Контакт

Економија

„Комуна“ со нето загуба од 40,7 милиони денари

Објавено пред

„Комуна“ АД Скопје според неревидираниот финансиски извештај во 2010 година остварила нето загубата од работењето во вредност од 47,7 милиони денари.

„Комуна“ АД Скопје според неревидираниот финансиски извештај во 2010 година остварила нето загубата од работењето во вредност од 47,7 милиони денари.„Комуна“ во 2009 година оствари нето добивка по оданочување во вредност од 30,7 милиони денари.Иако приходите од продажба минатата година ги надминале оние од 2009 година, сепак зголемувањето на трошоците за вработени, амортизацијата и останатите оперативни расходи ја донеле загубата на крајот на 2010 година, известуваат од компанијата.„Комуна“ е компанија која се занимава со производство на хартија и амбалажа со седиште во Скопје и собирање и рециклирање на стара хартија. Производната програма опфаќа широка палета на производи како плочи, кутии, гајби, картон вреќи, кеси и рекламна хартија во ролни и табаци. Најголем акционер во „Комуна“ е словенската компанија „Валкартон“. /крај/пд©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Нови повисоки цени на горивата

Објавено пред

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,95% во однос на одлуката од минатата недела.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 1 денар по литар и ќе изнесуваат: за ЕУРОСУПЕР БС-95 65,50 денaри, за ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) 56 денaри, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесува 45 денари за литар.

Цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за еден и пол денар, и од полноќ ќе изнесува 67,50 денари.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,637 ден/кг и сега ќе изнесува 35,396 денари.

Во изминатиот седумдневен период референтните цени на светските берзи во просек бележат зголемување: кај бензинот за 4,364%, дизелот за 2,798%, екстра лесното масло за 3,039% и кај мазутот за 3,013 %.

Во истиот период курсот на денарот во однос на доларот е понизок за 0,43%, информираат од Регулаторната комисија.

Прикажи повеќе...

Економија

Средба на Бектеши со новиот амбасадор на Катар

Објавено пред

Министерот за економија Крешник Бектеши оствари средба со Јасим бин Хамид Ал-Тани, новиот амбасадор на Државата Катар во нашата земја.

На средбата министерот и амбасадорот разговарале за можностите за продлабочување на соработката меѓу двете земји, информираат од министерството за економија.

Бектеши го информирал амбасадорот за потенцијалите кои што ги има Северна Македонија, пред се во делот на привлекување на странски инвеститори, а од амбасадорот бил пренесен интересот за разгледување на можностите за инвестиции во земјава.

„Податоците за трговската размена помеѓу Северна Македонија и Државата Катар покажуваат дека има голем простор за зголемување на билатералната трговија. Според статистичките податоци билатералната размена помеѓу двете земји покажува значителен раст во вкупната трговија за 371,1%, во 2018 и за 55,8% во 2019 година и благо намалување од 8,9%, во 2020 година, како резултат на пандемијата, што дава голем простор истата да се подобри во иднина“, стои во податоците од министерството за економија.

Од таму истакнуваат, дека на средбата било констатирано наредниот период засилено да се работи на подобрување на соработката меѓу двете земји и создавање на бизнис партнерства кои ќе значат позитивен тренд на економската соработка помеѓу Северна Македонија и Државата Катар.

Прикажи повеќе...

Економија

Од денеска граѓаните повторно може да ги плаќаат своите сметки во „Пошта“

Објавено пред

Во одделни подружници на „Македонска пошта“ од денеска (1 март) граѓаните повторно може да ги плаќаат своите сметки и да вршат други плаќања во готово.

Функцинирањето на платниот промет во „Пошта“, кој беше во неколкумесечен прекин, во првата недела од март ќе биде достапен во повеќе подружници на „Пошта“, и тоа: во „Скопје 1“ и „Скопје 2“, подружниците во Тетово, Гостивар, Кичево, Охрид, Битола, Прилеп, Кавадарци, Велес, Гевгелија, Струмица, Штип, Кочани и во Куманово.

Во текот на март услугата ќе биде достапна и во сите други единици на „Пошта“. Со ова граѓаните веќе нема да мораат, како во изминатите месеци, да одат во некоја банка за да ги извршат овој вид плаќања, туку тоа ќе може да го направат во најблиската пошта.

Платниот промет на „Македонска пошта“ отсега ќе се одвива преку Халкбанк АД Скопје, која беше избрана за партнер на „Пошта“, а која во согласност со потпишаниот договор имаше обрска до 1 март да го имплементира системот за наплата.

„Македонска пошта“ пред некој месец имаше исклучително важно место во платниот промет, односно во над 300 филијали колку ги има „Пошта“ се одвиваше над 25 % од вкупниот платен промет во земјата. Од „Македонска пошта“ очекуваат дека многу бргу ќе се вратат на оваа позиција, што ќе придонесе и за финансиско зајакнување на претпријатието.

„’Пошта’, во соработка со Халкбанк, обезбедува можност за плаќање сметки, како и вршење други финансиски трансакции со најниска провизија, и тоа во повеќе од 300 точки во државата. Голем број граѓани и компании изминатиов период апелираа да ја обновиме оваа услуга бидејќи постојат многу места во целата земја каде што нашите шалтери се единствената физичка опција за вршење трансакции од платниот промет. И токму ова претставува голема одговорност и обврска, која повторно ја преземаме“, изјави Јани Макрадули, генерален директор на „Македонска пошта“.

Плаќањето во готово преку шалтерите на „Пошта“ ќе биде со провизии од 35 денари за плаќање сметки и други режиски трошоци, а висината на провизиите за уплати кон буџетски установи е во зависност од износот што се уплаќа.

Според најавите, многу бргу коминтентите на Халкбанк на шалтерите на „Пошта“ ќе можае да вршат и директни плаќања од своите сметки, а ќе бидат овозможени и други банкарски дополнителни услуги.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Под мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете “Спасете ја ивент индустријата”, вработените во продукциските компании за...

Македонија41 минута

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит, задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион2 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија3 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа4 часа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет4 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ5 часа

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет6 часа

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија7 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет16 часа

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион17 часа

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија20 часа

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија21 час

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија22 часа

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ1 ден

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија1 ден

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион1 ден

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет1 ден

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет2 дена

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија2 дена

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Досие