Контакт

Свет

Постигнат договор за намалување на роамингот во земјите на ЕУ

Објавено пред

Официјални претставници од 28 земји членки на Европската унија (ЕУ) и Европскиот парламент постигнаа договор за намалување на цената на телефонски разговори во роаминг, соопштено е денеска во Брисел.

Тие се договорија колку мобилни оператори можат да наплатуваат едни со други за користење на нивната мрежа како би обезбедиле роаминг услуга, со што значително ќе се намали цената за корисниците на овие услуги.

До сега граѓаните на ЕУ мора да плаќаат високи роаминг услуги кога се во посета или работат во друга земја членка. Веќе долго време тоа се смета како фактор кој го отежнува безпрекорниот заеднички пазар помеѓу земјите членки.

Оваа мерка треба уште да ја добие и својата правна рамка, а потоа ќе мора да биде одобрена од страна на земјите членки на ЕУ, но постигнувањето на заедничкиот став се смета за важен чекор. крај/мф/дѓс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Објавено пред

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да ги ублажат, а на подолг да ги заштитат економијата и граѓаните на ЕУ од влијанието од ценовниот скок на енергијата.

Во своите заклучоци, лидерите на ЕУ ги повикуваат земјите членки и Европската комисија итно и најдобро да ги искористат постоечките инструменти за да обезбедат краткорочна помош за најранливите потрошувачи и да ги поддржат европските компании.

За таа цел, Франција најави дека ќе издаде ваучери од по 100 евра за граѓаните чии месечни примања се помали од 2.000 евра, со цел да им помогне на тие 5,8 милиони домаќинства да ги платат трошоците за греење и гориво.

Среднорочно, лидерите на ЕУ ѝ наложија на Европската комисија да го проучи функционирањето на пазарите на гас и електрична енергија и да процени дали е потребно да се воведат дополнителни регулаторни мерки поради одредени пазарни однесувања.

„Комисијата и Советот на ЕУ, исто така, треба да разгледаат и мерки кои ќе придонесат за производство на енергија за домаќинствата и компаниите по пристапна цена, ќе ја зголемат отпорноста на енергетскиот систем на ЕУ и внатрешниот енергетски пазар, ќе обезбедат сигурност во снабдувањето и ќе ја поддржат транзицијата кон климатска неутралност, притоа почитувајќи ја разновидноста на енергетските сектори на земјите членки“, се наведува во заклучоците на Европскиот совет.

Европската инвестициска банка е повикана да размисли како да се забрзаат инвестициите во енергетска транзиција, во рамки на нејзиниот сегашен капитал, со цел да се намалат идните ризици од нарушувања и да ги исполни европските амбиции за глобално поврзување.

Лидерите на ЕУ најавија дека прашањето за цената на енергијата ќе се врати во декември.

Иако Европската комисија во својот извештај за состојбата на енергетскиот сектор наведува дека нема непосредна опасност од недостиг на гас и предвидува дека цените ќе се стабилизираат до април 2022 година, некои земји членки, предводени од Франција и Шпанија, инсистираат на итност по прашањата за цената на енергијата и структурните промени на пазарот за електрична енергија.

Францускиот претседател Емануел Макрон ги предупреди колегите на самитот дека цените на фосилните горива најверојатно ќе останат високи на долг рок.

Прикажи повеќе...

Економија

Биткоинот достигна досега највисока цена

Објавено пред

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари.

Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари во април оваа година.

За 24 часа, биткоинот се зголеми 4,2 % и сега се продава за речиси 66.460 долари, пренесува „Коиндеск“.

Растот на вредноста на битконот следуваше откако вчера беше почнато првото тргување на берзата со фјучерси на биткоин.

Аналитичарите очекуваат да ќе продолжи растот на неговата цена.

Прикажи повеќе...

Економија

Истражување: Колку дена може да се живее со 1.000 фунти во различни земји во светот

Објавено пред

Британскиот портал money.co.uk ги истражувал дневните трошоци за живот и просечните плати во земјите низ светот, за да утврди каде 1000 фунти траеле најдолго, а каде најкратко, користејќи индекс на трошоците за живот кој вклучува бројни фактори, како што се храна, комунални услуги и  трошоци за превоз.

Според резултатите од истражувањето, Колумбија се нашла на првото место меѓу земјите во кои 1.000 фунти би издржале најдолго, односно 109 дена, потоа следат Турција (103 дена), Казахстан е трет (100 дена), додека Србија е деветта, со таа сума која опфаќа 84 дена дневни трошоци за живот.

Од земјите во регионот, човек може да живее со 1.000 фунти 80 дена во Црна Гора, 86 дена во Романија, 82 дена во Бугарија и 74 дена во Унгарија.

Од друга страна, во Швајцарија, со споменатата сума не може да се издржи цел месец и ќе трае само 27 дена, бидејќи дневните трошоци за живот, според пресметката на британскиот портал, во таа земја изнесуваат 37,96 фунти дневно просечно.

Граѓаните на Лихтенштајн и Норвешка би поминале малку подобро, бидејќи со 1.000 фунти би издржале 33 дена.

Кога станува збор за времето потребно во земјите низ светот за да се заработи оваа сума, Лихтенштајн е лидер со најкраток рок од само четири дена, потоа се Швајцарија, Норвешка, Луксембург и Исланд, со пет работни дена.

Од земјите што треба да работат најдолго за да заработат 1.000 фунти, Колумбија повторно е на врвот на листата со 62 работни дена, потоа Белорусија (57 дена), Србија (49 дена), Црна Гора (46 дена) и петто Мексимо со 43 работни дена, покажува истражувањето на порталот money.co.uk.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина штити и дека е сигурна за деца

Компанијата „Модерна“ ги објави позитивните резултати од својата вакцина против коронавирус кај деца на возраст од шест до 11 години...

Македонија6 часа

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирања,...

Македонија8 часа

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет8 часа

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија10 часа

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ10 часа

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија11 час

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет12 часа

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет13 часа

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет14 часа

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион1 ден

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион1 ден

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија1 ден

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ1 ден

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион1 ден

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион1 ден

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет1 ден

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ1 ден

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија2 дена

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија2 дена

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Досие