Контакт

Економија

МЗШВ: Во СДСМ се изненадени од транспарентноста на договорот со Sahara

Објавено пред

Социјалдемократскиот сојуз очигледно изненаден дека веднаш беа доставени на јавен увид сите детали од Договорот со компанијата „Sahara Pure Eatables Corporation Limited“, компанија основана од Сахара Индија Паривар, за долгогодишен закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост, бара контроверзии таму каде што не може да ги најде.

Ова се вели во реакцијата на Министерството за земјоделие, шумарство и водостопанство на денешната прес-конференција на најголемата опозициска партија СДСМ, на која беше кажано дека договорот со споменатата индиска компанија не претпоставувал никакви инвестициски обврски, туку дека бил само обичен договор за закуп кој можел да биде раскинат во секое време.

„Транспарентноста на Министерството е секако доказ дека во овој случај, како и во другите активности кои ги спроведува согласно своите надлежности, нема што да крие, напротив“, се вели во соопштението на министерството.

Се нагласува и дека договорот бил склучен согласно постапките уредени со одредбите од Законот за земјоделско земјиште, додека обврските коишто ги преземал инвеститорот, текот на овие денови започнуваат да се спроведуваат согласно предвидената динамика.

„Како и секој друг земјоделски производител во Република Македонија кој ќе ги исполни условите пропишани со годишните програми, ова земјоделско стопанство може да биде корисник на финансиска поддршка за земјоделството. Разликата во однос на изминатиот период е што, спротивно на очекувањата, односно надежите на СДСМ дека новиот закупец на земјиштето ќе ‘произведе исто колку што произвел Агрокомбинатот Џумајлија’, Договорот го обврзува реално да инвестира ‘само’ 200 милиони евра во фарми со вкупен капацитет од 20 илјади грла и во нов преработувачки капацитет годишно да произведе 75.000 тони сточна храна и во нов капацитет за преработка на млеко да оствари 80 илјади литри производство на млеко на дневна основа во период до три години“, се вели уште во одговорот на МЗШВ.

Истовремено, се посочува изјавата, инвеститорот во согласност со Договорот, се обврзува да вработи две илјади лица во следниот три годишен период, а во согласност со утврдената динамика на активности за следните 18, 27 и 36 месеци.„Како пред тоа функционираше АК „Џумајлија“ со претходните сопственици, кои покрај другото се познати како блиски соработници на претседателката на собраниската Комисија за земјоделство, многу добро им е познато на македонските граѓани. Поразителните ефекти се видливи во постапките на ликвидацијата и тековниот судски спор и секако во распродажбата на капацитетите на комплексот кој беше еден од поголемите во македонскиот аграр. Со задоволство ќе се обидеме на загрижувачки неупатените во СДСМ повторно да им објасниме повеќе факти“, се заклучува во реакцијата на Министерството за земјоделие, шумарство и водостопанство во чие продолжение се појаснува дека лицето Субхиндер Сингх Хир е управител на „Sahara Pure Eatables Corporation Limited“ ДООЕЛ од Скопје, компанија која е основана од „Сахара Индија Паривар“ и се повторуваат одредбите од Договорот објавен во неделата.

„Доколку господата од СДСМ присуствувале на јавното отворање (местото и времето на јавното отворање беше објавено во самиот јавен оглас) би биле изворно информирани за сите детали околу постапката која во целост е спроведена согласно закон. Висината за концесискиот надоместок е во рамките на законските износи за земјоделско земјиште од I-IV и V-VIII класа. На СДСМ секако им е познато дека и претходниот закупец Агрокомбинатот ‘Џумајлија’ беше обврзан дури и помал, кој во целост беше наплатен од страна на МЗШВ до раскинување на Договорот за концесија“, додаваат од министерството.

Во реакцијата се тврди дека доколку се споредат податоците за земјиштето во однос на износот на вкупната закупнина ќе се заклучи дека за земјоделското земјиште од I-IV класа закупнината изнесува над 25 евра/ха, а за катастратска класа од V-VIII закупнината изнесува над 15 евра/ха. Што значи дека во целост се запазени законските износи за висината на закупнина по катастраска класа. Според МЗШВ, имајќи ја предвид „површината која е издадена под концесија висината на концесискиот надоместок не е на штета на државните интереси“.

Додаваат, исто така, дека во огласот објавен на веб страницата на Министерството за земјоделство се наведени сите катастарски податоци за земјоделското земјиште предмет на Огласот, а во Договорот истите се негов составен дел.

„Интересна е математичката гимнастика на СДСМ и повторно тотално непознавање на законската регулатива и Програмата за директна финансиска поддршка во земјоделството. За појаснување, за културите за кои е издаден договорот, под услов сите да се обработени, согласно овогодишната Програма, закупецот би добил максимално 85 илјади евра, што е далеку од износите кои СДСМ ги наведува, односно тоа би било 10 отсто од вкупниот износ на вкупниот износ на субвенцијата. Секако услов е закупецот да аплицира за субвенции“, се вели натаму.Од МЗШВ поставија и прашање за СДСМ „под кои услови до 2006 година тие ги потпишувале договорите за закуп на 30 и повеќе години на огромни земјоделски обработливи површини?!“

Кога станува збор за регулативата, се прецизира дека во завршните одредби од Договорот е предвидена јуриздикцијата на македонското право, а двете страни се запознаени за Спогодбата меѓу владите на Македонија и Индија.

„Наводната загриженост на СДСМ за склучениот Договор ја разбираме и ја сфаќаме како дел од нивниот страв од вкупните ефекти од неговата реализација и желбата по секоја цена сите позитивни трендови во македонското земјоделство да се закочат или да се сведат на состојбите до 2006 година до кога истите тие покажаа колку вистински се загрижени за земјоделските политики и проблеми“, заклучуваат од МЗШВ./крај/мф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Од денеска АНХОЧ почнува со преднарачка на најновиот Huawei Nova 9!

Објавено пред

Во екот на фантастичните телефони од висока средна класа, Nova 9 не само што е во чекор со нив, туку е еден чекор и понапред.

Станува збор за најновиот телефон на Huawei кој ексклузивно може да го преднарачате во Анхоч, а како подарок ги добивате популарните Huawei FreeBuds 4.

Сите љубители на премиум и модерни смартфони може да направат преднарачка на овој убавец во сите продажни салони на АНХОЧ низ цела Македонија или онлајн на https://bit.ly/3aVQTva

Не пропуштајте! Преднарачките на Nova 9 со ГРАТИС Huawei FreeBuds 4 започнуваат ВЕДНАШ и траат до 31.10.2021!

Целата рецензија за Huawei Nova 9 може да ја прочитате ТУКА!

 

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Економија

Девет компании доставиле понуди за јаглен за РЕК Битола и РЕК Осломеј

Објавено пред

На јавниот повик за набавка на јаглен за РЕК Битола и РЕК Осломеј се јавија 9 економски оператори, изјави денеска генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски.

Тој појасни дека овие економски оператори дале пет понуди за јаглен за РЕК Битола и 8 понуди за РЕК Осломеј.

„Во прва фаза утврдено е дека за Осломеј понудите ги исполнуваат барањата за потребните количини, а понатаму во втора и трета фаза се продолжува со проценка на другите сегменти од тие понуди.

За РЕК Битола понудите не ги исполнуваат целосно количините кои се бараа, односно не се нудат доволни количини на јаглен. Од тие причини АД ЕСМ во најкус рок повторно ќе објави повик за РЕК Битола и повторно ќе бара понуди за потребните количини за овој капацитет“, рече генералниот директор на АД ЕСМ.

На повикот пристигнале понуди за јаглен од три македонски рудници, потоа од рудници од Албанија, Косово, Русија, Турција и Босна и Херцеговина.

Ковачевски нагласи дека сега следува евалуација во втора фаза, односно ќе се направи техничка, комерцијална и економска анализа, проверка на пробните количини кои треба да се достават и потоа одлука за избор.

Прикажи повеќе...

Економија

Јунајтед Груп лансира EON TV платформа во Грција

Објавено пред

ЕОН сега е достапен на пазар од над 40 милиони луѓе

 

Јунајтед Груп, водечката телекомуникациска и медиумска компанија во Југоисточна Европа, денеска објави дека ја започна платформата ЕОН во Грција.

Најпопуларната ТВ платформа во Југоисточна Европа сега е достапна за корисниците на компанија Нова благодарение на Јунајтед Груп, која исто така ја носи најмодерната технологија и голем избор на ексклузивни кино и спортски содржини на грчкиот пазар, со врвни квалитетни услуги достапни за секого. ТВ платформата ЕОН беше претставена заедно со пакетите ЕОН со супер брз оптички интернет и фиксна телефонија.

Во рамките на Јунајтед Груп, во С. Македонија работи компанијата Тотал Тв преку која е активна мобилната апликација ЕОН и за корисницте во С. Македонија.

Платформата ЕОН ТВ, развиена од Јунајтед Клауд, иновативен центар на на Јунајтед Груп, сега им нуди на клиентите во Грција, како што тоа го правеше во Србија веќе три години, иновативен начин за гледање телевизија со најдобро корисничко искуство достапно во секое време, насекаде, преку Smart Box или преку EON апликациите на мобилен телефон, таблет, компјутер или телевизор.

Покрај бројните функционалности, како што се враќање на содржина до 7 дена на скоро сите канали, мулти -екран, гласовно пребарување, EON профили, EON Kids и многу други, EON доаѓа со елегантен далечински управувач кој што е награден со признание Red Dot Design.

Како дел од пакетот ЕОН, достапни се Нова Спорт девет канали во Грција, кои имаат ексклузивни права за пренос на натпревари од Премиер лигата во следните шест сезони, почнувајќи од август следната година – грчката Супер лига, Ла Лига, Бундеслига и Лига 1, како како и повеќе од 3.000 преноси во живо во повеќе од 40 врвни натпревари и турнири со најдобрите тимови и спортисти од целиот свет.

Нова потпиша ексклузивни договори со некои од најголемите холивудски филмски студија – Universal, Sony Pictures, MGM и Warner Bros, што и овозможува на компанијата исклучиво да емитува холивудски филмови и серии.

Откако започна со работа во Бугарија и Хрватска на почетокот на оваа година и беше воведен во Грција, ЕОН стана водечка ТВ-платформа во Југоисточна Европа, која е достапна за дијаспората ширум светот, како и пазарите на Јунајтед Груп за повеќе од 40 милиони луѓе.

За Јунајтед Груп:

Јунајтед груп, со седиште во Холандија, е водечки телекомуникациски и медиумски оператор во Југоисточна Европа. Компанијата работи во осум земји, има приближно 11 милиони клиенти, речиси 14.500 вработени и годишен приход од околу 2 милијарди евра. Јунајтед Груп има најширока мрежна покриеност во регионот и им нуди на корисниците најатрактивен избор на ТВ -содржини од целиот свет. Значајни инвестиции во дигитална инфраструктура, медиумска содржина и технологија, обезбедуваат извонредност на производите и услугите што им ги нуди на клиентите. Од март 2019 година, Јунајтед Груп е во мнозинска сопственост на BC Partners, една од најголемите инвестициски компании во светот. Во рамки на Јунајтед Груп (United Group) во Р.С. Македонија работи Тотал ТВ.

 

 

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Најново

Регион5 часа

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија6 часа

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ6 часа

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија9 часа

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија10 часа

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа11 час

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија12 часа

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ14 часа

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет14 часа

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет14 часа

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет14 часа

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија1 ден

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет1 ден

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија1 ден

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ1 ден

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија1 ден

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија1 ден

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија1 ден

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет1 ден

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Досие