Контакт

Економија

Владата очекува стабилна економија и пораст кон крајот на годината

Објавено пред

Стабилна економска ситуација, со стабилни приходи во Буџетот и нивен пораст во последниот квартал од годинва, се очекувањата на Владата во однос на економската ситуација во државата, изјави новоизбраниот вицепремиер за економски прашања Владимир Пешевски

dobivaj vesti na viber

По завршувањето на состанокот кај премиерот Никола Груевски, новиот вицепремиер задолжен за економскиот сектор Владимир Пешевски на новинарите им изјави дека во однос на економската состојба во државата во текот на летото се очекува стабилност, но не онаква каква што беше најавена од некои министри.„Приходите во Буџетот очекуваме да бидат стабилни, со благ раст во последниот квартал од годината“, додаде Пешевски. Вицепремиерот не сакаше да дава прогноза дали ќе се направи ребаланс на Буџетот, откако веќе поранешниот министер за финансии Трајко Славески препорача од собраниската говорница при неговото разрешување. Пешевски најави дека следната недела ќе има повеќе информации за тоа, но го потенцираше дека оптимизмот го темели на запирањето на падот на девизините резерви. „Она што знаеме е дека падот на девизните резерви е сопрен, а во последниот месец има и покачување, што значи дека определени мерки што биле преземени предхоно од Владата дале резултати. Обично политиките кои се воведуваат не даваат резултати на краток рок, туку е потребно малку повеќе време. Значи определни позитивни сигнали веќе се гледаат. Да не се лажеме, периодот во кој се наоѓаме е доста тежок и сложен, но мора да работиме со оптимизам бидејќи нема напред ако нема оптимизам“, изјави Пешевски.Одговорајќи на прашањата за потребите на приватниот сектор во кој се чувствува кризата и кои ќе бидат приоритетите на Владата, новиот вицепремиер ја нагласи важноста од зачувување на стабилниот курс на денарот.„Кај компаниите многу е важна стабилноста на курсот на денарот што е приоритет за Владата и сакам да порачам дека барем во оние мерки што се во нејзин домен, ќе сториме се’ тој да биде задржан. Работиме на некои други мерки. Во текот на третиот квартал ќе дојде и до операционализација на кредитот од Европска инвестициона банка за кој очекуваме да даде позитивни ефекти. Веќе има сериозни најави и од компании каде што делумно ќе биде употребено за подобрување на нивната ликвидност, а во определни случаи така и самата мерка е дизајнирана, да биде употребена и за инвестициони активности“, одговори Пешевски.За неговиот став во однос на буџетската политика и дали таа во време на криза треба да биде поекспанзивна или треба да се штеди и каква треба да биде структурата на расходната позиција на буџетот, Пешевски рече дека во овој момент не би можел да даде прецизен одговор и оти му е потребна подобра координација со министерот за финансии. Покрај премиерот Груевски на работниот состанок попладнево во Владата присуствуваа вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, министерот за економија Фатмир Бесими, министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, министерот за земјоделство шумарство и водостопанство Љупчо Димовски и министерот за труд и социјална политика Џељал Бајрами. Тоа беше прв координативен состанок со министрите задолжени за економскиот сектор заедно со премиерот Груевски за негово запознавање со проектите и случувањата во економската сфера.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Од полноќ стапува во сила забраната за увоз на руски јаглен во ЕУ

Објавено пред

Со завршувањето на преодниот период стапија во сила пакет-санкциите што земјите од ЕУ ги усвоија во април, а кои вклучуваат забрана за увоз на јаглен од Русија.

dobivaj vesti na viber

Така, се забранува купување, увоз или трансфер во ЕУ на јаглен и други цврсти фосилни горива по потекло или извезени од Русија, во вредност од осум милијарди евра годишно.

Првата од енергетските санкции на ЕУ против Русија беше забраната за купување јаглен. Забраната за увоз на нафта од Русија се очекува да стапи во сила во декември.

Русија беше земјата што испорача најмногу јаглен до земјите на ЕУ, околу 25 отсто од нејзиниот извоз на јаглен беше во Европа.

Од друга страна, земјите од ЕУ добија 45 отсто од вкупниот увоз на јаглен и 70 отсто од термичкиот јаглен што се користи за производство на електрична енергија од Русија.

Според податоците на руското Министерство за енергетика, Русија во 2021 година на ЕУ ѝ продаде 48,7 милиони тони јаглен, пренесе „Танјуг“.

Прикажи повеќе...

Економија

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Објавено пред

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за време на пандемијата, а тоа што институциите немаат целосни податоци колку пари досега се вратени во буџетот, ќе резултати со намалени приходи од 23 милиони евра во државниот буџет, откри ревизијата за Државниот завод за ревизија.

dobivaj vesti na viber

Според анализата на ревизијата, работодавците и физичките лица корисници на мерките за субвенционирање придонеси и исплата на плати вратиле само 29 % од пресметаната обврска за враќање, што како ефект има помалку вратени средства во буџетот во износ од 16 милиони евра.

Дополнително, поради тоа што не е предвиден начин на контрола и враќање на доделените средства за еднократна финансиска поддршка на физички и правни лица од одделни дејности, ревизорот смета дека постои ризик правните субјекти што не ги исполниле условите да не ги вратат средствата во буџетот во износ од седум милиони евра.

„Наведените состојби предизвикуваат намалени буџетски приходи во вкупен износ од 1.437.005 илјади денари, односно околу 23 милиони евра“, се вели ревизорскиот извештај.

ДЗР изврши ревизија на преземените мерки и политички за поддршка на вработувањата и професиите погодени од економската криза предизвикана од Ковид-19, а извештајот дава одговори дали мерките биле ефикасни креирани, реализирани и контролирани од институциите.

„Со ревизијата ги опфативме планирањето и реализацијата на шесте пакети економски мерки донесени од Владата на РСМ во 2020 и 2021 година во делот на мерките за финансиска поддршка за субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување, финансиска поддршка на работодавците за исплата на плати, финансиска поддршка за физички лица што вршат самостојна дејност, паричен надоместок за сите лица што останале без работа од 11 март до 30 април 2020, како и мерки за поддршка на професиите погодени од здравствено економската криза – поддршка за спортистите, самостојните уметници и културните работници. Со оваа ревизија на успешност опфативме 36 % од вкупно планираните средства за 2020 и 2021 година преку владината програма ‘П-мерки за справување со ковид-кризата’, што претставува 12.637.534 илјади денари (околу 205 милиони евра), од кои реализирани се 11.512.447 илјади денари“, велат од Државниот завод за ревизија.

Нецелосните податоци за бројот на работодавци што ја исполниле или не ја исполниле обврската за враќање на финансиската поддршка во утврдените рокови и како ефект има помалку вратени средства и остварување помали приходи во буџетот.

Со извршената ревизија е утврдено дека постои висок степен на реализација на опфатените мерки за финансиска поддршка за исплата на плати и поддршка на професиите, но и дека постојат и разлики во податоците за број на корисници и одобрени или исплатени средства на корисниците што се презентираат од разни
надлежни институции.

„По спроведената реализација на мерките за финансиска поддршка на работодавците за исплата на плати, УЈП има утврдено дека одреден број работодавци – корисници на поддршка им немаат исплатено плата на вработените. Бројот на работодавци што не исплатиле плата до јануари 2022 година изнесува 135 за вкупно 435 вработени за износ на искористена поддршка од 6.317 илјади денари, што како ефект има ненаменско располагање со доделената финансиска поддршка. Ненавременоста и малиот опфат на спроведени теренски контроли од 0,53 % од доделениот износ на финансиска поддршка, начинот на избор на работодавци за контрола, како и недоволната кадровска екипираност на институциите, создаваат ризик дека некои од работодавците искористиле средства од финансиската поддршка, без исполнување предвидени услови со уредбите и законите“, открива извештајот.

Орце Костов

Прикажи повеќе...

Економија

На полноќ во ЕУ стапува во сила забраната за увоз на руски јаглен

Објавено пред

Земјите членки на ЕУ веќе нема да смеат да увезуваат јаглен од Русија по преодниот период, кој завршува денеска на полноќ. Ембаргото е дел од петтиот пакет-санкции, што ЕУ го договори во април и ќе стапи во сила од четврток, пренесуваат светските агенции.

dobivaj vesti na viber

Земјите на ЕУ се согласија за преоден период од 120 дена за да ѝ дадат време на индустријата да се приспособи на забраната за увоз. Во април Европската комисија објави дека ембаргото за јаглен може да ја чини Русија околу 8 милијарди евра годишно.

Ембаргото за јаглен на ЕУ беше првата енергетска санкција на Русија. Во подоцнежниот пакет, Европската Унија, како што стои во написите, го забрани увозот на руска нафта за да го зголеми притисокот врз Москва. Нафтеното ембарго треба да стапи во сила на крајот на годината, со исклучоци за неколку земји, кои се особено зависни од руската нафта. Тука спаѓа и Унгарија, на која ќе ѝ биде дозволено да продолжи да испорачува нафта преку цевководи од Русија.

Рускиот оператор на нафтоводот „Транснефт“ во вторникот објави дека е запрен транспортот на нафта од Русија за Унгарија, Чешка и за Словачка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

КЗБ за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава препорачува изолација и епидемиолошко следење

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници...

Македонија12 часа

Кабинет на Пендаровски: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер

„Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот ‘Св. Прохор Пчињски’ за Илинден беше од времен карактер со цел да...

Европа12 часа

Силвио Берлускони најави враќање на политичката сцена

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (85) најави дека ќе се кандидира за место во Сенатот на изборите следниот месец и...

Топ13 часа

Фатен е бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор од над 10 години

Од МВР информираат дека денеска (10.8.2022) во 16:45 часот полициски службеници од Оперативен тим – потраги при СВР Скопје во...

Свет13 часа

Кинескиот амбасадор во Москва: Вашингтон е иницијатор и главен двигател на кризата во Украина

Кина денеска ги нарече САД „главниот двигател“ на кризата во Украина. Во интервју за руската новинска агенција ТАСС, објавено денеска,...

Македонија15 часа

Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови,...

Економија19 часа

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија20 часа

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа20 часа

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...

Свет20 часа

Хаос на аеродром во Париз, маж се заканувал со нож, полицијата го убила

На парискиот аеродром „Шарл де Гол“ полицијата отворила оган врз маж вооружен со нож, јавува BFMTV повикувајќи се на неименуван...

Македонија22 часа

Гори борова и дабова шума во Охридско

Сè уште е активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула. Како што соопшти Центарот за управување со кризи, гори борова...

Свет22 часа

Кина најави нулта толеранција за сепаратистичките активности на Тајван

Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена по невидените воени вежби на Кина во...

Свет23 часа

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим,...

Свет23 часа

Јенс Столтенберг: Србија со години е близок партнер на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, оцени дека Северноатлантскиот сојуз е долгорочен и близок партнер со Србија велејќи дека партнерството...

Свет23 часа

Русија: Од почетокот на август од Украина се извезени 370.000 тони храна

Над 370.000 тони храна се извезени од украинските пристаништа во 12 брода од почетокот на август, изјави шефот на рускиот...

Свет23 часа

Во експлозија на аеродромот на Крим загина едно лице, а осум се повредени

Едно лице загина, а осум се повредени во инцидент на аеродром на Крим, соопшти локалното Министерство за здравство. „Бројот на...

Свет2 дена

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет2 дена

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија2 дена

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...

Македонија2 дена

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...