 6 000 долари. Во исто време, и другите криптовалути се на драматично низок пат.

Биткоинот во вторникот падна за 4,5 проценти на 5,975.21 долари, а во моментов се тргува за 6,058 долари. Етреумот падна за 7,3 отсто на 263,09 долари, ХРП за 5,2 отсто на 0,26 долари, биткоин кеш за 7,9 отсто на 489,91 долари, стелар за 7,8 отсто на 0,20 долари.

Поточно, целиот криптопазар падна за околу 10 проценти во последните 24 часа.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 часа

(Фото и Видео) Застрашувачки видео снимки од рушењето на надвозникот во Италија

Италијанската полиција на социјалната мрежа „Твитер“ објави видео на кое се гледа моментот на рушењето на надвозник во близина на...

Македонија8 часа

Владата донесе одлука за спроведување кампања за референдумот

Владата донесе одлука да спроведе процес на планирана јавна комуникација од јавен интерес – кампања за референдумот. По потпишувањето на...

Македонија11 час

Владата го разреши директорот на БЈБ, Лазе Велковски, поради скандалот со џипот

Владата на денешната владина седница го разреши  директорот на Бирото за јавна безбедност, Лазе Велковски. Со БЈБ сега ќе раководи...

Македонија14 часа

Зошто редовно се калкулира и навреме не се објавува тендер за набавка на инсулин?

Министерот за здравство, Венко Филипче, сè уште не најде долготрајно решение за проблемот со недостиг на инсулин за дијабетичарите. По...

Македонија14 часа

УЈП ќе има неограничен пристап до сметките на граѓаните, но тој треба да биде контролиран

Увидот на Упрвата за јавни приходи во личните податоци мора да се ограничи, а евентуалната размена на податоците со банките...

Економија15 часа

Четири компании со иновации изјавиле дека се поврзани со функционери

Четири од вкупно 77 компании добитници на грантови за иновации изјавиле дека во сопственичката структура имаат лице носител на јавна...

Економија17 часа

Ердоган најави бојкот на електронските уреди од САД

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека ќе следува бојкот на електронските уреди од САД  по заострувањето на односите со...

Топ18 часа

Почина шестмесечно бебе во Штип

Шестмесечно бебе без знаци на живот вчера било донесено во штипската болница. На неговото тело немало траги на насилство, а...

Свет19 часа

Трамп го потпиша законот за одбранбена политика вреден 716 милијарди долари

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го потпиша законот за годишната одбранбена политика, вреден 716 милијарди долари, што предвидува модернизација и...

Економија20 часа

Светски познатиот американски бренд за брза храна КФЦ доаѓа во Македонија

Премиерот Зоран Заев синоќа оствари средба со Фатмир Зимбери, сопственик на лиценцата за отворање ресторани за брза храна на американскиот бренд...

Топ20 часа

Пожар во „Неуромедика“, штетата сѐ уште не е утврдена

Пожар избувнал ноќеска во болницата „Неуромедика“ во центарот на Скопје. Како што информираат од Противпожарната бигада на град Скопје, пожарот...

Македонија20 часа

Владата на седница ќе го разгледа предлогот за разрешување на директорот на БЈБ

Владата денeска на седница ќе го разгледа предлогот за разрешување на директорот на Бирото за јавна безбедност, Лазе Велковски, кој...

Македонија1 ден

По објавата на ,,Макфакс”, Министерството за здравство уште утре ќе распише тендер за набавка на инсулин

По објавата на ,,Макфакс” за недостиг на инсулин во државата, Министерството за здравство одлучи уште утре да распише тендер за...

Економија2 дена

(Видео) Заев: УЈП ќе ги гледа сметките оти најмала наплата на даноците има кај оние со најголеми приходи

Увидот на Управата за јавни приходи (УЈП) во банкарските сметки на граѓаните ќе служи само за државата да си ги...

renata-jakimovic renata-jakimovic
Македонија2 дена

Дијабетичарите принудени меѓу себе да си позајмуваат инсулин бидејќи го нема во аптеките

На повидок е нова инсулинска криза во Република Македонија, дијабетичарите со месеци мака мачат да дојдат до лекот од кој...

Македонија2 дена

(Видео) Лазе Велковски останува во МВР и по евентуалното разрешување

Лазе Велковски, директор на Бирото за јавна безбедност, ќе остане во МВР, дури и ако Владата на утрешната седница го...

Регион2 дена

Ставен под контрола пожарот на грчкиот остров Евија

Ставен е под контрола шумскиот пожар што избувна вчера на грчкиот остров Евија. Поради пожарот, на островот претходно денеска беше...

Македонија2 дена

За четири дена 528 пријави од дијаспората за претстојниот референдум

На повикот на Државната изборна комисија преку интеренет-апликација, со која гласачите од дијаспората може електронски на страницата да поднесат барање...

Македонија2 дена

Претседателот на Бугарија бара анекс-договор со Македонија

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, смета дека македонскиот премиер, Зоран Заев, не ѝ се извинил на соседната земја по изјавата...

Македонија2 дена

Чавков и пратениците следната недела на суд за крвавиот четврток

Следната недела, на 22 август, обвинетите за настаните во Собранието на крвавиот четврток повторно седнуваат на обвинителна клупа. Меѓу нив...

Досие