Контакт

Македонија

Државниот инспекторат за животна средина утврдил дека воздухот околу „Дрисла“ не е загаден

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Скопје направило проверки постапувајќи по предмет оформен по допрен глас во јануари годинава за кривичното дело загадување на животната средина и природата од чл. 218 од Кривичниот законик, а во врска со работењето на депонијата „Дрисла“. Во насока на утврдување на фактите биле побарани информации од Државниот инспекторат за животна средина за извршените контроли над работењето на депонијата и било констатирано дека нема загадување над дозволеното.

„Државниот инспекторат за животна средина во одговорот до надлежниот јавен обвинител наведува дека депонијата ‘Дрисла’ постапува во согласност со спогодбата постигната во Министерството за животна средина и просторно планирање, а извршените мерења во кругот на депонијата за квалитетот на амбиенталниот воздух покажале дека резултатите од мерењето се во дозволените граници според европското и националното законодавство“, информираат од ОЈО.

Сепак, и покрај ваквиот одговор, тие велат дека надлежниот јавен обвинител продолжува со проверките во насока на утврдување на фактите во предметот.

Обвинителството по допрен глас во јануари отвори предмет за работењето во депонијата „Дрисла“ – Скопје за кривично дело загадување на животната средина и природата од чл. 218 од Кривичниот законик.

Тогаш, надлежниот јавен обвинител испрати барање до Министерството за животна средина и просторно планирање за добивање потребни податоци во врска со досегашна извршена контрола над работењето на депонијата, како и доколку е извршена контрола, дали е констатирано почитување на протоколите за согорување медицински отпад од страна на депонијата и други информации.

Економија

(Видео) Николовски: Поддршката за набавка на приплоден добиток ја зголемуваме на 90 милиони денари

Објавено пред

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска во Прилеп одржа работен состанок со одгледувачите на говеда, каде што ги презентираше мерките од годинешните програми за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.

„Особено тука би ја потенцирал мерката за приплоден добиток, којашто оваа година ја зголемуваме за неколкупати. Минатата година имавме предвидено околу 14 милиони денари, оваа година со Програмата за рурален развој, којашто ја донесовме оваа година, оваа мерка за набавка на приплоден добиток, преку којашто го обновуваме генетскиот потенцијал, ја зголемуваме продуктивноста, ја зголемуваме на 90 милиони денари, односно 1,5 милиони евра се предвидени за токму оваа мерка, набавка на добиток“, изјави министерот.

По барање на фармерите и за нивна поголема сигурност, за мерката за набавка на приплоден добиток, оваа година фармерите кои планираат да инвестираат во добиток прво ќе склучат договор за поддршка со Платежната агенција, па потоа ќе ја реализираат инвестицијата.

Од ресорното министерство истакнуваат дека во новата Програма за директни плаќања, и годинава одгледувачите на говеда со развоен потеницијал ќе добијат за 10 отсто повисоки субвенции.

„Со цел да се поттикне интересот за премин на посериозните фармери во повисока категорија, се зголемува прагот, односно оваа зголемена субвенција ќе важи за сточарите кои имаат од 10 до 50 грла говеда, а не како лани од 5 до 20 грла. Во оваа категорија спаѓаат 24% од вкупниот број одгледувачи на говеда и 42 отсто од добиточниот фонд“, велат од министерството.

Исто така, остануваат субвенциите по другите основи, како 30 отсто повисоки субвенции за зголемен пријавен број на грла во основно стадо, за органско производство, за производство на говедско месо, за заклани и предадени говеда во кланици, за буши и друго.

Освен националните програми, особено за развојот на сточарството/говедарството значајни се и мерките од ИПАРД.

„На повикот за мерката 1 ‘Инвестиции во материјални средства на земјоделски стопанства’, којшто заврши на 9-ти овој месец досега се пристигнати рекордни над 800 барања, и сè уште пристигнуваат“, додаваат од министерството и објаснуваат дека оваа мерка нуди инвестиции во изградба или реконструкција на фарми за добиток, објекти за добиточна храна, складишта за храна, опрема за земјоделство и друго.

Прикажи повеќе...

Економија

АХВ: Во Mакедонија нема од мандарините со пестициди од Турција

Објавено пред

Агенцијата за храна и ветеринарство досега нема добиено известување дека на пазарот на нашата земја се пласирани небезбедни мандарини, вклучително и мандарини што се увезуваат од Република Турција. Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство вршат континуирани контроли и на пратките со цитрусно овошје што се увезуваат во земјата, вклучително и на увозот на мандарини од Република Турција.

„Во рамките на контролите при увоз и на овој тип овошје по потреба се земаат мостри за лабораториско испитување, вклучително и за евентуално утврдување на присуство на пестицидот поради кој била изречена забраната за увоз на мандарини по потекло од Република Турција во Република Српска. Пратки со посоченото цитрусно овошје од Турција во земјата лабораториски се тестирани во декември 2018 година, а во фаза на лабораториско тестирање се и мострите што инспекторите за храна на Агенцијата за храна и ветеринарство ги земаа овој месец. Во испитаните мостри во декември 2018 година не се утврдени отстапувања во поглед на безбедносните критериуми за цитрусното овошје“, соопштија од АХВ.

Од таму појаснуваат дека досегашните извршени испитувања на безбедноста на цитрусното овошје покажуваат резултати во граници на дозволеното поради што не се изречени ниту забрани за увоз.

Минатата година во земјата биле увезени повеќе од 8,6 милиони килограми мандарини, најмногу од Турција и соседна Грција.

Прикажи повеќе...

Економија

Владата не дава мислење за зелените пазари бидејќи рокот за законот е пролонгиран

Објавено пред

Владата на денешната седница донесе одлука да не даде мислење за предлог-законот за престанување на важење на Законот за трговија на зелени пазари бидејќи веќе е донесена одлука со која се предвидува пролонгирање на рокот за влегување на сила на законот за јануари 2020 година.

Истовремено од Владата, по завршувањето на седницата, соопштија дека веќе има формирано работна група за подготвување нов предлог-закон за трговија на зелените пазари и на која членуваат и претставници на здружението на трговците на зелени пазари и постои цврста политичка определба дека конечното решение ќе биде и во интерес на нивна заштита.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Заев и Ципрас: Договорот им го посветуваме на младите генерации и нивната иднина

Премиерот Зоран Заев заедно со неговиот грчки колега, Алексис Ципрас, денеска зедоа учество на панелот „Разговор со добитниците на наградата...

Македонија5 часа

Силјановска е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија многу ми даде, сега е ред јас да вратам

Гордана Силјановска и официјално е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ од страна на делегатите на партијата на денешната конвенција...

Регион7 часа

Тензични протести во Тирана: Приврзаниците на опозицијата се судрија со полицијата

Повеќе од илјада приврзаници на опозицијата се судрија денеска со полицијата на антивладините протести во Тирана, барајќи оставка на премиерот...

Македонија10 часа

Неколкумина повредени кај Ласкарци сѐ уште се борат за живот

Во Градската општа болница „8-ми Септември“ од повредените од тешката сообраќајна несреќа, во моментов се лекуваат 19 пациенти. Од нив,...

Македонија11 час

Мицкоски: Да се обединиме и да му дадеме црвен картон на Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на конвенцијата во Струга, на која партијата избира кандидат за претседател, повика на обединување на...

Свет12 часа

(Видео) Работник кој добил отказ застрела петмина колеги во Чикаго

Пет лица се убиени и пет полицајци се повредени во предградието на Чикаго, кога 45-годишн маж пукал во индустриско складиште...

Македонија13 часа

Притвор за 11 членови на криминална група, разработиле шема за шверц на мигранти од Грција кон Србија

Единаесет членови на криминална група кои што разработиле шема за шверц на мигранти од Грција, преку земјава, кон Србија, завршија...

Македонија14 часа

Почина уште еден повреден во несреќата кај Ласкарци, бројот на жртви се искачи на 15

Изутринава почина уште еден од повредените во тешката сообраќајна несреќа која што се случи на патот Скопје – Тетово, со...

Свет14 часа

Трамп прогласи вонредна состојба

Претседателот Доналд Трамп прогласи национална вонредна состојба на границата Мексико, во обид да обезбеди повеќе пари за ѕидот кој планира...

Македонија15 часа

ВМРО-ДПМНЕ на конвенција во Струга избира партиски кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска на Конвенција под слоганот „За честита Македонија“ во Струга го избира партискиот кандидат за претседател на претстојните претседателски...

Македонија1 ден

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од пат, лани го извлекувале на Косово

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус  на оваа компанија...

Македонија1 ден

Само претседателот Иванов не го промени името на државата на веб-страницата

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге...

Македонија1 ден

МВР: Не е спорно ако сопственикот на „Дурмо турс“ вршел технички преглед преку друга своја фирма

За Министерството за внатрешни работи законски нема ништо спорно во тоа што сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во исто...

Македонија1 ден

„Специјал“ им подели крофни со рок до утре на учениците во „Димитар Миладинов“  

Принцес-крофни со рок на траење до утре им биле поделени денеска како ужинка  на учениците во ООУ „Димитар Миладинов“ во...

Македонија1 ден

МВР: Преземени мерки за спречување терористички напад на ИСИС

Министерството за внатрешни работи соопшти дека презело мерки за спречување терористички напад во земјата. „По претходно разменети оперативни сознанија со...

Свет1 ден

Трамп прогласи вонредна состојба

Претседателот на САД, Доналд Трамп, прогласи вонредна состојба на национално ниво, истакнувајќи дека треба да се искористат вонредните овластувања за...

Македонија1 ден

САД почнуваат да го користат новото име Република Северна Македонија

Од Амбасадата на САД во Скопје попладнево информираа дека владата на Соединетите Американски Држави добила официјално известување за промената на името....

Македонија1 ден

(Видео) Манчев: Автопатот Скопје – Тетово не е црна точка

Ристо Манчев од Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот за „Макфакс“ изјави дека автопатот Скопје – Тетово не се смета...

Македонија1 ден

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед – двете фирми со ист сопственик

Исправноста на автобусите на туристичката агенција „Дурмо турс“ се проверувала во фирмата „АМЗ Гостивар“, која има ист сопственик. МВР за...

Македонија1 ден

И во МВР ќе се седи на фотелји од телешка кожа

Министерството за внатрешни работи во четири одделни јавни набавки нарачува мебел за над 150 илјади евра. Бироа, фиокари, ормани, клуб-маси,...

Досие