Контакт

Берзи

По зголемувањето на каматите од страна на Fed, пад на Волстрит

Објавено пред

На Волстрит во средата цените на акциите се лизнаа, откако американската централна банка Federal Reserve (Fed) ги зголеми каматните стапки и сигнализираше дека следната година би можело да се забрза темпото за зголемување на цената на парите.

Индексот Dow Jones забележа пад од 0,60 отсто, на 19.792 бодови, додека S&P 500 се слизна за 0,81 отсто, на 2.253 бодови, а Nasdaq индекс 0,50 отсто, на 5.436 бодови.

Откако пред само еден ден цените на акциите на Волстрит го достигнаа највисокото ниво во историјата, вчера значително паднаа, како одраз на дводневната конференција на Fed и нивната одлука, која ги предупреди инвеститорите да бидат претпазливи.

Иако се очекуваше дека Fed ќе ги зголеми клучните каматни стапки за 0,25 отсто, во опсег меѓу 0,50 и 0,75 отсто, инвеститорите ги загрижи проценката на преставниците на банката кои објавија дека и наредната година можно е каматите да бидат три пати зголемени, со оглед на тоа што до сега се очекуваше да бидат два пати.

Со тоа темпо каматите би се зголемиле и во следните две години, за да до крајот на 2019 година, достигнат ниво од 3 отсто.
Аналитичарите сметаат дека проценките за забрзување на растот на каматите претставуваат реакција на Fed по најавената политика на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп во врска со намалување на даноците, зголемување на фискалната потрошувачка, инвестициите во инфраструктурата, и олабавена регулатива во одредени сектори.

Се смета дека ова ќе го забрза растот на економијата, но и инфлацијата. Според вчерашните објавени проценки Fed очекува дека идната година растот на економијата ќе се забрза за 2,1 отсто, додека претходно се очекуваше 2 отсто, стапката на невработеност се очекува дека ќе се намали за 4,5 отсто, блиску до нивото на “целосна вработеност”, додека инфлацијата може да се приближи до посакуваното ниво од 2 отсто.

Преседателката на Fed, Џенет Јелен на конференцијата за медиуми изјави дека изборот на Трамп за преседател предизвика несигурност и ги навел некои преставници на Fed да ги променат своите проценки во врска со фискалната политика и каматните стапки.

„Сите во Fed препознаваат дека е дојдено до значајна несигурност во врска со тоа како економската политика би можела да се промени и како тоа може да влијае на економијата” изјави Џенет.

Најавената политика на Трамп би можела да го забрза растот на најголемата светска еконимоја, но би можела да доведе и до прегревање и раст на инфлацијата над очекувањата.

„Се чини дека изјавите на Џенет ги намалија шпекулациите на пазарите шпекулациите дека е подготвена да се овозможи таков развој на ситуацијата. И ако се земе предвид дека Fed нема да дозволат да дојде до прегревање на економијата, и на пазарот навремено ќе се реагира”, вели за Reuters Брајан Јакобсен, стратег во Weells Fargo Funds Management.

Доларот зајакна, цените на златото и нафтaта паднаа.

На 8 ноември, кога Трамп победи во трката за Белата куќа, цените на акциите се забележаа пораст поради најавените политики на новоизбраниот претседател кои би може да поттикнат побрз економски раст.

Некои аналитичари сметаат дека пазарите се потпираат на верувањето дека ќе се оствари најповолното можно сценарио, а тоа ги прави ранливи.

Вчера цените на акциите на Волстрит забележа најголем дневен пад во изминатите два месеци, а приносот на краткорочни американски обврзници достигна највисоко ниво во последните пет години. Цената на златото падна на најниско ниво во последните 10 месеци, додека вредноста на доларот се зголеми.

Освен поради сигналот дека Fed би можеле да го забрзаат темпото за зголемување на каматата, пазарот на акции падна и поради падот на цената на нафтата за речиси 4 отсто, што предизвика пад на цените на акциите во енергетскиот сектор.

Инвеститорите ги загрижи зајакнувањето на доларот по одлуката Fed бидејќи индексот на долари кој покажува вредноста на американската во однос на останатите шест најважни светски валути, вчера се искачи на највисокото ниво во последниве 14 години. крај/мф/дѓс

Берзи

Еврото ослабе во однос на доларот

Објавено пред

Еврото падна во однос на доларот на меѓународните пазари, со оглед на тоа дека продажбата на акциите на европските пазари ја зајакна побарувачката за јенот и франкот.

Еврото падна 0,2 отсто, на 1,1429 долар ова утро. Во претходното тргување неговата цена се зголеми на 1,1472 долар, што е највисоко ниво за две недели.

Инвеститорите ги загрижува развојот на ситуацијата во кинеско-американскиот трговски план, преговорите за брегзитот и продажбата на акциите на американскиот пазар.

Поради стравувањата од забавување на кинеската економија, утринава под притисок се најде и австралискиот долар, кој исто така беше ослабен во однос на американскиот долар. Јенот зајакна спрема доларот 0,2 отсто, па доларот се продаваше за 112,33 јени. Цената на франкот се зголеми 0,3 отсто во однос на еврото, кое се тргуваше за 1,1344 франк.

Прикажи повеќе...

Берзи

Европските берзи бележат драстичен пад

Објавено пред

Тргувањето на европските берзи утринава почна со драстичен пад на најважните индекси под влијание на острите корекции на цената на нафтата и одлуката на италијанската влада да го игнорира барањето на Европската комисија да го ревидира својот буџетски предлог за в година.

Цените на нафтените компании се намалија во просек 1,9 отсто, а на рударските компании 2,1 отсто.

Трговците ги следат трендовите на пазарите на нафта по вчерашното намалување на цените на американскиот пазар повеќе од 7 отсто, што е најголема дневна загуба во последните две и пол години. Утрово се намали уште 0,5 проценти, на 55,40 долари, што е најниското ниво во една година.

На лондонскиот пазар цените за барел, по вчерашното опаѓање од 6,8 отсто, ова утро се намалија 0,2 отсто, на 65,35 долари, блиску до најниското ниво за осум месеци.

Прикажи повеќе...

Берзи

Максимално јакнење на доларот во последните десет недели

Објавено пред

Вредноста на доларот достигна 10-неделен максимум во петокот, додека инвеститорите очекуваа да видат дали податоците за економскиот раст ќе доведат до прекин на едномесечното зајакнување на националната валута.

Шпекулациите дека американските каматни стапки следната година ќе бидат зголемени поагресивно од очекуваното ќе влијаат на зајакнувањето на доларот во однос на еврото.

Федералните резерви се очекува да ги зголемат каматните стапки за 25 базични поени во декември.

Индексот на доларот се зголеми за 0,1 отсто во споредба со кошницата на валутите, на 96,749 поени, што е највисоко ниво од 16 септември.

Еврото, пак, падна на 10-неделен минимум од 1.135 долари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26 Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Македонија1 час

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Македонија3 часа

Заев посакува да види судска власт која не е составена по тефтерчиња, за него нема веќе недопорливи

Ангажирање на сите можни капацитети во борбата против корупцијата, охрабрабрување на различно мислење, градење на СДСМ за новото време –...

Свет5 часа

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет6 часа

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет7 часа

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет8 часа

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет21 час

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија1 ден

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија1 ден

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија1 ден

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија1 ден

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија1 ден

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет1 ден

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија2 дена

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија2 дена

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет2 дена

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет2 дена

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Досие