Контакт

Анализа

Нимиц: Заживување на разговорите под покровителство на ОН за изнаоѓање на заемно прифатливо решение

Објавено пред

Проблемите не треба да се остават да тлеат, туку треба да се решаваат навремено. Ваква порака остави во вторникот посредникот на Обединетите нации за грчко–македонскиот спор со името, Метју Нимиц, по средбите со државниот врв на Република Македонија, нагласувајќи дека со оглед на актуелниот развој на настаните на меѓународната политичка сцена, овој проблем ги засега и меѓународните фактори како Германија и САД.

За разлика од претпоследната посета на Скопје, кога откри дека главната разлика меѓу Скопје и Атина лежи во тоа каде да стои географската одредница, пред или по референцата Република, овојпат медијаторот не сакаше да коментира конкретни предлози.

По посетата на Македонија, Нимиц отпатува во дводневна посета на Грција.

За аналитичарите од оваа посета на медијаторот Метју Нимиц место за големи очекувања нема. Тие велат дека тој со оваа посета на Македонија и Грција сака само да го почуствува пулсот во Скопје и Атина.

Поранешниот министер за надворешни работи и актуелен потпретседател на Собранието, Антонио Милошоски, за Дојче Веле истакнува дека со секое доаѓање Нимиц носи надеж, без разлика дали во неговата чанта носи нов предлог за решавање на спорот.

 

„ Сметам, дека овојпат целта е да се испита импулсот и во Македонија и во Грција, околу постари предлози и врз основа на тоа во октомври или во ноември, пред следниот самит на ЕУ да излезе со конкретен предлог. Очекувам дека Самарас ќе ги искористи економските потешкоти и потреби од дополнителни кратења во буџетот, како изговор за одлагање на решение во овој период. Второ, во Грција наскоро ќе се избира нов претседател на државата. Самарас треба да обезбеди 180 пратеници да гласаат за наследник на Папуљас, а сега има 153. Ако изборот не успее, парламентот ќе се распушти и треба да се одржат нови избори. И тоа може да биде изговор пред Нимиц за одложување на решението во некое, поповолно грчко време“, прогнозира Милошоски.

 

За поранешниот амбасадор Нано Ружин престојот на Нимиц, според статистиката, веројатно е меѓу јубилејните средби со владите на Македонија и Грција, од кои повторно нема да произлезе некој конкретен резултат.

 

„Македонија е далеку од разумниот компромис од најмалку три причини: Прво, не постои билатерална атмосфера на релација Скопје-Атина, одредено затоплување на односите меѓу соседите за да се биде дури и скриен оптимист. Грците стравуваат од некој германско-американски заговор, а Груевски стравува од секоја можна солуција освен уставното име, која би го довела во инфериорна положба во однос на неговите политички противници. За оваа власт побитно е задржувањето на власта до бескрај, дури и во бескрај да не се реши прашањето со името и нашиот влез во НАТО и ЕУ. Во спртивно, генерациите нема да му го заборават ‘непатриотскиот чин’ на Груевски, дури да отстапи и една педа. Второ, дојде до смена на нашиот долгогодишен преговарач Јолевски со многу понеискусен ‘дипломат’. Во случај на финално решение, кое срамежливо го најави Нимиц, Јолевски веројатно немаше да биде сменет, со оглед дека решавачкиот чин бара и искуство и не би се ризикувало со неискусниот Наумовски“, вели Ружин во изјава за Дојче Веле.

 

Во однос на пораката на  Нимиц дека со мандатот доверен од ОН може да ги решава само разликите околу името, но не и идентитетот на државите,  аналитичари се едногласни и велат дека за идентитетот не може да се преговара.

 

Дел од експертската јавност во земјава се согласува дека се посилно е влијанието на Германија, особено по последните изјави на канцеларката Меркел во кои таа истакна дека е запознаена со македонско-грчкиот спор и дека и таа размислувала за можни комбинации за ново име и за изнаоѓање компромисно решение.

 

Сепак, според Нано Ружин, во овој период не постои подготвеност за еден таков крупен чекор.

 

„Доволно е да ги анализираме препораките на германската канцеларка Меркел, која неодамна во Дубровник истакна дека меѓународната заедница ќе треба да се позанимава со ефикасно решевање на проблемот со името. Но, тоа го кажа како долгорочна операција, а не како секавично решение како што тоа можеше да се разбере од изјавата на Нимиц дадена пред десетина дена. Според тоа, и оваа посета ќе биде еден рутински дипломтски шлагер без многу хит-ефекти и само ќе потстети дека преговорите се одвиваат ’ad calendrae grecas’“, констатира Ружин./крај/мф/ап

Daily news

Владата ќе направи целосен ремонт на урбанизмот

Објавено пред

Владата подготвува пакет-измени на постојните и носење целосно нови уредби кои ќе ги опфатат законите за градење, за просторно и за урбанистичко планирање, за катастар, за експропријација, за еврокодови, најавува денес „Дојче веле“.

Веќе било формирано национално координативно тело во кое се вклучени претставници од Владата, од министерствата, од општините, од другите надлежни институции, како и од здруженијата на архитекти, на градежници, но и претставници на стручната и научната фела со кое раководи професорот Мирослав Грчев.

„Во следните два месеца ќе изготвиме интервентни измени на кои стручњаците укажаа, пред сè, со цел да се отстранат аномалиите и противречностите. Потоа ќе започнеме со изработка на сосема нов сет закони, процес што ќе трае 7-8 месеци“ откриваат од Владата.

Само Законот за градењето во последните 5 години бил менуван 25 пати. Со ова, според надлежните, настанал вистински хаос во регулативата и на терен. Речиси на иста линија е и стручната фела. Во Комората на овластени архитекти и инженери (КОАИ) сметаат дека е крајно време да се воведе ред.

Урбаниот хаос ќе се средува и со законски измени и со засилен надзор, велат од Владата. Сепак, негираат дека ќе има уривање на објекти – сè што досега било направено, а било во рамките на постојните закони, ќе остане.

„Основна цел е подобрување на животот на граѓаните. Урбаниот хаос го нарушува просторот. Во Скопје досега масовно се градеше без план, проблемот е помал во другите градови, но таму не се внимаваше воопшто на она што се нарекува архитектонско решение или урбанистички изглед на локалната единица… Ова е болната точка што ќе треба да ја коригираме иако нема можност состојбата целосно да ја вратиме назад, но мора да ја смениме генералната перцепција дека во сферата на урбанизмот владее хаос, дека владее корупција и тоа е она што нè боли сите нас“, велат извори во Владата.

Архитектите предупредуваат дека, освен законските измени, мора да се донесат и сосема нови урбанистички планови и тоа не само за главниот град.

Каква е моментната состојба доволно зборува податокот дека сега во централното градско подрачје на Скопје во тек е изградба на десетици големи станбени згради, од кои добар дел и со по стотина и повеќе стана.

Прикажи повеќе...

Daily news

Според Дрилон Исени, економскиот раст од 1,5 отсто неостварлив

Објавено пред

Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ) смета дека годинава ќе ја заокружиме со максимум 0,7 отсто економски раст наспроти последните процени на Светската банка за раст од 1,5 процент.

– Ќе бидеме презадоволни ако Македонија ја заокружи годината со економски раст од 0,5 до 0,7 отсто. Сметаме дека проекциите од 1,5 на Светската банка или 2,5 процента на Владата никако не може да се постигнат. Во првиот квартал растот беше нула, во вториот -1,8. За да постигнете раст од 2,5 треба во двете тримесечја да биде пет отсто, што нема логика – вели извршниот директор на СКСЗМ, Дрилон Исени.

Исени и оперативниот директор на Комората, Миљаим Амети, порачуваат државата наместо да им дава субвенции за минимална плата на компаниите, да размисли за поддршка за воведување нови технологии и ноу-хау, што ќе ги направи финансиски помоќни и конкурентни, а еднаквиот третман на странските и домашните инвеститори да не биде само во однос на даночните олеснувања и субвенциите, туку и во делот на инфраструктурата.

Прикажи повеќе...

Daily news

Богов песимист, не очекува никаков раст годинава

Објавено пред

Продолжената политичка криза и нанесе сериозни штети на македонската економија и тешко дека ќе постигнеме некаков раст оваа година, по падот во првата половина, изјави гувернерот на Народната банка на Македонија, Димитар Богов во интервју за агенцијата Ројтерс, додавајќи дека нашите превидувања од април за економски раст од 2,5 проценти очигледно биле премногу оптимистички. Тој натаму нагласува дека имајќи предвид оти во првата половина од оваа година македонскиот БДП забележа пад од 0,9 отсто, би „бил среќен ако оваа година ја завршиме со
позитивен економски раст“.

Британската агенција потсетува дека македонската економија лани оствари раст од 2,4
отсто, но во вториот квартал од оваа година БДП падна за 1,9 отсто, што е негово прво
намалување од 2012 година.

Богов во интервјуто натаму наведува дека македонската економија следната година може
повторно да бележи раст, доколку се стабилизира политичката ситуација.

– Доколку имаме целосна политичка стабилност и економски политики од новата Влада,
можеме да очекуваме растот постепено да се врати на трендот што го имавме пред да
западнеме во политичката криза во 2015 година, вели Богов.

Гувернерот на централната банка очекува Владата да продолжи со фискалната
консолидација со цел да го стабилизира буџетскиот дефицит, кој се проценува на околу три
отсто за оваа година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Регион2 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион4 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет4 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион5 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ5 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија6 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион7 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија7 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион8 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија8 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион17 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион19 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион20 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет22 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион1 ден

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија1 ден

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија1 ден

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија1 ден

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион1 ден

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Досие