Контакт

Компании

„Европа АД“ ја доби битката со „Пионир“ пред српските судови

Објавено пред

Стопанскиот суд во Белград ги отфрли сите обвинувања на српски „Пионир“ според кои „Европа“ АД – Скопје наводно фалсификувала нивни бонбони, соопшти македонската компанија во четвртокот.

 

Македонската компанија со 132-годишно искуство, чии количини од производот„Бонбон ноар“ пред неколку месеци беа запленети од властите кај северниот сосед, доби и правна потврда на тоа што од самиот почеток јавно го тврдеше – дека овие слатки се оригинални, односно дека воопшто не го повредуваат жигот на српскиот конкурент.

Следна постапка на „Европа“ АД – Скопје ќе биде поднесување тужба против „Пионир“ за изгубена добивка и за нарушен углед.

 

„Обвинувањата за фалсификат, запленувањето на стоката, како и поднесената пријава, беа настани во чие развивање „Европа АД“ немаше никаква улога. Нашата компанија со децении работи на српскиот пазар, каде што има долгогодишни, докажано лојални, купувачи. Тие самите знаат да го изберат вистинскиот квалитет, а со тоа што верно ги следат нашите производи истакнуваат дека и самите ја препознаваат разликата помеѓу плагијат и фалсификат“,вели Сава Димитрова, претседател на управниот одбор на „Европа“ АД – Скопје. 

 

„Пионир“ поднесе тужба пред српските судови и во неа бараше: да се утврди дека „Европа“ АД – Скопје го повредила жигот на компанијата и да се забрани производството, испораката, извозот, понудата и ставањето во промет на „Бонбон ноар“. За секоја од овие точки познатиот македонски бренд доби правна потврда дека се неосновани и целосно отфрлени. Тоа значи дека македонското претпријатие ќе може слободно и во иднина да го продава овој продукт во Србија затоа што сега има и судска одлука дека тој не е плагијат на „Негро“ на „Пионир“.

 

„Ова решение и правно го потврди тоа што ние пред неколку месеци го нагласивме – дека е во прашање крајно несериозно обвинување што нема издржаност во реалноста. „Европа“ АД – Скопје секогаш ги има предвид потребите, почитта и ставовите на своите потрошувачи и знаејќи го тоа на ум, ние никогаш не би си дозволиле да направиме нешто со кое би ја нарушиле таа доверба. Сосема спротивно, понатаму посветено ќе продолжиме да ги подобруваме веќе долго популарните производи, но и да креираме нови“,- истакнува Димитрова.

 

„Европа“ АД – Скопје уште еднаш потсетува дека во поглед на содржината, „Бонбон ноар“ е непроменет продукт којшто се создава повеќе од половина век. Тој за првпат е внесен во каталогот на компанијата пред повеќе од три децении, односно во 1982 година. Под актуелната амбалажа, пак, бонбоната се продава од 2003 и оттогаш е присутна и на пазарот во Србија, значи безмалку цели 11 години. Македонската компанија нагласува дека „Бонбон ноар“ и „Негро“ имаат различен состав.

 

Слично е што обете се базирани на лакрицот како состојка, меѓутоа, процентот на масното полнење, филувањето и изгледот на самата бонбона немаат допирни точки. Лакрицот во светот на бонбоните е применет од неколку стотини производители. Амбалажата на најголем дел од нив е комбинација од црна, бела и црвена боја. Причина за тоа е токму лакрицот чијшто изглед најчесто се комуницира со овој колорит. И глобални марки како „Харибо“, „Салос“, „Јанки“ и „Клене“ за своите бонбони базирани на лакриц со години се придржуваат до истиот пристап, се појаснува во соопштението на скопксата компанија. /крај/

 

Економија

„Катар ервејс“: Загуба од 69 милиони долари поради блокадата на четири земји

Објавено пред

Од

„Катар ервејс“ објави загуба од 69 милиони долари за минатата година, а главна причина е блокадата што кон превозникот ја воведоа четири земји.

Според финансискиот извештај, катарската компанија забележала понизок раст на промет и 19 проценти помала исполнетост на авионите од Катар кон други дестинации.

„Катар ервејс“ таквите резултати ги препиша на, како што рече, незаконската блокада, која на 5 јуни минатата година ја воведоа Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Бахреин и Египет. Овие земји ги прекинаа дипломатските и транспортните врски со Катар, вклучувајќи ги патните, авионските и поморските комуникации.

Извршниот директор на „Катар ервејс“, Акбар ал-Бакер, рече дека влијанието од незаконските блокади е минимално, благодарение на нивниот бизнис-план, одлучните акции, фокусот на патниците и посветеноста.

„Резултатите, сепак, не се толку негативни, како што нашите соседи се надеваа“, рече Ал-Бакер.

Катарскиот превозник, кој остана без влез во 18 градови и држави, беше присилен да ги пренасочи своите летови преку Турција, Иран и Оман.

Прикажи повеќе...

Економија

Елон Мaск загуби милијарди долари поради еден твит

Објавено пред

Од

Една непромислена објава на социјалните мрежи Илон Маск може да го чини милијарди долари.

Акциите на главната компанија на Маск, автопроизводителот „Тесла“, веќе паднаа за 7 отсто откако Блумберг објави дека американското Министерство за правда почна истрага за неговиот твит во кој објави дека може да го тргне „Тесла“ од берзата поради финансиските проблеми со кои се соочил.

Но, „Тесла“ загуби речиси една третина од својата вредност – околу 18 милијарди пазарна капитализација од објавувањето на веќе озлогласениот твит.

„Размислувам да го направам ‘Тесла’ приватен за 420 долари од акција. Финансирањето е осигурано”, напиша Маск во твит на почетокот на овој месец.

А сојузните истражувачи поради таа најава сега ја истражуваат можната измама од страна на Маск, според анонимни извори кои му го открија тоа на Блумберг, имајќи предвид дека твитот ја зголеми вредноста на акциите на „Тесла“ за 11%, а тврдењето на Маск дека „средствата се обезбедени” може да го доведе инвеститорот во заблуда.

Прикажи повеќе...

Економија

„Ибис стајлс“ Скопје ја слави својата прва годишнина

Објавено пред

Од

„Ибис стајлс (Ibis Styles)“, светски познатиот и признат бренд на „Акор хотелс (AccorHotels)“, групација која е светски лидер за патување и стил на живеење, ја одбележа првата годишнина од своето постоење во главниот град на Македонија, преку хотелот „Ибис стајлс“ Скопје. На свечениот настан присуствуваше Жил Клавие, претседател на Одборот на директори и извршен директор на „Орбис/Акор хотели“ за Источна Европа, и Кристина Камчева- Стојческа, една од сопствениците на хотелот во Македонија.

Камчева-Стојческа пред присутните напомена дека за кратко време, со начинот на работење, со својот модерен изглед, со отворениот пристап кон гостите, со комплетните хотелиерски услуги прилагодени на новото дигитално време, „Ибис стајлс“ Скопје се наметна како еден од најдобрите хотели во нашиот главен град. Се осврна и на евидентното задоволство на гостите од престојот кое се потврдува и преку позитивните критики на релевантните меѓународни веб-платформи, како и искуството на комфор, услужност и дизајн понудени по најдобра цена, кои позитивно влијаат на резултатот и на добриот имиџ на семејството хотели „Ибис“ во целина.

Претседателот и извршниот директор на групацијата „Орбис/Акор хотели“ за Источна Европа, Жил Клавие, ги поздрави присутните и изјави:„Групацијата на хотели ‘Орбис’, која е стратешки партнер на хотели ‘Акор’ и единствен издавач на лиценци за сите брендови во Источна Европа, е водечкиот хотелски оператор во регионот преку своите 128 хотели. Со цел да ја зацврстиме нашата водечка позиција, ја прошируваме нашата мрежа на хотели во рамките на брендот хотели ‘Акор’ . Во насока на нашата развојна политика и стратегија, постанавме лидер на македонскиот пазар во последните три години. Со задоволство присуствувам на прославата на ‘Ибис стајлс’ во Скопје, кој минатата година беше официјално претставен на пазарот во партнерство со ‘Орка холдинг ‘како сопственик и инвеститор. Со иновативното и ново искуство за гостите, нудејќи неповторлив хотелски наратив и дизајн, со срдечна услужливост и пречек, ‘Ибис стајлс’ ќе придонесе кон зајакнување на меѓународниот имиџ на градот“.

Хотелот е дел од групацијата хотели „Акор“, која е светски лидер за патување и стил на живеење во повеќе од 100 држави ширум светот, со повеќе од 4 500 хотели и 650 000 хотелски соби. Присуството на брендот „Ибис стајлс“ ја става Република Македонија на светската мапа на туристички центри, што директно придонесува кон зајакнување на туризмот во земјата.

„Ибис стајлс“ Скопје располага со 47 модерни и комфорни соби кои на гостите им овозможуваат удобен престој. Секоја соба го носи името на различен град од светот и ја проткајува приказната за имагинарен пат околу светот. Хотелот е категоризиран како хотел со 4* и, меѓу другото, располага и со соба за лица со посебни потреби. Располага и со семејни соби, детско катче, бар, бесплатен интернет и согласен е и за прием на гости со миленичиња.

„Ибис стајлс“ Скопје е далеку од градскиот метеж, но, сепак, многу близу до централното градско подрачје. Се наоѓа во населбата Тафталиџе, близу до повеќе значајни комерцијални објекти во урбано, но мирно градско подрачје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

(Видео) Заев-Пенс: Вашингтон ја споделува визијата на Македонија да стане членка на НАТО и ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во Вашингтон се сретна со потпретседателот на Соединетите Американски Држави, Мајк Пенс. Како што соопштија од...

Топ35 минути

(Вознемирувачко видео) Крвава тепачка во Аеродром, едно лице во бесвест

Крвава тепачка се случи вечерва во скопската населба Аеродром кај „Тобако 2“. Според очевидци едно лице од силината на ударите...

Вести5 часа

(Видео) Најмалку три лица убиени во Мериленд, за нападот е осомничена жена

Најмалку три лица се убиени во пукањето што се случи во 9 часот наутро по локално време во сојузната американска...

Регион5 часа

Поранешниот шеф на Хипо банка преку видеоврска сведочеше на судењето против Санадер

Поранешниот шеф на Хипо банка, Гунтер Штрајдингер, преку видеоврска од затвор сведочеше на судењето против поранешниот хрватски премиер, Иво Санадер,...

Македонија9 часа

(Видео) Кратовалиев: Во „Тортура“ презентирана снимка за случајот „Кампања“ што досега била криена

На денешното рочиште за „Тортура“, кое се одвиваше без присуство на јавноста како доказен материјал од специјалното јавно обвинителство, бил...

Македонија11 час

Пелените во станот во „Скопјанка“ стоеле од јануари, кога починала 90-годишната жена

Деведесетгодишната станарка на „Скопјанка“ која користела пелени починала во јануари годинава. Поради остар мирис од насобраните пелени во станот број...

Македонија11 час

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ преку „Фејсбук“ најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени

Десетина пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку своите фејсбук-профили најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени. Дел од пратениците, меѓу...

Македонија12 часа

Јорданов: На Божиновски му дадов 5 илјади евра за услуги, потоа ми бараше уште повеќе

Бизнисменот Минчо Јорданов на денешното рочиште во кривичниот суд за случајот ,,Шпион” рече дека на новинарот Зоран Божиновски му дал...

Македонија12 часа

(Видео) Запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров, соседите забележале луѓе со фантомки

Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната...

Spion Spion
Македонија13 часа

Укината постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување

Се укинува постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување. Судијата Владимир Туфегџиќ на почетокот од денешното рочиште за случајот ,,Шпион”...

Македонија13 часа

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Тортура“

Денешното рочиште за „Тортура“ почна без присуство на јавноста. Триесет и пет прислушкувани разговори како дел од доказниот материјал ќе...

Македонија13 часа

Коментар на грчка пратеничка ги разгоре страстите на синоќешната седница на мешовитиот парламентарен комитет

Во Собранието вчера со бурен старт почна седницата на мешовитиот парламентарен комитет. Страстите уште на самиот почеток ги разгоре пратеничката...

Свет14 часа

Помпео: Вашингтон е подготвен за преговори со Северна Кореја

САД ги поздравија важните обврски што ги презеде Северна Кореја за време на меѓукорејскиот самит во Пјонгјанг и изрази подготвеност...

Македонија23 часа

Пелени и шишиња со урина ја испразнија зградата во Аеродром

Евакуацијата на зградата во Аеродром била поради нехигиена. Дел од присутните лица пред зградата од каде беа евакуирани за „Макфакс“...

Македонија1 ден

Томевски: Поради острата миризба, станарите мораше веднаш да се евакуираат на безбедно

Околу 18 часот добивме дојава од граѓани што почувствувале остар мирис во влезот по што беше испратена екипа. Поради остриот...

Македонија1 ден

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани...

Македонија1 ден

(Видеоинтервју) Софијанова: Балканската школа на педијатрите ги обедини кадрите и важните аспекти во лекувањето на децата

Повеќе од 500 доктори, медицински сестри и специјализанти ја посетиле Балканската школа на педијатрите, што првпат се одржа во хотелот...

Македонија1 ден

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Јовановиќ: Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека...

Крвав четврток1 ден

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ1 ден

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Досие