Контакт

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ не нуди алтернатива, продолжува да игра на картата за спас на името

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ, очигледно, продолжува по патот што го трасира екслидерот на партијата, Груевски, продолжува да игра на картата за спас на името. Раководство на партијата, кога се гласаа уставните измени, реши да молчи. Се затвори во партиските простории, а до јавноста стигаа информации дека се одржуваат состаноци со органите на партијата. На денот на промената на името немаше поддршка ниту на протестите што ги организира „Македонија блокира“. По изгласувањето, лидерот на партијата Мицкоски даде изјава во која побара избори за спас на Македонија, односно за спас на името.

„ВМРО-ДПМНЕ и мнозинството македонски народ и мнозинството граѓаните на Македонија не го подржаа овој договор. ВМРО-ДПМНЕ ќе направи сè што е во нејзина моќ во иднина да се исправи оваа неправда“, изјави Мицкоски.

Со слична изјава се јави и потпретседателот на партијата, Александар Николовски, кој рече дека со Грците бил можен договор, без да се менувало името. Тој додаде дека кога ќе дошле на власт, ќе го поништеле договорот од Преспа.

„Возможно е Македонија да е дел од ЕУ и НАТО и во исто време да не треба да се промени Уставот со цел промена на името, тоа е возможно со силна дипломатија и експерти покрај себе. Сè е менливо и минливо во животот и во таа насока мислам дека силна дипломатија проследена со експерти може да го направи тоа“, изјави Николовски.

Се поставува прашањето зошто тогаш ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години, додека беше на власт, не успеа да го реши спорот за името во корист на Македонија. Експремиерот Груевски тврдеше дека црвените линии на Македонија се неменување на Уставот, идентитетот и јазикот. Бараше меѓународна поддршка Грција да ја деблокира Македонија.

„Ситуацијата може да биде деблокирана ако Грција се најде под притисок од земји како САД, Германија и Франција. Но, ако не дојде до ова, тогаш тоа нема да се случи“, изјави Груевски во 2013.

Но, Груевски не ја доби меѓународната поддршка и спорот за името остана статус-кво. Во целиот овој период од 10 години решение на повидок не се гледаше.

На последните парламентарни избори целата камапања на ВМРО-ДПМНЕ беше во патриотски стил, при што главни теми беа неменување на името и да не се спроведе двојазичност на целата територија на државата. Но, партијата не успеа да осигури мнозинство од 63 пратеници како што очекуваше за да ги одбрани, како што тврдеше, Уставот и идентитетот и јазикот.

Сегашното раководство повторно бара избори, при што реториката за придобивање гласачи би била да се спасува Македонија. Притоа ВМРО-ДПМНЕ не кажува каков е планот за решение со Грција доколку го поништат, како што велат, договорот на Заев и Ципрас од Преспа. Надежта на опозицијата за добивање на изборите е огорченоста на народот по оваа срамна одлука, како што ја нарече Мицкоски.

„Не бараме избори да победи ВМРО-ДПМНЕ , туку да престане Македонија да губи“, изјави тој.

ВМРО-ДПМНЕ засега не кажува и како ќе дејствува како опозиција во наредните две години доколку не се распишат предвремени избори. Останува да почекаме дали и каков план има партијата, односно дали ќе продолжи со протести, ќе има порадикални мерки за притисок до власта или, пак, ќе се помири со идејата да биде опозиција во наредните две години, со што ќе има време за консолидирање во редовите на партијата.

 

Македонија

Без струја делови на Карпош, Бутел и Сопиште

Објавено пред

Од „ЕВН Македонија“ информираат дека се планирани технички зафати во електросистемот и без електична енергија ќе останат делови на Карпош, Бутел и Сопиште.

Во периодот од 11 до 15.30 часот без струја ќе бидат дел од корисниците од ул. 2 и околните споредни улици во село Бардовци (општина Карпош), од 9 до 14 часот корисниците од населбата Голиево – село Оризари (општина Бутел), од 9 до 15 часот корисниците од населба Дражилово, репетиторите на „Мобимак“ кај Јаболци, викенд-населбата Патешка Река и селото Патешка Река, како и ХПП ПЦЦ „Хидро“ кај Патешка Река (општина Сопиште), од 8.30 до 15 часот корисниците од Кучевиште: ул. 22 (Куќине, Горни Ливади, Долни ливади, Чешма) во Кучевишка Бара, како и дел од улицата Призренска 2 (општина Бутел) и од 10 до 14 часот корисниците од улицата Ванчо Мицков од бр. 10 до бр. 20 и улицата Демир Трајко од бр. 1А до бр. 5Б (општина Карпош).

Прикажи повеќе...

Македонија

Новата шведска амбасадорка порача дека е видлива позитивната трансформација на земјава

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев се сретна со Кристин Форшгрен Бенгтсон, новата шведска амбасадорка во државава.

Како што информираат од владината прес-служба, на средбата било заеднички констатирано дека Шведска е голем и искрен пријател кои ги поддржува евроинтеграциските аспирации на Северна Македонија и дека пријателството продолжува да се развива низ меѓусебната соработка на двете држави.

„Кралството Шведска е важен партнер на нашата држава во сите важни процеси и пример на држава кон каква што се стремиме да ја развиеме Република Северна Македонија. Работиме на развојот на капацитетите на институциите, на нивната транспарентност и одговорност. Посебно сме фокусирани на независноста на правосудството. Се надеваме дека низ политиките на дијалог и консензус со опозицијата, со коишто ги направивме потребните реформи, ќе најдеме решение и за Законот за јавно обвинителство, бидејќи граѓаните очекуваат одговорно однесување. Придобивките од реформите, од изградбата едно општество за сите, од затворањето на билатералните прашања со соседите, од очекуваното заокружување на интеграциите во НАТО и добивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ се предвидливост на економијата и економски развој. Првите резултати веќе ги имаме со растот на сите параметри во економијата, растот на БДП, растот на платите, нови инвестиции, намалување на невработеноста. Нашата држава верува во европските вредности значајни за граѓаните, како што верува и Шведска“, изјавил Заев на средбата заблагодарувајќи се за континуираната и принципиелна поддршка.

На состанокот со новата шведска амбасадорка посебно беше нагласена видливата трансформација на нашата држава и развојот, како во поглед на демократијата и реформите на домашен план, така и на меѓународен план, се наведува во извештајот за средбата.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Стоилковски: На Рашковски му се остава простор да влијае врз сведоци и докази

Објавено пред

Драги Рашковски, генералниот секретар на Владата, јасно и гласно на снимката објавена во домашните и странските медиуми, вели: Leonardo will win, односно „Леонардо ќе победи“. Ова е местење што треба да го добие тендерот, јасно е дека Рашковски преговарал задолжен од Зоран Заев, кој стои зад нарачката на скандалозниот тендер, обвини портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

„И по три месеци директни повикувања оттука и од јавноста да се расчисти случајот, Рускоска-обвинителството вчера праќа содржински празно соопштение дека е почната постапка, внимавајте ‘по реакциите во јавноста’! По три месеци, безмалку секој ден, прашања до каде е случајот со Леонардо, се вади соопштение за правната фарса бидејќи:

1. Рашковски уште не е приведен, не е ни притворен,
2. Уште е генерален секретар на Владата,
3. Има натпозиција да влијае врз сведоци и докази,
4. За скандал што е меѓународен,
5. Му се остава простор тој да се заканува и гони медиум, новинари и опозициски функционери,
6. Нема резултат ниту за тоа кој му дал наредба да го мести тендерот?

Притоа, и Комисијата за борба со корупцијата по наведено сопствено барање прифаќа да го влече предметот, сега допрва и Државната ревизија ја вметнува да истражувала за МНАВ. И така да мине времето, сè да се забошоти, да се заборави случајот. За потсетување, договори како овој на Рашковски се можност за повторување инциденти, како оној кога два авиона на интернационални лета ќе се судреле на македонското небо минатиот септември.

Па наместо фарсата од соопштение, Рускоска-обвинителството требаше да има одговори:
1. Како е можно да биде доделен тендер на компанија со истечена тендерска документација?
2. Како и дали Рашковски го повлекол заклучокот на Владата за кој претседателот на М-НАВ укажува дека е спорен?
3. Кои закони и подзаконски акти Сугарески и неговиот шеф на кабинет ги испратиле во Собранието за изменување и што се требало да се смени за да може да го доделат тендерот на договорената фирма?
4. Што вели наодот од Бирото за судски вештачења, кој се крие од компаниите учеснички на тендерот?
5. Зошто и до кога Рашковски ќе биде во позиција со простор да го повтори делото и да влијае врз сведоци и докази? Тоа требаше да биде во писанието испратено од Рускоска-обвинителството.

Фарсата од соопштение на Рускоска-обвинителството и водењето на истрагата за Леонардо се доказ за постоење октопод, за можно криминално здружување на власта и целиот правно-обвинителски систем, за уцени, рекет и неказнивост за криминал и висока корупција. Со ваква власт Македонија само повеќе и повеќе ќе тоне. Доста е! Потребни се избори веднаш“, порача Стоилковски.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа12 часа

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет13 часа

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија19 часа

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија19 часа

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Македонија20 часа

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО, судијката Даниела Алексова-Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување...

Регион20 часа

Mакедонски државјанин фатен при шверц на антички предмети на граничниот премин Прешево

Српските цариници во соработка со полицијата, во вторникот, 17 септември, на граничниот премин Прешево спречија обид за шверц на антички...

Топ21 час

Обвинение и за девојката што учествувала во убиството на Пино Секондо

Обвинителството поведе обвинение и против девојка од Скопје за која се смета дека е соизвршител во убиството на Пино Секондо,...

Македонија21 час

Палмер: САД се надеваат дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите во октомври

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, вели дека очекува Северна Македонија да ги почне...

Топ21 час

Тракторист загина во сообраќајна несреќа на патот Струга – Дебар

Четириесет и осумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга...

Свет22 часа

Обелоденети 76 милиони податоци од Mинистерството за внатрешни работи на Австрија

Во Министерството за внатрешни работи на Австрија, според информациите од интернет-страницата „Буре без дно“, дошло до масивно обелоденување полициски податоци....

Свет22 часа

(Видео) Уапсен маж кој пукаше и го блокира стратешкиот мост во Киев

Украинските специјални сили уапсија вооружен маж кој го блокира стратешкиот мост во Киев и се закани дека ќе предизвика експлозија...

Свет22 часа

Њујорк и Мичиген ги забранија ароматизираните електронски цигари

Њујорк е првата сојузна американска држава која забрани продажба на ароматизирани електронски цигари по речиси 400 случаи на сериозни болести...

Македонија23 часа

Собранието ја почнува расправата за ребалансот на буџетот

Во Собранието од денеска почнува расправата по ребалансот на буџетот за 2019 година. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот...

Македонија23 часа

Здружението Е.Д.Е.Н. предлага субвенционирање фотоволтаици за борба против загадувањето

Според извештајот на Европската агенција за животна средина објавен во 2018 година во земјава околу 3.000 смртни случаи годишно се...

Спорт2 дена

Македонец станува селектор на светските шампиони САД?

Македонецот Влатко Андоновски, тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ е главен кандидат да стане нов тренер на светските шампиони во...

Македонија2 дена

Продолжен притворот на Катица Јанева

Судот ѝ го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“ на Основното јавно...

Македонија2 дена

Со лажна диплома од Приштина работел како професор по математика во Куманово

Педесет и едногодишен маж со фалсификувана диплома од универзитет во Приштина, Косово, се вработил како професор по математика во основно училиште во...

Македонија2 дена

Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да го потпише барањето за екстрадиција за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм...

Македонија2 дена

Случај „Монструм“: во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија2 дена

(Видео) Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство, Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници против насилството врз нив. Тој рече дека почнале...

Досие