Контакт

Компании

Раст на приходите на Deutsche Telekom, добивката намалена

Објавено пред

Deutsche Telekom (DT) извести во четвртокот за пораст на нето приходите во третиот квартал за 0,8 отсто, во однос на истиот период од лани, на 15,6 милијарди евра, додека добивката е намалена поради големите инвестиции во САД и Европа.

dobivaj vesti na viber

 

 

Растот на приходите се должи на одличните резултати на германскиот пазар на мобилна телефонија, рекордниот број на клиенти во САД, силниот финансиски развој во Европа и подобрувањата во подружницата Systems Solutions, објави германската телекомуникациска компанија.

 

Во извештајот се истакнува и дека сите трендови поврзани со стратегијата се во нагорна линија и дека за прв пат во историјата над 60 отсто од приходите се остварени во странство.

 

„Предизвиците се разликуваат зависно од регионите, но јасно е дека насекаде напредуваме. Без разлика дали е САД, Европа или домашниот пазар, ова беше успешно тромесечје за нас“, оцени Тим Хетингс, претседателот на управата на Deutsche Telekom.

 

Прилагодената нето добивка изнесуваше во третиот квартал 800 милиони евра, што е пад за 2,8 отсто на годишно ниво. Неусогласената добивка се намалила за 13,9 отсто.

 

Големите инвестиции во Германија и САД имаа значително влијание на усогласената добивка пред камата, оданочување, депрецијација и амортизација (EBITDA), која падна за 1,8 отсто на годишни ниво од 4,6 милијарди евра.Умерен пад од 1,8 отсто забележан е за првите девет месеци од годината во однос на истиот период лани, стои во соопштението на DT.

 

Групацијата во третото тромесечје повторно значително ги зголеми своите капитални издатоци во однос на претходната година, за 10,3 отсто, на 2,5 милијарди евра, во што не се вклучени трошоците за мобилен спектар.

 

Deutsche Telekom ја потврди својата прогназа за целата година за прилагодената EBITDA од околу 17,6 милијарди евра, како и за слободниот паричен тек од вкупно 4,2 милијарди евра. /крај/

Економија

„Еуроникел“: „Фени“ не се затвора, ниту работниците ќе останат без работа, почнува планиран ремонт

Објавено пред

Нема отпуштања од работа, ниту затворање на фабриката за преработка на руда „Фени“, со која од 2018 година стопанисува „Еуроникел“, домашен претставник на швајцарскиот фонд ГСОЛ. На социјалните мрежи, но и во неколку медиуми, од синоќа се шират вести дека е сопрено производството, дека печките се ставени на неопходниот минимум, дека фабриката ќе се затвори поради продажба на Бугари и работниците ќе останат на улица, а како една од причините се наведува поскапувањето на струјата. Од „Еуроникел“ за „А1он“ објаснуваат дека почнуваат планиран ремонт, кој некој го искористил за ширење лаги за да им наштети на фабриката и на вработените.

dobivaj vesti na viber

„Лажни се наводите дека се затвора ‘Еуроникел’. Напротив, влегуваме во плански ремонт во периодот што следува, со цел да се надмине временската рамка на диспаритет меѓу цената на електрична енергија, која е огромна, и цената на никелот, која е во надолна линија. Сите вработени се на работа, ниту некој останува без работа ниту, пак, фабриката се продава. Ваквите малициозни дезинформации имаат намера само да им наштетат на фабриката и на вработените, а со тоа и на домашната економија, во која ‘Еуроникел’ има огромен удел и, за жал, не е првпат да се соочуваме со вакви клевети“, велат од „Еуроникел“.

Швајцарскиот фонд ГСОЛ ги презеде сите долгови на фабриката „Фени“, која имаше активен стечај, и од март 2018 година го рестартира производството, а главната битка за преземање на „Фени“ ја водеше со бугарската компанија „Енекод“, која доби можност да ја преземе, но не ги уплати бараните средства и фабриката отиде во стечај.

Прикажи повеќе...

Економија

Од денес повисока цена на струјата

Објавено пред

Од денеска поскапува струјата. Почнува пресметката на блок-тарифите, кои се поделени во четири групи, и според најавите од Регулаторната комисија за енергетика, оние што трошат повеќе струја ќе плаќаат поскапи сметки.

dobivaj vesti na viber

Од РКЕ уверуваат дека 98,8 проценти од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми 7,4 проценти. Не се очекуваат ниту рестрикции на струја, иако нè очекува тешка зима, рече вчера министерот за економија Крешник Бектеши.

Блок-тарифите ќе важат само за скапата струја, а за евтината нема да има блок-тарифи и потрошувачката ќе се плаќа врз основа на разлика.

Според најавите, кај 59,9 проценти од потрошувачите во зимскиот период зголемувањето ќе биде 6,6 отсто, кај 20-30 проценти ќе биде од 6,6 до 8,7 отсто, кај 3 проценти од 8,7 до 11,2 отсто, а кај оние што трошат многу ќе биде од 11,2 до 99-100 отсто.

Прикажи повеќе...

Економија

Битиќи и Папандреу: Интеграцијата е единствен начин за да се создаде меѓузависност

Објавено пред

Во рамките на Македонскиот енергетски форум – МЕФ 2022 се одржа панелот „Преиспитување на регионалната енергетска безбедност“, на кој учествуваа заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, и Јоргос Папандреу, долгогодишен политичар, член на грчкиот парламент и поранешен премиер на Грција.

dobivaj vesti na viber

Панелот, кој беше модериран од Али Аслан, се осврна на повеќе значајни прашања во врска со регионалната интеграција од аспект на економската и енергетската зависност и перспективите.

Вицепремиерот Битиќи истакна дека е потребно многу потемелно да навлегуваме во корените на проблемите поврзани со енергетските предизвици, односно заеднички да се справуваме со причините, а не само да ги решаваме нивните ефекти. Тој потенцира дека интеграцијата е единствен пат за да се создаде регионална меѓузависност и соработка, со што единствено ќе се одрази духот на заедништвото помеѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан.

„Во услови на економска, енергетска и воена криза, ковид-пандемија, мораме да работиме заедно и да се справиме со енергетската криза и да постигнеме геополитичка сигурност. Интеграцијата помеѓу земјите од Западен Балкан, како и земјите членки на ЕУ, е единствен начин за креирање одржлива енергетска независност“, потенцира Битиќи.

Папандреу истакна дека тој во континуитет се залага за унапредување на процесот на проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан и дека изоставувањето на овој регион од европската интеграција претставува безбедносен ризик, кој Европа не смее да си го дозволи. Папандреу апелира дека се потребни итни и неодложни заеднички напори на ЕУ и нашиот регион во обезбедувањето на енергетската сигурност и економската стабилност.

Двајцата панелисти се согласија дека актуелната соработка во енергетиката е важно геополитичко и безбедносно прашање, а двете соседни земји со примери покажаа дека се спремни да земат водство и да им покажат и на своите европски колеги за додадената вредност на заемната регионалната соработка и меѓузависност.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Асен Василев го доби мандатот за да формира нова Влада во Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска му го врачи мандатот на Асен Василев, вицепремиерот и министер за финансии во оставка, за...

Македонија3 часа

Мицкоски: Предлогот што е на маса, а Владата го криеше, всушност е истиот што веќе еднаш беше одбиен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест пред Владата. По објавувањето на предлогот, Мицкоски рече: „Предлогот што е на...

Економија4 часа

Дизелот се намалува два и пол денар, бензините остануваат со иста цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Македонија4 часа

Владата го објави предлогот на француското претседателство

Со цел транспарентно информирање на јавноста, Владата денеска на официјалната веб-страница интегрално го објави предлогот на француското претседателство, соопштија владините...

Македонија5 часа

(Видео) Ковачевски: Модифицираниот предлог е добра основа за разговори

Премиерот Димитар Ковачевски, по средбата со партнерите од владината коалиција, рече дека модифицираниот предлог е добра основа за разговори. „Во...

Економија7 часа

(Интервју) Дарко Димовски: Да кажеме стоп на партиските вработувања, има анархија во јавниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија денеска пред Собранието ќе постави столчиња во знак на поддршка на Комисијата за финансирање и...

Регион8 часа

Криптокралица од Балканот меѓу најбараните бегалци во САД: украла повеќе од 4 милијарди долари

Бугарката Руја Игнатова, позната и како криптокралица, се најде на листата на ФБИ со десет најбарани бегалци. Американските истражители ја...

Свет9 часа

Погодена станбена зграда во близина на Одеса: најмалку 17 загинати и 30 повредени

Украинските сили соопштија дека руски проектил погодил деветкатна станбена зграда и одморалиште во близина на украинското црноморско пристаниште Одеса, при...

Европа10 часа

Чешка денеска го презема претседавањето со ЕУ: Украина, климатската криза и мигрантите во фокусот на агендата

Чешка денеска го почнува шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ, а според најавите од Прага, главниот фокус на европската агенда...

Македонија10 часа

Ковачевски најави лидерска средба по што на веб-страницата ќе биде објавен францускиот предлог

Предлогот од француското претседателство во интегрална форма ќе биде објавено денеска на официјалната владина веб-страница по средбата со владината коалиција,...

Економија10 часа

Од денес повисока цена на струјата

Од денеска поскапува струјата. Почнува пресметката на блок-тарифите, кои се поделени во четири групи, и според најавите од Регулаторната комисија...

Македонија11 час

Од денеска почнува привремениот режим на сообраќај за тешките товарни возила

Почна со примена привремениот режим на сообраќај во летниот период од 1 јули до 31 август на државните патишта во...

Македонија21 час

Мицкоски: Владата да го објави предлогот, да не го крие

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара новиот француски предлог веднаш да биде објавен на страната на Владата. „Барам веднаш без...

Македонија22 часа

Ковачевски: Историските прашања не се дел од францускиот предлог

„Францускиот предлог е стигнат после нашата интервенција во Брисел и нашата реакција на драфт-документите. Официјалните ставови ќе ги поминат филтрите...

Македонија1 ден

Османи: Објавените документи не се финалниот предлог што француското претседателство го сподели со Владата

„Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите не се финалниот предлог...

Македонија1 ден

Рама: Францускиот предлог е конечен, порака за моите браќа Македонци и Албанци, прифатете!

Премиерот Еди Рама се огласи на Твитер порачувајќи дека последниот француски предлог кој е испратен до владата на Северна Македонија...

Македонија1 ден

Петковски до Ковачевски – Тесно ви е мнозинството

Експретседателот на НСДП, Тито Петковски и се обрати на Владата и ѝ порача дека е со тенко мнозинство. Ваквата реакција...

Македонија1 ден

Бербок: Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста што ја нуди францускиот предлог

Според шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок „Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста“ која ја нуди францускиот предлог....

Македонија1 ден

Мишел за францускиот предлог: Сега е време да кажеме „да“

Претседателот на Еворпскиот совет, Шарл Мишел, го поздрави изнаоѓањето решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија. Тој напиша на „Твитер“...

Македонија1 ден

Макрон: Најдовме компромисно решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека чувствува оти е најдено компромисно решение за преговарачката рамка за членство на Македонија во...