Контакт

Економија

Индексите и натаму во пораст, расте и прометот на берзата

Објавено пред

Вкупен промет од 19.561.674,52 денари остварен е во средата на македонската берза што претставува најголем вкупен промет на дневна основа од почетокот на тековната година

Вкупен промет од 19.561.674,52 денари остварен е во средата на македонската берза што претставува најголем вкупен промет на дневна основа од почетокот на тековната годинаЗа разлика од 13.01.2010 кога беше поставен сега веќе вториот најголем промет кој изнесуваше 15.958.017,87 денари и кога учеството на тргувањето на државните обврзници во вкупниот промет изнесуваше 72,7%, при денешното тргување државните обврзници учествуваа со 21,6% во вкупниот промет. На официјалниот пазар прометот изнесуваше 15.286.367,52 денари при реализирани 110 трансакции, додека на редовниот пазар беше остварен промет од 4.275.307,00 денари при реализирани 56 трансакции. Позитивна вест од македонската берзата беше и порастот на сите три индекси. Континуираниот пораст на МБИ10 продолжи и индексот се придвижи на вредност од 2.823,99 индексни поени при дневен раст од 0,81%. МБИД оствари висок пораст од 2,20%, променувајќи го опаѓачкиот тренд кој траеше два дена, а неговата вредност се искачи на ниво од 3.079,01 индексни поени. ОМБ забележа благ пораст од 0,17% позиционирајќи се на ниво од 110,60 индексни поени.Предводникот на официјалниот пазар беше Алкалоид Скопје со промет од 3.924.547,00 денари. Просечната вредност на акцијата од 4.803,61 денари, само малку ја покачи цената во однос на претходниот трговски ден, односно таа изнесуваше 0,08%. Ова е трето по ред покачување на просечната цена.  Ценовниот распон се движеше од 4.800,00 денари до 4.870,00 денари. Истргувани беа вкупно 817 акции кои се реализираа преку 27 трансакции.Следна беше Комерцијална Банка Скопје со промет од 2.343.658,00 денари. Просечната цена од 2.827,09 денари значеше умерен пораст од 0,94%. Истргувани беа вкупно 829 акции кои се реализираа преку 12 трансакции.Трета според ликвидност од официјалниот пазар беше Гранит Скопје со промет од 1.819.380,00 денари.  Просечната цена не го следеше генералниот тренд,  и при вредност од 738,98 денари, остварено беше мало намалување од 0,05%. Истргувани беа 2.462 акции кои се реализираа преку 20 трансакции.Од редовниот пазар највисока ликвидност имаше Тутунска Банка Скопје со промет од 2.400.000,00 денари. Просечната цена од 4.800,00 денари резултираше со пораст од 1,05% на дневна основа. Истргувани беа 500 акции кои се реализираа преку 23 трансакции.По неа следеше ФЗЦ 11 Октомври Куманово, со промет од 828.708.00 денари. Просечната цена од 1.172,15 денари значеше пораст од 1,05%. Истргувани беа 707 акции од оваа компанија.Согласно податоците добиени од Централниот депозитар за хартии од вредност, ве известуваме дека на 18.01.2010 година е извршен следниот нетрговски трансфер на акции на котирани друштва (по основ на компензација, подарок или наследство):Макпетрол Скопје – 27 обични акции.Пет најтргувани хартии од вредност1.  Алкалоид Скопје 2. Тутунска Банка Скопје 3. Комерцијална Банка Скопје4. Гранит Скопје5. Р.Македонија – Денационализација 04Хартии од вредност со најголем раст1. Арцелормиттал (ЦРМ) Скопје 11,11%2. Стопанска Банка Скопје 6,77%3. Макстил Скопје 2,88%4. РЖ Услуги Скопје 2,74%5. Топлификација Скопје 2,52%Хартии од вредност со најголем пад1. УНИ Банка Скопје 2,08%2. Стопанска Банка Битола 0,47%3. Гранит Скопје 0,05%4. Р.Македонија – Денационализација 08  0,03%5. РЖ Услуги Скопје 0,85%©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Претставници на ММФ: Јакнењето на финансиската стабилност е од голема важност за закрепнувањето на македонската економија

Објавено пред

Последиците од ковид-кризата врз економијата се видливи, но во голема мера ублажени преку навремените и соодветни монетарни и фискални мерки. Последно расположивите податоци покажуваат значително подобрување на состојбата на економијата, но јасно е дека неизвесноста е особено изразена. Ова е карактеристично за вкупната глобална економија, чие закрепнување се потпира на фактори поврзани со јавното здравје и на економски фактори кои е тешко да се предвидат. Оттаму, потребно да се продолжи со постојано следење на состојбите, прилагодување на политиките и преземање навремени мерки. ММФ и натаму, секогаш кога има потреба и простор за тоа ќе испорачува поддршка за економиите.

Ова се дел од пораките од Годишните средби на ММФ и Светската банка, од состанокот на гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска, министерот за финансии, Фатмир Бесими, и тимовите на Народната банка и Министерството за финансии со директорот на Одделот за Европа во ММФ, Алфред Камер, шефицата на мисијата на ММФ за нашата земја, Берглјот Бјорнсон-Баркбу и резидентната претставничка на ММФ за Западен Балкан, Стефани Ебле.

Во контекст на закрепнувањето на македонската економија, од високите претставници на ММФ, одделно беше посочено дека е од голема важност што финансиската стабилност постојано јакне и што постојано се работи и на унапредување на регулативата во оваа сфера. Банкарскиот сектор, којшто е носечки столб на финансискиот систем, како што оценуваат од ММФ, треба и може да испорача клучна поддршка за економијата и во натамошниот период на ревитализација.

На состанокот, посебно внимание беше посветено и на предизвиците во претстојниот период, кога приоритет останува справувањето со здравствената криза, што ќе биде од суштинско значење за заштита на економијата и на јавните финансии. Според оцените на ММФ, важно ќе биде и во текот на следните месеци да се дава поддршка на економијата, а мерките да бидат добро таргетирани, да имаат привремен карактер и да се спроведуваат на транспарентен начин.

Од ММФ оценуваат дека поголеми инвестициски вложувања, во следниот период можат да помогнат да се зголеми потенцијалот за раст на економијата. Како што беше истакнато на состанокот, и во текот на ковид-кризата не смее да се заборави на структурните реформи коишто се предуслов за натамошниот долгорочен раст на економијата.

 

Прикажи повеќе...

Економија

Бектеши – Мартенс: Германските компании планираат да ги прошират своите инвестиции, ако останат истите услови за работа

Објавено пред

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска се сретна со директорот на Делегацијата на германското стопанство на Северна Македонија, Патрик Мартенс.

Тема на состанокот беа мерките коишто ги донесе Владата за поддршка на компаниите погодени од здравствено-економската криза предизвикана од пандемијата, како и плановите за работа на германските инвеститори во земјава.

„Германските компании се едни од најголемите инвеститори во Северна Македонија, а ние како Влада сме во континуиран дијалог со бизнис-заедницата со цел мерките кои ги носиме за поддршка на бизнисот да се усогласени со потребите на компаниите. Како Министерство за економија сме подготвени веднаш по донесување на ребалансот на буџетот да почнеме со реализација на мерките од четвртиот сет мерки коишто се во наша надлежност“, потенцираше министерот Бектеши.

Тој информираше дека на барање на странските инвеститори, Министерството за економија заедно со сите економски ресори во Владата работат интензивно на усогласување на царинските давачки во земјата со оние на Европската Унија, што ќе значи олеснување на работата на компаниите во земјава, пред сè од автомобилскиот сектор.

„Радува фактот што господинот Мартенс ме информираше дека повеќе германски компании се заинтересирани да отворат нови фабрики во Северна Македонија, но и дека голем дел од постоечките германски инвеститори планираат проширување на своите инвестиции во земјата“, потенцираше министерот.

Директорот на Делегацијата на Германското стопанство во Северна Македонија, Патрик Мартенс, кажа дека за компаниите во моментов најголем приоритет е предвидливоста во планирањето и правната сигурност.

„Германските компании коишто работат во Северна Македонија, но и во Германија се соочуваат со проблеми во работењето предизвикано од пандемијата. Трговската размена меѓу Северна Македонија и Република Германија пред кризата ги сруши рекордите и достигна ниво од 4,4 милјарди евра, но како резултат на кризата сега доживува пад. Никој од нас не е сигурен кога ќе заврши пандемијата, но она што можам да кажам е дека добиваме позитивни сигнали од германските компании коишто работат во Германија и германските компании коишто работат во Северна Македонија. Тие сметаат дека штом ќе заврши пандемијата и доколку останат овие услови за работа и во иднина планираат да ги прошират своите активности и да ги зголемат своите инвестиции, дури има и интерес од нови инвестиции“, кажа Мартенс.

Прикажи повеќе...

Економија

Костовски бара оставка од раководството на НБРМ поради свесно носење на Еуростандард во стечај

Објавено пред

Главниот акционер на „Еуростандард банка“, Трифун Костовски, бара раководните лица на Народната банка да поднесат оставки бидејќи, како што вели, свесно ја однеле банката во стечај и загрозиле десетици илјади правни и физички лица.

„Ако имате и трошка доблест, тоа ќе го сторите веднаш“, порача Костовски.

Вчера од Народна банка изјавија дека Еуростандард отишла во стечај бидејќи не ја исполнила својата законска обврска за докапитализација. Според Костовски, со изјавата Народната банка потврдува дека сите алатки за стабилизирарање на Еуростандард банка не биле користени. Тој образложува дека Народна банка е регулатор, кој треба да ги регулира финансиските текови во државата, а не инспектор кој врз основа на инспекција изрекува и казни. Во случајов, како што тврди Косовски, Народна банка не прави разлика во поимањето регулатор и инспектор.

„Невозможно е од 6,55% адекватност на капиталот кон крајот на март 2020 година да падне на 2% адекватност, во рок од 4,5 месеци, во кои 3 месеци и 1 недела имаше вонредна ситуација. Веселата математика направена од страна на Народна банка не држи, падот од 6,55 % адекватност на капиталот на само 2 % адекватност е чиста математика, со носење на лошите пласмани во уште полоша категоризација. ЗОШТО?, ја прашувам Народна банка, кога при тој слободен пад на адекватноста на капиталот, кој за 4,5 месеци од 6,55% падна на 2% не ги примени алатките Вонредни мерки и Администрација“, додава Костовски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Македонија3 часа

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Македонија4 часа

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Европа4 часа

Ломбардија воведува полициски час од 22 октомври

Од 22 октомври ќе се воведе полициски час во северната италијанска покраина Ломбардија, која се смета за „локомотива“ на италијанската...

Македонија4 часа

(Видео) Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Сè дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, сè додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот...

Македонија5 часа

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување...

Европа6 часа

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија6 часа

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија7 часа

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет7 часа

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет7 часа

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Свет7 часа

Норвешки лекар тврди дека коронавирусот мутирал

Нова мутација на САРС-КоВ-2 коронавирус е откриена во Норвешка, тврди главниот лекар на општината Трондхајм, Тове Рестад. Од друга страна,...

Македонија22 часа

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет22 часа

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Македонија1 ден

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија1 ден

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет1 ден

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна и од нив никој разумен не може да се откаже

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот...

Топ1 ден

Инспекторите растурија свадба во Глумово со 250 гости, следи кривична пријава

Инспекторите откриле уште еден случај на масовно непочитување на мерките против коронавирус во околината на Скопје. Синоќа во периодот од...

Досие