Контакт

Свет

Девет ирачки војници убиени при израелски напад на база во Сирија

Објавено пред

Најмалку девет прорежимски борци, вклучувајќи членови на Иранската револуционерна гарда и други припадници на шшитските парамилиции беа убиени во израелскиот напад во Сирија изведен еден час откако американскиот претседател Доналд Трамп најави дека САД ќе се повлечат од иранскиот нуклеарен договор, пренесува британски „Телеграф“.

Сириската опсерваторија за човекови права соопшти дека израелските авиони нападнале складиште за оружје во близина на Ал-Кисвах, сириска воена база јужно од Дамаск, која ја користат иранските сили и која и во минатото беше цел на израелски напади.

„Девет припадници на Иранската револуционерна гарда или на проиранските шиитски милиции биле убиени”, изјави за Рами Абд ел Рахман, директор на Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Велика Британија.

Израелската војска одби да коментира согласно со својата политика кога станува збор за операциите во Сирија. Нападот е најнов круг на крвава војна во сенка што ја води Израел во обид да го спречи Иран да го зголеми своето воено присуство во Сирија, пренесува „Тајмс оф Израел“.  Нападот се случи неколку часа откако израелската војска идентификувала невообичаени движења на иранските сили во Сирија и ги повикала локалните власти на Голанската Висорамнина да ги отворат своите засолништа за бомби. Рахман рече дека цел на нападот биле складиште за оружје што им припаѓаат на Хезболах и Иранците.

Нападот се случи еден час откако Трамп објави дека се повлекува од нуклеарниот договор со Иран, нарекувајќи го Техеран главен извозник на тероризам во регионот, додава „Тајм“. Во вторникот вечерта израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека целосно го поддржува повлекувањето на САД од мултинационалниот нуклеарен договор со Иран, а во исто време  дел од Голанската Висорамнина беше ставен во состојба на готовност поради активности на иранските сили преку демаркационата линија во Сирија.

По изјавата на Трамп, израелскиот министер за одбрана, Авигдор Либерман, одржа состанок со шефовите на израелските вооружени служби во Тел Авив за безбедносната ситуација.  Претходно во вторникот Амбасадата на САД во Израел им забрани на вработените во американската администрација да ја посетуваат Голанската Висорамнина без одобрение.

 

Економија

Странците во Црна Гора инвестирале речиси 600 милиони евра

Објавено пред

Нето-приливот на странски директни инвестиции во Црна Гора изнесува 218,39 милиони евра во првите девет месеци од 2018 година, покажуваат прелиминарните податоци од Централната банка на Црна Гора.

Од странските инвеститори во Црна Гора вкупно се слеале 588,8 милиони евра, но се одлеале дури 370,41 милиони евра, така што конечниот износ e помал од истиот период минатата година кога изнесувал 311,62 милиони евра, пишува дневниот весник „Дневне новине“.

Најголем дел од странските директни инвестиции се однесуваат на вложувања од нерезиденти, врз основа на кои во Црна Гора пристигнале 569,24 милиони евра. Конкретно, во црногорските компании и банки инвестирани се 231,87 милиони евра, 133,57 милиони се од продажбата на недвижности, додека долгот на интеркомпанискиот долг и натаму е на високо ниво од 203,8 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Економија

Цените на нафтата стабилни, под 67 долари

Објавено пред

Цените на нафтата во понеделникот на меѓународните пазари се задржаа под 67 долари.

На пазарите во Лондон цената за барел остана речиси непроменета во однос на претходното затворање, или 66,7 долари.

Значајни промени немаше ниту на пазарот во САД, каде што барелот се тргува за 56,49 американски долари.

ОПЕК под диригентската палка на Саудиска Арабија повикува на намалување на производство на ниво на група за милион до 1,4 милион барели дневно за да се спречи складирање на огромното количество неискористена нафта. Во тој договор треба да учествуваат и нивните партнери.

ОПЕК соопшти дека цената за барел од референтната кошница на сурова нафта во петокот изнесувала 66 американски долари, што значи дека се зголемила 72 цента во однос на претходниот ден.

Прикажи повеќе...

Економија

И во Белгија протести против поскапувањето на горивата

Објавено пред

Движењето на жолтите елеци, кое во Франција организира протести поради зголемувањето на цените на горивото, ги интензивира своите активности и во Белгија, но само во Валонија, која е франкофонска јужна покраина.

Во Белгија, како и во Франција, протестите се организираат преку социјални мрежи и од истите причини, пренесе агенцијата „Хина“.

Според најновите податоци, цената за литар „супер“ достигнала 1,43 евро, во Франција 1,54 евро, а цената на дизелот е 1,54 евро во Белгија, а 1,51 во Франција.

Во Белгија се блокирани три рафинерии за нафта. Демонстрантите преку социјалните мрежи соопштија дека целта е да предизвикаат недостиг од гориво за да се принудат политичките лидери да реагираат.

Според белгиските медиуми, ефектите веќе се чувствуваат бидејќи повеќе бензински пумпи во близина на Лиеж останале без гориво.

Како што е наведено, барањата на белгиските демонстранти се малку пошироки од оние во Франција – граѓаните на земјата се жалат на намалување на куповната моќ и бараат да се намали данокот на додадена вредност на најнеопходните производи, како што се гориво, храна итн.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија11 час

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија12 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија13 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized16 часа

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија16 часа

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски17 часа

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија17 часа

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски18 часа

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Македонија20 часа

Сведокот ги препозна двајцата напаѓачи што го претепаа Никола Саздовски

На денешното рочиште за убиството на 20-годишниот навивач на групата „Комити“ повеќе од два часа сведочи сведокот Миле Алексовски, кој...

Свет21 час

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми....

Македонија21 час

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

Денешното рочиште за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски, продолжи со репродуцирање...

Афера „Банки“22 часа

(Видео) Афера „Банки“ – како банката му ја одзеде болницата на доктор Адил Мустафа!?

Приватната болница „Шендети“ во Мала Речица, Тетово, неколку години по отфрлената кривична пријава од Обвинителството, остана со катанец на вратата....

Бегството на Груевски22 часа

(Видео) Дескоска: Ќе бараме екстрадиција на Груевски и да му е доделен азил

Македонија, денеска, или најдоцна утре ќе го достави барањето за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски. Министерката за правда, Рената...

Бегството на Груевски22 часа

Груевски добил азил во Унгарија?

Канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија донела одлука за барањето на бегалецот Никола Груевски, но оттаму, нема детали дали...

Европа23 часа

(Видео) Избоден полицаец во напад во Брисел, напаѓачот повреден

Во историскиот центар во Брисел утрово непознат напаѓач со нож нападна еден полицаец кој се збоди со повреди. По нападот...

Македонија24 часа

Дисциплинска за полицаец кој употребил сила врз актерката Ирена Ристиќ

Одделот за внатрешна контрола при МВР поведе постапка за дисциплинска одговорност на полицаец од полициската станица Центар, кој пред два...

Македонија24 часа

Вучиќ: Груевски во Србија влезе со важечки документи, прашање е како ја напуштил Македoнија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави синоќа дека поранешниот премиер Никола Груевски со регуларни документи влегол во Србија, дека во...

Македонија1 ден

ДЗС: Спасени четири лица завеани на Пелистер

Подрачното одделение Битола при Дирекцијата за заштита и спасување од СВР Битола доцна синоќа, во 00:30 часот, добило известување дека...

Свет2 дена

Путин: Повлекувањето на САД од договорот не може да остане без наш одговор

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека Кремељ ќе има одговор доколку САД се повлечат од договорот за нуклеарните сили со...

Досие