Контакт

Економија

Во ЕУ годишната инфлација во ноември еден отсто

Објавено пред

Годишната стапка на инфлацијата во еврозоната изнесувала 0,9 отсто во ноември 2013 година, додека во Европската унија изнесувала еден процент, според првичната процена според показателите на европската агенција за статистика Eurostat.

Најновите показатели, така, укажуваат на благо забрзување на растот на потрошувачките цени на годишно ниво, имајќи предвид дека во октомври годишната стапка на инфлацијата во 17-члената еврозона изнесуваше 0,7 отсто, додека во 28-члената Европска унија – 0,9 отсто, соопштија од Eurostat, Меѓутоа, притоа се нагласува дека до објавувањето на извештајот не биле достапни податоците од Велика Британија.

На месечно ниво, потрошувачките цени во еврозоната и во ЕУ во целина, пак, се намалени за 0,1 отсто, според прелиминарните податоци. Новите податоци укажуваат на значително забавување на растот на цените на годишно ниво во изминатата година, како во еврозоната, така и во ЕУ. Во ноември,2012 година, имено инфлацијата изнесуваше 2,2 отсто во еврозоната и 2,4 отсто во ЕУ.

Во споредба со претходниот месец,октомври, годишната стапка на инфлација е намалена во 11 земји членки на Европската унија, останала непроменета во три, додека е зголемена во 13 држави

Во ноември, најниска годишна инфлација имала Грција од минус 2,9 отсто, а следат Бугарија и Кипар со пад на цените од 1,0 односно 0,8 отсто во однос на истиот период минатата 2012 година.

Од друга страна, пак, највисоката стапка на инфлација во споменатиот период е забележана во Естонија, од 2,1 отсто, во Финска – 1, проценти и во Германија од 1,6 отсто.

Најниските просечни стапки на инфлација во 12-месечниот период заклучно со ноември 2013 година се забележани во Грција, од минус 0,7 отсто, Латвија 0,3 и Шведска од 0,5 отсто. Наспроти нив, највисоки просечни годишни стапки имaлe Романија и Естонија,м од 3,5 односно 3,4 отсто, како и Хрватска и Холандија од по 2,7 отсто.

Во 28-те земји на ЕУ прелиминарната просечна годишна стапка на инфлацијата во разгледуваниот период изнесувала 1,6 отсто, а во еврозоната 1,5 отсто./крај/мф/сн

Економија

СДСМ: 12.000 стечајци добиваат по 8.200 денари до пензионирањето

Објавено пред

Исправиме децениска неправда, 12.000 стечајци добиваат по 8.200 денари до пензионирањето, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија утрово преку соопштение.

Владејачката партија нагласува дека преку конкретни и вистински мерки и реформи покажува што значи вистинска грижа за сите граѓани.

„Времето на поделби, дискриминации и маргинализирање на граѓани заврши со заминувањео на ВМРО-ДПМНЕ во опозиција. Решен е деценискиот проблем со стечајците. 12.000 стечајни работници добиваат месечен надоместок од околу 8.200 денари до нивното пензионирање. Исправена е долгогодишната неправда кон наши сограѓани, кои не по своја вина, ниту волја , останале без работа и без месечни примања. Градиме општество кое нуди фер и еднакви можности за сите. На прав пат сме, се грижиме за сите, затоа што секој е важен“, нагласи СДСМ во соопштението.

Прикажи повеќе...

Економија

ВМРО-ДПМНЕ: За еден ден задолжени сме нови 300 милиони евра

Објавено пред

Расипништвото на Зоран Заев и Нина Ангеловска ги чини граѓаните 914 милиони евра за три години, велат од ВМРО-ДПМНЕ утрово преку соопштение.

„Зоран Заев и Нина Ангеловска во само еден ден ја задолжија државата за нови 300 милиони евра. Со што вкупната сума за која ја задолжиле државата скокна на 914 милиони евра. Долгот порасна, а инвестиции нула. За цели 10 месеци од годинава власта реализирала само 40 проценти од предвидените капитални инвестиции, односно 36 отсто да не го направеа ребалансот“, нагласи ВМРО-ДПМНЕ во соопштението.

Од опозициската партија додаваат дека капитални инвестиции немало ниту лани, ниту годината пред тоа, но задолжувања имало.

„Вкупниот долг на Македонија со Заев како премиер стигна фрапантни 5 милијарди и 700 милиони евра.
Нема инвестиции, но има криминални тендери и партиски вработувања. Милионите земени на заем не се трошат за граѓаните, туку за партиската врхушка на СДСМ и луѓето покрај нив. Расипништвото мора да запре. По 12 април ќе следува одговорност за секој денар потрошен од народната каса, потрошен на сомнителен начин“, додава опозициската партија.

Прикажи повеќе...

Економија

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Објавено пред

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска процедура, а ќе важи од почетокот на следната година. Министерката за финансии, Нина Ангеловска, и директорот на Царинската управа, Ѓоко Танасоски, пред претставниците на невладините организации, претставници на Министерството за животна средина и на Град Скопје ги презентираа промените што ги содржи новиот закон.

„Досега даночењето на возилата беше третирано исклучиво од фискален аспект на приходи во буџетот. Со новиот предлог-закон се стимулира набавката на еколошки возила. Најчесто купуваните возила меѓу 8 и 15.000 евра, со еуро стандард 5 или 6, ќе имаат дури и помал данок. Целта на новиот начин на оданочување на возилата е да се влијае на намалување на загадувањето на амбиенталниот воздух во текот на целата година“, рече Ангеловска.

Со новата регулатива, појасни таа, пресметувањето на данокот ќе се врши врз основа на две компоненти: вредноста на возилото и висината на емисијата на јаглероден диоксид кај возилото. На овој начин, еколошките возила со пониска стапка на емисија на ЦО2 стануваат економски поисплатливи за набавка во однос на оние кои повеќе загадуваат.

Танасоски нагласи дека за електричните возила воопшто ќе нема данок, како и за нови возила за прва помош и за погребални услуги. За возила наменети за такси превозни услуги, повратот на данок изнесува 25 отсто кај автомобилите, додека оние што имаат 7+1 и 8+1 седиште, ќе имаат поврат на данок до 80 отсто. Хибридните возила ќе подлежат на ослободување до 50 проценти од данокот.

„Не може преку ноќ да се преуреди структурата на возниот парк кој има просечна старост меѓу 15 и 18 години и во кој само еден процент од возилата имаат еуро 6 стандард. Но, од некаде мора да се почне, новиот закон за данок на моторни возила е прв исчекор, а резултатите можеме да ги очекуваме по 3-4 години“, рече Танасоски.

Граѓаните кои ќе набавуваат возило по стапувањето на сила на новиот Закон, ќе имаат на располагање Калкулатор на веб-страницата на Царинската управа, за пресметка на данокот.

Претставниците на невладините организации ја поздравија одлуката за оданочување во полза на животната средина и побараа да се продолжи во оваа насока, со мултисекторски пристап.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет57 минути

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуцијата со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет2 часа

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет2 часа

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија13 часа

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет13 часа

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет14 часа

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа14 часа

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет15 часа

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт15 часа

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија18 часа

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа19 часа

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија19 часа

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Македонија20 часа

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а...

Македонија21 час

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија22 часа

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Македонија22 часа

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Доцна синоќа раководството на СДСМ го усогласило ставот дека се подготвени за една изборна единица на претстојните предвремени парламентарни избори...

Македонија23 часа

В сабота ќе работат и градинките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата....

Свет1 ден

Трамп до универзитетите: Укинете го антисемитизмот ако сакате пари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, потпиша извршна наредба за забрана на федералните фондови наменети за универзитетите и колеџите, кои дозволуваат антисемитизам....

Свет1 ден

(Видео) Се запали рускиот разорувач „Адмирал Кузњецов“, тројца повредени

Рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ се запалил додека го поправале на докот во Мурманск, при што повредени се три...

Регион1 ден

Преговорите за влада на Косово без резултати , нема договор за коалиција

Во косовското собрание синоќа се одржа уште една средба на лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот...

Досие