Контакт

Економија

PEUGEOT ќе ја има најшироката електрична понуда во Европа достапна во 2023 година

Објавено пред

2023 година ќе биде „електрична година“ за PEUGEOT, со тоа што брендот ќе воведе нови модели и технологии во својата гама.

dobivaj vesti na viber

PEUGEOT ќе биде првиот бренд на Групацијата Stellantis што ќе ја лансира новата генерација на хибридни погонски единици, уште еднаш нагласувајќи ја желбата да им овозможи на што повеќе луѓе пристап до електрифицирана мобилност.

Првпат понудена кај SUV возилата PEUGEOT 3008 и PEUGEOT 5008 пред да се пренесе и кај другите модели во гамата, оваа нова генерација на хибридна технологија комбинира ефикасност и едноставност на користење.

Се состои од бензински мотор PureTech од најновата генерација со 136 КС, заедно со нов електрифициран менувач со двојна спојка. Благодарение на батеријата од 48 V која се полни додека возите, оваа технологија нуди дополнителен вртежен момент при ниски вртежи и намалување на потрошувачката на гориво за 15%. Овозможува и возење со нула емисија на штетни гасови до 1 km при мали брзини и на кратки растојанија во град.

Понатамошно проширување на 100% електричната гама: лансирање на е-308 и е-308 SW

Палетата на PEUGEOT од 100% електрични модели ќе биде проширена во 2023 година со пристигнувањето на новите е-308 и е-308 SW. PEUGEOT ќе биде еден од првите европски производители што ќе понуди 100% електричен караван автомобил. Со својата лимузина и караван, брендот PEUGEOT ќе може да ги задоволи сите потреби на клиентите од C-сегментот кои сакаат да направат транзиција кон мобилност со нула емисија.

Динамиката и уживањето во возењето, суштинските елементи кои се вкоренети во ДНК на PEUGEOT, беа во срцето на развојот на овие нови модели, кои наследија нов и особено моќен електричен мотор кој развива 115 kW (156 КС).

Со вртежен момент од 260 Nm достапен од 0 km/h, PEUGEOT e-208 е тивок и без вибрации и е едноставен за управување и дарежлив во однос на сензациите. Ова дополнително ги зајакнува динамичните квалитети заслужни за овој успех. Сепак, тој овозможува мирна секојдневна употреба. На пример, PEUGEOT e-208 ќе добие брзо полнење од терминал од 100 kW, од 20% до 80% полнење за помалку од 25 минути, како што е моментално.

Сите овие квалитети го комплетираат успехот на PEUGEOT e-208, кој е најпродаваниот електричен автомобил од Б-сегментот во Европа од почетокот на 2022 година и на врвот на продажбата на електрични автомобили во Франција. PEUGEOT e-208 веќе се има продадено во речиси 110.000 примероци од неговото лансирање во 2019 година.

Plug-in хибридната технологија во срцето на електричната гама на PEUGEOT.

Со цел да понуди решение за електрична мобилност што ги задоволува потребите на сите намени, PEUGEOT разви особено сеопфатна гама на plug-in хибриди. Седани, SW каравани или SUV возила, овие модели ја комбинираат привлечноста, емоциите и извонредноста што го направија PEUGEOT успешен во комбинација со извонредна ефикасност.

PEUGEOT 308 и 308 SW plug-in хибридите се достапни со две нивоа на моќност, 180 или 225 КС и овозможуваат опсег до 60 km во 100% електричен режим. Овие мотори се превземени и за целосно новиот PEUGEOT 408, кој ќе ја има својата светска премиера на саемот за автомобили во Париз од 17 до 23 октомври 2022 година.

PEUGEOT ги прави и возилата на две тркала електрични!

PEUGEOT ќе ја додаде својата палета решенија за електрична мобилност, дури и за возила на две тркала и ќе го открие новиот 100% електричен скутер, PEUGEOT e-Streetzone, на саемот за автомобили во Париз. Ќе нуди автономија до 112 km во верзија со 2 батерии и ECO режим.

Опремен со една или две батерии кои се вадат, PEUGEOT e-Streetzone може брзо и лесно да се наполни на секој приклучок за домаќинство. Благодарение на испробаната шасија и управувањето, PEUGEOT Motocycles e-Streetzone е идеален велосипед за секојдневно патување во гратските подрачја. Неговиот нов технолошки LCD панел исто така го прави практичен, бидејќи, во верзијата со 1 батерија, има отвор под седиштето за сместување на млазен шлем.

• ALLURE: Сите модели на PEUGEOT ќе бидат достапни со електрични мотори од 2023 година!
• ALLURE: 100% електрични PEUGEOT велосипеди, скутери, автомобили и комерцијални возила,
• EXCELLENCE: Нов хибриден мотор за PEUGEOT 3008 и 5008,
• EXCELLENCE: Рекордна ефикасност кај новите PEUGEOT e-208, е-308 и е-308 SW,
• EMOTION: PEUGEOT e-Streetzone, нов 100% електричен скутер

2023 година ќе биде година на моќно забрзување во електрификацијата на гамата на PEUGEOT: од првата половина на 2023 година, сите модели на PEUGEOT ќе бидат достапни со еден или повеќе електрични мотори.

PEUGEOT ќе го понуди најширокиот „е-избор“ во Европа со многу нови модели и технологии. Од електрични велосипеди до комерцијални возила, е-скутери и патнички автомобили, PEUGEOT ќе ги задоволи сите потреби за електрична мобилност и ќе направи чекор напред кон својата цел да понуди 100% електрични модели во Европа до 2030 година.

Воведувањето на нови хибридни погонски единици од почетокот на 2023 година, првично на PEUGEOT 3008 и PEUGEOT 5008, ќе ја прошири технолошката понуда, додавајќи нови 100% електрични решенија за батерии кај e-208 и e-308, водородни горивни ќелии и две и plug-in хибриди со погон на четири тркала.

Нова хибридна технологија за PEUGEOT 3008 и 5008

Новите е-308 и е-308 SW, исто така, поставија нови стандарди во однос на електричната ефикасност, само 12,7 kWh/100 km (корисна енергија / опсег WLTP), меѓу електричните возила од C-сегментот, додека овозможуваат опсег од над 400 km (предмет на комбиниран циклус WLTP). Овие изведби се овозможени благодарение на сите напредувања направени во однос на моторот и батеријата, како и аеродинамиката, оптимизацијата на тежината со новата платформа EMP2 и намалувањето на загубите од триење.
.
Исто така, во сегментот C, PEUGEOT го потврди идното лансирање на PEUGEOT е-408 заедно со plug-in хибридните верзии на динамичниот и иновативен fastback.

PEUGEOT е-408 ќе го заокружи 100% електричен асортиман на PEUGEOT кој ги задоволува сите потреби, од PEUGEOT e-208 до PEUGEOT e-TRAVELLER, вклучувајќи ги и PEUGEOT e-2008, е-308, е-308 SW и e-RIFTER.

Уште еден PEUGEOT e-208: повеќе перформанси и поголема ефикасност

е-208 е водечки во 100% електричната гама на PEUGEOT и ќе претрпи некои големи промени во 2023 година, имено со новиот мотор претставен на е-308. Максималната моќност на e-208 ќе се зголеми за 15%, од 100 kW/136 КС на 115 kW/156 КС.

Ефикасноста е исто така оптимизирана, за да се задржи на само 12 kWh/100 km, обезбедувајќи кај e-208 зголемување за 10,5% во опсегот или дополнителни 38 km до вкупно 400 km во комбиниран циклус WLTP (под одобрение).

PEUGEOT 3008 е опремен со хибридни мотори на полнење со 225 КС или 300 КС со погон на сите тркала, овозможувајќи му да помине до 59 km во електричен режим без користење на мотор со внатрешно согорување. PEUGEOT 508 е достапен како лимузина и SW, со plug-in хибриден мотор со 225 КС или спортски мотор со 360 КС и погон на 4 тркала за верзиите PEUGEOT SPORT ENGINEERED.

Plag-in хибридната технологија на PEUGEOT исто така е ставена и на тркачката патека со хиперавтомобилот PEUGEOT 9X8 hybrid, кој се трка во светскиот шампионат на долги патекеи (WEC) од јули 2022 година.

Новиот PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen со горивни ќелии: мобилност со нула емисија за професионалци

Опремен со технологија на водородни горивни ќелии, новиот PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen е понуда на PEUGEOT за професионалците и локалните власти кои бараат најиновативни решенија за мобилност со нула емисија. Главната предност на целосно електричниот PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen е во намаленото време на полнење на неговиот резервоар за водород, само 3 минути. Со опсег до 400 km, моќност до 100 kW и вртежен момент до 260 Nm, PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen може да носи до 1.000 kg товар со волумен од 6,1 m3.

Конечно, PEUGEOT Cycles нуди комплетна палета од шест електрични велосипеди прилагодени за сите намени, од секојдневниот градски сообраќај до возење на пат, вклучително и теренско возење.

ПР

Економија

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Објавено пред

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и Австралија, како и ембаргото за увоз на руска нафта во ЕУ, со неколку исклучоци.

dobivaj vesti na viber

Одлуката за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел овозможува таа да се продава на трети земји користејќи танкери од земјите на Г7 и ЕУ, нивните осигурителни компании и кредитни институции, но само доколку нафтата се продава по цена под 60 долари.

Со оглед на тоа што клучните светски компании за превоз и осигурување се лоцирани во земјите од Г7, ограничувањето на цената може да и отежне на Москва да продава нафта за повисока цена, оценува „Ројтерс“.

Но, Москва предупреди дека нема да ја почитува одлуката, дури и ако треба да го намали производството.

Александар Новак, потпретседателот на руската влада задолжен за енергетика, рече дека „работат на механизми за забрана на употребата на инструментот за ограничување на цените, без оглед на нивото на кое е поставен, бидејќи таквото мешање може дополнително да го дестабилизира пазарот“.

Од друга страна, Украина побара цена од 30 долари за барел, но Западот стравува дека прениската цена може да доведе до тоа Русија да ја повлече суровата нафта од пазарот, што би довело до голем скок на цените.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави во саботата дека ограничувањето на цената на руската нафта на 60 долари не е сериозно и тешко дека ќе ја одврати Русија од војната во Украина. Зеленски се пожали дека светот покажал слабост поставувајќи ја границата на 60 долари, што според него ќе го зголеми буџетот на Русија за 100 милијарди долари годишно.

„ Овие пари ќе одат за дестабилизација на токму оние земји кои во моментов се обидуваат да избегнат сериозни одлуки“, рече тој.

Ограничувањето ќе го разгледуваат ЕУ и Г7 на секои два месеци.

Ембаргото на ЕУ за увоз на руска нафта беше договорено во јуни како дел од пакетот санкции против Русија поради нејзината инвазија на Украина.

Исклучоците се однесуваат на Унгарија, Словачка и Чешка, три земји-членки на ЕУ кои се особено зависни од руската нафта поради нивната географска локација и неможноста да го заменат тој увоз за кратко време.

За два месеца, на 5 февруари, стапува на сила ембаргото за нафтените деривати.

Прикажи повеќе...

Економија

ТЕЦ Неготино утре ќе почне со активности за ставање на електраната во функција на производство

Објавено пред

Вечерва завршуваат сервисните и ремонтните активности на генераторот и на другата опрема во ТЕЦ Неготино, и утре во 7.30ч почнуваат активностите за ставање на електраната во функција на производство информира ЕСМ.

dobivaj vesti na viber

„Во договорот со економскиот оператор кој ги изведуваше работите беше наведен 15 декември како датум за завршување на зафатите. Но, со засилен интензитет на работа на економскиот оператор, и зголемен ангажман на вработените рокот е скратен за 10 дена. Во услови на енергетска криза тоа ќе значи економски и енергетски бенефит. Во сервисните и ремонтните активности беа вклучени економскиот оператор Монтинг Инженеринг, вработените во ТЕЦ Неготино, АД ЕСМ, РЕК Битола и консултанти од производителот од Украина. Генераторот е произведен во 1975г и во ТЕЦ Неготино е ставен во употреба во 1978г. Ова е прво отворање и големо ремонтирање на генераторот“, се наведува во соопштението од ЕСМ.

Прикажи повеќе...

Економија

ВМРО-ДПМНЕ: Предлог Буџетот за 2023 година е инфлаторен и неразвоен

Објавено пред

Предлог Буџетот за 2023 година е инфлаторен и неразвоен. Наместо со раст на економијата се фалат со социјална помош и други социјални трансфери, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

dobivaj vesti na viber

„Народот од владата чека конкретни резултати, кои ќе значат отворање на нови работни места, развој на економијата и повеќе пари за сите, а тоа не се постигнува со инфлациски буџет и со промашени приоритети.

Во делот на таканаречените капитални инвестиции. СДС секоја година се фали дека наредната година ќе прават градежна офанзива. И тоа секогаш завршува со ниту 50% реализација на предвидените капитални инвестиции.

Ниту еден километар автопат нема направено оваа Влада на СДС 6 години. Ниту една болница, ниту еден објект од општественк значење.

6 години една нова поголема странска инвестиција нема. Се што се отвора во зоните се реинвестиции на веќе постоечките, кои беа дојдени во државата за време на ВМРО-ДПМНЕ.

6 години не може да се направи ниту Клиничката болница во Штип, која беше оставена во фаза на карабина, ниту Клиничкиот центар во Скопје за кој имаше готов проект.

6 години објектите за ФИНКИ и Факултетот за физичко образование, спорт и здравје во дворот на УКИМ се во фаза на карабина, оставени да пропаѓаат.

6 години автопатот Кичево – Охрид не е мрднат од мртва точка.

6 години нема никаков развој. 6 години Македонија тоне со СДС. Затоа потребни се предвремени парламентарни избори и промена на власта“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет47 минути

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа49 минути

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија1 час

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет1 час

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет2 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „ИзиЏет“ од Краков, Полска до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија2 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија20 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион21 час

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет22 часа

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија1 ден

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија1 ден

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија1 ден

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет1 ден

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт2 дена

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија2 дена

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија2 дена

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија2 дена

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет2 дена

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија2 дена

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...