Контакт

Економија

Берзата со промет од 227 илјади евра

Објавено пред

Вкупниот промет на македонската берза за хартии од вредност денеска изнесуваше 13.965.911,84 денари. (околу 227 илјади евра)

Вкупниот промет на македонската берза за хартии од вредност денеска изнесуваше 13.965.911,84 денари. (околу 227 илјади евра).На официјалниот пазар прометот изнесуваше 10.414.274,84 денари при реализирани 113 трансакции. На редовниот пазар се оствари промет од 3.551.637,00 денари при реализирани 39 трансакции. МБИ10 забележа намалување од 1,65% при вредност од 2.895,67 индексни поени. МБИД се покачи за 1,51% и забележа вредност од 2.788,54 индексни поени. ОМБ оствари незначително намалување од 0,12%, притоа позиционирајќи се на ниво од 105,27 индексни поени.Од официјалниот пазар најтргувана беше акцијата на Комерцијална Банка Скопје со промет од 4.482.142,00 денари. Просечната цена од 3.036,68 денари оствари намалување од 1,14%.  Истргувани беа 1.476 акции преку 31 трансакции.Втора по ликвидност од официјалниот пазар беше Топлификација Скопје со промет од 1.386.300,00 денари. Просечната цена од 5.331,92 денари значеше намалување на дневна основа од 2,88%. Распонот на цената се движеше од 5.300,00 денари до 5.400,00 денари. Вкупно се истргуваа 260 акции. Алкалоид Скопје оствари промет од 874.452,00 денари. Со просечната цена од 4.885,21 денари беше остварен пад од 2,74%.  Минималната цена изнесуваше 4.850,00 денари а максимумот 5.000,00 денари. Истргувани беа 179 акции преку 18 трансакции.Од редовниот пазар најмногу се тргуваше со акцијата на Македонија Гостивар со која се постигна промет од 1.308.000,00 денари. Просечната цена од 2.400,00 денари по акција резултираше со длабок пад од 21,95% на дневно ниво. Истргувани беа 545 акции преку една трансакција.Втора по промет од редовниот пазар беше акцијата на Прилепска Пиварница Прилеп со промет од 444.385,00 денари. Просечната цена на акцијата изнесуваше 9.455,00 денари, што не предизвика промена на дневна основа. Истргувани беа 47 акции преку 3 трансакции. Пет најтргувани хартии од вредност 1. Комерцијална Банка Скопје2. Топлификација Скопје3. Македонија Гостивар4. Алкалоид Скопје5. Макпетрол Скопје Хартии од вредност   со најголем пораст 1. КЈУБИ Македонија Скопје 25,00%2. Фустеларко Борец Битола 16,67%3. Хотели Метропол Охрид 12,20%4. Раде Кончар Скопје 11,11%5. Арцелормиттал (ХРМ) Скопје 9,27% Хартии од вредност со најголем пад1. Македонија Гостивар 21,95%2. УНИ Банка Скопје 11,11%3. Попова Кула Демир Капија 9,09%4. Топлификација Скопје 2,88%5. Гранит Скопје 2,85%©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

(Видео) Спасовски во Лондон: ЕБОР е наш значаен партнер

Објавено пред

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, и членовите на владината делегација, министерката за финансии, Нина Ангеловска, и министерот за економија, Крешник Бектеши, во рамките на работната агенда на еднодневната работна посета на Лондон, по повод учеството на самитот за Западен Балкан на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), оствари средба со претседателот на ЕБОР, Сума Чакрабарти, на која присуствуваше и директорката на ЕБОР за Југоисточна Европа, Шарлот Руе.

На средбата заеднички беше констатирано големото задоволство од досегашната соработка, а од страна на ЕБОР беше најавена нивната намера да иницираат потпишување меморандум за соработка за поддршка на ЕБОР на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ.

„Го поздравуваме ангажманот на ЕБОР во поддржување со финансиски средства на нашите напори за успешно исполнување на потребните критериуми и приближување кон ЕУ. Очекуваме дека оваа поддршка ќе продолжи“, истакна Спасовски и додаде дека главниот приоритет на владите од регионот е да го забрзаат економскиот раст на земјите од регионот, како и на регионот во целина.

Спасовски изрази благодарност за поканата за учество на инвестицискиот самит на ЕБОР, што претставува чин на континуираната и силна поддршка на Банката за подигање на стандардот и за унапредување на квалитетот на животот на граѓаните на Северна Македонија.

Како придобивка од соработката со ЕБОР се економскиот напредок на земјата и создадената позитивна клима за странски инвестиции, што беше потврдено и со највисокото ниво на инвестиции во 2018 и 2019 година кога достигнаа вредност од 740 милиони евра.

„Поддршката на ЕБОР, во координација со владините економски политики за раст, го поттикна и растот на индустриското производство во земјата 8 отсто од формирањето на оваа Влада, што поттикна раст на компаниите и отворање нови работни места, со што стапката на невработеност се намали 9 отсто, што е историски рекорд за земјата“, рече премиерот Спасовски на средбата со највисоките функционери на ЕБОР во Лондон.

На средбата на владината делегација на Северна Македонија во ЕБОР во Лондон беше потенцирано дека главни области во кои се очекува поддршката од Банката во насока на зајакнување на економските реформи се јакнење на капацитетите на човечкиот капитал со мерки за зголемување на родуктивноста и инвестициите во образованието, како и поддршка на конкурентноста на компаниите за рамноправно учество на глобалните пазари.

Како приоритетни области за заедничка соработка и поддршка остануваат финансирањето на големите инфраструктурни проекти, инвестиции во обновливи извори на енергија и гасификацијата, како и поддршката на зелената економија, односно давањето предност на незагадувачките и енергетски ефикасните индустрии, како и придобивките од четвртата индустриска револуција, односно дигитализацијата на услугите за зголемена ефикасност на ресурсите.

Прикажи повеќе...

Економија

Денеска ќе се исплатат субвенции на 3.213 сточари

Објавено пред

Mинистерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, беа во посета на селото Дихово од каде што ги известија сите одгледувачи на овци дека денеска ќе се изврши исплата на субвенции за обележани грла.

На сметките на 3.213 сточари, одгледувачи на овци, ќе бидат исплатени 607.032.300 денари, а, како што информираат од ресорното министерство, пред точно една недела беа исплатени субвенциите наменети за одгледувачите на говеда.

„На сите сточари им благодарам за активниот придонес за развојот на сточарското производство и се надевам дека средствата од субвенциите ќе ги инвестираат во набавка на нови грла, набавка на потребна опрема за производство и сè она што им е потребно за да го развиваат сточарството“, изјави министерот Димковски.

Во следниот период, според календарот за исплата, ќе продолжи исплатата на субвенциите за останатите мерки од Програмата за финансиска поддршка, односно ќе следуваат исплати на субвенциите за одгледувачите на кози, свињи и пчели.

Прикажи повеќе...

Економија

Димковски: По 40 години реконструиран патот од село Кажани до село Маловишта

Објавено пред

Денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, беа на увид во активностите на проектот што се реализира од Програмата за рурален развој, проект за реконструкција на патот од село Кажани до село Моловишта – Битола.

„Оваа Влада, преку Програмата за рурален развој обезбеди финансиска поддршка во висина од 38 милиони евра, за општините да можат да инвестираат во подобрување на инфраструктурата во руралните средини. За овој зафат, Владата обезбеди средства во износ од 16,3 милиони денари по склучен договор и истите се обезбедени од Програмата за рурален развој. Сите овие проекти кои веќе се реализираат на терен, се само потврда на мерките кои оваа Влада ги презема за подобрување на условите за живот во руралните средини“, изјави министерот Димковски.

Покрај овој проект, во општина Битола се реализираат и други шест проекти одобрени од страна на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, односно Битола ќе се поддржи со вкупен грант од 38 милиони денари.

„За првпат по цели 40 години патот Кажани – Маловиште ќе се прошири и ќе се реконструира со што значително ќе се подобри протокот на добра и услуги, ќе се зголеми и безбеденоста во сообраќајот, а ќе се овозможи развој на руралниот туроизам бидејќи селото Млаовиште е единствено населено место во склоп на Националниот парк Пелистер“, изјави директорот Бабовски.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

Автомобил удри во карневалска поворка – десетмина повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени десетмина. Иницидентот...

Европа50 минути

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски: Заев бил премиер, судија и обвинител, утре протест против главата на Рекетот

Вчера бевме сведоци на болната вистина како Зоран Заев владее со Македонија и зошто државата е на дното, а тоа...

Македонија2 часа

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Свет4 часа

Шведска – земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги...

Македонија4 часа

Филипче најави засилени контроли на аеродромите и границите поради ширење на коронавирусот во Италија

Поради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово министерот за...

Економија5 часа

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цените на...

Македонија5 часа

Притвореничка од истражниот затвор каде што е Ангела ќе сведочи за убиството на Пино

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо сведочеше жената на која обвинетите првично ѝ признале дека сториле убиство. Адвокатката...

Топ6 часа

Двајца скопјани повредени од огнено оружје во Бутел

Доцна синоќа во 00:21 часот во СВР Скопје било пријавено дека на улицата Ферид Бајрам во Бутел биле слушнати истрели...

Европа6 часа

(Видео) Полиците во повеќе италијански маркети се целосно празни, луѓето се подготвуваат за епидемија

Во неколку помали места во италијанските региони Ломбардија и Венето, со население од околу 50.000 луѓе, од вчера на сила...

Европа6 часа

Четврта жртва на коронавирусот во Италија

Бројот на жртви од коронавирусот во Италија се искачи на четири, а бројот на заразени надмина 150. Според статистиката, во...

Свет8 часа

Сандерс: Ако треба би ја нападнал Кина

Фаворитот на партиските избори на американската Демократска партија за кандидат за претседател на САД, Берни Сандерс, воено би интервенирал против...

Свет8 часа

Нови 150 починати од коронавирусот во Кина

Кина денеска соопшти дека има нови 150 нови смртни случаи во епидемијата на коронавирусот, што е нов дневен рекорд откако...

Европа21 час

Италија е трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Бројот на заразени со коронавирус во Италија значително се зголеми во последните три дена. До денеска се потврдени 152 случаи,...

Свет23 часа

Трет патник од бродот во Јапонија почина од коронавирус

Трет патник од крузерот „Дајмонд принцес“ во Јапонија почина од коронавирусот, објави денеска јапонското Министерство за здравство. 80-годишниот јапонски државјанин...

Европа1 ден

Десет градови во Италија во изолација поради коронавирусот

Десет италијански градови, претежно во Ломбардија, се ставени во изолација откако вчера беа потврдени два смртни случаи и речиси 80...

Македонија1 ден

Четворица пациенти по инцидентот во Романовце се во животна опасност

Во текот на денешниот ден во Клиничкиот центар во Скопје примени се седум пациенти со изгореници, повредени од експлозија на...

Топ1 ден

Три деца загинаа а шест луѓе се повредени во експлозија на плинска боца во куќа во Романовце

Три малолетни деца на возраст од 8, 9 и 11 години утрово загинаа во експлозија на плинска боца во семејна...

Свет1 ден

Во земјотресот меѓу Иран и Турција – седум загинати во Турција, има и затрупани

Најмалку седум луѓе загинаа, а некои се затрупани под урнатините од згради на југоистокот од Турција, по потресот со јачина...

Спорт1 ден

Шпанците го обвинуваат тетовскиот супер-агент Фаљи Рамадани за перење пари!

Фаљи Рамадани, еден од најмоќните фудбалски агенти на светот, е под истрага на шпанските власти за учество во шема за...

Досие