Контакт

Економија

Балканот доби нова шопинг дестинација – отворен Скопје Сити Мол

Објавено пред

Трговскиот центар Скопје Сити Мол во средата е свечено отворен во скопската населба Карпош 4.

Шопинг центарот е со вкупна површина од 90.000 метри квадратни, со 39.000 метри квадратни наменети за издавање и паркинг простор за 1.300 возила, што нуди капацитет Скопје Сити Мол да прерасне во регионален трговски центар на Балканот.

„Се надеваме дека сите ние тука присутни на посебна пригода сме воедно сведоци на отварање на една нова страница во ера на урбано живеење на нашиот град, на нашата Македонија“, рече Зоран Антиќ, Главен извршен директор на Фешн Груп.

Вкупната инвестиција изнесува над 100 милиони евра. Во изградбата на центарот учествуваа 1.000 луѓе, а отворањето ќе овозможи 2.000 нови вработувања.

„Скопје Сити Мол ќе внесе динамика во економијата и ќе го продолжи силниот раст на Македонија“, рече Самир Мане, Главен извршен директор на Балфин.

Во трговскиот центар се сместени некои од најреномираните светски брендови, дел од нив што и за прв пат се појавуваат на македонскиот пазар: Индитекс група, Зара, Бершка, Масимо Дути, Пул енд Беар, Страдивариус, Карфур и кино-оператор Синеплекс.

„Пред нас се издига новиот трговски центар, новиот белег на Град Скопје, кој преставува реализација и визура на уште една крупна инвестиција во Република Македонија. Скопје Сити Мол по сите свои параметри носи големи позитивни ефекти за нашата држава“, рече премиерот Никола Груевски во своето обраќање на отворањето.

„Се сеќавам на почетокот на 70-тите години кога бев средношколец се отвори Градскиот трговски центар. По 40 години повторно се отвора нов современ градски трговски центар – Скопје Сити Мол“, рече Коце Трајановски, Градоначалник на Град Скопје.

Проценките се дека во првата година од работата Скопје Сити Мол ќе го посетат околу 7,5 милиони посетители. /крај/мф/ач©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Компанијата „11 Октомври – Еурокомпозит“ ќе добие 6 милиони денари

Објавено пред

Од

На редовната, 90. седница Владата на Република Македонија го задолжи Mинистерството за внатрешни работи, како краен корисник на производите од компанијата „11 Октомври – Еурокомпозит“, Прилеп, да ѝ исплати 6 милиони денари, со цел фирмата непречено да продолжи да работи.

Прикажи повеќе...

Економија

Експресниот пат Ранковце-Крива Паланка ќе биде готов за 3 години, рече Сугарески

Објавено пред

Од

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, и градоначалникот на општина Ранковце, Ивица Тошевски, денеска извршија увид во изградбата на експресниот пат Ранковце-Крива Паланка. Сугарески рече дека овој пат почна да се гради во јуни оваа година и во согласност со договорот треба да заврши во рок од 3 години.

„Градежните работи се во тек. Очекувам во наредниот период да се зголеми динамиката на работа и овој експресен пат да биде завршен во рамките на договорот. Експресниот пат Ранковце-Крива Паланка како дел од доизградбата на Коридорот 8 е од особена економска важност за Република Македонија. Со него овозможуваме брза врска на паневропскиот Коридор 8, кој нè поврзува со Бугарија, а со тоа отвораме можност за подобрување на економските врски со Европската Унија. Покрај регионално поврзување, со комплетирање на Коридорот 8 и создавање модерна патна мрежа ќе придонесеме за брз и безбеден транспорт на стоки и услуги и ќе им овозможиме на домашните компании полесно да се пробијат на нови пазари“, рече Сугарески.

Во таа насока, додаде тој, го потпишавме и договорот со ЕБОР за реконструкција и проширување на патот од Крива Паланка до граничниот премин Деве Баир, со што создаваме комплетно нова патна делница на овој Коридор од значење не само за нашата земја туку и за целиот регион.

Експресниот пат Ранковце-Крива Паланка е со должина од 25 километри и вкупната вредност на инвестицијата изнесува 58,5 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Економија

Отворени објекти за фитосанитарна и ветеринарна инспекција на Блаце

Објавено пред

Од

Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, амбасадорот на Европската Унија во Република Македонија, Самуел Жбогар, и директорот на Агенцијата за храна и ветерина, Зоран Атанасов, денеска, официјално ги отворија објектите за ветеринарна и фитосанитарна контрола на граничниот премин Блаце.

Изградбата на овие два објекта е финансирана и спроведена преку ИПА 2-програмата за 2015 година на Европската Унија. Проектот е во вредност околу 790 илјади евра.

„Секое заедничко остварување е значајно и пријателството што го сведочиме секој ден е силно охрабрување и поттик дека сме на вистинскиот пат и дека постапуваме на вистинскиот начин. Со датумот за преговори утврден за јуни в година, Владата на Република Македонија влезе во процес со искреност и одлучност да покаже дека ќе се соочиме со секој предизвик до тогаш и дека ќе испорачаме резултати. Овој процес ги вклучува и натамошните реформски зафати, кои и понатаму имаат поддршка преку ИПА-програмата како дел од целокупниот подготвителен процес за идното членство на Република Македонија во Европската Унија“, изјави премиерот.

Министерот Николовски порача дека изградбата на двата објекта е чекор напред во приближувањето кон Европската Унија исполнувајќи ги највисоките стандарди во областа на трговијата и безбедноста на храната и здравјето на растенијата.

„Унапредувањето на националната политика за интегрирано гранично управување ја креираме водејќи сметка за развој на економијата во согласност со потребите на бизнис-заедницата. Континуирано работиме на приспособување на земјоделскиот сектор кон европските стандарди и на негова модернизација со цел исполнување на највисоките стандарди за безбедност на храната, здравјето на растенијата и исполнувањето на еколошките стандарди како еден од приоритетите на Унијата. Осовременувајќи ги производството и трговијата, ја зголемуваме и конкурентноста на стопанството во целина“, изјави министерот Николовски.

Жбогар изјави дека пуштањето во употреба на овие гранични инспекциски згради е приоритет за безбедноста храната за граѓаните. Директорот на АХВ, Зоран Атанасов, појасни дека објектите се дизајнирани и изградени во согласност со највисоките стандарди и одобрени од инспекциската служба на Европската Унија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион9 минути

(Видео) Пожар на Пелешец, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот остров Пелешец гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија1 час

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија2 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток3 часа

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток4 часа

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ4 часа

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток5 часа

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story7 часа

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток7 часа

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион8 часа

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Виница Виница
Македонија8 часа

Вонредни контроли по масовното труење со храна во Виница

Aгенцијата за храна и ветеринарство во наредните денови во Виница ќе изврши вонредни контроли кај сите оператори што произведуваат, подготвуваат...

Свет9 часа

Кина: САД ни ставаат „нож под грло“, губиме и едни и други

Продолжувањето на кинеско-американските трговски преговори е тешко откако САД на Кина и ставија „нож под грло”, рече заменик-министерот за трговија...

Свет9 часа

САД ја предупреди Русија: С-300 во Сирија ќе биде голема грешка

САД ја предупредија Русија дека распоредувањето на модерниот анти-ракетен систем С-300 во Сирија е голема грешка и дека одлуката треба...

Топ9 часа

Осумнаесетгодишно момче од Скопје загина во сообраќајна несреќа

На улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје ноќеска се случила сообраќајна несреќа во која животот го загуби 18-годишниот Д.К. од Скопје....

Свет13 часа

НАСА откри две нови далечни планети

Орбиталниот телескоп на НАСА, кој е во потрага по нови светови надвор од Сончевиот систем, открил две нови далечни планети...

Спорт21 час

Модриќ е „кралот“ на светот

Лука Модриќ очекувано е избран за најдобар фудбалер во изборот на ФИФА, комплетирајќи ја неверојатната година во која со Реал...

Македонија1 ден

„Најди некој со сила од Унијата на жени, некој непознат“, Јанакиески вртел телефони за да бара противкандидат за градоначалник

На продолжението од судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство, познат со кодното име „Титаник“, во доказната постапка се репродуцираат...

Македонија1 ден

(Вознемирувачки фотографии) Смртоносни отрови расфрлани во повеќе градови, реагира „Анима мунди“

Исклучително силни смртоносни отрови се расфрлани во повеќе градови и села во целата држава – Валандово, Велес, Охрид, Куманово, Тетово,...

Македонија1 ден

Поднесено обвинение против Васе Доневски за скандалот со „Секјуриком“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот директор на Службата за општи и заеднички...

Македонија1 ден

Димитров: Со четири амандмани ќе се менува Уставот, сè уште не се напишани, ниту преговарани

Уставите андамани не се напишани, ниту преговарани, нив ќе ги дефинира Собранието со двотретинско мнозинство, порача министерот за надворешни работи,...

Досие